JAN VLEMINX Jan Vleminx berecht LENTE... Natuurveeilinö HECTOR PLANCQUAERT vervolgverhaal DOOR De verkiezingsstrijd en al wat er kwam bij kijken heeft Jan Vleminx' gezondheid geknakt. Op een avond gaat Mina, verge zeld door de hond Max, naar de pastorie om de laatste sakramen- ten te vragen voor Jan. -Ah, sprak van Boschvoorde, 't Is wel, vervolgde hij na enige ogenblikken, binnen een uur zal er iemand komen. Hij ging naar de deur en opende ze. Mina verroerde niet. Van Boschvoorde bezag haar scherp. -Begeert ge nog iets vroeg hij. -Ja, antwoordde Mina. -Welnu spreek. -Zou meneer Jan niet kunnen be recht worden door meneer Wouters? Een bittere glimlach verscheen op de lippen van Van Boschvoorde. -Gij hebt hier niets te bevelen, sprak hijUw meester zal berecht worden door de onderpastoor die belast is met de dienst van de week. Mina bezag hem en hoe meer zij hem bezag hoe meer het stormde in haar verbitterd hart. Zij bedwong zich nochtans en sprak kalm, traag, met een stem waarin een onwrik baar besluit te raden was. -Mijnheer de onderpastoor, ik weet dat mijn meester u niet be geert, noch vrouw Vleminx... -Noch ik, voegde van Boschvoorde er bij in Mina's plaats. -Noch ik, vervolgde Mina. Ik vraag u dus dat gij de laatste bede van een stervende niet zoudt verstoten en u niet zoudt ver tonen aan 't sterfbed van mijn meester -'t Is wel, antwoordde van Bosch voorde, wij hebben nu uw verzoek gehoord. Wij zullen daarover be slissen. En nogmaals opende Van Boschvoorde de deur. Doch Mina verroerde nog niet, haar ogen begonnen bliksems te schieten en ze neep nijdig haar lippen tegen de tanden. -Ik kan u echter verzekeren, sprak Mina, met een stem die lichtjes beefde, dat wij u niet zullen ont vangen. Van Boschvoorde bezag de jonge vrouw in de ogen Mina's gestalte richtte zich tegen hem op en hij zag twee oogen met een vreemd en van haat gloeiend vuur, stout in de zijne gevestigd. 't Was de eerste maal dat Van Boschvoorde een vrouw van Volxem hem zag trotseren. -Ka, sprak hij nijdig, gij zijt die Mina waar men mij zo dikwijls van gesproken heeft, nog groener dan haar meester, die onbeschaamd op de brave boerinnen en godvruch tige dochters van mijn congregatie durft schelden als ze het wagen de demokraten niet in alles goed te keuren Denkt gij misschien hier ook het hoge woord te voeren Zie eens dat hoogmoeaig schepsel haar geestelijke overheid onbeschaamd in de ogen kijken En de deur gans openrukkend -Keer nu terug naar uw meesters en zeg hun dat wij niet te gehoor zamen hebben aan de bevelen van hun meid. Mina verroerde nog altijd niet -Gij zult doen wat gij wilt, mijn heer de onderpastoor, doch luister wel naar wat ik u zeg Gij weet wat gij mijn meester hebt misdaan, hoe gij hem gelasterd en gehoond hebt. Ik zeg u Gij zult geen voet zetten op het hof waar Jan Vleminx op sterven ligt. -En wie zou mij dit beletten riep Van Boschvoorde en opeens zijn gramschap niet meer meester, sloeg hij met de vuist op tafel dat het dreunde. Een spottende glimlach verscheen en verdween op Mina's lippen als zij zag dat Van Boschvoorde zich niet meer kon bedwingen en immer koel de onderpastoor in de ogen ziende, antwoordde zij - Ik -Gij verwaand, hoogvaardig schep sel, riep Van Boschvoorde, nog maals op de tafel slaand. Maar ik verpletter u -Ik herhaal het u, mijnheer, Ik zal het u beletten -Gij spotte Van Boschvoorde. -Ja ik, klonk het vast en drei gend, ik en..Max Max, die tot dan stil en rustig achter Mina's rokken zat, zijn naam horende noemen, sprong recht, zette zijn twee voorste poten op Mina's borst en ziende dat Van Boschvoorde dreigend voor haar stond, trok hij zijn lippen op met een grijns en liet een dubbe le rij scherpe witte tanden zien. Op dit ogenblik kwamen de pastoor en mijnheer Wouters uit een ach terplaats binnen. Mina groette beiden met een lichte hoofdbewe ging doch sloeg de blikken niet neer stout en onvervaard keek zij de pastoor en de onderpastoors vlak in 't gezicht. De drie priesters wisselden enige woorden in een taal die Mina niet verstond. Dan sprak Wouters zacht: -Ga naar huis Mina binnen een uur zal iemand komen. We zullen er onder elkaar over spreken. Mina groette en vertrok. Een half uur later klepte, het bang en haastig op de toren van Volxem al de deuren van 't dorp werden opengetrokken. Weldra kwam de koster met brandende lantaarn en al bellend buiten, gevolgd door onderpastoor Wouters. Toen Wouters met 't Allerheilig ste in huis kwam zaten Cies en enige demokraten, die 't akelig nieuws vernomen hadden en Jan een laatste vaarwel waren komen zeg gen, op de knieën in de grote keuken. De priester die het huis kende, ging recht naar de kamer waar Jan op zijn sterfbed lag. Na de plechtigheid richtte mijnheer Wouters enige woorden van aanmoediging en troost zowel tot Jan als tot zijn moeder en keerde terug naar het dorp. Toen hij door de keuken ging waar Cies en de vrienden van Jan nog geknield zaten zag hij achteraan een vrouw over een stoel liggen het gelaat verborgen in de handen. Nevens haar zat Max stil en roer loos, als begreep het trouwe dier welk treurspel hier een einde nam. Volgende maand De begrafenis van een mens, die op het vlaamse platte land durft strijden voor het recht en de vrijheid van zijn volk. (Slot) Wie nog niet gedacht had aan de lenteschoonmaak, kan er weer eens aan beginnen. Ieder jaar kan het lichaam zo'n grondige reinigings beurt best gebruiken. Reinigen betekent zich ontdoen van zuren, die achtergebleven zijn uit een overwegend zuurvormende voeding, m.a.w. een gestoord zuur—basen evenwicht. Maar ook heel wat an dere mogelijkheden bestaan om giften op te slaan meestal door voeding bekijk eens wat we ge bruiken aan vetten.Vetten zijn struktureel zeer gevoelig voor verhitting. Zo raden wij aan koudgeperste olie te gebruiken en deze op haar beurt ook niet weer te verhitten. Olie is een kostbaar voedingsmiddel en vraagt dan ook met zorg behandeld te worden. De lever tijdelijk ontlasten is het hoofddoel van zo'n reinigings beurt. Hiervoor kan men een korte tot lange periode voorzien tijdens dewelke men a)zich onthoudt van het gebruik van eiwitten en droge voedings middelen (kaas, noten, granen, peulvruchten enz) b)men kan ook verder gaan en zich onthouden van iedere vorm van vast voedsel, de levenskracht die men dan opdoet, raapt men uit het ge bruik van versgeperste groente - of vruchtensappen. Heb je soms nog niet gehoord van de heilzame werking van tarwe- grassap Maar ook de darm moet geregeld een beurt krijgen. Een dagelijkse ont lasting (en beter nog meerdere per dag) is een goede zaak. Zoveel mensen lijden aan verstopping. Zij houden gifstoffen langer in het lichaam dan goed is. Voor deze mensen is het zeker heilzaam een meer op de natuur gerichte voeding te gebruiken. In de natuurvoeding kent men deze kwaal niet. Om deze lente te voelen moet men ook de geest een beurt geven. De geest en het lichaam vormen één geheel. Zoveel mensen leven boven hun toeren. Gun jezelf toch eens wat rust, leer de natuur bekijken en ervaar het leven als een voort durend wonder waarvoor je gewel dig dankbaar moet zijn. De natuur bekijken en eerbiedigen behoort dan wel tot de beste verdieping en verinnerlijking. Denk ook maar even na, hoeveel er niet meer te herstellen valt... De natuur, bestaat dat nog Na tuurvoeding, kan dat nog Wanneer we het hier in deze reeks hebben over natuurvoeding, spre ken we'in feite naar de ideale omstandigheden toe daar waar het leven zonder ingrepen zou kunnen plaats hebben. Misschien kan dat niet meer, maar erover nadenken is een haalbare zaak die ons dichter bij de waarheid kan brengen. En of natuurvoeding geen tekorten heeft Wie dagelijks "levend voedsel" eet, zal hieraan niet te lijden hebben. Wat is levend voedsel. Het voedsel is nog in leven of het kan tot leven komen fruit, met schil en pit gegeten, als één geheel, vers en onbewerkt groenten noten, zaden, pitjes, hetzij zo uit de hand, hetzij geweekt, het zij gekiemd. Dit is het meest volledige voedsel dat voor de mens is bestemd. Wie dagelijks "levend voedsel" eet, zegden wij, maar laten we aanvullen :...en zich onthoudt van dood voedsel, of er slechts beperkt gebruik van maakt, als aanvulling op het dagelijks menu. Dood voedsel even ter herinne ring suiker (wit of bruin) koffie, alcohol, zout,... dit alles maakt zoveel stuk, dat wij Het jaar rond. De wijzer staat op Lente. Toch is het weer nog guur De regen snijdt nog langs de muur Ik zit nog wat te kijken. Te wachten op de zon En wat vandaag niet kon Gisteren bloemen op de ruiten De wind die door dit huis wil fluiten. Huis waar ik kan luisteren Naar de vogels. Zien dat iets wegritselt tussen de struiken Verrast door de schoonheid van alles buiten Van hieruit zie ik De bomen die bloeien. Ongelooflijk zo schoon, Maar zo kort Luister even en kijk En droom Dit is echt. Stefaan de Wever het ons zelfs nauwelijks reali seren. Wij maken er dus geen gebruik van. Maar ook granen en peulvruchten en alle produkten die eruit ge maakt worden doen vragen stellen: zijn zij er wel voor de mens Alleen gekiemd zijn zij godde lijk voedsel Maar ook gekookt voedsel is be roofd van zijn levensenergie. Wij gebruiken er ook zo weinig mogelijk van. De lente heeft mogelijkheden. ze geeft mogelijkheden om een een nieuwe lente te ervaren. Informatie Groene Dag 20 46

Klokzjiel | 1983 | | pagina 11