Benzinezaak in beroep te Gent Ninove zwar op wit Bert VAN HOORICK nx -ar STAD NINOVE PAMFLET TOEKOMST VERVOLG Op maandag 18 april '83 werd de zaak Jacques Timmermans versus de stad Ninove ingezet vóór de zesde kamer van het hof van beroep te Gent In de beschuldigdenbank zaten van links naar rechts Marleen Van den Eynde, echtgenote van Jacques Timmermans, Andrë Penne (stadsconducteur) en Jacques Timmermans zelf. De zitting was begonnen met één uur vertraging. Om 10 uur begint de bijzittende rechter het dossier voor te le zen. De belangstellende lezer kan de beschuldigingen en de straf fen die werden uitgesproken te Dendermonde terug vinden in 't Klokzjiël Nr 6 van december '82. Het duurde immers tot 11 uur alvorens het ganse dossier was voorgelezen. Dan pas kon de procu reur-generaal beginnen aan zijn rekwisitoor. Hij stelt vast dat het hier gaat om één misdadig op zet waarvan de eerste verdachte, Jacques Timmermans, de bedoeling had zich zo ruim mogelijk te la ten vergoeden voor zijn verplaat singen. Kat betreft de opschorting van de uitspraak van de veroor delingen gedurende 3 jaar, ver kregen door de heer Penne in Dender monde, vraagt de openbare aanklager dat, aangezien de heer Penne stads conducteur is, hij voldoende ont wikkeld zou moeten zijn, om zich niet te lenen tot het plegen van valsheid in geschrifte. Het ge recht zou zich dienen te hoeden André Penne te oordelen op grond van ondergeschiktheid, daar men anders vervalt in een soort klasse gerecht. De procureur-generaal besluit zijn rekwisitoor met de vaststelling dat, gezien de aard van de feiten, zeer geringe straf fen werden uitgesproken door de rechtbank te Dendermonde. En hij vraagt dan ook verzwaring van de straffen. Er zijn vijf advokaten aanwezig. Eén om de belangen van de stad Ninove te behartigen. Eén om Marleen Van den Eynde en één om André Penne te verdedigen. De twee andere advokaten pleiten voor Jacques TimmermansEr is geen pu blieke belangstelling buiten onder getekende, een rijkswachter en een suppoost. Waarschijnlijk ging alle aandacht van de pers naar de zaak Vander Gucht, want op het zelfde moment werd Ghislaine Clyncke onder arrest geplaatst in het Gentse Justitiepaleis. De linker muur van de raadszaal is versierd met één enorm schilderij waarop witte schimmels en naakte mannen in een onduidelijk gevecht gewikkeld zijn. Boven de drie rechters kijken Boudewijn en Fabiola glimlachend toe. De belangen van de stad Ninove als burgerlijke partij, worden behartigd door Meester André Mertens uit Dendermonde. Hij begint zijn pleidooi met een uitspraak van Cicero, een man die na 2000 jaar nog steeds inspi reert. De advokaat van de stad komt tot het besluit dat de ge tankte benzine aan de stadspomp niet alléén gediend heeft om de werven te bezoeken, maar vooral voor privédoeleinden van de familie Timmermans. Er werd immers volgetankt op 9 juli 1980. Juist op de dag voordat de Schepen met vakantie naar St. Tropez vertrekt. De Schepen had ook de gewoonte te tanken op een vrijdag, dus vóór een weekend, als alle werven stil liggen. Het is ondertussen 12 uur geworden. Mevrouw De Cooman komt dan aan het woord als advokate van Jacques Timmermans. Zij begint haar plei dooi met op te merken dat de ad vokaat van de stad Ninove een politiek pamflet heeft afgelezen, ingegeven door Armand De Riemaecker. Zij schetst kort de politieke achtergrond van het gebeuren in Ninove. Eerst was er de SP-CVP coalitie in Klein Ninove, waarvan Armand De Riemaecker schepen was van Openbare Werken. Er komt dan de fusie, waardoor er een SP-CL coalitie wordt gevormd. Jacques Timmermans komt nu terecht in de zetel van Armand De Riemaecker, die in het benzineschandaal een middel bij uitstek had gevonden om af te rekenen met zijn jonge rivaal. Er wordt een roddelcam pagne ingezet waarbij wordt ge- insinueerd dat het huis en de tuin van Jacques Timmermans uit stads- materiaal werden aangelegd. Dat zijn twee B.M.W.'s in de stads- garage werden onderhouden enz. Vandit alles was niets waar, al léén het tanken van benzine bleef over. De advokate vraagt zich af of dit wel kan beschouwd worden als een misdrijf. Wat de valsheid in geschrifte betreft stelt zij vast dat een origineel benzine- bedelingsbescheid werd gefotoco- piëerd door een personeelslid, daar waar alléén de gemeenteraads leden ter plaatse mogen fotocopies nemen Timmermans is ook géén openbaar ambtenaar zegt ze, daar hij géén openbaar gezag uitoefent. Het is het schepencollege dat samen dit gezag uitoefent, ofwel de burge meester alléén. Zij twijfelt ook aan het feit, of een benzinebon een beschermd document is. Zij besluit met de vrijspraak te vragen zowel administratiefrechterlijk als strafrechterlijk. Komt dan de advokaat van Mevrouw Timmermans aan het woord. Hij stelt vast dat een ambtenaar fotocopies heeft doorgespeeld aan De Rie maecker, daar waar alléén de Procureur des Konings de enige is die mag worden ingelicht indien er strafbare feiten gebeuren, maar geen politieker. Hij vraagt de vrijspraak voor zijn cliënte wat betreft het wegnemen van blanco formulieren daar zij geen mate riële daad heeft gesteld. Zij heeft volgens zijn zeggen, alleen benzinebescheiden gebruikt. Wat de valsheid in geschrifte betreft heeft zij alléén gehandeld uit emotionele redenen, daar zij en haar man het slachtoffer werden van een politiek geschil. Zij zag enkel de onmiddellijke toe komst van haar man. Zij had beter de zaken hun politiek beloop laten gaan. De advokaat besluit dan met erop te wijzen dat Marleen Van den Eynde nu een zelfstandig beroep uitoefent en zij door deze ganse zaak reeds genoeg krediet verloren heeft t.o.v. de maatschappij. Het is ondertussen 13 uur geworden. Meester Van Londersele, die André Penne verdedigt, is nog niet aan het woord geweest. Er wordt beslo ten de debatten verder te zetten op dinsdag 26 april om 9 uutDe uitspraak zal waarschijnlijk vol gen in de maand mei. Azaki 1 mei was de gedroomde gelegenheid was om allerlei redenen van korte om een boek van de plank te halen, duur in 1949 viel de KP terug op dat al enige tijd op zijn bespreking 5% van de stemmen en verloor haar wachtte. Begin dit jaar publiceerde parlementszetels in Aalst. Bert Van Hoorick bij het Masereel- fonds immers zijn herinneringen aan de periode 1919-1956 (prijs 635BF) Over de periode na '56, toen hij de Kommunistische Partij verliet om aar. te sluiten bij de BSP, gaat dit boek dus niet. In een krant besprak men dit boek onder de titel "Zwerftocht van een Vlaams stalinist". Men zou met meer reden kunnen spreken over de zwerftocht van een daensist. Bert Van Hoorick verhaalt immers hoe hij reeds in de jaren twintig werd beïnvloed door de Vlaamsgezinde en demokratische stroming die in zijn geboortestad Aalst zo sterk was, ook na het officiële einde van de daensistische beweging. Via de strijd voor pacifisme en tegen oorlogsdreiging en fascisme belandt hij dan uiteindelijk bij de KP, waar hij na zijn bevrijding uit Buchenwald een leidende figuur wordt. De evolutie in het leven en denken van Bert Van Hoorick is een schoolvoorbeeld voor de weg, die een belangrijk gedeelte van de daensisten heeft afgelegd. Bert Van Hoorick is een levende aan klacht tegen neo-Roelandersdie menen dat zij alleen de volledige erfenis van het daensisme in pacht hebben. Zonder grote literatuur te zijn (wat overigens ook niet de be doeling was) is dit boek vlot ge schreven. Het is ook niet het werk van een historicus zoals de schrij ver zelf benadrukt "Ik heb ge tracht mijn waarheid neer te schrij ven, mijn deel van de waarheid Dat in dit boek ook Ninove ter sprake komt spreekt vanzelf. De kantons Aalst, Ninove en Geraards- bergen vormden in de eerste jaren na de bevrijding immers de rode KP-burcht in Vlaanderen.Bij de ver kiezingen van 1946 behaalde de KP 14,82 van de stemmen in het kan ton Ninove (wat een tijd, hé Michel!) Voor het arrondissement Aalst had den zij toen twee volksvertegen woordigers Bert Van Hoorick zelf en Gustaaf (Taafken) De Ville uit Ninove. Dit succes, dat de partij vooral dankte aan haar anti-fas cistische strijd in de wereldoorlog, Bij het verhaal van die anti fascistische strijd vermeldt Bert Van Hoorick ook Victor De Herder van DenderwindekeDeze man werd samen met verschillende kameraden uit het verzet in 1943 opgepakt door de Duitsers loslippigheid en verraad van een medewerker was hun fataal geworden. In 1901 te Denderwindeke geboren kwam Victor De Herder als mijnwerker in een Waalse mijn aan de kost, waar hij in kontakt kwam met de kommunis tische partij reeds in de der tiger jaren was de KP-invloed in de Waalse mijnbekkens groot. Doodsprentje van victor De Herder. De foto werd een paar weken vóór zijn arrestatie genomen. Nog vóór de oorlog kwam Bert Van Hoorick herhaaldelijk bij hem in Denderwindeke en in 1939 stelde hij zich kandidaat op de KP-lijst. Zonder enig medeweten van zijn familie ging Victor De Herder blijk baar meewerken in het verzet, waarschijnlijk in het Onafhanke lijkheidsfront, de grootste ver zetsbeweging die aanleunde bij de KP. Na zijn aanhouding werd Victor De Herder op 30 november 1943 vermoord door de nazi's. Hij mocht de bevrijding, waar hij zich voor inzette, niet meer meemaken. G.V.W.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5