Natuurvcedinö CARDOEN Licht op de Okegemse kouter ZOMER Voel hoe dit land herademt, de mensen komen buiten uit hun cel, men is niet meer bang, de regen is opgehouden, de lucht staat helder en blauw. Er leeft weer iets alles groeit van dag tot dag. En de weide, prachtig is ze versierd met geel en roze klein of hoog, de aarde overspannen met een wijde boog, in de bomen vormen zich kleine vruch ten kijk naar dit veld, de aardbeien rij pen, de bessen aan rankjes krijgen kleur Alles spreidt zich voor de zon De tuin vult zich weer je kunt opnieuw zo gaan plukken. JEF DE DEYN DE STAL VAN PITJE PENNE NIET VERFROMPELEN info Groene Dag - 054/33 44 54 SCBjiuU] tit wtvtr "f Si Dat is de zomer: alles wordt overvloe dig overgoten, de schaarste wordt overdekt met nieuwe dingen.Het voor jaar is inderdaad een periode waarin alles opgebruikt wordt,maar daar komt niets meer bij. Integendeel, naarmate men door de voorraad raakt verengt de keuzemogelijkheid.De periode van de vasten is niet voor niets juist dan gekozen. Het is een geestelijke en lichamelijke reiniging die voor ieder een positief is, wat men er ook van neme, of hoe ver men ook wil gaan. We leven in een moeilijke tijd. Meer en meer worden de mensen vervreemd van het natuurlijke ritme. Dank zij de diepvriezer weet men op ieder ogenblik te eten wat men wil. Er zijn geen grenzen meer. Of het win ter of zomer is, of het winter- of zomergroenten zijn heeft geen be lang. Op die manier eet men nooit verse en rauwe dingen en het belang daarvan mag toch niet onderschat worden. Zelfs in de winter moet rauwkost als stimulator van de lichaamssappen, liefst voor iedere maaltijd. Wat is rauwkost Datgene wat zonder bewerking (verhitting, bereiding...) kan gegeten worden. In de zomer kan men een prachtig begin maken met het gebruik van rauwkost er is zoveel voorhanden aan groenten zoals tomaat,komkommer, radijs, sla, spinazie, vroege kooi tjes, uien, maar ook binnenshuis kan men zorgen voor kiemen van bv. lu zerne of fenegriek en dat het ganse jaar door. Ik herhaal nogmaals, zolang "Bock- stael" zijn huisje, op de Vestbarm had, liep hij min of meer in het gareel. Hij had een thuis. Vanaf de dag dat hij zijn thuis kwijt was, is Bockstael beginnen zwalpen. Op .de onmogelijkste plaatsen trachtte hij te overleven en heb ben wij hem aangetroffen. Daar er zich niemand over Bockstael wilde ontfermen kwam hij dan ook wel eens met de politie in kontakt, zij het dan meestal voor kruimel diefstallen. Toch werd Bockstael verscheidene malen, naar de landloperskolonies Wortel en Merxplas gestuurd en is hij zelfs in de gevangenis geraakt. Maar kom, eer wij zo ver zijn is er heel wat te vertellen. Er is ons ter ore gekomen dat er reeds verscheidene nachten een licht is opgemerkt, in de Okegemse kouter. Het licht zou wel eens van wildstropers afkomstig kunnen zijn. Ik vorm nachtploeg met Brigadier Jozef De Deyn en wij zullen trach ten het geheim van het licht op te lossen. Een rauwkostmaaltijd kan gerust met gekookte aardappels gegeten worden, of met brood of andere graangerech— ten. Maar ook fruit op zichzelf is onver beterbaar het is het voor de mens meest geschikte voedsel en wordt nooit verwerkt. Het is wel zo, dat wij niet zo onmiddellijk in een fruitland wonen en dat wij door de koelkast wat langer over appels en peren beschikken, maar toch moe ten wij zoveel mogelijk ons houden aan de seizoenen aardbeien, bes sen, meloenen, framboos, pruimen, perziken..daar is t nu tijd voor. Eet fruit zoveel mogelijk in een fruitmaaltijdHet is een goede manier om het natuurlijk hongerge voel weer aan te leren. Sommige mensen zullen namelijk na het eten van fruit snel weer prikkels krij gen die zij verstaan als "honger". Infeite is dit een normaal proces, waarbij het voedsel de maag ver laat om over te gaan in het eerste deel van de darm. De prikkels zijn het samentrekken van de maag, die zonder inhoud is en verkleint. Dit is geen sein om opnieuw te eten, maar een normalisatie van een ge spannen toestand naar een rusthou- ding. We zegden eet fruit in een fruit- maaltijd. Ideaal is zelfs géén kombinaties te moeten maken, zo gaat men ook geen verkeerde kombi naties maken. Het is niet nodig en ook niet wenselijk dat men in één maaltijd alle elementen aan brengt. Het lichaam heeft zijn tijd. Men vereenvoudigt het werk door de dingen afzonderlijk te eten. Zo kan men voldoende aard beien eten tot men zich verzadigd voelt, of peren, of bessen... Let wel, ook iedere fruitsoort heeft bepaalde eigenschappen wan neer men verscheidene maaltijden na elkaar steeds weer hetzelfde fruit zou eten, zonder enige toe voeging, krijgt de voeding een kuur-vorm Bv.«werken aardbeien positief mee tegen reuma, jicht, suikerziekte; algemeen reinigend«en peer bv gaat sterk werken op de lever en gal. Een perekuur doet de lever meer gal produceren en is dus een ernstige verbetering voor de afbraak van eiwitten, •de kwaliteiten van de pruimen zijn natuurlijk bekend darm traagheid, verstopping enz. Wie op een fruitdieet leeft doet Even een zijsprongetje en Jozef De Deyn in het licht gezet. Door de ninoofse bevolking werd "Jef" als een harde aanzien. Het parool luidde "Gij moet Jef in uw kar niet hebben". Wel, met de hand op het hart durf ik beweren dat er geen beter ziel bestond als "Jef". Naar buiten uit wou Jef zich steeds autoritair voordoen, maar Jef had een hart van goud. Wat de kern van de zaak betrof Jef had namelijk het bre vet van politieofficier behaald,en alles wees er op dat bij het op pensioen gaan van onze huidige po litiecommissaris,de heer Micholt, "Jef" de opvolger zou worden. Met dit feit voor ogen, was Jef dan ook min of meer ambitieus en wou dan zowat de dirigent van het orkest zijn. Helaas door zekere omstandigheden waar ik niet dieper wens op in te gaan ging de'djop'van politiecom missaris aan Jef's neus voorbij. Door dit feit werd Jef De Deyn min of meer verbitterd en moest verder als politiebrigadier door het leven. Het is maar na vele jaren, zo het ganse lichaam wel eens aan zijn trekken komen. Kan men bij konfituur nog van fruit spreken Als men weet dat konfituur voor de helft uit suiker bestaat, is dit al een grondige reden om het ver dacht te vinden. Of dat nu fruit is van eigen gewin of niet, maakt geen verschil het gaat hier wel degelijk om het gehalte aan suiker. Bovendien wordt het fruit zo erg verwarmd dat er van de eerder genoemde kwaliteiten geen sprake meer is. Het is bovendien zelfs zo dat met konfituur alleen dat Jef het dan toah tot adjoint politiecommissaris van Ninove heeft gebracht en in die functie op pen sioen is gegaan. In Jef heb ik steeds een goede part ner en vriend gehad. Jef woont nog steeds op de Denderhoutembaan en als wij elkaar ontmoeten is het met volle vriendschap. Jef gaat naar zijn 80ste jaar en is mij steeds zeer genegen. Maar kom,nu weer terzake. Het is na middernacht en ik en Jef trekken er op uit. Het vriest dat het kraakt en ik en Jef,goed ingeduf- feld>gaan langs de Nederwijk rich ting "Camouille". Zodat wij in de Okegemse kouter terechtkomen. En inderdaad, na enkele tijd zien wij een zwak licht. Wij kunnen niet gissen wat het zou zijn, en beslui ten dan ook voorzichtig er op af te gaan. Wij gaan dwars door de velden en na een verloop van tijd, kunnen wij situeren dat het licht afkomstig is uit een stal welke in het veld staat.Het is namelijk de stal van de familie "De Troyer", bijgenaamd "Pitje Penne" van op de Graanmarkt alhier. Deze stal staat midden een weide en doet dienst om zakken voer, voor de dieren te bewaren. slechte kombinaties mogelijk zijn, zoals bij brood. Het is een zoete betrachting van de zomer te konserveren voor de winter, maar het verwerken van fruit tot konfituur lijkt me allerminst geslaagd. Wie meer wil weten over het ge bruik van fruit als voedingsmid del, leze het boekje "Geen dag zonder fruit", waarin prachtige recepten zijn opgenomen. Wie het niet vindt in de natuurwinkel kan ons kontakteren op bovenver meld telefoonnummer. Stefaan de Wever Ik en Jef sluipen naar de stal toe en met het wapen in de hand, smij ten wij de staldeur open. Nu moogt gij het geloven of niet, maar daar ligt Bockstael in de armen van "Morpheus" te ronken, dat horen en zien vergaat. Een klein kaarsepitje staat nog te branden en het is maar nadat wij onze lampen op Bockstael richten dat dez? ver dwaasd de ogen opent. Hij kruipt van onder de ledige meelzakken waarmee hij zich gedekt heeft en dan eerst zien wij dat hijspiernaakt is. Stelt u voor, midden in de winter in een betonnen stal, midden het veld. Op onze vraag waarom hij zulks doet ant woordt hij dat als hij met zijn klederen slaapt deze zouden ver- frompelen.Wij doen hem kleden en nemen hem mee naar het politiebu- reel, waar wij niets kunnen doen, dan hem te laten warmen en bij het einde van onze diensttzijnde rond 6 uur, terug de...straat op te sturen weer naar het onbekende. Waar of niet waar,Jef

Klokzjiel | 1983 | | pagina 14