12e SAVOOIFEESTEN VRIJDAG Gaas Plansjee Voljeir ZATERDAG 12de SAVOOI FEESTEN FFN IITT ZIJN BLADEREN GEGROEID WIJK- FEEST FRONTIER HE BIT ME ANTI WAR RISK 3 NIGHTCAP NO-WAVE NINOOFS EN VERNIEUWD Er wordt gezegd hoge bomen vangen veel wind. Het minste dat kan gezegd worden is dat in Ninove de savooien, een nochtans van nature laag bij de grondse plant, soms nogal eens uit de pan kunnen swingen en dan serieuze tegenwind moeten trot seren. Waar in den beginne, nu 12 jaar geleden, de Savooifeesten op het Savooiplein, een rustig bestaan kenden en amper een honderdtal mensen op de been bracht, is dit wijkfeest zich stilaan gaan ont wikkelen tot een festiviteit met toeloop van volk van ver buiten de stadsgrenzen. Ook zij wilden eens proeven van die unieke savooisfeer. Naarmate dat savooi-project open bloeide, groeide ook de weerstand bij de stadsnotabelen die verdel gingsmiddelen zochten tegen dit ieder jaar opnieuw de kop op ste kend weerbarstige kruid. Niet dat er daar in die arbeiderswijk Savooistraat-Niepersveld zich iets gevaarlijks revolutionair aan het ontwikkelen was...maar toch... het ontsnapte aan hun kontrole en paste niet in hun denkwereld. Die weerstand heeft zich in de loop der jaren op vele manieren geuit. Menig maal werd het politio neel apparaat ter plekke gestuurd om zg. de nachtrust te herstellen en de orde op het savooiplein te verstoren. Nooit is er enige klacht geweest die hiertoe de aanleiding kon zijn. Dit herstellen van de rust kwam er dan bijvoorbeeld op neer een rustig swingend zigeuner ensemble de instrumenten uit de handen te rukken. Waarom Savooi feesten een rigoureus sluitingsuur worden opgelegd en bijvoorbeeld bierfeesten in Outer 's nachts on gemoeid gelaten worden is een open vraag. Op een andere keer werd het Savooi plein zonder boe noch ba bijna ver huurd aan een autoscooter. Nog een andere keer komt een gemeenteraads lid op de proppen met een voorstel tot pre-viseren van de teksten van de liedjes die zullen gezongen wor den of komt een ander aandraven met de verplichting om leurderskaarten aan te schaffen omdat er boekweit- pannekoeken en badges verkocht worden. De verbeelding aan de macht, als het ware. Alle middelen om het de organisators moeilijk te maken bleken goed, bijvoorbeeld een uit leenreglement uitvaardigen waarbij aanwezig bruikbaar materiaal niet meer uitleenbaar wordt gesteld (vb dansvloer, schragen, tafels, stoelen, feestverlichting, elek trisch materiaal). Steeds opnieuw wisten de organisatoren van de Savooifeesten zich uit de slag te trekken. Met het aan de macht komen van de nieuwe CL-CVP coalitie mochten de Savooifeesten het ergste vrezen. En inderdaad. Nog geen volle twee maand aan het bewind, scheidde de nieuwe coalitie een "politiebesluit betreffende de Savooifeesten" af waarin gepoogd werd op een plompe wijz.e de Savooifeesten op droog zaad te zetten er zou geen inkom geld meer mogen gevraagd worden aan de ingangen tot het Savooi plein. Tot hun scha en schande moesten de burgemeester en zijn pol itie-commissaris ondervinden dat men zulke onfatsoenlijke be sluiten best niet ondoordacht pro- klameert. Met rode kaken en een veel kans gekrenkt ego moesten ze na enige tijd op hun stappen terug komen en de vzw Werkgroep Savooifeesten integraal in hun rechten herstellen. We kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat een aangekondigde interpellatie en peti tie (waarvoor op enige uren tijd meer dan 200 handtekeningen konden verzameld worden) voor de burge meester iets te veel van het goede waren. Hopelijk zitten de burge meester en zijn commissaris nu niet te broeden op weerwraak... Dit zijn echter allemaal slechts randbemerkingenWaar het essen tieel om gaat is dat de Savooi feesten dit jaar opnieuw doorgaan in de wijk Savooistraat-Niepersveld en dit volgens de nu reeds stilaan vertrouwde formule (waarover ver der meer in detail) 4 dagen volks spelen, straatanimatie, optredens, kermisattrakties, drank-, eet-, en infostands en dit vanaf vrijdag 19 augustus tot en met maandag 22 augustus met een proloog-wielerwed strijd op woensdag 17 augustus. Dit alles onder het motto niets moet, alles kan, kijken, meedoen, informatie, eten, drinken of niksen. Het wijkkomitte heeft in samen werking met de 4 wijkkafees terug een uitgebreid pakket spelen op papier gezet. Het stijgend sukses van deze straat-spelen wijst er op dat de mensen van nu met plezier teruggrijpen naar de spelen die ook hun ouders en grootouders nog ge speeld hebben. Verheugend is vast te stellen dat sommige kafeebazen nu ook terug een bijkomende inspanning doen en optredens e.d. plannen in hun "inrichtingen" Bij het opmaken van het programma 1983 voor het Savooiplein werd op nieuw getracht een evenwicht te vinden tussen de verschillende mu- ziekgenres, de ninoofse groepen aan bod te laten komen en kwalita tief hoogstaande optredens aan te bieden. Gepoogd werd ook de pauzes tussen de optredens beter te vullen. En als alles verloopt zoals gepland zal er iedere avond een klank en lichtinstallatie aanwezig zijn van superieure kwaliteit. Gezien de benarde financiële situ atie waarin de vzw Werkgroep Savooi feesten zich bevindt ('t is overal krisis, nietwaar) werd enerzijds beslist voor vrijdag 19/8 beroep te doen op twee vrij-podium groe pen, geen buitenlandse artiesten te vragen en de inkomprijs per avond ietwat op te trekken (ze blijven dan nog onder de gangbare prijs voor dergelijke spektakels): voorverkoop, CJP, TTT 50 frank inkom 70 frank 3 pas 35 frank Hopelijk beloont men hierboven de getrooste moeite met een over vloed aan zon. 't Zal terug tof worden, denk je niet Tot een van die dagen, de vzw Werkgroep Savooifeesten p.s. onze leuze blijft wijken verwelken, Schepenen ver gaan, maar de Savooifeesten blij ven bestaan Deze ninoofse groep is zich reeds drie jaar aan het voorbereiden om naar buiten te treden. Op 26 maart jl was het zover in vzw Kontrast vond hun premiere plaats. Het werd een meevaller.Ze brengen een gevarieerd pop en rock program ma. Hun voorkeur voor Amerikaanse rock (Eric Clapton, Bob Seger) is duidelijk merkbaar. Frontier presteert het om als beginnende groep uitsluitend eigen nummers te brengen waarvoor Gunther Van Belle de tekst en de muziek schrijft en ook nog zorgt voor zang en gi taar De andere frontiers Hugo Patrick gitaar Pardaens Johan basgitaar Vandendriesche Alain drum Sedert zijri ontstaan -1981- is deze aalsterse groep langzaam ontdaan van alle overtollige leden en muzi kale franjes. Met een basisbeze(t- ting van drie personen (waarvan er vroeger een bij Lavvi Ebbel speelde)spelen ze strukturele, vernieuwende muziek. Groepen met leuke namen hoeven niet persé lolbroeken te zijn. Bewuste geesten dienen niet de facto droogstoppels te zijn. Dit bewijst o.a. hun aanwezigheid op de verzamel LP "Boos Blijven" (naast Bram Vermeulen, Lawi Ebbel, Wim De Craene, Vuile Mong en Viona Westra) met "Nu clear War". Dat gaat dan als volgt "This is Russia and the leading fool says whatever may happen, Russia stay cool This is China and the leading fool says whatever may happen, China stay cool. This is America and the leading fool says whatever may happen, Europe stay cool Nuclear War Nuclear War I think this time we are going too far. Stampende rock a la Stones, zwetende blues a la Derek and the Domino's, dit alles gekleurd met snijdende gitaarsolo's en een stem die, onversterkt, driehonderd meter ver de ruiten doet trillen, dat is de muziek van Gaas Plansjee, een jonge groep uit het Ninoofse. Een groep die muziek speelt met "roots" en die zijn "klassiekers" kent, en dat is niet moeilijk te begrijpen als men weet dat niemand minder dan William Souffriau en Marcel De Neve er deel van uit maken. Hun optredens bestaan uit eigen nummers afgewisseld met covers (klassiekers, zoals reeds gezegd), spontaan en losjes uit de pols gespeeld, kortom that's why they call it the blues Deze groep uit Denderleeuw werd opgericht in 1981, en kende reeds enkele personeelswisse lingen. De huidige bezetting (Garry, Pië, Vic, John en een gitarist waar men in mei nog achter op zoek was) brengen sterk geëngageerde teksten tegen de oorlog, de VMO, het leger, Thatcher, Reagan, kortom anti alle vrijheidsberovende en onderdrukkende uitwassen van onze maatschappij De streek van Aalst is rijk aan jonge beginnende groepen. Nightcap (engels voor slaapmutsje) is er één van. Uit reaktie tegen al de "waven" van tegenwoordig noemen ze hun muziek cynischi weg "No-Wave". Ze brachten reeds 1 single uit "Feel the pain" en zullen eerlang verschijnen op de verzamel—LP"No big business". De groep bestaat uit 4 muzikanten. Gene VandeOostendeeen ex-studio- muzikant schrijft de muziek en is de gitarist van de groep. Dirk De Troyer, de zanger en ex-folkfreak is de tekstdichter. Dit is een nieuwe Voljeir De nieuwe vijfkoppige groep bevat nog slechts twee van de ouwe vogels (Marcel en Rufijn)De muit heeft wellicht wat lang open gestaan Maar dat in- en uitfladderen is er altijd wel bijgeweest. De nieuwig heid zit hem vooral in de formule. Van viool,akkordeon en akoestische gitaar overstappen op elektrische gitaren, trompet en drums is voor een vlaamse volksmuziekgroep geen klein pasje Maar het talent van Marcel, van zowat alle muzikale markten thuis, heeft deze zeven mij lssprong in goede banen geleid met een verrassende en dikwijls swingende klank als resultaat. Hier en daar hoort men zelfs jazz-, tango-, samba- en reggae-ritmes doorklinken. De klassieke folk- oortjes zullen dus even moeten wen nen Van het oude repertoire zijn enkel de sterkste liedjes behouden en aangevuld met onder andere nummers van Marcel, alias Marcello Stromboli. Inhoudelijk wordt het geheel nu ook aan mekaar gesnoerd met korte toe passelijke poëzietjes van Rufijn, die ook voor de meeste liedjestek sten zorgt. Ninoofse traditioneel- tjes houden de "folk" erin. De thema's van sociale rechtvaardig heid, milieubehoud en vrede treden nu ook meer op de voorgrond. Het is dus niet alleen swingen, maar ook goed luisteren geblazen. De Voljeir is weer springlevend en kwettert weer lustig met de volgende vogels, (nu allen van Ninove of vlakbij) Marcel De Neve basgitaar Rufijn De Decker zang Benny Bulté sologitaar en trompet Rudy Boschmans drums Patrick Dumst slaggitaar en ze zenj der geiren bau!

Klokzjiel | 1983 | | pagina 8