Roland Luna Twist ZONDAG 31 Staf De Mol trio Misverstand Johan Verminnen en groep BLUESBAND GUESTS BLUES OF WARME WAVE ROCK'N (TOP OF THE BILL) DEKADENTE DANSMUZIEK VOOR HALFZACHTE NACHTEN REMARK 'REMARKABEL TULLAMORE DEW VAN ZICH HOREN MEERBEKE LAAT EEN REVELATIE 'K VOEL ME GOED, EN U Oorspronkelijk was hier de groep Vankessel gepland, doch wegens een optreden in het buitenland werd hij vervangen door Roland Eigenlijk heet hij Roland Campen- hout. Deze 39 jarige ("jonger dan Mie Jagger" zegt hij) Boomse Gentenaar is reeds meer dan 20 jaar aanwezeig op de Belgische "sien". Denk dus vooral niet dat TC-m-tic of Luna Twist de Bel gische Rocksien hebben uitgevon den. Onder invloed van Ferre Grignard (overleden in 1982) be- bon hij in allerlei skiffelgroep- jes. Nadat hij tijdens zijn leger dienst in Gent in de Leopolds- kazene in den bak moest komen zitten liet hij Antwerpen achter zich en werkte als begeleider van Miek Roel. Tenslotte ging hij zijn eigen weg en vormde z'n "Bluesworkshop"Met deze zware bluesband trad hij meerdere keren op te Ninove. Als begeleider van andere artiesten zoals Walter De Buck en Big Bill was hij reeds meer dan eens te horen op de Savooifeesten. Toen in 1979 de ninoofse politie het optreden van Big Bill ten aan- schouwe van honderden mensen met harde hand kwam stilleggen, was hij de man die, ondanks dat de electriciteit was afgesloten, nog een nummertje ten beste gaf op de basgitaar. Deze protest-daad werd toen duidelijk geapprecieerd door de toen terecht gerevolteerde toeschouwers Op dit ogenblik mogen we Roland gerust beschouwen als een van de beste muzikanten van de oudere garde die er hier bij ons nog rondlopen. Met groot vakmanschap bespeelt hij verschillende instru menten (o.a. gitaar, mondharmonica, fluit)Overtalrijk zijn de groten uit de rock- en blueswereld die hem vroegen als begeleidingsmuzi kant voor hun toernees in binnen- en buitenland (o.a. James Booker, Sunnyland Slim, Tim Hardin, Derrol Adams, James Harvest en vooral de Ier Rory Gallagher)Ondanks dat Roland erkend wordt als een van de grootste talenten die Vlaande ren ooit gekend heeft, is hij nooit echt tot de top doorge drongen. Zijn non-conformistische houding en zijn lak aan het ster ren-dom zijn daar zeker niet vreemd aan. Ook het feit van zijn veelzijdigheid speelde hem parten. Zij repertoire bestaat uit een gevarieerde mengeling van pop, rock, blues, country, zowel eigen werk als klassiekers. Bijgevolg kan hij niet geëtiketteerd worden onder één of andere wave. Voor de grap plakte hij daarom op zijn laatste (schitterende) LP "Snow- blind" de sticker "Warme wave". Op deze LP liet hij zich omringen met een stel eminente begeleiders. Zo bvb. Jean Blaute, Ivan De Souter en Firmin Timmermans. Wie er op 20/8 zal bijstaan als begeleiders weten wij nu nog niet. Brengt hij dan een gewel dig Rock Roll optreden, een rustige akoestische set of melo dieuze pop songs Ook dat weten wij niet, maar we laten het met gerust gemoed over aan het vakman schap van Roland. Iedereen die de Belgische pop wereld ietwat volgt weet dat een optreden van Luna Twist van het beste is dat aan een modern publiek anno nu kan voorgescho teld worden. In Humo's poppoll wordt deze groep in alle moge lijke rubrieken steeds bij de tien beste genoemd, dus zowel qua "zanger", "groep", "singel" als "lp". De voorgeschiedenis mag ondertussen als bekend worden ver ondersteld de overwinning in de Rock-Ralley 1978 onder de naam ONCE MORE, het memorabele optreden op de 7de Savooifeesten, hun eerste elpee "Stress Confe rence", de personeelswisse lingen, de herrie met de platen firma EMI, de overgangssingel "Tom and Jerry",de ruzie met hun eerste manager Jaws en hun over- kwikkelijke avonturen met het bedenkelijke heerschap Dirk Vincke van het boekingskantoor Divina. Deze laatste claimde het eigendomsrecht op de naam Once More, zodat de groep voor taan onder de naam Luna Twist de wereld zou verbazen. Eerst aarzelend met "African Time", dan met "Look Out", één van de klassieke Belgische rocksingles. Vervolgens met de superieur worden de live-concerten met als voorlo pige climax het voorprogramma -met bisnummers- van Roxy Music in een uitverkocht Vorst Nationaal. Dit mondde dan uit in de voor ie dereen geprezen LP "A different smell from the same parfum". Een briljante plaat waarvan Humo schreef "Dit is de moderne swing zoals die in de tachtiger jaren om zich heen grijpt op het continent, waarvan met veel geduld en precisie in de studio een sub tiele collage werd vastgelegd. Maar wie Luna Twist recent nog op het podium aan het werk zag, weet dat de groep deze indrukwekkende sound ook buiten de studio kan waarmaken..Luna Twist hebben de beat van de synthesizergroepen, het gevoel voor melodie van de nieuwe pop, de zin voor detail en perfec tionisme van de studiegroepen en de drive van rock'n'roll. Heden daags maar niet snobistisch, ver nieuwend maar niet elitair de groep die de brug legt tussen traditie en toekomst. Er is een toekomst" De artiesten die deze toekomst zullen waarmaken te Ninove zijn: Alain Tant (zang), Dirk Blanckaert (gitaar, toetsen, bas), Filip Moort- gat (gitaar, zang, bas), Dirk Van Gansbeke (drums). Het optreden van Luna Twist is het laatste vooraleer ze in de studio onderduiken voor een nieuwe elpee ("A different record from the same group"?). De openingsgroep van zondagavond komt uit Aalst. Een beginnende rockgroep die langs dit vrij podium meer bekendheid wil ver werven. Onlangs werd de, na on enigheid, tot drie man geredu ceerde formatie aangevuld met toetsenman Geert De Bock. Toen waren ze terug met vier. Vraag mij niet van waar die naam komt. Ik weet het niet. Wat ik wel weet is dat Johan Ancaer en Jan Van Mieghem de initiatief nemers zijn van deze Meerbeekse groep. Met de bassist Wim Geeroms en de drummer Rudy Valkenier vorm den ze eind 1981 een rockgroep. Al snel bleek deze bezetting niet te voldoen en werd ze uit gebreid met trompettist Bart Maris en de violiste Nele Couse- lent. Alle groepsleden "genoten" klassieke muziekopleiding. De muziek die zij brengen is alle maal eigen werk. Er een etiket op plakken is moeilijk. Noem het misschien gewoon rockmuziek, vocaal met enkele instrumentale passages waarin een licht klas sieke invloed soms de kop opsteekt. Bezetting Staf De Mol piano Mark Van Garsse bas Filip Venneman slagwerk De ninoofse architect Staf De Mol was wat je noemt een jazzfreak sinds zijn jonge jaren. In '66 won hij de ama- teurswedstrijd Jazz Bilzen. Sindsdien trad hij op met diverse groepen in België en Nederland. Ook was hij ge durende verschillende jaren full time begeleider van Samantha en Rita De Neve. Wegens professionele beslom meringen echter diende hij deze ak- tiviteiten te stoppen en tegenwoordig is de muziek voor hem en tevens voor de beide andere leden van het trio 100% een hobby. Hetgeen niet bete kent dat zij amateurswerk brengen! Mark Van Garsse en Filip Venneman zijn vaste leden van "Jazz Circle", en als dusdanig welbekend in jazz- middens Het repertorium van het trio be staat hoofdzakelijk uit gekende jazz- standards en uit komposities van leider Staf in zijn gekende stijl swingend, tamelijk cool hoewel in sommige stukken zijn romantische ziel toch aan de oppervlakte komt. Voor de kenners zijn favoriete pianisten zijn Bill Evans in de eerste plaats, verder Oscar Peterson, Art Tatum en Errol Garner. Van een nieuwe formatie schrijven dat ze een "origineel en nieuw ge luid ten gehore brengen" is natuur lijk afgezaagd. Nochtans is het van toepassing op de muziek die "Misverstand" produceert. Bij het leren kennen van de samen stelling van de groep, wordt de nieuwsgierigheid zeker gewekt. Eerst en vooral zijn er de drie ex-leden van de helaas ter ziele gegane maar roemruchte "Stampen en dagen". Jo Roelandt en Rudy Van Den Neste staan nog even fervent op het podium maar het repertoire dat ze op een tiental maanden bij mekaar componeerden is wel bijzonder. Jantje Heyman staat als vanouds aan de bas. Hugo Verhoye trommelt alles ondersteboven en Luc Declus, die bijna tien jaren Wim de Craene begeleidde, perst de meeste solo's uit zijn snaren. Naar verluidt speelde één van die misverstanders ook ooit bij de legendarische "Irish Coffee". 'Misverstand'gaat met een mélange van Country, zachte pop, country-rock en West Coast volledig op de elektrische toer. Het geluid is vrij rustig maar voert het publiek gemakkelijk naar een exotisch ritme. Een num mer als "Martinique" kan als em bleem staan voor MISVERSTAND, terwijl anderzijds de song over "Blankenberge" een sublieme swin gende Vlaamse compositie kan ge noemd worden. Muzikaal en theatraal kan deze groep binnen de kortste keren één van Vlaanderens beste en meest gevraagde formaties wor den. MISVERSTAND wordt veel kans de revelatie van deze 12de Savooi feesten. 't Is reeds drie jaar geleden dat Johan VERMINNEN het Savooiplein overvol deed lopen. Het werd tijd om hem eens terug te vragen, want groepen van dergelijke kwaliteit zijn uiterst zeldzaam in Vlaanderen. Aan de geschiedenis van de groep zullen we hier voorbij gaan, want dat zou slechts een herhaling zijn van wat in 't Klokzjiël van au gustus 1980 reeds uitvoerig werd uit de doeken gedaan. Aan de groep is sindsdien niet gewijzigd wat de samenstelling betreft. Deze ge trouwe leden zijn nog steeds Tars L00TENS aan de klavieren Firmin TIMMERMANS aan de drums Ivan DE SOUTER aan de bas en Eric MELAERTS op de gitaar. Wel werden ondertussen twee nieuwe LP's toegevoegd aan de lange rij en komen we zo, als we ons niet vergissen, aan een totaal van 12 lp's en een vijtiental singles. Uit de elpee '"k voel me goed" van 1981, waarvan iedereen de titel song ooit wel eens heeft mee ge neuried, blijkt dat VERMINNEN zich verder heeft ontplooid als schrijver, zanger en producer. De chansons kregen een hedendaagse tint en vlottere ritmes. In 1982 kwam dan de singel "t is Amor" (met een erg zuid-amerikaans ritme), als voorproefje van de in 1983 verschenen LP "Tweemaal Woordwaarde"waarmee VERMINNEN duidelijk een nieuwe periode van zijn leven in luidde. Verminnen teert niet op zijn oude successen maar zoekt steeds opnieuw andere geluiden om zich uit te drukken. Er is voorlopig geen gevaar dat hij zichzelf herhaalt. Zijn op tredens worden minder chanson achtig, met meer latijnse invloe den en dansbaarder.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 9