Waar moe' j'er af Verkeersstudie Regio Ninove i 3 \rm] NIET FANATIEK 10 DODEN PER JAAR DURE AUTO FIETS EN OPENBAAR VERVOER MODERNISERING SPOOR PRIORITAIR WIE WENST RW80 en inforuiati ewandelin de Diepe Straten AALST BfcAKEL Vifvovn iiALLt Gemiddeld dagelijks verkeer (6u tot 22u.) Alle voertuigen^behalve fietsen en bromfietsen Bovenste vak= 1975 onderste vak= 1980 I 9 St. I DudiVUUudt. In haar verkeersstudie toont de Werkgroep Leefmilieu zich geen fana tiek tegenstrever van de auto. Veel eer zoekt zij naar een nieuw even wicht tussen de auto, de trein, de fiets. Ook plaatst zij de verkeers problematiek in het ruimer kader van het nieuwe evenwicht dat moet worden nagestreefd tussen mens en natuur. De problematiek van de werkloosheid mag onze kijk op de toekomst niet vertroebelen. De oproep van de Werkgroep om niet blind en overhaast met de aanleg van de RW 80 te starten, maar eerst het effect van de aanleg van de reeds begonnen wegeninfrastructuren af te wachten lijkt redelijk en logisch. Het is nu wachten geblazen hoe de Ninoofse gemeenteraadsleden op deze gedegen verkeersstudie zullen reageren. (N.B.: De volledige tekst van de verkeersstudie kan nog steeds be komen worden bij de Werkgroep Leefmilieu tel 054/337327) A. Zoals reeds in vorig nummer gemeld presenteerde op 16 juni de Werk groep Leefmilieu haar verkeersstu die aan de pers. We hadden niet meer de tijd een samenvatting te brengen van deze studie in ons vorig nummer. Vandaar dat we nu uitgebreid op de zaak ingaan. Uit het cijfermateriaal lichten we volgende interessante gegevens over Groot-Ninove. Per jaar kost het verkeer in Ninove 10 doden en 55 zwaar gewonden (periode 1977— 1981). Het wagenpark in Ninove telt 11.945 eenheden, waaronder 10.136 personenwagens. Het wagen park stijgt nog lichtjes, maar het aantal nieuw aangekochte voertui gen daalt. In 1981 bedroeg dit voor Groot-Ninove 1.203 eenheden. Groot ninove telt een 12.000 fiet sen en dit aantal stijgt. Uit het cijfermateriaal van de Werk groep blijkt ook dat wegen zonder bebouwing niet verkeersveiliger zijn dan wegen met bebouwing. Op beide wegentypes vallen ongeveer evenveel doden. In het eerste ge val zorgt de toegenomen snelheid van het autoverkeer voor de onvei ligheid, in het tweede geval is de voetganger en de fietser het meest kwetsbaar. Expresswegen zijn wel sneller, niet veiliger dan andere wegen. De verkoopscijfers van nieuwe auto's dalen sinds 1979. We rijden langer met dezelfde auto en kopen meer tweedehands. We rijden ook minder. Het aantal getelde voertuigen op de wegen rond Ninove stagneert. De Werkgroep stelde een kaart op waarop de verkeersevolutie 1975-1980 is af te lezen. Toch blijven de kosten voor vervoer en verkeer stijgen en een steeds groter aandeel van ons slinkend ge zinsbudget opslorpen. In 1972 beliepen de kosten voor vervoer en verkeer 6.8 van het B.N.P., in 1981 was dit reeds 8,2%. Stegen de gemiddelde consumptieprij zen sinds 1978 tot met 1983 31,4 dan steeg de prijs van de auto over dezelfde periode met 43,6 De benzineprijs steeg van 14,58 frank (1975) naar 33,85 frank (1983). Wij kunnen de verkeersconsumptie in haar huidige structuur niet hand haven, zo constateert de Werkgroep. In Groot-Ninove nemen per werk dag 3.000 personen de trein (=6.000 trajecten). De spoorlijn naar Denderleeuw en Geraardsbergen vervoert per werkdag meer dan 4.000 personen. Het busvervoer (vooral de as Ninove-Brussel en Ninove-Aalst zijn belangrijk) vervoert naar schatting bij de 7.000 personen. Ter vergelijking. De gemiddelde bezetting van een auto is 1,1 personen. We mogen dus schatten dat de weg Ninove- Brussel met een verkeersintensi teit van 10.000 auto's per dag instaat voor de verplaatsing van 6.000 personen (heen en terug) Alleen al de scholen van Ninove- centrum tellen 1.721 fietsende scholieren. Voor gans Groot- Ninove mag het aantal fietsers per werkdag op een 3.000 worden geschat. Het aantal fietsers in Groot-Ninove ligt hoger dan het potentieel aantal automobilisten dat de RW.80 zou gebruiken. De Werkgroep komt tot de verras sende constatatie dat het aantal personen dat zich verplaatst via het openbaar vervoer of met de fiets even groot is als het aantal personen dat de auto gebruikt. Maar er is wel dit verschil. Voor 2.000 automobilisten wordt een nieuwe expressweg gepland die mil- jaren kost, voor evenveel fietsers en voetgangers weigert men een voetbrug te plannen die slechts enkele miljoenen kost. De werkgroep komt tot de conclusie dat de meest nuttige investering in de regio Ninove inzake verkeersinfra structuur de elektrificatie is van de spoorlijn Geraardsbergen-Dender- leeuw. Nu is deze elektrificatie wel gepland tegen 1984 maar de rea lisatie ervan is uitgesteld omdat de NMBS geen geldmiddelen heeft. Bovendien heeft minister De Croo K.lfcr- Kaart met vergelijkende verkeerscijfers 1975 en 1980 het spoor zo duur gemaakt dat het kliënteel is teruggelopen. Een modern en goedkoper spoor, dat ziet de Werkgroep als alternatief voor het drukken van de steeds hogerop lopende kosten voor verkeer. Het is niet logisch te verwachten dat tegelijkertijd én het spoorweg- kliënteel zal stijgen én het aantal automobilisten. Daarom is een in vestering van om en bij de TWEE MILJARD, want dat is de kostprijs van de RW 80, economisch weinig rendabel. Trouwens de kosten-baten- analyse gemaakt door Openbare Werken geeft aan de RW 80 geen gro tere rentabiliteit (bij stagnerend verkeer)dan aan een nieuwe weg Ninove-Liedekerke De RW 80 is vooral door sommige kringen uit Geraardsbergen gewild. Ontsluiting van het industriepark van Schendelbeke en de werkloosheid zijn de argumenten die men aanvoert pro deze weg. Geraardsbergen vraagt echter heel veel. Het krijgt een nieuwe expressweg naar Zottegem en Gent, die men momenteel aan het aan leggen is ten koste van heel veel landschappelijk schoon. (Ga zelf maar eens kijken wat er voorbij Oombergen gebeurt)De aanleg van deze weg zal reeds miljaren kosten; Het is logisch dat men eerst deze weg volledig afwerkt en dan vast stelt wat de gevolgen zijn voor de streek en het verkeer. Bovendien moet ook de weg Ninove-Aalst nog verder afgewerkt worden en pas als dit gebeurd is, zal men in feite kunnen vaststellen of de verkeers stroom van de RW 9 zich al dan niet zal verleggen via de nieuwe weg Ninove-Aalst en de E 5. Kortom de Werkgroep Leefmilieu stelt eerst afwerken wat begonnen is en dan kan men binnen een tien tal jaren zien of de RW 80 echt nodig is. Bovendien, welke toekomst staat ons te wachten Alleszins een met minder arbeidsdagen (dus minder pendelverkeer) en meer mogelijkheden inzake telecommunica tie. Is het industrieparken en daar bij horend autowegenmodel zo toekomst gericht als sommigen doen uitschij nen Of dreigen wij binnen enkele jaren het schaarse geld volledig te moeten besteden aan het afbetalen en onderhouden van infrastructuren die van weinig sociaal-economisch nut zijn Waarom geen twee miljard investeren in arbeidsintensieve milieuprojecten

Klokzjiel | 1983 | | pagina 3