rcclit mi krom Ninove zwar op wit Verkeerschaos te Meerbeke SCMETECT En dat alles vooreen paar tirannen TEKENAKADEM PLUSSERS TE VOOR I NOVE j-m En dal alles voor een paar tirannen KR, I TAK "Recht en krom" is de titel van een nieuwe rubriek in 't Klokzjiël. De bedoeling is dat er iedere maand een klein onderdeel van de sociale ofan dere Belgische wetgeving kort uit de doeken wordt gedaan. We hopen zo onze lezers een beetje wegwijs te maken in die rim-ram van wetten en besluiten zonder daarom ook maar enige volledig heid na te streven. Belangrijk is dat de lezer direkt bruikbare infor matie aangeboden krijgt die hem in staat stelt desnoods voor zijn recht en op te komen. Lezers die een bepaald probleem willen opwerpen, die konkrete vragen hebben of een voorval willen uit de doeken doen, mogen steeds een briefje schrijven en in de mate van het mogelijke gaan we daar op in. Deze rubriek wil geen Belgisch Staats blad worden, en daarom zal er steeds gewezen worden op de kromme kanten van ons recht. Tuur. KONTROLEGENEE SKUNDE Als je in ziekteverlof gaat geniet je ten laste van de werkgever van een gewaarborgd weekloon (arbeiders) of maandloon (bedienden).De patroon zal dan ook niets onverlet laten om je zo vlug mogelijk terug aan het werk te krijgen. Daarom doet hij in vele gevallen beroep op een door hem betaalde kontrolegeneesheer Bij vele werknemers komt deze kon- troleur over als een verdachtmaking en vernedering. Heeft de huisarts immers niet reeds een ziekenbriefje geschreven Zorgt ziek of gekwetst zijn op zich al niet voor voldoende ongemak Bovendien wordt in vele bedrijven de carentiedag (de eerste dag bij ziekte van minder dan 14 dagen) niet betaald. Dus ook een financiële bestraffing van de zieke. In deze tijden van krisis komt daar nog een bedreiging bovenop een werknemer die vaak ziek is en bij kontrole op zijn rechten staat, loopt het risico te worden ontslagen. Waar echter weinig wordt over ge sproken zijn de misbruiken die veel voorkomen bij dokters die gestuurd worden door kontroleorganismen zo als Securex. Grootste misbruiken -de kontrole-arts stuurt werknemers terug aan het werk, terwijl dit wettelijk alleen kan gebeuren door de werkgever. -de kontroleur schrijft een advies neer nog voor de patiënt degelijk werd onderzocht en zonder vooraf kontaktopname met de huisarts. Aan welke voorwaarden moet je vol doen om "recht te hebben op een ge waarborgd loon bij ziekte 1)binnen de 24 u de werkgever ver wittigen. 2)indien nodig (zie CAO, arbeids reglement of als de werkgever uitdrukkelijk om vraagt): binnen de 48 uur, via de post of een werkmakker, een geneeskundig attest aan de WERKGEVER over ma ken. Dit attest mag geen diagnose vermelden, daar dit onder het medisch beroepsgeheim valt. 3)de kontrole ingericht door de werkgever niet verhinderen. De bevoegdheid van de kontole- arts wordt strikt omschreven door de wet van 1962 -hij mag niet bevelen werk te her vatten, dit is een taak van de werkgever -hij mag slechts adviseren na on derzoek van de werknemer -hij mag niet tegelijkertijd de arbeidsgeneesheer zijn -hij mag zich niet bemoeien met de medische behandeling -hij mag geen 3de dokter als scheids rechter opleggen -hij moet, alvorens het attest van de behandelende arts te wijzigen, kontakt met hem opnemen -medische attesten opgesteld niet conform de wet of met schending van het beroepsgeheim, zijn medisch en juridisch waardeloos -de kontrole-arts mag komen wanneer hij wil, zelfs voordat je eigen huisarts geweest is en/of ook na de eerste week ziekte. Door de huidige rechtspraak worden de medische getuigschriften van de kontrole-arts en behandelende- arts gelijk behandeld, zonder voor rang voor één van beiden. De werk gever heeft dus niet het recht een beslissing te treffen die enkel gebaseerd is op het advies van de kontrole-arts Omwille van besparingen overwegen sommigen het "doktersbriefje" af te schaffen en tegeliikertiid de kontrole te verscherpen. Deze wij ziging zou de patiënt alleen nog weerlozer maken en dient dus ver worpen. Beter ware de patronale kontrole af te schaffen en het at test van de behandelende arts als geldig te beschouwen tot het tegen deel is bewezen. Tuur Het eenrichtingsverkeer in de Nieuw- straat te Meerbeke werd een feit. Tot genoegen van de school en zijn bezoekers, maar tot groot ongenoe gen van de aanpalende handelaars - die hun verkoopcijfers zagen dalen. Het drukke verkeer dat vroeger de Nieuwstraat gebruikte wordt nu om gelegd langs de Gemeentehuisstraat. Deze straat bleef open voor de beide richtingen. Maar wie nu dacht dat het logisch zou zijn dat hier nu parkeerverbod zou worden opgelegd heeft het mis voor. De Gemeentehuis straat te Meerbeke is een echte verkeerschaos geworden. Parkeerge legenheid is er nochtans genoeg in de omgeving er is het ruime Ge meenteplein en er is de parking onder de linde. Is het misschien toevallig omdat hier een zoontie en een schoonbroer van de staatssecre taris een handelszaak hebben dat men de klanten de gelegenheid moet geven hun auto tot vóór de deur te laten parkeren Of is het. omdat het Oud Withuis het stamlokaal is van onze burgemeester Het schooljaar staat voor de deur. Opnieuw zal de schoolbus zich on telbare malen tussen de geparkeerde wagens moeten slingeren opnieuw blikschade, ergernis en hopelijk geen erge ongevallen. Moet de ver- keerscommissie nu eerst alle ande re problemen oplossen alvorens deze nijpende kwestie te regelen Wie A zegt moet ook B zeggen. Wie eenrichtingsverkeer oplegt aan de Nieuwstraat moet parkeerverbod opleggen in de Gemeentehuisstraat. Een boze Meerbekenaar >in maart van dit jaar startte de Academie plus-3 Ninove met een eer ste cursus tekenen en schetsen voor beginners in samenwerking met de Dienst Volksontwikkeling van het Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap Een 15-tal cursisten volgden met veel enthousiasme regelmatig deze reeks van 16 lessen van 3 uur. Ondanks de moeilijke omstandigheden, eigen aan elk nieuw project, werd er op een prettige manier samenge werkt en werden er hechte vriend schapsbanden gesloten onder de deel nemers. Deze vriendschappelijke sfeer,gekoppeld aan het bereikte resultaat zijn de aanleiding geweest om na de vakantie te starten met twee nieuwe lessenreeksen. Aan de Dienst Volksontwikkeling van het Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap werden animatieopdrachten aangevraagd voor tekenen en schet sen voor beginners en tekenen en schilderen voor gevorderden. Kandidaten voor deze lessen kunnen inschrijven op de Socio-Culturele Dienst, Dreefstraat 21 te 9400 Ninove (tel. 054/33 78 58). De deelname in de onkosten bedraagt 60 frank per les en de houders van een plus-3-pas genieten 50 korting. h*Ms~ u ■#.4/ Jozef Volekaert Herinneringen van een socialistische arbeider t ,Li U ii-hl •j4r.-fU i, i i.,r t ;-(<»>! ftr t- ft c* '-k T n' t A. Mt Onder deze titel verscheen bij de Leuvense uitgeverij Kritak een boek met de herinneringen van de socia listische arbeider Jozef Volekaert. Deze metaalarbeider uit Gentbrugge droeg zijn herinneringen op aan zijn zonen Louis en Eduard "Ik heb getracht zoo goed mogelijk een gedacht te geven over mijn leven als kind en als mensch. Het is na tuurlijk niet zoo als het van eene schrijver zou gedaan zijn, het trekt er zelf niet op". Leesbaar is het resultaat anders wel. Over een 65 blzn. verhaalt Volekaert zijn leven vanaf zijn oudste herinneringen in 1875 tot het overlijden van zijn vrouw tijdens de tweede wereldoorlog (hijzelf overleed in 1959). Waarom deze Gentbruggeling hier in Ninove-zwart op wit komt De eerste zin van zijn boek luidt "Ik ben geboren op sep tember 1870 in Nederhasselt,een kleine gemeente tussen Aalst en Geraardsbergen" Pas na 1880 zou de familie Vole kaert uitwijken naar het Gentse: de brand van hun woning in Nederhasselt en de ziekte van de moeder hadden de Volckaerts van kleine landarbeiders tot prole tariaat gemaakt. Een blinde vlucht naar de grootstad bleef de enige uitweg.Het is overigens in Nederhasselt dat Jozef Volekaert een ervaring opdoet, die zijn latere anti-klerikalisme en socialistische overtuiging verklaart. Wie dit leest, zal andermaal inzien dat Plancquaert in zijn Jan Vleminx helemaal niet overdreef met zijn beschrij ving van het Ninoofse rond 1900: kerk en kapitaal waren er opper machtig en vormden twee handen op één buik. G.V.W. vervolg van pagina 2 Wat stelde SP-gemeenteraadslid W.Moens feitelijk voor "Als onmiddellijk te verwezenlijken optie, kan deze raad de beslissing nemen, een abonnemnent in te voeren op de dagorde en documentatie van deze gemeenteraadvoor die burgers die hiervan wensen gebruik te maken. Het abonnementsgeld kan een vast forfaitair bedrag van 150 F.zijn". Tot slot lijkt het ons eveneens dat de tendenzen van "schaalver groting in de gemeente..het ge vaar inhouden dat de bevolking steeds verder weggroeit van het gemeentebestuur". Wij betwijfe len het echter sterk dat iedere inwoner van Groot-Ninove die wil kennisnemen van de dagorde van de gemeenteraad, verplichten naar de P.O.B. in de Dreefstraat te komen, een betere oplossing zou zijn dan het toesturen ervan, aan alle houders van een -betalend- abonnement

Klokzjiel | 1983 | | pagina 4