VANOP HET DAK VAN DE DENDERSTREEKradio del SOl (2P if Die zaterdagnamiddag was het weer.nog al twijfelachtig zou het regenen of zou het uitklaren en ik had een afspraak voor een interview met Bart Vermeer in de studio's van Radio Del Sol (RDS). In tegenstelling tot mijn vriend Jean- Pierre Coppens, anderhalf jaar geleden, moest ik daarvoor niet naar de Del Sol hoeve in Roosdaal; de RDS studio's be vinden zich nu immers in Denderwindeke. Ik reed langs een van die typische Vlaam se landwegen, die zich van het ene kapel leken naar het andere slingeren ;echte kapellekens evenwel want op de ganse baan heb ik maar één drankgelegenheid gezien. In de omgeving van de RDS studio's hoorde ik het plots donderen, het was echter geen onweer maar gewoon een kleine woordenwisseling tussen Bart Ver meer en een van de techniekers. Toen de technieker verdwenen was stapte ik met Vermeer de knus ingerichte studio binnen. Ik maakte gebruik van de afwe zigheid van Bart Vermeer (toen hij gauw wat drank ging halen) om wat rond te kijken, ik zag daar toen enkele brieven hangen ondertekend door een zekere Poma en van toen af wist ik de eerste vraag. KLOKZJIEL Hoe ver zit het met de legalisatie van RDS BART VERMEER Daarmee zit het heel goed in die zin dat ons erkenningsdossier is goedgekeurd, wat betekent dat we de eerste van de drie te zetten stappen om aan een vergunning te geraken met sukses hebben gezet. In een volgende faze gaan al de goedgekeurde dossiers naar de RTT die een frekwentieplan zullen opmaken dat zal teruggestuurd worden naar het ministerie van Kuituur, waar zal gezien worden hoeveel zenders er kunnen gebruik maken van een zelfde frekwentie. Kuituur zal dan een voorstel for muleren van wie op welke frekwentie gaat en dit alles gaat alweer terug naar de RTT, waar dan tenslotte het definitieve frekwentieplan wordt opgemaakt en waar dus eenieders definitieve frekwentie wordt toegewezen. KI Er zijn momenteel te veel vrije radio's, hoeveel kunnen er blijven en wat gaat men doen ■et de rest B.V. Volgens de jongste ramingen zijn er voor het ogenblik zo een 700 tal vrije radio's in België, daarvan zijn er een 300 tal door de eerste ronde geraakt. Wat er met die A00 ande ren, die definitief gelikwideerd zijn om in een later stadium erkend te worden als niet openba re radio, gaat gebeuren is een vraag die we moeten doorspelen aan de overheid. Maar toen de BRT de 102.8 bezette in het brusselse voor Studio Brussel, was er onmiddellijk het plan hetzelfde te doen in West Vlaanderen op de 100.8. De overkoepelende vrije radio-organisatii I zoals Vebora, waar wij bij aangesloten zijn, hebben daartegen heftig geprotesteerd en stelden dat als er te weinig plaats is op de FM band, dat het dan logisch is dat de zenders die de eerste ronde niet overleefd hebben gewoon plaats moeten maken, gezien die toch maar eerst in 1988 een nieuwe aanvraag kunnen indienen en als er dan een frekwentie vrij is, kunnen zij misschien aan een vergunning geraken. RL Die kunnen dan waarschijnlijk binnenkort een bezoek verwachten van de Rijkswacht of de RIT diensten B.V. Op welke manier dat moet of zal gaan laat ik aan de overheid over, ik ben daar niet in bevoegd. Maar wel is het zo dat een aantal parlementairen een wetsvoorstel ingediend heb ben om de vrije radio's die op dit ogenblik een gunstig advies hebben gekregen en zich houden aan het K.B. en de wettelijke normen, onder de vorm van een soort gentlement agreement zouden met rust worden gelaten. RL Je spreekt daar over wettelijke normen, ■aar RDS gaat in somige richtingen heel wat verder dan de wettelijk vastgelegde 8 km. 2 B-V- We hebben fans in Zottegem, in Haaltert, overal; het is evident dat we die niet gaan in de steek laten. Daarom hebben we het volgende voorstel gedaan aan de RTT Wij drukken de wens uit om onze studio's hier in Ninove Denderwindeke te bewaren, gezien de hoogte- l;gg:ng wat altijd een voordeel is; maar om onze streek te bedienen én om ons aan te passen aan de wettelijke normen, hebben we voorgesteld om onze werkingszone te kiezen met als middel punt Nederhasseltdat middenin de Denderstreek ligt en als we daar 8 km rondwerken geeft dat ongeveer hetzelfde zendbereik als we voor het ogenblik hebben. Daarvoor moeten we onze anten nediagram, dat wil zeggen de richting van de antennes en zo, zodanig aanpassen, dat we ach ter onze antennes geen 8 km ver zouden gaan, maar we wel alle kracht zouden zetten om de door ons aangevraagde streek te bedienen. Natuurlijk zullen we daarvoor wel een wat ho gere Wattage nodig hebben dan 100 Watt, maar daar kom ik straks op terug. RL Enkele tijd geleder heb ik in een dagblad de lijst van de erkende radio's zien staan en daar zag ik voor Ninove Radio Koepoort vermeld staan ik heb nog nooit gehoord van die mensen, weten jullie daar iets meer van 2 B.V. Ik heb gehoord dat het ACV over gans Vlaanderen 36 aanvragen heeft gedaan wooronder Radio Koepoort voor Ninove, Radio Oudenberg in Geraardsbergen en Radio Belfort in Aalst, de dichtsbijzijnden zijn. Wat dat nog met vrije radio te maken heeft kan ik niet zeggen, ik weet ook niet wat die mensen gaan doen met hun verklaring, die ook wij ondertekend hebben, dat men noch kommercieel, noch politiek gebonden is. Dat alles laat ik natuurlijk in het midden want deze mensen kunnen de beste bedoelingen hebben. RL Ze mogen dus wel aan vrije radio doen zolang ze zich niet met politiek bezighouden 2 gemeenten 2 Dat is zelfs rekbaar tot aan de kust, en dan heeft men zeker meer dan 100 Watt nodig. Dan heeft onze technieker nog een ander puntje gevonden in de wet dat overal in dat zendbereik van 8 km. een komfortabel aantal millivolt DB te bereiken moet zijn, dat bete kent dat de sterkte van het signaal zelfs in dichtbevolkte gebieden een bepaald aantal, ik geloof dat het er A8 zijn, millivolt DB moet bereiken; en daar zit het hem juist, dat kan je niet bereiken met 100 Watt, zelfs niet binnen een straal van 8 kmWat wij dus gevraagd hebben aan de RTT is dat wij binnen onze werkingszone, op elke plaats de wettelijke normen van A8 millivolt DB kunnen halen en daarvoor moeten we waarschijnlijk 200 of 300 Watt geven. Dat is niet tegen de wet en is ook internationaal toegestaan. RL Voor het ogenblik is op RDS nog geen recht streekse publiciteit. Denken jullie daar in de toekomst verandering in te brengen 2 B.V. Wat dat betreft wachten wij de wet af, men moet ons eerst zeggen wat mag en wat niet.Wij hebben nooit iemand tegen de schenen willen schoppen en hebben ons op dat gebied heel middelmatig gehouden. Onrechtstreekse reklame was nodig want een bedrijf zoals dit hier kost ettelijke tienduizenden per maand, maar wat publiciteit betreft wachten we nog af wat men ons gaat zeggen na een eventuele zendvergunning. KL Haar als het mag, zullen jullie het zeker doen 2 zijn we nu naar een oplossing op zoek en waarschijnlijk zullen wij in het komende winterseizoen een opnamestudio van ons ter beschikking stellen van mensen die graag zo een programaatje willen doen. RL Stellen jullie nog andere beperkingen dan "het binnen de wet blijven" 2 B.V. Iedereen kan zijn programma of uurtje komen afvuren en mag dus komen vertellen wat hem op de lever ligt. België is een vrij land, de grondwet garandeert de vrijheid in pers, geschrifte en nu ook via de radio. Dat laatste is er maar gekomen omdat wij samen met een paar andere radio's drie jaar geleden de piraat zijn gaan uithangen in dit land. Wat betreft de programma's Wij maken tegen niemand exklusieven zolang het maar in het kader van de wettelijkheid blijft, zowel op het gebied van de goede zeden als smaad aan ik weet niet wie. RL Op welke uren zijn jullie zinnens die programma's uit te zenden 2 B.V. In het voorstel tot programmering dat wij ingediend hebben met het erkenningsdossier, hebben wij die programma's voorzien in de voor avond, dus zoals bij de staats TV. net voor het nieuws. Het beste voor die mensen lijkt mij tussen 19 en 20 uur. RL 18 uur per dag radio maken dat moet een hele organisatie met zich meebrengen en zeker in de verlofperiode, hoe lossen jullie dat op 2 RL Is het bij RDS dan de gewoonte om in feest- of verlofperiode nieuwe stemmen aan te werven B.V. Dat staat als een paal boven water KL Tegen J.P. Coppens verklaarde U vroeger dat jullie geen zendtijd zouden toestaan aan anderen, dat die zelf maar een radio moesten beginnen, nu heb ik onlangs een spot gehoord op RDS waarin te beluisteren viel dat zendtijd wel zou worden toegestaan aan derden; Hoe zien jullie dat 2 B.V. Ik moet wel zeggen dat er inmiddels nog een dekreet bijgekomen is. Destijds konden we enkel steunen op het KB Willockxdat net ver schenen was. Het gonsde toen van de berichten B.V. Wij hebben weeral de jeugd een kans gegeven. In juni hebben wij een spot op de radio gezet, vroegen om medewerkers in de va kantieperiode, mensen dus die geïnteresseerd zijn in vrije radio en als die samenwerking goed en tof verloopt dan kunnen zij later even tueel deel uitmaken van ons DJbestand. Je moet wel weten wij hebben al heel wat wisselingen gehad, maar werken toch nog steeds met pakweg 60% van dezen waarmee we ooit zijn gestart. Het is moeilijk voor iemand die nu interesse gaat vertonen voor vrije radio, om er bij te komen en zeker voor jonge mensen die 3 jaar geleden 1ë- 15 jaar waren, maar die ondertussen reeds enkele jaartjes ouder zijn geworden. Die zagen het toen misschien nog niet zitten omdat ze te jong waren, maar die mensen geven we nu een kans om hun eventuele gaven ten geho re te brengen. B.V. In het dekreet en het K.B. staat heel duidelijk gestipuleerd dat politieke publiciteit verboden is, alsook verkiezingspropaganda. KL Politieke publiciteit is verboden, maar ouk gewone reklame mag niet, denken jullie dat vrije radio's verder kunnen bestaan zonder financiële inbreng van sponsors 2 Arsène tijdens de uitzending van zijn "gevreesd" programma in de studio van Radio Del Sol In het K.B. is er alleen sprake van de BRT en RTBF maar niet van vrije radio's omdat deze toen nog niet bestonden. Zo is er nog een tegen strijdigheid in de wet, namelijk het K.B. zegt dat er een maximaal zendvermogen van 100 Watt mag gebruikt worden en het dekreet van de Neder landse Kultuurraaddat anderhalf jaar later is uitgevaardigd, zegt dat de zender in een agglomeratie én in geval dat de aanvraag gedaan is om aangrenzende gemeenten te bereiken, de zendkracht wel hoger mag zijn dan 100 Watt, aangezien er in steden veel meer kracht ver loren gaat dan op het platteland. Voor iemand die een aanvraag heeft gedaan voor een buurtradio of voor één gemeente is het geen probleem om dit met 100 Watt te klaren. Maar wij konden geen aanvraag doen voor een vergun ning van stedelijke agglomeratie, aangezien er maar 3 agglomeraties erkend zijn in Vlaan deren Brussel, Gent en Antwerpen. Dus moesten we wel de tweede mogelijkheid nemen en een vergunning vragen voor een aantal aangren zende gemeenten. Maar wat zijn aangrenzende B.V. In België is kommerciële publiciteit alleen verboden op de staatsradio en T.V., als we de wetten tot op de letter ontleden, moet men nog een wet maken om de publiciteit op de niet openbare stations te verbieden. B.V. Inderdaad, en ik denk dat het niet slecht is voor de luisteraar als hij in de vakantieperiode andere stemmen hoort, welke dan ook nieuwe ideëen kan meebrengen, nieuwe programma's welke aan iedereen ten goede komen en jaarlijks houden we dan toch op die manier een paar mensen over. Zo geven we de jeugd een kans wat heel belangrijk is in België. Bij de BRT of RTBF is het de partijkaart die telt en dat is natuurlijk helemaal anders bij de vrije radio's. Wij zijn kommercieel noch politiek gebonden, wij kunnen dus aan iedereen die het goed meent met vrije radio een kans geven dat wij aan diverse kulturele verenigingen zendtijd zouden moeten toestaan en wij hadden de indruk dat men ons ergens partners wilde opdringen in het beleid van onze radio, wat dan weeral niets meer zou te maken hebben met vrije radio's en er zouden dan ook andere invloeden van overheidswege kunnen meespelen; daarom heb ik dat destijds verklaard. Nu hebben we dienaangaande al veel meer informatie en zien we het zo wil iemand zijn zienswijze op bepaal de aktiviteiten kwijt, dan kan hij bij ons terecht, maar daar hebben we wel bijgesteld dat hij zich aan de in België geldende wetten moet houden. RL Hebben jullie al reaktie gekregen van een of andere groepering 2 B.V. We hebben wel reaktie gekregen maar we zitten daar met een technisch probleem. Wij zagen het zo dat die mensen ons een ingetaped programma van bijvoorbeeld een uur zouden be zorgen, dat wij dan via de radio zouden ver spreiden, maar die programma's waren van zo een slechte kwaliteit dat wij h»*'. niet verantwoord vonden om ze op antenne te brengen en daarom RL Reeds 3 jaar vrije radio hier in de Denderstreek, er zijn er heel wat bijgekomen, misschien zijn er ook al gegaan, hoe is de evolutie van de vrije radio's hier 2 B.V. Wel, toen we begonnen in de Dender streek, dat was destijds nog voor Del Sol met een zendertje in Denderhoutem, dan waren een van de eerste 5 vrije radio's in België. De reaktie was overweldigend, de populariteit .bijzonder groot. Wij hebben natuurlijk in die tijd bepaalde risico's genomen, zoals de kans op inbeslagna me, gerechterlijke straffen en dergelijke. Wij hebben in die drie jaar tijd veel vrije tijd en energie moeten opofferen maar we zijn toch blij met waar we nu staan. Er zijn natuurlijk heel wat mensen bijgekomen die iets zagen in vrije radio, het zijn wel niet de échte, want volgens mij zijn de échte idealisten er 3 jaar geleden mee begonnen en niet vorig jaar of anderhalf jaar geleden. Er zijn er natuurlijk ook die begonnen zijn omdat ze er brood inzagen, hetzij politiek, hetzij kommercieel; sommige mensen dachten er rijk mee te worden maar het is zoals vervolg pagina 9

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5