Groeten uit Siberië S MOSKOU S I BER I E VOGELTJESDANS BA I KALMEER TASJKENT BAKOE JEREVAN Tussen 19 juli en 2 augustus trokken twee groepen van 30 personen, hoofd zakelijk ninovieters, door vier republieken van de Sovjet-Unie. Het initiatief ging uit van Volkstoerisme met C.S.C.- en Masereelfonds-Ninove. De groepen wer den respektievelijk geleid door Michel Vanderborght en Urbain Verekens. De ganse reis werd degelijk voorbereid tijdens vier informatieavonden in het Buurthuis te Pollare. Aan de hand van films en bij het drinken of proeven van plaatselijke gerechten werd ons een voor smaakje gegeven van wat ons te wachten stond. Dinsdag 19 juli was het dan zover. Met een toestel van AEROFLOT stegen we om 12 uur 's middags op te Zaventem olv. ürbain Verekens. We lieten Brussel onder ons liggen, en na een vlucht van ongeveer vier uur, voornamelijk over de Oostzee, landden we op "CHEREMETIEVO—2", de moderne internationale luchthaven van Moskou. Na de passen- en bagagekontrole maakten we kennis met onze gids Nathasja. Zij spreekt vlot Nederlands en is 23 jaar. Zij zal ons gans de reis begeleiden. Het tijdsverschil tussen Brussel en Moskou is 2 uur. De luchthaven ligt op 50 km van ons ho tel. Wij gebruiken ons avondmaal rond 20 u plaatselijke tijd. Ondertussen hadden we kun nen kennis maken met de zwarte markt in devie zen die welig bloeit rond het "DR0UCHBA"-hotel. Jonge snaken bieden ons het dubbele in roebels aan voor vreemde valuta, in vergelijking met de officiële koers die we betaalden in het wissel kantoor op de luchthaven. (1 Roebel - 75 BF) Deze jacht naar vreemde deviezen zal ons gans de reis door de Sovjet-Unie blijven achter volgen. (De invoer van roebels is streng ver boden, vandaar de scherpe kontrole van de ba gage aan de grens - In België koopt men 1 roe bel voor 14 BF.) Met de metro rijden we die avond nog naar het Rode Plein waar we om 12 u 's nachts nog de aflossing van de wacht bijwonen v66r het Mausoleum van Lenin. De metro van Moskou is zoals bekend, de mooiste ter wereld. Ieder station is op een andere manier versierd met mozaïeken, bronzen beelden, marmer, tegelwerk, kroonluchters enz. De volgende dag bezoeken we het Kremlin en het Nieuwe Maagden Klooster met zijn prachtig ver sierde O.L. Vr Van SmolenskkerkDe iconen, de een boven de andere in de iconostase, zijn zeer mooi. Aan de kerk en het klooster wordt druk gerestaureerd. Na een bezoek aan de stad en de universiteit stijgt ons vliegtuig op om Ouur 10' richting Siberië. Het is nacht, de meeste passagiers slapen. Onze medereizigers zijn een groep Denen. Als we ninoofs spreken, verstaan we mekaar. Er is een tussenlanding voorzien in OMSK. Maar door de slechte weersomstandigheden keert het vliegtuig terug en zet ons neer, midden in de West-Siberische vlakte op een vliegveld waar nog nooit iemand had van gehoord PEIROPAV- LOSK. We mogen samen met de Denen wachten in de privévertrekken van het luchthavengebouw. De Russen die met ons ook meevliegen zetten we dan af in Omsk en om 15u25' plaatselijke tijd landden we in BRAISK. We hebben 5 uur tijds verschil met Moskou. We waren 10 uur onderweg en legden ongeveer 6000 km af. (Ter vergelij king Brussel-Dakar) Het is 27° boven nul. Vanuit het vliegtuig hadden we neergekeken op een landschap van bossen en water. In een nogal lawaaierige bus bereiken we ons hotel, 14 verdiepingen hoog, met een mooi zicht op het meer van Bratsk. Dit is een kunstmatig meer gevormd door de afslui- tdam van de hydroëlectrische centrale op de Angarar rivier, een bijrivier van de Jenisej. De stad Bratsk is in feite een uitgestrekt gebied langs de oevers van het meer, met hier en daar een agglomeratie van woonblokken rond een fabriek. We zullen zo'n fabriek bezoeken. De cellulosefabriek van Bratsk is de groot ste ter wereld. Hier maakt men uit hout, grote witte vellen cellulose, die als grondstof zul len dienen voor het vervaardigen van papier en kunstzijde. Hout is er in overvloed aanwezig. Boomstammen worden met vrachtwagens, per trein of in grote vlotten aangevoerd langs het meer. Toch dreigt er gevaar. In de omgeving van ons hotel stonden vele dode bomen. Aanvankelijk dachten we dat het ging om slachtoffers van vroegere bosbranden. Maar de ware schuldige is het aluminiumkombinaat, waarvan we de zware rookwolken zagen opstijgen in de verte. Bij een wandeling langs het meer, maakten we kennis met twee jonge arbeiders. De ene, Sa- cha, had muzikale talenten en sleepte dan ook overal zijn gitaar met zich mee, de andere Michael had tekentalent en maakte van vier van ons een portret. Ikzelf ken geen woord rus- sisch maar in de groep waren twee studenten russische taal Veerle en Alain. Samen met Nathasja, onze gids, werden we zo op een avond uitgenodigd op een dansfeest. Dit ging door in een soort tehuis voor alleenstaande jonge ar beiders van de aluminiumfabriek. We werden er verwelkomd door de hospita, bij ons beter gekend als "kotmadam". Michaël toonde ons zijn atelier. Hij werkt voor een soort public!— teitsfirma. Als men weet dat in de Sovjet-Unie geen reklame gemaakt wordt voor produkten, maar wel voor partijprogramma's, de leer van Lenin, aeroflot, enz. begrepen we welke soort firma men bedoelde. Dit was kenschetsend voor gans de reis voortdurend kwam Lenin om het hoekje kijken. Zelfs Stalin zagen we ons toelachen vanop een foto op de bus. Het kamertje van Sacha was niet zeer groot, toch kwamen er nog vrienden op bezoek. Er werd vodka gedronken, cognac, bier. Koekjes en pralines worden rondgedeeld. Iemand heeft van Vlaanderen reeds gehoord, hij las het boek van Charles De Coster "Uiylenspiegel" in het russisch. Beneden in de danszaal is het nogal duister. Plots klinkt de "vogeltjesdans" door de boxen en iedereen vliegt naar de dansvloer. Dat schijnt de "laatste nieuwe dans" te zijn. Langs het gesprek komen we te weten dat Sacha en Michaël beiden gehuwd zijn. Hun vrouw woont in Rusland, over de Oeral. Zij kwamen vrijwillig naar Siberië omdat hier veel meer te verdienen valt. Het barre klimaat moet Het Kremlin is het hart van Moskou. Hier bevinden zich de regeringsgebouwen van de Sovjet-Unie. Op het Kathedralenplein zien we hier de Maria-Boodschapkathedraal, met op de achtergrond het Grote Krealinpaleis, waar de Opperste-Sovjet bijeenkomt. Er wordt met veel aandacht geluisterd naar de deskundige uiteenzetting van de gidsen. Onder de leuze "Altijd klaar" een jonge pionier Typisch houten huisje langs het Baïkalmeer. in het vakantiedorp TIMOER (Siberië). Het Het dateert nog van vftèr de revolutie van 1917- doet ons denken aan de jeugdbewegingen bij ons. men er maar bijnemen. In september kan het reeds 10° onder nul vriezen. De zomer duurt maar vier maarden. Tussen ok tober en mei ligt er konstant 1 m sneeuw. De temperaturen schommelen tussen -30 en 36° C. Sacha is fier op zijn pelsmantel. We mogen hem eens aantrekken. Dit is géén luxe. In sep tember mag hij hem reeds aantrekken om met de trolleybus naar het werk te gaan. Ondertussen is het reeds laat geworden. Er rijden geen trolleybussen meer. We doen autostop. Voor 1 roebel brengt men ons naar het hotel. Het is zondag 24 Juli. We zitten de ganse voormiddag in de zon. Pas rond 14 u vliegen we van Bratsk naar Irkoetsk, 600 km verder stroom opwaarts de Angara. De Angara is de enige rivier die het Baïkalmeer uitstroomt. Het meer zelf wordt gevoed door honderden bergrivier tjes. Het is het grootste zoetwatermeer ter wereld Het diepste punt is 1620 meter. Hier leven vissen die men nergens anders aantreft. Zo o.a. de golomianka, die door zijn vetgehalte kan weerstand bieden aan de grote diepte. Als men deze vis aan de oppervlakte brengt spat hij uiteen Irkoetsk ligt op 60 km van het Bai'kal meer. Ons hotel ligt aan de oever van het meer. Als we aankomen staat men ons op te wachten met brood en zout. Een russische gewoonte om ie mand welkom te heten. Iedereen plukt zich een stukje korst van het brood en dopt het in het zout. Het smaakt lekker. Bij de uitstap langs het meer merken we dadelijk dat het hier een drukke bedoening is van bergbeklimmers en wan delaars. Het Baïkalmeer is blijkbaar een va kantieoord voor sportieve russen. Wie had dat gedacht van Siberië Irkoetsk zelf is een oude stad. Reeds in 1661 werd hier door de russen een militaire verster king gebouwd. Het werd een druk verkeersknoop punt. Het is een belangrijke stopplaats van de Transsiberische spoorweg naar Moskou (5 031 km) en Vladivostok (4 141 km) De stad ligt dicht bij de Mongoolse grens. In de tijd van de Tsaren was Irkoetsk een belangrijk verbannings oord. De Poolse kerk, niet ver van de ortho- dokse, is daarvan een bewijs. De markt, waar de kolchozeboeren hun zelf ge kweekte vruchten komen verkopen, is een aan trekkingspool voor gans de streek. De prijzen zijn er ook spectaculair. Voor 1 kg pruimen betaalde iemand 10 Roebel (750 fr.) Als men dan weet dat de boeren om op deze markt te komen staan het vliegtuig genomen hebben, dan begint men iets te begrijpen. Nathasja legde ons ook uit dat vliegen in Sov jet-Unie spotgoedkoop is. Mos- kou-Irkoetsk kost 70 roebel. Een Moskoviet die 15 kg pruimen kan verkopen maakt dus ook winst. Tot grote ergernis van Nathasja, die beweert dat vooral de zuidelijke republieken hiervan profiteren. Daar is het steeds goed weer, de vruchten hoeft men zo maar van de bomen te plukken. Hier wonen de rijkste mensen vande S.ovjet-Unie Unie zegt ze. Wij daar naartoe. Na een tussenlanding in ALMA-ATA, hoofdstad van Kazakstan, bereiken we TASJKENT. Deze stad is uit het stof herrezen na de aardbeving van 1966. Gelegen in een woestijngebied, is dit nu het centrum van de katoen- en graanteelt. Vanuit het vliegtuig zagen we de stofwolken van de pikdorsers. Dit alles is maar mogelijk dank zij grote irrigatiewerken. De stad is broeiend heet maar door de hon derden fonteinen heerst er een microklimaat. Gras en bomen worden er voortduren besproeid. De mensen zoeken er steeds de schaduw.. Maar de toeristen in korte broek worden achter de rug uitgelachen. De mannen dragen er de typische zwarte potskes met wit borduursel. De vrouwen zijn kleurrijk gekleed met lange rokken met daaronder een lange pofbroek. In het muse um dat we bezoeken is het lekker fris. De schilderijen vertellen ons van het leven in Oezbekistan; Op aandringen van Urbain gaan we eens thee drinken in een theehuis. De thee is gloeiend heet, maar het beste middel tegen de dorst. Wie dit niet gelooft en durft water drinken zal de gevolgen dragen in Bakoe, de volgende stad die we zullen bezoeken. We komen in BAKOE aan tussen de boortorens. Er hangt petroleumlucht. Ons hotel ligt vlak bij het Leninplein (iedere stad in de Sovjet-Unie heeft zijn Leninplein) en langs de Kaspische zee. Het hotel ziet er langs buiten "chic" uit maar het vloertapijt in de kamers is versleten. Komt dat tegen in een tapijtstad de meesten onder ons zijn moe, maar toch dringt de plaat selijke gids aan om de rondrit door de stad mee te maken. Morgen zullen we de gelegenheid hebben om uit te rusten. We zullen gaan zwemmen in de Kaspische zee (Moe mag ik in de Kas pisse, in de Kas pisse enz...) Bakoe is gegroeid rond een muzelmanse vesting. De maagdentoren is daarvan een overblijfsel. De naam van de stad betekent "Plaats waar er altijd wind is". En het is inderdaad zo. Het is er minder drukkend dan in Tasjkent. Boven in het Kirov-park heeft men een prachtig panorama over de stad, met zijn haveninstal laties (poort naar Iran) en zijn groene bomen langs de zee. Langs de lanen staat onder iedere boom een bank en op iedere bank zit een vrijend paartje, 's Avonds zullen we samen met Nathasja cham pagne drinken op het terrasje van de pier en discussiëren over de vredesbeweging in de Sov jet-Unie Wij komen niet zo vlug op straat als in het Westen" zegt ze "omdat het niet in onze aard ligt. Maar ons systeem is op vrede gericht. Waar kommunisme is, is vrede" volgens Nathasja. "Daarom voelen we ons ook zo alleen op de wereld. Iedereen is tegen ons. Wij moeten onszelf beschermen. Wij zouden veel beter het geld van de bewapening aan andere zaken kunnen besteden." Schoorvoetend vertelt ze dan dat haar geldbeu gel werd gestolen in de oosterse bazars in Tasjkent. Er stak 100 roebel in en een foto van iemand die ze nooit meer zou terugzien. Die roebels, dat was niets, maar die foto Zo iets kan alleen voorvallen in zuidelijke republieken zegt Nathasja - "Mijn moeder zal 100 roebel opsturen naar Jerevan" Wij die dachten dat er in de USSR niet gestolen werd le laatste stad die we zouden bezoeken ligt in Armenië, vlakbij de Turkse grens. Ie stad ligt aan de voet van de berg Ararat. Maar deze berg ligt reeds op Turks grondgebied. Volgens de overlevering zou de ark van Noë op deze berg gestrand zijn. Ons hotel ligt in het centrum van de stad. Jerevan is de oudste stad van de USSR. Daarvan valt weinig te merken. Er wordt enorm veel gebouwd. Allemaal apparte mentsgebouwen. Diezelfde avond maken we nog (vervolg pagina ÏO)

Klokzjiel | 1983 | | pagina 8