WERKEN AAN DENDERBRUG - sa1'' iHn|"h Dender...vis Aanvullende voedi ncjs - middelen w::m. 10 HENGELRUBRIEK Natuiii «Mliiu» mms*':'- Aan de denderbrug aan de kant van het sas zijn grote verstevigingswer- ken aan de gang. Op zijn minst ei genaardig voor een brug die er nog niet langer ligt en extra-breed ge bouwd werd om toekomstgericht veel en zwaar vervoer te trotseren. En dan zeggen dat er mensen zijn die lachen met die oude primitieve brug aan de Zwarte Flesch! Die werken aan de brug hebben al voor heel wat verkeerstroebelen gezorgd, daar het doorgaand verkeer aan die kant in het stadscentrum terecht kwam en daar natuurlijk hopeloos verstropt raakte. Vooral de Burchtdam werd een hel. Ninove heeft toch een ring, zult u zeggen. Heel juist, maar die situa tie moet wel tijdig aangeduid wor den. Aanduiden is een kwestie van informatie en informatie is in Ninove van overheidswege.... A propos, zouden de Burchtdam- bewoners nu voorgoed van de idee- fixe verlost zijn dat heropbloei van hun straat te maken zou hebben met een tekort aan auto-verkeer? Ruf ijn foto's: Paul D'haese Men verwondert zich van niets meer in deze verantwoordelijke tijd. In de volksmond wordt het allicht opge nomen als "en is het 't één niet, dan is het wat anders". In elk ge val Ninof komt weer in de actuali teit, d'er stond een atoombom op de Saveufeesten en er is een wereldre- kord "Van teut", d'er is vis op de vaart, d'er is opnieuw ne "garde pêche, en zelfs tot in Brussel zijn bazuinklanken van visverkoop" uit Ninove toegewaaid. Hoe zit dat nu allemaal in mekaar Raadselachtig, de ene zegt dat de Dendervissen van ne vijver komen, nen anderen beweert dat al met ne keer alle sasdeuren openstonden, insgelijks deze van een ander water, hetwelk dat weet men niet, en dat die vaart leeggelopen is in den Dender (allee, dat is maar zatte praat) en de slimste van de hoop die heeft gezien dat 't goevernement er ne kamion vis heeft in uitgestort. Als ge die laatste moet geloven, dan wordt het hoog tijd dat zijn vijzen een beetje aangedraaid wor den. Een goevernement levert zo gemak kelijk niet in,daarvoor zijn ander takken en volgelingen voorzien. Basta, ze zitten er; het toppunt van dhistorie: t zijn dan nog karper-- tjes. Er zitter er geen duizend, maar misschien wel per tienduizend tallen. Het gaat niet alleen op dat er karpertjes te vangen vallen bene den het sas, ook boven het sas en Fruit en groenten zijn in de na- tuurvoeding het basispakket. Ze zijn waterrijk, volumineusont zurend, (dwz basen-vormend), een rijkdom aan vitaminen en mineralen, mits vers en rauw gegeten. Zich uitsluitend met deze voedings middelen voeden kan, maar is dik wijls zo moeilijk vol te houden, omdat men gesteld is op méér ei witten dan de lage concentraties die fruit en groenten bevatten. Vanuit bnze ervaring raden wij aan eiwitrijke elementen toe te voegen, maar met mate bv. noten, zaden, pitjes, tarwekiemen, melkprodukten. Eiwitten horen niet thuis bij zet- melen, dus geen noten bij een aard appelmaaltijd of bij brood, liever noten bij zuur fruit zoals appel, citrus-fruitananas, bessen... Brood en andere graanprodukten ge bruiken we met mate. In de natuur- voeding kunnen ze, maar zijn niet noodzakelijk. Bij gebruik geven we de voorkeur aan vol-koren. Er is een groot verschil tussen de hoedanigheid van tarwe en tarwe kiemen. Omdat we dit zo belangrijk vinden gaan we hier even nader op in TARWEKIEMEN -v ft. de tarwekiem is een onooglijk klein deeltje van de tarwekorrel. Op 300 kg tarwe kan men slechts 1 kg kiemen afzonderlijk houden. De tar wekiem is het meest bijzondere deeltje qua samenstelling nlis het het levensbeginsel, "de kiem". Dit deeltje is rijk aan olie, eiwit, aan mineralen en vitaminen. Uite raard wordt het dus nooit meege- kookt. Van nature is de tarwekiem bitter en bevat een aantal darmirri- terende stoffen. Daarom worden de meeste in de handel zijnde kiemen volgens speciale wijze ontbitterd (meestal een soort van fermentatie proces, dat de kwaliteit niet aan tast) DE VOEDINGSWAARDE Is vergelijkbaar met noten, maar lichter verteerbaar mits men de uitgevlokte, gefermenteerde tarwe kiemen gebruikt zoals deze van Dr. Ritters, Dr. Grandels, germa- lyne, e.a. BIJ HET ONTBIJT een fruitontbijt (per persoon) -2 a 3 appels geraspt, -100 gr. yohurt of karnemelk -2 a 3 soeplepels tarwekiemen.. Naargelang het seizoen kan men vari atie brengen in het fruit- de appels kunnen door ananas, citrus-vruchten, aardbei, bessen, e.a. worden ver vangen Men kan ook het sap nemen van 2 a 3 sinaasappelen of pompel moes dit mengen met een rauwe eier dooier en er 2 a 3 soeplepels tarwe kiemen onderroeren. Gezondheid Stefaan de Wever volgens een kleine schatting "overal". Hoe kan dit uitgelegd Er is voor antwoord de weersgesteldheid. Men mag en moet nu ook niet denken dat op andere jaren, koude of warme sei zoenen, er geen paring bestaat of geen eitjes worden afgestoken.Neen, maar een jaar 1983 zal men zich her inneren als een der beste paar- jaren van deze decennia. Niette genstaande de paring veel later gebeurde dan gewoonlijk, dit door het hoog water van het voorseizoen, werd het een ideaal weer. Al de vis "zat" gereed en het eitjes af steken gebeurde op het gepaste ideale moment, het weer bleef aan houdend warm, geen overlasting van water door zware regens en de- water temperatuur bleef constant "prima kweek" Niet uit het oog verliezen dat de Dender niettegenstaande de stinken de perikelen en de grijze pap der verlopen tijden, de karper niet volledig heeft kunnen uitschakelen en dat deze karpers een enorme eileg, hebben. De temperatuur en het zachte water deden de rest, het karperbroed is kunnen ontluiken met het gekende resultaat Zolang het water niet verontreinigd wordt door een of ander bedrijf, zolang, zoals wij hier zeggen, de ondergrond niet keert,zolang er zuurstof voorhanden blijft hebben de karpertjes alle kansen om dege lijk levend te blijven. Zolang de vissers begrijpen dat het niet al leen vangen is, maar ook terug zetten en het leefnet of den emmer niet gebruiken, zolang dat er geen geldprofiteurs zijn die een verkoop a 9 frank stuk organiseren, zolang dat iedereen begrijpt dat de maat 25 cm moet zijn, zolang dat er geen dommerikken zijn die d'er een twin tigtal op de pan leggen (gekuist 6 cm) en die d'er 2 dagen (goddank) pijn in hun buik van hadden en zo lang dat g'er "enkele" op een vij vertje zet, zal niemand er enige graat in vinden dat de visser zich eens goed uitleeft. Die wanklanken bereikten zelfs Brussel zowel langs de goeie dan langs de slechte kant Vissers, u zijt verwittigd, u zult niet de eerste zijn die op de bon komt te staan en geloof het vrijhet valt niet goedkoop Nu is 't moment om te bewijzen dat ge werkelijk "visser" zijt en geen stroper, want het zijn nogal dik wijls deze die de grootste mond hebben en de les aan iemand anders spellen al vergeten zij dat "Bekijk niet het stro in andermans haar, maar de balk boven uw hooft}"! Fikken Syroit

Klokzjiel | 1983 | | pagina 10