r«cW; 011 krom Stakingsrecht DE 'H' VAN HYDRANT' gemeenteraad LOONVERLIES MEERJARENPLANNING "Recht en krom" is de titel van een nieuwe rubriek in 't KlokzjiëlDe bedoeling is dat er iedere maand een klein onderdeel van de sociale of andere Belgische wetgeving kort uit de doeken wordt gedaan. We hopen zo onze lezers een beetje wegwijs te ma ken in die rim-ram van wetten en be sluiten, zonder daarom ook maar enige volledigheid na te streven. Belang rijk is dat de lezer direkt bruik bare informatie aangeboden krijgt die hem in staat stelt desnoods voor zijn rechten op te komen. Lezers die een bepaald probleem willen opwerpen, die konkrete vra gen hebben of een voorval willen uit de doeken doen, mogen steeds een briefje schrijven en in de mate van het mogelijke gaan we daar op in. Deze rubriek wil geen Belgisch Staatsblad worden, en daarom zal er steeds gewezen worden op de kromme kanten van ons recht. Tuur De voorbije dagen is iedereen van ons gekonfronteerd geworden met de nationale staking van de personeels leden van de Openbare Sector. Of ook de privé-sector het werk zal neerleggen was op het ogenblik dat dit geschreven werd (19/9/83) nog niet duidelijk. De aanleiding tot deze spontane stakingsgolf waren de besparings maatregelen van de reactionaire re gering MARTENS-DE CLERCQBij het opmaken van de begroting 1984, werden de personeelsleden van de openbare diensten door onze stads genoot Waltniel bedacht met een resem nieuwe bijkomende inleve ringen in de vorm van een bijdrage van 12% op een vakantiegeld dat toch al veel lager is dan dat van de privésector de blokkering in 1984 en '85 van de statutaire twee jaarlijkse verhogingen een bij zondere bijdrage van 0,5 om het financieel evenwicht van de sociale zekerheid te waarborgen, daar waar de ambtenaren al getroffen werden door de solidariteitsbijdrage (van 0,9 tot 2,7 Tal van andere maatregelen betekenden een regel rechte aanval op de statuten van de ambtenaren. Uit berekening bleek dat een ambtenaar die 500.000 frank verdient, in 1984 nog een 22.000 F meer zou inleveren.Als onze staats- sekretaris van het openbaar ambt Waltniel op de TV in konfrontatie' er de nadruk komt op leggen dat er te veel ambtenaren zijn naar zijn goesting dan zal het voor iedereen wel duidelijk zijn dat deze inleve ringen niet de bedoeling hebben de werkloosheid te bestrijden. De agressie tegen het overheidsperso neel die de regering blijkbaar als gemakkelijk te melken koe beschouwt, is de aanleiding geworden tot een gerechtvaardigde stakingsbeweging, waarvoor deze regering de volle verantwoordelijkheid draagt. De verontwaardiging van de reizigers over een plotse treinstaking moet zich dan ook richten tegen deze regering, die een beleid voert die van geen kanten strookt met de be langen van de werkende bevolking en sociaal gerechtigden. Een eerder academische vraag zou kunnen luiden of het overheidsper soneel strikt juridisch gezien mag staken. Bestaat er een stakingsrecht voor de ambtenaren Deze vraag wordt minder academisch als men weet dat volgens de traditionele rechts leer er in principe een stakingsver bod is. Dit zou voortvloeien uit het beginsel van de continuïteit van de openbare dienst, volgens hetwelk het algemeen belang ter bevordering waar van de openbare dienst is ingericht, de voorrang moet hebben op het per soonlijk belang van de ambtenaar en ten slotte uit de plicht van de ambte naar om de hem opgedragen taak met ijver te volbrengen... Een theorie die Gol-zij-dank in België niet wordt toegepast, daar de Belgische ambtenaren in het verle den hebben bewezen enkel in staking te gaan als het werkelijk te gortig wordt en alle andere middelen zijn uitgeput. Zoals nu dus weer het geval was In het "Overzicht van het Belgisch Administratief Recht" van prof A Mast lezen we "Anders dan in Nederland, in Zwitserland en in de Verenigde Staten, is de staking van de personeelsleden in overheids dienst in België door de wet NIET als een misdrijf strafbaar gesteld" "toch...", en daar zit het addertje onder het gras, "...kan gezegd dat naar Belgisch recht de staking van ambtenaren een tekortkoming is die naar gelang van de aard van de dienst en van de rang van de betrokkenen in de hiërarchie, tot de toepassing van tuchtstraffen kan leiden Wij ver melden dit laatste uitsluitend voor de volledigheid, want in de praktijk komt het zelden voor dat er tucht straffen volgen. En moest deze re- aktionaire regering toch met tucht straffen uitpakken dan is het de verdomde plicht van de werkcolle- gas en hun vakbewegingen om de ge straften door solidaire akties tot de totale rehabilitaite te verde- digen(vb door een nieuwe staking) We zitten hier niet in Polen of Amerika Een totaal ander probleem is de kwestie van het loonverlies. De werknemers die staken zullen uiter aard geen wedde krijgen voor de niet gepresteerde dagen. De ge- syndikeerden onder hen zullen aan hun vakbond stakerssteun mogen vragen. De bedragen van dit "stakingsgeld" variëren van sta kingskas tot stakingskas doch zijn voor alle stakers gelijk, ongeacht het inkomen. Voor de ACV-aange- slotenen ziet deze steun er als volgt uit (stelsel vijfdagenweek) lste week 590 frank per dag vanaf 2de week 735 frank per dag vanaf 5de week 825 frank per dag vanaf 9de week 925 frank per dag Voor de 21 jarigen zijn de bedragen respectievelijk 540, 685, 765 en 850 frank per dag. Niet-stakers die door een algemene staking niet- of te laat op het werk geraken, omdat het openbaar vervoer niet reed, moeten aan hun werkgever een formulier C 281 afle veren, dat in elk station gratis wordt verstrekt en dat meedeelt dat de trein vertraging had of zelfs helemaal niet uitreed. Als ook het station gesloten is, kan de werkwillige schriftelijk een derge lijk bewijs aanvragen bij de Dienst Exploitatie sektie 6, bureau 1513, Leuvenseweg 21, 1000 Brussel. Deze procedure kan nogal wat tijd in beslag nemen en zal in geval van een algemene nationale treinstaking meestal niet nodig zijn. Uw baas leest ook wel de krant. Als je het formulier C281 kan voorleggen of je werkgever gelooft je op je woord, dan heb je recht op je loon. Volgens een circulaire van het Verbond van Belgische ondernemingen heeft iemand die op een half uurtje wandelen van zijn werk woont geen geldige reden om afwezig te blijven. Het lijkt mij logisch dat de werk gever je niet kan verplichten met de wagen naar het werk te rijden zo je meestal per openbaar vervoer middel komt. Indien jij echter andere ervaringen hebt schrijf ons dan eens een briefje. Tuur VERVOLG VAN PAGINA 3 deze oprechte vredeswil nadien nogmaals heeft onderstreept door op 11 november '82 de integrale tekst van de motie op te nemen in zijn redevoering voor het monument aan de gesneuvelden. Om aan deze motie nog meer ge stalte en betekenis te geven en ook in het vooruitzicht van 1. nationaal -de grote vredesbetoging van 23 oktober a.s. -de 111111-aktie, en 2. lokaal -de Jeugddag van de Stedelijke Jeugdraad op 15 (en 16) oktober 1983, die in het teken zal staan van de vrede en -een groot panelgesprek met natio nale politici omtrent de bewape- nings- en vredesproblematiek, dat op 18 oktober georganiseerd wordt door het Vlaams Aktiecomi- tee tegen Atoomwapens van Groot- Ninove, Stel ik thans aan de gemeenteraad voor om volgende beslissingen te treffen 1De gemeenteraad van Ninove roept de week van 15 tot en met 23 oktober 1983 uit tot vredes- week en nodigt alle socio-cultu- rele, maatschappelijke en vader landslievende instellingen en organisaties, alsmede de onder wijsinstellingen, van de stad uit om gedurende deze week vormende en informatieve activiteitten in te richten rond de thema s "ONT WAPENING" - "VREDE" - ONTWIKKE - LINGSSAMENWERKING Het gemeentebestuur verbindt er zich toe deze activiteiten in de mate van het mogelijke materieel te ondersteunen en er praktische medewerking aan te verlenen. 2. Gedurende de "Vredesweek" zullen aan alle gemeentelijke invals wegen borden worden geplaat: mnt het opschrift "NINOVE KERNWAPENVRIJE GEMEENTE"- "VREDESWEEK 15-23 OKTOBER". 3. Met de bedoeling op langere ter mijn een kleine bijdrage te leve ren om de ontspanning tussen de twee grote machtsblokken te be vorderen en ook om het vijand beeld te doorbreken dat aan beide Een hydrant is een aansluiting op de waterleiding, waaraan men bij brand, slangen kan schroeven, om zo een krachtige waterstraal in de vlammen te kunnen werpen. Normaal gezien wordt zo een hydrant aangeduid met de letter "H" en wordt op een bordje aangeduid waar men hem kan vinden. Dit noemt men coördinaten. Bij brand is het van gróót belang zo vlug mogelijk de slangen te kunnen aan sluiten, om uitbreiding van de brand te voorkomen. In 't KL0KZJIEL van np'vember '82 verscheen het oogge- tuigeverslag van een brand in de schuur bij een landbouwer in de Valleistraat te Meerbeke. De brand vond plaats op 12 september '82. Ook hier bleven de hydranten onvind baar. De schrijver besloot zijn ar tikeltje met de opmerking "Men wacht waarschijnlijk op een volgende brand in een sjieke villa, alvorens aan dit euvel wordt verholpen". Nu is het zo ver. Raadslid De Kegel interpelleert op de gemeenteraad en krijgt een sussend antwoord van schepen DurantDoch Georgette De Kegel is haar licht gaan opsteken bij de watermaatschappij zelf. Hier volgt haar brief van 12/9/83 aan het college van Burgemeester en Schepenen. zijden kunstmatig wordt in stand gehouden, drukt de gemeenteraad de wens uit om te verzusteren met een Oost-Europese stad (of gemeen te) en legt hij daartoe de nodige kontakten. Mijnheer de Burgemeester, geachte collega's, ik dank U voor uw wel willende aandacht en hoop op een positieve benadering van uwentwege op deze voorstellen, die ik heb neergelegd uit naam van de SP-fractie van deze raad. Urbain Verekens 8 september 1983 Jacques Timmermans hield dan nog een pleidooi om op de volgende ge meenteraad van 13 oktober de meer jarenplanning 1983-'87 voor te leg gen die naar de Gouverneur werd gestuurd zonder de gemeenteraad op de hoogte te brengen. Durant Wij dachten dit te bespre ken als de begroting '84 ter sprake komt. Timmermans Dan 'zal hiervoor géén tijd zijn. Wij konden reeds een klacht bij de Gouverneur ingediend hebben Torrekens We gaan akkoord. In okto ber brengen we die plannen voor de gemeentera ad Dhr Schorreel komt dan nog even tus sen om te vragen hoe tijdelijke amb ten in het stedelijk onderwijs worden bekendgemaakt. Dhr Beeckman zet dan uiteen dat eerst de lijsten met moge lijke kandidaten worden geraadpleegd. (Iedereen kan zich kandidaat stellen) Als deze lijsten uitgeput zijn wordt kontakt opgenomen met de RVA van Ninove. Pas als er hier géén kandi daten te vinden zijn, worden de R.V.A.-burelen van de omtrek geraad pleegd Het is 22.30 uur en de geheime zit ting begint met de bespreking van de 17 volgende punten, voornamelijk over het personeel van het Stedelijk onderwij s Deze zitting werd bijgewoond door 5 personen en een achttal toehoorders waaronder de redaktieraad van Ninove- Inf o Azaki Mijne heren. Tijdens de gemeenteraad van 8 dezer antwoordde men me op mijn interpel latie in verband met hydranten dat de Nationale Maatschappij der Water leidingen deze zou opsporen en verder het nodige doen om alle hydranten zichtbaar te maken. Daar we al meer dan eens halve, on volledige of onjuiste antwoorden kregen (zie interpellatie Leefmilieu en andere) heb ik me veroorloofd de juistheid van uw woorden na te gaan. Ik verneem zojuist van de Nationale Maatschappij der Waterleidingen dat Ninove niet meedoet aan hun project, dat het schepencollege negatief ge reageerd heeft op hun voorstel van lang geleden. Dit voorstel werd aan alle gemeentebesturen gedaan en al leen Herzele en Kruibeke hebben po sitief gereageerd. Daar zal men dan ook binnenkort deze werken aanvatten. Ik zal niet nalaten mijn bevin dingen aan de bevolking bekend te maken Nu wordt het uitkijken naar het antwoord van de Burgemeester en schepen Durant. Azaki

Klokzjiel | 1983 | | pagina 4