VANOP HET DAK VAN DE DENDERSTREEKradio del SOl BRUCE PALHER Foto's PAUL te bouwen tot een egionaal station De stem van de Denderstreek, zoals wij dikwijls zeggen. KL Op welke manier denken jullie aan al dat regionaal nieuws te komen B.V. Ik denk dat we ergens zullen samenwerken met regionale korrespondenten van kranten, zonder uitzondering, zodanig dat we hier het nieuws kunnen bundelen en eruit halen wat wij denken dat de mensen interesseert. De openbare besturen zenden ons nu al heel wat informatie door en dan zal er ook iemand, net als bij jullie in 't Klokzjiël de gemeenteraden volgen, zodanig dat de mensen ook weten hoe er over hun streek en toekomst beslist wordt. KL Als jullie een zendvergunning krijgen, gaan de DJ's dar een vergoeding krijgen B.V. Op het ogenblik krijgt niemand bij RDS een vergoeding. Alhoewel heel wat mensen dankzij hun populariteit die ze hier bij de radio opbouwen veel gevraagd worden om met hun eigen mobiele discotheek allerhande familiefeest jes en TD's te doen. Maar eens de definitieve zendvergunningen worden uitgedeeld zullen we waarschijnlijk bepaalde mensen in loondienst nemen die dan zichzelf zullen betalen, verder heeft de VZW het plan iedereen minstens zijn benzine te vergoeden zodanig dat ze dus geen verlies lijden door hun medewerking aan RDS, en we zullen misschien nog verder gaan met een vaste vergoeding per uur, maar dat hangt natuur lijk af van wat mag en wat niet mag; voor details hieromtrent is het nog wat vroeg, want misschien zouden sommige mensen, doordat ik hier op vooruitloop, verkeerde konklusies kunnen trekken. Dus voor de details moeten we zelf wachten tot we weten waar we aan toe zijn. KL Indien ze een vergoeding zouden krijgen zal die dan belastingsvrij zijn of zullen ze die moeten aangeven B.V. Dat zou ik met de boekhouder een keertje moeten bespreken, want ik weet niet juist hoe dat in zijn werk gaat. Het zou dus wel gaan om een onkostenvergoeding en ik denk niet dat dat in aanmerking komt voor de belastingsaangifte. Het is vooral omdat het openbaar vervoer zo slecht georganiseerd is hier in de Dender streek, dat men bijna een auto of een bromfiets moet hebben om onze studio's te kunnen berei ken. De bus die hier de streek aandoet heeft zijn dichtsbijgelegen halte een 2 a 3 kilometer hiervandaan en het is ongeveer evenver tot het dichstbijgelegen station, dat is het station van Zandbergen. KL Dat is dan het nadeel, maar langs de andere kant zitten jullie hier toch volop in de natuur, zelfs met een uitzicht op een stenen molen B.V. Ja, de stenen molen, verder zien we ook nog de radar van Kester en als we door het andere raam kijken dan voelt men zich hier zowat op het dak van de Denderstreek, een prachtig zicht, vooral in de zomer dan, in de winter iets triestiger omdat dan alles hier zo eenzaam en verlaten is maar dat kompenseert toch met de zomer én de lucht is toch ook iets waard, we hebben hier nog bijna geen last van bezoedeling en zoals wij natuurvrienden zijn, vinden we het natuurlijk tof om hier te mogen werken KI Ik zie hier heel wat platen liggen, moeten jullie die kopen of hoe geraken jullie daaraan? B.V. Daar kruipt heel wat tijd en werk in, maar we hadden het voordeel een van de eerste vrije radio's van België te zijn en dat we onmiddellijk naar de platenfirma's zijn gegaan om hen te vertellen dat er een nieuw alterna tief was. Die mensen hebben ons werkelijk goed ontvangen en hebben ons regelmatig platen opgestuurd, maar het is toch maar sinds een paar weken dat zowel alle belgische firma's, - dat zijn er niet zoveel, want er zijn er maar een tweetal meer over- als alle firma's die in België een vestiging hebben, met RDS samen werken. De internationale firma's zien dus brood in ons en we worden zelfs beschouwd als een van de populairste vrije radios in Vlaan deren, gezien op dit ogenblik slechts een twintigtal vrije radio's wekelijks worden bevoorraad door de belangrijkste firma's met nieuw platenmateriaal. Die mensen hebben uiter aard vertegenwoordigers op de baan die regelma tig verslagen uitbrengen zoals dat station doet het goed of dat sation wordt veel beluis terd. Het is voor ons natuurlijk een hele opkikker te zien dat wij bij die 20 zijn, terwijl er toch 700 vrije radio's zijn. Langs de andere kant moet ik zeggen dat de vrijdag voor mij een verloren dag is, want dan toer ik gans de dag door Brusel, want er zijn niet enkel de plaatjes maar toch ook de menselijke kontakten en er is steeds nieuws te rapen over wat de artiesten van plan zijn en zo. KL Is het ook langs die weg dat jullie werken om in kontakt te komen met de artiesten voorbijvoorbeeld de nacht van RDS B.V. Nee, meestal werken wij met de artiesten zelt en trachten zo onze relaties op te bouwen. De Platenfirma's trekken zich weinig of niets aan van hun artiesten, er zijn trouwens maar 2 firma's in België, de meeste artiesten nemen op in eigen beheer of via een buitenlandse firma die hier slechts een vestiging heeft. Die mensen zien alleen maar de verkoop. Wij gaan zelf naar diverse festiviteiten waar we allerlei mensen opzoeken, we trachten met hen goede relaties te onderhouden door interviews via de radio, door ze te gaan opzoeken als ze zelf een fanbal inrichten en dat doet die mensen altijd een genoegen dat we erbij zijn en dat we ze ook een beetje volgen, vooral de binnenlandse artiesten, en die willen dan graag een tegenprestatie voor de nacht van Del Sol. Daarstraks ben ik nog vergeten te melden dat we j ook sympathie en om de 1é dagen platen krijgen van 2 nederlandse firma's. KL Hoe gaat dat daar aan toe in die platen firma's, mogen jullie zelf jullie platen uit kiezen of hoe zit dat B.V. 't Is te zeggen wij draaien alles wat wij krijgen. De ene plaat vinden wij uiteraard leuker dan de andere, dat is maar normaal. Als er 50 platen uitkomen, kunnen dat onmogelijk 50 hits zijn, alhoewel bepaalde platen misschien wel evengoed zijn. Wij trachten onze platen zo te selecteren dat het publiek dat op een bepaal- d uur naai de radio luistert juist op dat ogenblik zijn genre muziek kan horen, dat is heel belangrijk. Wij hebben bijvoorbeeld evengoed een programma voor de huisvrouw als een programma voor hardrockers en punkers, het gevreesde programma van Arsene, de woensdagna middag. Er is ook een programma voor de derde leeftijd; ik wil maar zeggen iedereen kan afstemmen op RDS en iedereen vind al eens zijn gading in de muziekkeuze. En we draaien ook heel wat muziek door de luisteraar zelf samengesteld, verzoekprogramma's, de top 5 van de luisteraar zelf en ook dat is zeer belang rijk. KL Ik heb vernomen dat jullie de avondpro gramma's willen aanpassen en wel zo dat er elke avond een bepaald genre speciaal naar voor zou komen B.V. Ja, dat willen we doen. De maandagavond vooral easy listening muziek, er aldus een rustige avond van maken. De dinsdag zijn we reeds gekend voor oldies en de import. De woensdagavond voor de derde leeftijd en zo kunnen we verder gaan voor elke avond, je ziet dat we toch iets speciaals trachten te doen voor iedereen. En de zondagnamiddag hebben we ons totaalpro gramma met de plaatselijke sportuitslagen en ook zoals in een echte Binnen en Buiten zullen hier artiesten hun platen komen voorstellen en zullen diverse verenigingen hun evenementen of groeperingen kunnen komen voo'Stellen. t r yr-] KL Blijft de populariteit van de vrije radio 'nog steeds even groot hier in de streek, hebben jullie nog evenveel faoklubleden en krijgen jullie nog steeds veel brieven B.V. Dat is wat ons betreft nog heel goed, maar het is niet meer de stormloop van 3 jaar geleden en dat is normaal, de mensen kennen nu het begrip vrije radio, vroeger was dat iets nieuws. Nu vinden de meeste mensen het maar normaal dat er vrije radio's zijn en beseffen misschien niet goed wat wij moeten doen om die in de lucht te houden, maar als je ziet dat we meer dan 10 000 fanclubleden hebben hier in de Denderstreek en dat er wekelijks nog een paar honderd brieven in onze postbus te Denderhoutem aankomen en dat aan het huidige posttarief, dan zie je toch dat we nog redelijk goed zitten. Ik heb onlangs nog een paar opiniepeilingen gelezen in een krant over de populairste vrije radio's, maar als je dan ziet dat die kranten- groep belangen heeft in bepaalde radio dan is het ook niet verwonderlijk dat die_ radio vol gens hun peilingen het populairst is in Brussel bijvoorbeeld. Maar de populariteit van een radio, dat kan je best meten aan het aantal indirekte reklame die er is en ook het aantal drive-ins, wat nu toch aan het verminderen is. Met indirekte reklame bedoel ik het aankon digen van bepaalde aktiviteiten en zo. De populariteit van een station is dus af te lezen aan het aantal advertenties per week. KL Dus het nieuwe is er voor de bevolking een beetje af, hun steun vermindert, maar toch moeten de vrije radio's verder doen, hoe zien jullie de toekomst B.V. De tijd is denk ik voorbij dat de mensen het tof vonden om hun naam eens op de radio te horen of dat er eens een plaatje voor hen werd gedraaid. Voorbijgestreefd zijn ook bepaalde radio's die werken met telefoon met die klassieke vraag "Wat denkt ge van mij of "Wat denkt ge van ons Nu moeten we in feite bewijzen dat we radio KUNNEN maken en dat tegenover de staatsradio. Beter dan zij, kunnen we niet, aangezien we over beperkte middelen beschikken. Maar als je ziet dat RTL werkt met een kleine 100 mensen en die doen goede zaken en hebben geen gebrek aan geld. Die zaken gaan daar 10 keer beter dan op een staatsbestel waar 2 a 3 duizend mensen werken. Ik zag onlangs iemand van de BRT en die zei me dat ze geen geld meer hadden om TV programma's te maken, want de sociale verworvenheden zijn daar zo hoog dat bijna het ganse budget daar naartoe gaat. Als de TV bijvoorbeeld een programma gaat maken in het justitiepaleis en daar is geen lift, dan moet de BRT een trapver- goeding betalen, dus elke trap dat die betre den, hebben die een vergoeding en dat is maar één van die kleine verworvenheden. KL Als ik goed begrijp willen jullie op de vrije radio professioneel werken maar dan wel verder met amateurs B.V. Nee, we willen gewoon efficiè'nter werken met minder mensen maar die dan wel meer doen en die hun job kennen, we willen gewoon radio maken waar iedereen iets aan heeft en niet een Dart Vermeer poseert hier voor het prachtige uitzicht vanuit de Del Sol studios. Op deze manier stuurt Peter van Dam zijn zaterdagmiddagprogramma de ether in. bepaalde bevolkingsgroep zoals nu op de staatsradio, daar zijn politieke invloeden, het nieuws is gekleurd, we krijgen bepaalde thema's die dagelijks terug komen op het radio- en IV nieuws, dat is toch overdreven. Als ik het nieuws wil weten over België, dan kijk ik 's avonds eerst naar RTL, daarna naar de RTBF en dan nog een keertje op Nederland, en dan heb je het ongeveer gehad. Wat nu onze toekomst betreft, ik zei het reeds de Drive-ins zijn op sterven na dood, er wordt minder ingericht omdat de kosten te hoog zijn opgelopen. De organisatoren van weleer zoeken hun toevlucht bij vedetten en dan nog liefst uit Nederland omdat er hier in Belgié' te weinig zijn. Het circuit van de Drive-ins verkleint omdat steeds minder organisatoren en dancinguitbaters met dat sisteem werken. Daarom hebben wij en nog een paar andere vrije radio's nu een akkoord afgesloten met de belgische videosportfederatie en die gaan jaarlijks een kampioenschap organiseren. Wij zorgen voor de versprei-' ding van de formulieren voor dat kampioenschap, dus de mensen die willen deelnemen, die nemen dan maar kontakt met ons op en wij zorgen voor de rest. Ik kan nu al zeggen dat er op 17 september al een eerste regionaal kampioenschao voor de Denderstreek plaats heeft ter gelegen heid van de jaarmarkt in Ninove-centrum, dat gaat door in de kleine zaal van de Roosevelt en iedereen mag uiteraard meedoen, er zal gespeeld worden in 5 kategorieën, leeftijdskategorieën. Alsook wordt er rekening gehouden met een soort videospel, maar meer informatie daaromtrent vind men op het inschrijvingsformulier. Dan gaan we ook meer informele programma's brengen. Zo denken we een keer per week regionaal nieuws uit de Denderstreek te geven, gewoon ergens rond 7 uur, als de meeste mensen thuis zijn, dat zou dan niet enkel zijn van die heeft daar opgetreden of die heeft dat gebroken, maar wel van werken die voorzien zijn in bepaalde gemeen ten, of over plannen die er zijn om eventuele uitbouw van diverse sportakkomodatie en zo, wij zouden dus zoveel mogelijk informatie geven voor wat betreft de Denderstreek. En dan hebben we onze sportprogrammering en ook onze kulturele kalender. Wij trachten het dus uit

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5