skoon ninove Stadskern vernieuwing RW 80 Een stand van zaken yOULP^PCMVEf ÓAVOOiPLÓJ UZQ rubriek^ i'Crkqrocp/ ^V>T wfmiiku T'ari STADSKERNVERNIEUWINGSDAGEN VAN 4 TOT 12 NOV. 1983. PROTESTWANDELING RW 80 GROOT SUCCES In het Belgisch Staatsblad van 28 juli 1983, dus in volle vakantie periode, verscheen het K.B. van 2 juni en 24 juni 1983 tot instelling van de spoedprocedure voor de aanleg van de RW 80, grondgebied Idegem, Smeerebbe-Vloerzegem, Zandbergen, Voorde, Appelterre-Eichem en Outer (sectie tussen RW 60 en de RW 9). Reeds einde augustus werden de ei genaars de papieren tot regeling van de onteigeningsvergoedingen toege stuurd. Voor vele eigenaars was dit de eerste keer dat ze van de RW 80 hoorden. De beroering in landbouw- middens is dan ook groot. Vele land bouwers zien de exploitatie van hun bedrijf op de helling gezet. Ook de Werkgroep Leefmilieu is door deze gang van zaken volledig verrast geworden. Zij achtte het onwaar schijnlijk dat in een tijd van in leveren en overheidsdeficiteen zo grote investering met zo weinig so- ciaa1 -economisch rendement en met zoveel landschaps- en landbouwschade overhaast zou worden ingezet. Temeer daar wij in onze Verkeersstudie Regio Ninove' hadden gepleit om de problematiek van de RW 80 nog te la ten rusten, totdat het effect duide lijk zou zijn van andere infrastruc tuurwerken in de streek zoals de RW 731 Aalst-Ninove en de rechttrek king en verbreding van de RW 56 Ber- gen-Geraardsbergen-Gent Ter herinnering nog even deze feiten en cijfers. De RW 80 is gepland in de euforie van de zeventiger jaren ter vervanging van de eerder gecon cipieerde A9Het traject doorheen Groot-Ninove is in 1978 direct op het definitieve gewestplan gezet, dus zonder Openbaar Onderzoek dit ter vervanging van een tracé op de rechteroever, waartegen protest was gerezen. De Werkgroep Leefmilieu heeft zich van in het begin tegen dit nieuwe traject verzet en gesteld dat beide oplossingen even slecht 0p donderdag 20 oktober om 20 uur in 't Klokhuis, vergadering met elkeen die een inbreng wenst te doen inzake de expositie over 'stadskernvernieuwing'Bespreking van de laatste praktische schik kingen. Alle geïnteresseerden welkom. Stefaan Van den Haute tekende dit al ternatief plan voor de huidige par king SavooistraatIn dit vogelper- spektief ziet men duidelijk de harmo nie met de bestaande huizen. Reeds enkele maanden is een "komi- teetje" opgericht dat een oplossing zoekt voor de huidige bedenkelijke toestandOp de Savooifeesten en de Belanofeesten (in de twee belang rijke straten) werd door het "komi- teetje", dat hoopt te groeien, een tentoonstelling gehouden met plan nen, foto's, artikels en een sug- gestieboek. Uit de genoteerde en gehoorde suggesties werd dit plan getekend, uiteraard uitgewerkt met de vindingrijkheid van de tekenaar en nog vrijblijvendaangezien het de bedoeling is de buurtbewoners en betrokkenen van het BrA-Damwaartoe uit plein behoort, nog uitgebreider en diepgaander te betrekkenkwestie win niet met lege handen te staan als er ooit werk van dit BPA. wordt gemaakt. Wie nog suggesties wenst te doe;- of uitgenodigd wenst te worden op de vergaderingen, neme kor.takt op met 't Klokzjiöl zijn. Alleen onwetendheid bij de bevolking heeft gemaakt dat er tegen dit nieuwe traject geen massaal protest is gerezen. Pas nu gaan de ogen open. Volgens de kosten-batenanalyse ge maakt door Openbare Werken in 1981 is de kostprijs van de totale RW 80, hetzij 33,7 km van Ronse over Brakel en Geraardsbergen naar Ninove, I.846.000.000 F. De kostprijs van de sectie Schendelbeke-Ninove (waar voor thans de onteigeningen lopen) hetzij 12,7.km is 787.000.000 F. Deze sectie loopt quasi volledig door ongerepte natuurgebieden en landbouwkoutersTerwijl het gemid delde voor gans België van de ren- tabilitiet van geplande wegenwerken 7,58 bedraagt bij de hypothese van groeiend verkeer, scoort de totale RW 80 slechts 5,9 en de afzonder lijke aanleg van de sectie Schendel beke-Ninove 3,6. Bij de hypothese van stagnerend verkeer haalt bij een landsgemiddelde van 4,68, de RW 80 amper 2,7 en het stuk Schendelbeke- Ninove 2,6. Zeggen dat de RW 80 een prioritair project is, is een leugen. Temeer daar het verkeer stagneert. In 1975 telde men op de RW 56 te Voorde 5.481 voertuigen, in 1980 waren dit er 3.981. In 1975 telde men op de RW 9 te Outer II.237 voertuigen, in 1980 nog 10.193. De RW 80 wordt vooral door Ge raardsbergen gewenst, hierin ak- tief gesteund door het invloed rijke ACW. Er wordt gewezen op de slechte ontsluiting van de streek en de hoge werkloosheid. Welnu,op 30 juni 1983 telde Groot-Geraards- bergen 1.622 werklozen op 30.500 inwoners, hetzij 5,31 van de to tale bevolking. Op dezelfde datum telde Groot-Ninove 2.146 werklo zen op 33.400 inwoners, hetzij 6,42 van de totale bevolking. Ook Aalst scoort hoger dan Ge raardsbergen. Herzele en Zottegem scoren relatief laag. Met andere woorden de beter ontsloten gebie den hebben hogere werkloosheids cijfers dan de zogenaamd minder ontsloten gemeenten. Dat de bevol king in Zuid-Oost-Vlaanderen te rugloopt is een feit. Maar dit is een probleem van nataliteit op landsvlak. De gemeenteraad van Ninove treft een grote blaam. Op 9 sept. 1982 stemde men unaniem een notie tegen de RW 80. Als antwoord op een parlementaire vraag van senator Van der Niepen van 22 februari 1983 antwoordde minister Olivier nog "De werken van de RW 80 zijn nog niet begonnen. Van een eventuele wisseloplossing vanwege het stadsbestuur van Ninove is mij niets bekend. Zo deze voorgelegd wordt, zal ik niet nalaten deze welwillend te laten onderzoeken". Op 9 juni 1983 liet echter de gemeen teraad verstek gaan en achtte plots het tracé van de RW 80 acceptabel. Daarom dat de plotse inzet van de spoedprocedure de Werkgroep Leef milieu als een onverantwoorde be slissing overkomt. De Werkgroep Leefmilieu stelt vast dat de werken ter elektrificatie van de spoorlijn Denderleeuw- Geraardsbergen wegens geldgebrek zijn uitgesteld. Deze lijn telt 8.000 gebruikers. Het potentieel kliënteel van de RW 80 schatten wij op een 3.000 a 4.000 voertuigen. Ook Openbare Vlerken verwacht niet meer trafiek, gezien in een eerste fase slechts een tweebaansweg is ge pland. De 4.000 fietsers van Groot- Ninove zijn zelfs nog geen voet brugje waard over de Dender. Welke prioriteit legt men in deze tijd van crisis en inlevering Dat is de kern van de zaak. Wij dagen nogmaals alle politieke mandatarissen uit tot een debat ten gronde. Wij handhaven onze bezwaren zoals geformuleerd in onze 'Verkeersstudie Regio Ninove' van 6 juni 1983 en geven de strijd niet op. De Werkgroep Leefmilieu Onder een stralende zon kwamen vele honderden wandelaars samen aan de Diepe Straten om de protest- en infor matiewandeling van de Werkgroep Leef milieu bij te wonen. Onder het waakzame ook van Rijkswacht en BOB vertrok de indrukwekkende stoet het veld in op zoek naar de plaatsen waar het reeds gemarkeerde tracé van de RW 80 is aangeduid. Over die manifestatie van eerste rang meer foto's in volgend 't Klokzjiël. Alleen rest nog de vraag waar bleef de burgemeester?

Klokzjiel | 1983 | | pagina 8