Landschapsmoord te Pollare Zelfmoordstrook voor fietsers RW80: NEEN Red de diepe straten 9 BRUG POLLARE niet beschermd De bronvallei aan de kruising van de Roestraat en de Hoogstraat te Pollare, hoorde tot tien jaar gele den tot de mooiste stukjes van Vlaanderen. De vallei is goed gekend door de cyclocrossliefhebbers wegens de veldrit die daar jaarlijks gehou den wordt ter gelegenheid van kermis Pollare. Menig wandelaar bleef er stil staan om het prachtig panorama op de Dendervallei te bewonderen. Thans wekt de aanblik van de vallei woede en verontwaardiging op en stelt men de vraag hoe is dit moge lijk, wie heeft dit toegelaten. Terecht werd deze bronvallei in het ontwerpgewestplan als NATUURGEBIED aangeduid. Dit blijkbaar tot onge noegen van de eigenaar Jean Van Cauwelaert uit DenderwindekeWant systematisch sinds 1973 begon de verloedering. De eerste stoot werd gegeven toen de afval van de wege- niswerken aan de Steenberg te Pol lare illegaal in de vallei werden gedeponeerd. Er liepen toen tussen de eigenaar en een gemeentelijk functionaris nauwe familiebanden. Na de gemeente Pollare gaf de grote politiek zijn duwtje. In 1978 werd de voorste strook van het natuurgebied BOUWGROND. (In pollare was tussen 1973 en 1978 de prijs van de bouwgrond VERVIERVOUDIGD.) Bij mondjesmaat werd na 1978 verder gestort in de vallei. Maar de laat ste dagen kan het stortplezier niet op ter gelegenheid van de riolerings bouwlijn vooraf te worden opge hoogd tot op het peil van de weg' de eigenaar voldoende juridische grond gaf om de stortingen te her vatten. In een brief aan het stads bestuur van 25 september stelt de Werkgroep Leefmilieu dat de STad ■de verkavelingsvergunning ver keerd interpreteert en dat de stortingen onwettelijk zijn en blijven.Bovendien is het onge hoord dat grond afkomstig van Open bare Werken op private terreinen worden gestort, terwijl de Stad over voldoende eigen terreinen beschikt waar er nog moet opgehoogd worden (industriepark, stadhuis, gronden achter O.C.M.W. te Okegem) Dirk Van de Perre en straatwerken te Pollare. Het is andermaal een Openbaar Bestuur (de Stad Ninove) dat zijn grond laat gebruiken om een private eigenaar te plezieren. Een honderdtal vracht wagenladingen per dag worden de vallei ingeduwd. De weide van de vallei ligt vol oude rioleringsbui zen, boomstronken, betonresten Na klacht van de Werkgroep Leef milieu en andere klachten trad het stadsbestuur op en liet de werken stilleggen op 20 september 1983. Twee dagen daarna verschenen de camions opnieuw en werd nog in ho ger tempo gestort. De Stad bevond namelijk dat een verkavelingsver gunning uit 1980 met daarin de zin 'het terrein dient tot op de Zopas zijn de nieuwe wegmarke ringen op de Denderhoutembaan aangebrachtWe Werkgroep Leef- milieu stelt vast dat de fiet sers (richting Denderhoutem) ver plicht worden van rechts naar links over te steken en verder links tegen het autoverkeer in moeten rijden, terwijl ze slechts door een stippelijn beveiligd worden. Bovendien moeten de fietsers oversteken in een lichte bocht en komend vanachter een par keer strook voor auto's. Zo heb ben de fietsers geen zicht op de aankomende auto's en hebben de aanrijdende auto's weinig zicht op de overstekende fietsers. Ver der is het fietspad dat deze naam niet waardig is) te smal. Ook de rijstrook voor auto's, als de parkeerstrook zijn uiterst mini maal uitgemeten. Nu parkeren de auto's reeds gedeeltelijk met de wielen op de stoep. Bij kruisend autoverkeer zal dus onwillekeurig uitgeweken worden naar de fiets strook met alle gevolgen van dien. Een 'VERPLICHTE ZELFMOORDSTROOK VOOR FIETSERS' zo kan men het best het nieuwe fietspad bij het begin van de Denderhoutembaan bestempelen. De Werkgroep Leefmilieu doet dan ook een dringende oproep bij de verantwoordelijken om aan deze situatie een einde te stellen. Haar voorstellen de fietser ge woon met het verkeer meegaand laten fietsen tot het einde van het as falt. Afschaffen van de parkeer strook op het eerste (smalste ge deelte) van de Denderhoutembaan en vervangende parking voorzien op de braakgronden, eigendom van de stad. De Werkgroep Leefmilieu De Rijksweg 80 (RW 80) is de geplande vierbaansweg die loopt van Ronse over Brakel, Geraardsbergen en Ninove, waar hij aansluit net op het grond gebied van Denderhoutem op de nieuwe RW 731 Aalst-Ninove. Zo moet de prach tige open landbouwkouter tussen het gehucht Lebeke en de wijk Hof ter Duyst middendoor gesneden worden en worden ook de beide 'Diepe Straten' doorkruist. In haar recente verkeers- studie over de regio Ninove heeft de Werkgroep leefmilieu meer dan over tuigend aangetoond dat de RW 80 ver keerstechnisch en economisch onver antwoord is. Ook de gemeenteraad deelde dit standpunt tot 9 juni 1983. De schaamteloosheid waarmee sommige politici toen plots van gedachte zijn veranderd, wijst er op welke duistere krachten aan het werk zijn om er de RW 80, ondanks verkiezings beloften, versneld door te drukken. Wij blijven echter standvastig in ons verzet en organiseren na A.ppel- terre een TWEEDE PROTEST- EN INFOR MATIEWANDELING vlak bij de deur. Ditmaal wordt de omgeving van de 'Diepe Straten' aangedaan. Wij gaan er ter plaatse het traject bezoeken, vaststellen hoe dicht de RW bij de woningen van Roslaar komt, de land- bouwwegen aflopen die binnenkort dood zullen lopen, zien welke kata- strofe deze weg betekent voor het landschap en de landbouw. Op de wandeling ontvangt u alle informatie en een kaartje met het juiste tracé van de weg. Aarzel niet tot het te laat is. Wees nu op post. Red een stuk natuur en stilte vlak bij de deur Praktische schikkingen +Datum zondag 25 sept '83 om 14u30 -i-Samenstellingeinde Ter Duyst laan, begin Plasveldlaan +Afstand 7 km langs landbouw- wegen of 2 uur rustig wandelen voor jong en oud Organisatie Werkgroep Leefmilieu in samenwerking met het plaatselijk Anti-RW 80 Comité Hof ter Duyst. Laatste berichten spoedprocedure onteigeningen RW 80 ingezet en effectief in uitvoering Wat gewoon nog een administratieve routinezaak diende te zijn is om nog niet geheel duidelijke redenen verkeerd afgelopen. De 'ijzeren voetbrug van Pollare', gelegen in een beschermd dorpsgezicht en op aanvraag van de Werkgroep Leefmilieu, de Vlaamse Vereniging voor Industri ële Archeologie en de Ninoofse ge meenteraad op de voorlopige lijst van te beschermen monumenten ge plaatst op 2 maart 1981, diende deze ^zomer het DEFINITIEVE statuut te krijgen van 'beschermd monument'. In de maand juli kwam de zaak voor bij de Vlaamse Executieve. Deze heeft de bescherming afgewezen. Inzover ik goed ingelicht ben op aanvraag van Akkermans die waar schijnlijk bezwaren vanuit de hoek van Openbare Werken hanteerde. De brug ligt namelijk enkele centi meters te laag. De stad is eigenaar van de brug. Zij heeft restauratiewerken gepland waarbij de brug dient afgenomen te worden. Ter dier gelegenheid kunnen de bruggehoofden gemakkelijk ver hoogd worden. Ik meen,dat de Vlaamse Executieve niet op de hoogte was van de geplande herstellingswerken door de Stad. Daarom vraagt de Werkgroep Leefmilieu dat de stad contact zou opnemen met de bevoegde instanties ten einde deze in kennis te stellen van deze nieuwe gegevens. Tevens vragen wij dat de stad een nieuwe aanvraag zou indienen tot classering van de brug. We zullen dat trouwens ook doen. En vervolgens dringen we er nogmaals op aan dat aan de daad werkelijke restauratie eindelijk zou begonnen worden. Want over het belang van de brug als industrieel archeologisch relict is eenieder het roerend eens. Dirk Van de Perre

Klokzjiel | 1983 | | pagina 9