cardoen ALLEMAN EET GAARNE VIS GEVECHT MET DEN BEER KOOLRAPEN OMER VAN TRIMPONT BIJ SIRMA CONTROLE OP VISVANGST "WASSEN" IN DE NACHT OP HET MATJE ter Hortense, later gehuwd met de kleine De Ville René, alsmede hun zoon Frans waren toen ook nog onder het ouderlijk dak. Nu wil ik met de hand op het hart getuigen dat die mensen niettegen staande "Omer""een politieker"was binst de oorlog, witte en zwarte sneeuw hebben gezien. Ikzelf heb nog gezien dat "Finne" een kom wortelen en koolrapen fijn sneed dat moest dienen als middag eten en dit bij gebrek aan aardap pelen Het is uit die tijd dat "Fransken", de zoon van Omer,zijn intrede bij ons deed en soms al eens de voeten onder tafel mocht steken. Fransken was een sterke jongen, die kon eten als een wolf. Na de oorlog is dat natuurlijk nog verbeterd en kwam de welstand voor iedereen. Omer heeft echter voor mij steeds een Wattez 83 Omer Van Trimpont, afkomstig van Geraardsbergen werd in 1946, als opvolger van Dr. Behn, tot burge meester van Ninove benoemd. Voor heen was hij reeds verscheidene jaren socialistisch gemeenteraads lid geweest en de benoeming van "Omer" tot burgemeester hebben wij speciaal gevierd in de wasserij "De Regenboog", uitbater Perdaens Edgard. Het werd een speciale viering met aftredende burgemeester Behn en de nieuwe burgemeester Van Trimpont aanwezig. Ter dier gelegenheid was al het stadsper- soneel ook ter plaatse en had het politiepersoneel onder leiding van "Het trio Spaghetti" verschei dene speciale nummers in elkaar gestoken. Een van die nummers was het ge vecht tegen "den beer". Daar wij op dat moment over geen beer be schikten, moest dat dan maar "een stoel" zijn. Dat "de vechter" onze Kazzen was, hoeft geen verdere uit leg. Mensenlief, onze Kazzen heeft tegen die stoel gevochten, alsof zijn leven er vanaf hing. Hij heeft de stoel echt in stukken en brokken en.splinters getrokken, geslagen, gebeten. De aanwezigen hebben gelachen dat de tranen uit hun ogen liepen, temeer dat ik en Pynte met medewerking van mevrouw Perdaens, onze Kazzen gemaquilleerd hadden. Tot zelfs zijn oren hadden wij geverfd met een speciale rode lak. Na de "exhibitie" hebben wij onze Kazzen in een warm bad geduwd teneinde al de verf van hem te krijgen. Met zijn oren liep het echter mis. Die kregen wij zo direkt niet in orde. Het gevolg was dat onze Kazzen enkele keren nachtdienst gedaan heeft, gezien hij met zijn rode oren op straat niet kon komen. Het spreekt vanzelf,voor het geval dit nog nodig was, dat wij direkt in de gratie van de nieuwe burge meester stonden. Dr. Behn beweer de mordikus, dat hij,die nochtans in zijn leven veel gezien en ge hoord had, nog nooit zulke "ar tiesten" bezig gezien had. Kortom, ons "bed" was gemaakt. Nu om verder weer op "Omer" over te schakelen, deze woonde in de Pamel- straat rechtover mijZijn vrouw "Finne" was een brave simpele vrouw, die steeds met een snuifdoos in de hand liep. Mensenlief, die vrouw kon snuiven, dat er soms drup pels aan haar neus hingen. Hun doch- DUURBAAR AANDENKEN van Mijnheer Burgemeester van Ninove, geboren te Geraardsbergen de 15 Sep tember 1895 en overleden te Ninove de 14 April 1955. boontje gehad. Het is dan ook Omer die gezorgd heeft dat ik po litieagent werd. Daarom moest ik natuurlijk lukken in een examen. Ik herinner het mij nog als de dag van vandaag. Ik was de eerste in het examen en Richard Gettemans, de oud-chauffeur van Dr. Behn was tweede. Het dient gezegd dat deze laatste, tijdens het examen zelf, naar het W.C. mocht gaan. Wij heb ben steeds beweerd dat hij de vra gen op voorhand wist, maar zulks toch nog vergeten was. Richard Gettemans, bijgenaamd "De Lap" is inderdaad ook een "speciale agent" geweest, maar is jong gestorven. Na deze zijsprong weer bij Omer. Van zo gauw het betere tijden wer den, rookte Omer weer zijn sigaar en dronk weer zijn pot. Alle zater dagen kaartten wij samen bijLouis Van De Velde, bijgenaamd "Lowieken van den"Zjiëlendrojer" Lowieken wonende een paar huizen naast ons, was kolenhandelaar van beroep en zijn vrouw "Sirma" baatte een gewoon winkeltje van eetwaren uit. Bij Sirma konden de geburen een pint drinken. Alle zaterdagavonden en dit somtijds tot laat op de avond en vroeg op de morgen was er daar "vergadering". De mannen kaartten,dammen jagen'of "vierenzestigen'. Omer Van Trimpont, Jules Vernis, Edouard Evenepoel en ikzelf, waren steeds van de partij Hoeveel par tijtjes wij daar ooit afgekaart heb ben is niet bij benadering te zeg gen, maar er waren er velen. En och God, Omer won toch zo gaarne. En het is niet mooi van mijvan zulks te zeggen, maar als ik er kon voor zorgen dat Omer won, deed ik zulks als was het dan ten nadele van andere vrienden. Of het spreek woord "Het hemd is nader dan de rok". Zoals reeds verteld in vorige bij drage mochten wij steeds beroep doen op Omer ingeval er soms iets uit de hand liep bij de politie, wat met"Het trio Spaghetti" nog al dikwijls eens het geval was. Volgend voorval om dit te illustre ren. Wij zijn op dienst de late avond. Die begint om 6 uur 's avonds en eindigt om middernacht. Het is volle zomer en de vis op de dender "drijft" weer, wat wil zeggen dat hij weer te kort heeft aan zuur stof en ademsnakkend naar de opper vlakte komt. Nu was het zo, dat vele mensen, de vis die naar boven kwam, uit het water haalden en gewoon bakten en opaten. Het dient gezegd dat slechts vis, die nog leefde, daar toe diende. Vis die reeds dood was werd niet uit het water gehaald. Het is natuurlijk verboden, levende vis uit het water te scheppen. Wanneer ik op dienst kom, staat op het dienstboek te lezen "CARDOEN - Controle op visvangst" Ik begeef mij naar de dender toe, maar vooraleer ik zo ver ben, ga ik even aan een kleine natuurlijke behoefte voldoen, in de "picein" tegen het café van "Boerken Beeck- man" in de BurchtstraatTerwijl ik daar sta, hoor ik roepen van "Zie eens wat vis" en van "Ik heb hem". Bij mij gaat een licht op. Achter het huis van "Boerken Beeck- man" loopt "de kleine dender" en daar zijn ze bezig met vis vangen. Ik ga binnen bij "Boerken" en vraag of ik eens naar de koer kan gaan. Ik ga langs achter, en inderdaad, daar zijn ze aan het vissen. "Ze", dat zijn verscheidene vrienden van mij, als daar zijn Etienne Pauwels, Hubert Cobbaert en..Georges Cassiman. Het spreekt vanzelf dat ik direkt... mijn vest uitspeel en mee help om de vis te vangen. Wanneer het donker begint te worden, binden wij een politielamp, die ik was gaan halen, op een stok zodat die het water verlicht en wij ver der kunnen vissen. Het is middernacht en mijn dienst is gedaan. Daar ligt een grote hoop vis en Adeline.de vrouw van "Boerken", vraagt mij of ik vis ga meenemen. Op mijn bevestigend ant woord, leent zij mij haar wasmand, waar ik verscheidene grote vissen inleg, en er mee optrek. Het is rond 1 uur en van geen gevaar bewust. ga ik met de mand op de schouders door de Koepoort en daar bots ik op. twee leden van de oppositie. Deze vragen mij langs hun neus weg, of- dat ik nog mijn was ga doen. Ik tracht er mij uit te praten, maar het gaat niet al te goed. Ik geraak toch weg, maar ik ben wantrouwend, ik moet mijn voorzorgen nemen. Ik denk dat ze iets zinnens zijn. 's Anderdaags, draag ik een grote brasem bij de burgemeester binnen en zeg zo langs mijn neus weg "Hier zie burgemeester, speelt dat in uw...gelijk, een groten". In de namiddag weet Finne mij te vertellen dat de vis zo goed ge smaakt heeft, en als ik er ooit nog eentje te veel mocht hebben... Wanneer ik rond 18 uur weer op mijn werk verschijn weet Homère Sonck, een ander politieagent,mij te vertellen, dat ik niet mag weg gaan, dat ik voor het schepen college moet verschijnen. Ik weet direct hoe laat het is. Wanneer ik voor Burgemeester Van Trimpont verschijn, zijn daar nog Schepenen Violon, De Weghe en Cornelis, alsmede één openbare aanklager. Ik krijg van de Burgemeester de huid volgescholden van dat ik moet het voorbeeld geven en zelf vis ga vangen, en wat weet ik al. Ik zie wel dat hij het niet ernstig meent en dat de andere schepenen zitten te grinniken. Wanneer ik ten lange laatste tot mijn verdediging zeg, dat "ALLEMAN" eens gaarne vis eet, weet hij di rekt wat ik bedoel DE BURGEMEESTER zelf had er van gegeten. Hij sluit dan ook het "debat" mij vermanende"dat nooit meer te doen", "van andere maatregelen te treffen"., enz. Ik mocht gaan. De volgende keer zou het anders aflopen. De aanklager was voldaan en gesust. Wanneer de schepenen ietwat later in de gang van het stadhuis passeren, knikken ze lachend naar mijHet gevaar is weer eens geweken. Wanneer Omer naar de koer van het Stadhuis gaat, zo gezegd om aan een natuurlijke behoefte te voldoen roept hij mij bij zich, schiet in een lach en zegt "Gij hadt mij weer bij mijn kl...hé, slimmeken. Gij moet dat allemaal niet doen. Wij hebben al genoeg last met jullie andere streken". Deemoedig heb ik aan Omer beloofd mijn...leven te betèren. Marcel Cardoen Volgende maand:verdere perikelen omtrent Burgemeester en Fransken Enkele prominenten uit de vijftiger jaren. lste rij v.l.n.r. Sekretaris De Mol - Gemeenteraadslid Notaris Van Den Berghe - Majoor Van Laethem - Burgemeester Van Trimpont - Schepene De Weghe - Politiekommissaris Keppens. 2de rij .- Mr SlagmuyldersBrigadier De Deyn, Mr Wachtelaer enz.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 10