reelit en krom STEMPEL KONTROLE Ninove zwart op wit SCHOONDER HAGE Leven op Schoonderhage Leven op Vivan ons stroitje 11 ABSURD GOED 0^ WETEN IP SiS SIMM Isi THUtMP m SIMM Jrm Enkele maanden terug mochten we in de CVP-spreekbuis "De Dender- klok" lezen "Achter het stadspark valt het niet op welke madammen van den dop "profiteren" noch welke mamakens zich door hun kroost laten begeleiden tot aan het stempelwinket" enz, enz. Blijkens het jaarverslag over het bestuur en de stand van zaken van de gemeente waren er in december 1982 in Ninove 2.254 volledig werklozen, waarvan 1322 vrouwen en 932 mannen. Uit de gegevens van de R.V.A.over de maand februari 1983 blijkt dat het arrondissement Aalst 19.969 werkzoekenden telt, waarvan 15.904 uitkeringsgerechtigde werk lozen. Dit stemt overeen met een werkloosheidsgraad van 22,3%. België telt op het huidig ogenblik een goeie 590.000 werklozen. Het planbureau voorspelt 800.000 werklozen tegen eind 1987. De Europese Gemeenschap telt 12,5 miljoen volledig werklozen, waar van 40 niet ouder dan 25 jaar. Deze hallucinante cijfers staan in schril kontrast met de crapu- leuze taal van ADR in de Denderklok. Het erge van dergelijke lage ver dachtmakingen is dat ze de domme vooroordelen tegen de doppers te rug aanwakkeren. Dat de ergste slachtoffers van deze krisis, de werklozen, hierdoor eens te meer beschimpt en vernederd werden zal het voormelde "kristen, Vlaams en volksgezind weekblad" een zorg wezen. Ondertussen blijven de Belgische werklozen dagelijks onderworpen aan de infantiel, absurde en verne derende stempelkontroleDit dage lijks gaan doppen is een unicum in de beschaafde wereld Alle studies die handelen over de beteugeling van het zwartwerk zijn het er over eens dat dit dagelijkse ritueel van aanschuiven voor een "stempelwinket" geen effektief middel is om het zwartwerk tegen te houden. Tevens roept geen zinnig mens elke dag een half miljoen mensen op om te zien of ze kunnen werken als er helemaal geen werk is Naar verluidt zijn er plannen van de Minister van Arbeid, Hansenne om midden volgend jaar een kaart voor sociale zekerheid in te voeren. Alle werknemers zouden deze kaart krijgen en ze moeten tonen wan neer beëdigde kontroleurs daarom vragen. Doppers zouden deze kaart moeten inleveren bij de RVA. De oorspronkelijke bedoeling van deze kaart was het zwart werk ge makkelijker opspeurbaar te maken en tegelijkertijd de stempelplicht voor werklozen af te schaffen. Vanuit werkgeverskringen (VBO) kwam er echter protest zij eisen de invoering van de SZ-kaart maar verzetten zich tegen de afschaffing van de stempelkontrole. Van een klucht gesproken Gezien deze regering in het verle den bewees steeds te zwichten voor alle patronale grillen, mag dus gevreesd worden dat onderstaan de informatie nog een tijdje van pas zal komen. -0m dopgeld te trekken moet je vol doen aan een resem voorwaarden. Een daarvan is elke dag (zaterdag, zon-en feestdagen uitgezonderd je stempelkaart laten afstempelen in een door het gemeentebestuur van je woonplaats daarvoor aange wezen lokaal. Het stempeluur wijzigt dagelijks (nog een pest- maatregel)Indien je om welke reden dan ook te laat in het stempellokaal komt, krijg je geen stempel meer. En geen stempel be tekent ook geen geld voor die dag. Dus nog strenger dan in de doorsnee fabriek -Indien je meer dan drie achter eenvolgende werkdagen afwezig bent, moet je opnieuw je aan vraag indienen bij de uitbe talingsinstelling (vakbond of hulpkas) en je terug inschrij ven als werkzoekende bij de R.V.A. De zaterdag wordt ook als werk loosheidsdag aanzien. Met als gevolg dat wanneer je de vrij dag van de ene week en de maandag van de daaropvolgende week zonder reden niet bent gaan stempelen, je 3 dagen afwezig was van de dop en je bijgevolg terug moet laten inschrijven als werkzoe kende -Wordt je ziek (van al die roddels van de Denderklok bvbdan moet je binnen de 48 uur daarvan aan gifte doen bij je ziekenfonds (hiervoor bestaat een formulier) Zelfs werklozen, die vrijgesteld zijn van stempelkontrole (waarover volgende maand meer) of die een beroepsopleiding volgen bij de RVA, zijn verplicht aangifte te doen bij hun ziekenfonds. Zodra je hersteld bent ga je met een formulier C6 (je krijgt dat bij het ziekenfonds) naar je uitbeta lingsinstelling om opnieuw je aanvraag in te dienen. Binnen de 8 dagen moet je terug naar de RVA om je te laten inschrijven als werkzoekende. Je moet in die tussenperiode wel al gaan stempe len. -Als dopper mag je uiteraard ook zwanger worden. Tijdens de acht weken na de bevalling wordt je geacht onbeschikbaar te zijn voor de arbeidsmarkt. Je ontvangt dan een uitkering van het zieken fonds Indien je in de zes weken v6ór je bevalling een attest van werkon bekwaamheid (zwangerschap) indient, kan je voor die periode aanspraak maken op werkloosheidsuitkering. -Zo je je werkoosheid, om welke reden ook, wenst te onderbreken, kan dit zonder dat je daarvoor verantwoording bent verschuldigd, voor een maximum termijn van 3 jaar min één dag.- Nadien moet je je dan terug inschrijven en van af die dag krijg je opnieuw uit kering. Ideaal dus voor wie zich een lange wereldreis kan permitte ren of wie een of andere zelf standige aktiviteit wil uitpro beren. Let wel op je onderbreekt je werkloosheidsUITKERING maar je uitkeringsPERIODE loopt gewoon door (60%, 40% of forfaitair) Die reglementenopstellers denken ook aan alles. -Een laatste tip het vergeten binnen te dragen van je stempel kaart bij de uitbetalingsinstel ling is niet direkt een ramp je dopkaart blijft 29 jaar en 11 maanden geldig. Wie een degelijk, beknopt overzicht wenst van de werkoosheidsregelmen- tering kan de recente infolder bestellen bij info-jeugd nationaal, Nederkouter 111, 9000 Gent. 't Kost slechts 20 frank port- kosten. Tuur Schoonderhage is een gerestau reerde hoeve uit de 18de eeuw te Sint-Lievens-Esse, die sinds vier jaar fungeert als dagver blijf en bezigheidshome voor enke le tientallen ernstig mentaal gehandicapte volwassenen. Het is ook de v.z.w. Schoonderhage, die momenteel werkt aan de omvorming van de Zwarte Fles in Pollare tot een verblijf voor 15 gehan dicapten. De in Pollare wonende dichter Willie Verhegghe stelde een foto- en dichtbundel samen die ten voor dele van de v.z.w.Schoonderhage wordt verkocht. Met een dertig tal foto's en aangepaste teksten probeert hij "als buitenstaander en toeschouwer" een idee te geven van het dagelijks leven en denken op Schoonderhage. Leven op Schoonderhage kost 250fr. en kan besteld worden door over schrijving op rekeningnummer 293-0141850-91 van v.z.w.Schoon derhage, Schoonderhage 14, 9560 St.Lievens-Esse. U moet het vast en zeker doen. Niet alleen Schoonderhage, maar ook gijzelf zult er veel aan hebben. Georges Vande Winkel Ons populair ninoofs liedje - VIVAN ONS STROITJE - die door "Jan en alleman" gezongen wordt en de topper van de Savooifeesten, is vereeuwigd. Bij het Masereelfonds verscheen deze maand een 160 bladzijden dik liederenbundel onder de welsprekende titel "WIJ STAAN SCHERP".Dit grote ontwaakliederenboek is samenge steld door Rik Vandecavaye en Marc Van Schandevyl. Van onze troebadoers Rufijn De Decker en Marcel De Neve werd hun en ons liedje VIVAN ONS STROITJE opgenomen. Ons "aller liédje" zal dus de geschiedenis ingaan, samen met aktie-en strijd liederen uit gans de wereld. Wij kunnen misschien een bundel laten geworden aan onze burge meester en zijn partners om al dus, nogmaals, aan te tonen dat men elders méér begaan is met de toekomst van ons Savooiplein tje dan sommigen in onze stad. Honderd jaar geleden al riep men de volkeren der aarde op om te ontwaken. Vandaag probeert men de crisis te keren. Is er dan zo weinig veranderd In ieder geval zijn de aktiemiddelen dezelfde gebleven en dat is ook zo voor het strijdlied. Steeds heeft het volk zijn diepste gevoel van haat en verzet, van hoop en verwachting al zingend kenbaar gemaakt. In het liederenboek "WIJ STAAN SCHERP" worden vroegere en heden daagse liederen naast elkaar ge plaatst. Zo kan men ervaren dat veel bij het oude bleef (oorlog, werkloosheid) maar zéker dat nieuwe evoluties merkbaar zijn. Zo ondergaat de popmuziek een politiserende invloed. Spring steen, The Jam, UB 40, Doe Maar, Lawi Ebbel, The Employees en anderen dichter bij ons. Maar het zijn niet altijd sterren die blinken. Menig liedje ontstaat spontaan ter gelegenheid van een staking, een betoging of een aktie voor de redding van een volkspleintje. 00K DEZE LIEDEREN ZIJN BELANGRIJK en tekenen tijdsgeest. "Wij staan scherp," is vooral een zangboek waarbij tekst en muziek hand in hand gaan, maar dan wel met de bedoeling de lezer/zanger wat historisch en sociaal inzicht mee te geven. Daarnaast is het tevens een kijkboek, want het werd rijkelijk versierd met foto's, tekeningen, affiches en cartoons van vroeger en nu. Wij staan scherp, een liederen boek met een hart. Michel Vanderborght "Wij staan scherp"-Masereelfonds- paperback 160 blz. - 395,- frank.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 11