Informatiebeleid in Ninove gemeenteraad 3 NINOVE-INFO 7 de jaargang - NOVEMBER 1983 roemde kulturele manifestatie ge woon weggecensureerdDixit de schepen van informatie in een brief van 22/8/83 was dit te wijten aan "plaatsgebrek" en we citeren, "we uit ervaring weten dat het volledig programma van de Savooifeesten ge publiceerd wordt in de plaatse lijke pers en er in het verleden zelfs aandacht werd besteed in de nationale pers". Cm ons onbekende reden, werd de ge meenteraad die de begroting zou be spreken verschoven naar 1 en 2 de cember. Daar wij net die dagen ver schijnen zal u ook in dit nunmer geen verslag van een raadszitting terugvinden. Volgende maand des te meer. Azaki Op 10 september 1982, juist voor de gemeenteraadsverkiezingen, organi seerde de De Wakkere - Burger groep - Ninove een debat tussen alle ninoof- se politieke partijen (CL, CVP, SP en VU)Een van de vragen waar toen alle partijen dienden op te antwoor den was bent u bereid al uw dos siers die betrekking hebben op het gemeentebeleid voor iedereen die er interesse voor heeft open te leggen. Het betrof dus een vraag naar beleidsopties inzake informa tie van de toen nog toekomstige bestuurders De antwoorden van de vertegen woordigers luidden toen samengevat als volgt VUiedere burger heeft principieel het recht op inzage van de docu menten die het gemeentebeleid aangaan. Die inzage moet mogelijk zijn ter plaatse op het stadhuis of door het afleveren van een copie op aanvraag. SP:Wij aanvaarden het principe van de informatieplicht t.o.v. de burger. Alle belangrijke beslis singen moeten worden genomen in samenspraak met de bevolking. Wij stellen de oprichting voor van een informatiecentrum en van democratisch verkozen wijkraden. De SP is voor inzagerecht in alle dossiers en notulen van het sche pencollege, behalve waar het wettelijk niet kan. CVP: We zijn voor openheid en open baarheid. We zijn voor goede in formatie, dus verstaanbare mede deling van de beslissingen en op ties, alsmede de argumenten waar op de keuze en de beslissingen steunen. Info-Ninove als informa tieorgaan moet herzien worden, evenals de oprichting van een informatie- of persdienst. De bur ger moet inzage krijgen van de dossiers binnen de wettelijkheid en de redelijkheid. Wij zijn voor een verruiming van de informatie voor af. Zodat de burger weet waarom iets is beslist. CL:De notulen van het schepencollege mogen ingezien worden. De secties zouden moeten vergaderen in het bijzijn van geïnteresseerde bur gers en dit vooraleer er een be slissing genomen is en dus bepaal de intenties van het gemeentebe stuur worden naar voor gebracht. rende dokumentatie en de beslissingen van de gemeenteraad.Zelfs een voor stel van de SP-oppositie om deze dokumenten tegen betaling van kost prijs te versturen aan ieder die er om vraagt kan er niet af Deze passieve informatiemogelijk heid durft men dan presenteren on der de noemer "een nieuw initiatief voor een open gemeentebeleid". Voor wie houdt men ons eigenlijk? Een van de belangrijkste informatie kanalen waarover het gemeentebe stuur beschikt is het gratis bij iedereen aan huis bestelde maandblad Ninove-info Zonder de positieve kanten van deze verzorgde publikatie te willen minimaliseren kan men zich echter wel enkele bedenkingen maken. -Welke informatieve waarde heeft het publiceren van de diamanten en gouden bruiloften mét bijhorende foto's van de koppels. Het is mis schien wel leuk voor de recht streeks betrokkenen, maar kan dit deze papierverspilling recht vaardigen -Is de volledige opsomming van de gemeenteraadsbesluiten zinvol Wat heeft een modale lezer aan bvb volgende mededeling "Goedkeuring werd gehecht aan het voorstel van de aannemer van de verbeteringswerken aan waterloop nr 5093, paardebeek te Outer, tot verlenging van de waarborgtermijn met 1 jaar voor de slijtlaag en het laten uitstaan van een borgsom van 50.000 fr. ingevolge de resul taten van de proefuitslag nopens de KWS-slijtlaag waaruit bleek dat de samengestelde zeefrest op de zeef 2 mm te laag is". Hoort zo'n technische mededeling thuis in een informatieblad dat de muur tussen bestuurders en bestuurden moet slopen Dergelijke zinsbouw en formulering heeft mijn inziens juist een omgekeerd effekt. -Het publiceren van beleidsopties We zijn nu reeds december 1983. Heeft u reeds iets gerealiseerd gezien van al deze mooie verklaringen? Waar blijft het inzagerecht in de notulen van het schepencollege? Wat veranderde er aan Ninove-Info? Waar blijft die informatiedienst? Heeft er reeds iemand iets gehoord van sectievergaderingen waarop iedere geïnteresseerde werd uitgenodigd? Wat zijn de intenties van het gemeen tebestuur aangaande het waterzui veringsstation, het BPA-Dam, de Burchtdam, het tewerkstellingsbeleid, de stadskernvernieuwing, de buurt huizen, het jeugdbeleid Heeft u reeds het gemeentelijk re glement gelezen betreffende de in formatieplicht en het inspraak- recht Neen Ik ook niet. Noch tans beloofden alle politieke par tijen op 10/9/82 formeel dat zulk reglement er zou komen. Wel heeft Ninove sedert één jaar een schepen van informatie, Freddy Van Eeckhout. Het enige nieuwe dat hij tot op heden realiseerde betreft het ter inzage leggen in de leeszaal van de Openbare Biblio theek van de dagorde, de bijbeho- dan permitteren een groot Ninoofs volksfeest zoals de Savooifeesten niet op te nemen in het kalender? In het juni-juli-augustus nummer van 1983 werd het tijdig ingezonden programma van deze grootse en ge- -M.a.w., leden van de kulturele raad, durf het niet aan persberich ten te sturen naar andere redak- ties dan deze van info-Ninove, een verwittigd man is er twee waard zou de betrokkenheid van de bur gers zeker meer stimuleren, dan het louter opsommen van beslis singen achteraf. Ook de oppositie zou hier echter moeten kunnen aan haar trekken komen. -Indien men de pretentie heeft een socio-kultureel kalender te publi ceren van alles wat reilt en zeilt in de gemeente, mag een ste delijk informatieblad het zich Alle gekheid op een stokje, mij lijkt het eerder logisch tijdens de vakantiemaanden één nummer meer uit te geven dan nu het ge val is de in deze periode van het jaar georganiseerde mani festaties hebben evenveel recht op publiciteit. Is dit wegens de afwezigheid van te veel leden van de redaktieraad echt niet mogelijk, dan moet het juni- juli-augustus-nummer maar uit gebreid worden met een extra aantal bladzijden. Dat zoiets de verhoging van de drukkosten en het posttarief tot gevolg heeft is een argument dat niet opweegt tegen het principe van de gelijke behandeling van de plaatselijke organisatiès Tuur

Klokzjiel | 1983 | | pagina 3