DIERENBESCHERMING IS MENSEN OPVOEDEN 4 EEN ARK VAN NOE DE VZW EN ZIJN PROBLEMEN DE SUBSIDIES HET KLEINE VERSCHIL TUSSEN CEL LEN VOOR MENSEN EN SCHUTHOK- KEN VOOR DIEREN KL: Alstublieft...? Op een mistige zondagnamiddag wagen wij ons vanuit Denderwindeke in oostelijke richting de weiden en velden in. Juist op het moment dat wij ons finaal verdwaald wanen, ver wittigt een meute blaffende honden ons dat wij toch de juiste weg namen: v.z.w.Dierenbescherming Groot-Ninove, dit jaar aan zijn derde verjaardag toe Frans CAMMAERT,met zijn vrouw dé steunpilaar van de Ninoofse dieren bescherming Ja, in feite is onze naam wel wat verkeerd gekozen. Na 3 jaar mogen wij zeggen dat wij niet alleen voor Groot-Ninove werken, maar voor de ganse streek. Een dier kent uiteraard geen (gemeente)gren zen en bovendien zijn er in de na burige gemeentes geen dierenbe schermingen, zodat wij ook daar re gelmatig moeten inspringen. Zo kre gen wij het eerste jaar 300 honden binnen, het tweede jaar 1500 en voor ons derde jaar 2412 tot op de dag van vandaag. Per jaar werden in België zo'n 50.000 honden gedropt. De krisis doet daar natuurlijk ook veel aan het onderhoud wordt te duur en natuurlijk gaat de hond de straat op. Of hij wordt hier door de eigenaar(s) zelf binnenge bracht, omdat hij te veel eet, om dat hij niet zindelijk is, omdat de kinderen er allergisch voor zijn. KLVind je het logisch dat jullie voor zo een zaken ook moeten op draaien £5i_ Ja' kijk wij staan op dat moment voor een keuze. Als wij die hond niet aannemen, vinden wij hem enkele dagen later "verloren" toch terug. Wij vragen dan wel van die eigenaars een bijdrage, ook al omdat die honden vaak niet goed ver zorgd worden, o.a. wat inentingen betreft. Onze werking is immers zo dat de honden, die wij ergens plaatsen volledig in orde zijn, ook wat betreft de inentingen. KLJullie krijgen toch nog wel wat anders dan honden FR: Pa's geen probleem. Naast die 3.212 honden kregen wij nog 713 katten, 14 schapen, 2 pony's, een vijftigtal gekwetste vogels en een baviaan. KLEen echte FR: Jawel, zo echt dat hij zelfs mijn arm heeft opengeklauwdEen baviaan is zeer intelligent. Zo at hij uit een bord met een lepel, maar je mocht er zelf niet eerst van eten, want dan kreeg je het bord over je kop. Ook zijn bana nen mochten niet voorgepeld wor den. Maar hij was ook kwaadaardig. Hij was vijf jaar oud, maar een apenjaar staat gelijk met vijf mensenjaren, dus was onze baviaan "25jaar" en hij werd bronstig. Als er een vrouw in de buurt kwam, werd hij zot. Via een Brusselse organisatie, die gespecialiseerd is in wilde dieren, werd hij overgebracht naar Zwartberg in Limburg. Daar zitten er momenteel al zeven. Als zij met tien zijn, worden ze teruggebracht naar een wildpark in Kenia of Mozam bique. KL: En wat met die honderden katten en honden FR: Van de katten wordt maar IX ge plaatst, de andere 99% wordt inge slapen door de veearts. Alle dieren- verenigingen moeten dat trouwens doen, er is geen andere uitweg in februari/maart en september komen zij hier met bakken toe. Voor hon den doen wij dat echter NIET, ter wijl andere verenigingen nog een maximum termijn van 14 dagen hante ren (geplaatst op 2 weken of in slaap), doen wij dat niet. Honden blijven hier onbeperkt. Sommige zitten hier al twee jaar 95 van onze honden wordt echter ge plaatst voor honden, ouder dan 7 jaar, wordt het echter moeilijk. KLAls iemand een hond wil, hoeveel moet hij dan betalen FR: 500 frank, maar wij vragen wel dat zij lid zouden worden van onze vereniging 200frank per jaar gewoon lid, 300 frank steunend lid en 500 of 1000 frank voor een erelid). Als je rekent dat elke hond ons minstens 60 frank per dag kost aan voeding en verzorging, dan is die 500 frank werkelijk een minimum. In feite betalen die mensen alleen de vaccins, maar als je ÏOOO of 1500 frank zou vragen, krijgen die sukkelaars geen enkele kans. KL:Hoe kunnen jullie dat financieel allemaal bolwerken FR: Zeer moeilijk. Als er geen op lossing komt, gaan wij de weg op van het vluchthuis en het vrouwenhuis Mijn vrouw en ik doen hier veel werk, wij zijn werkloos en gelukkig zijn wij nu vrijgesteld van stempel- kontrole. Alles wat wij kunnen mis sen gaat naar de dierenbescherming wat onze droom en ons ideaal is. Maar dat is natuurlijk niet vol doende. Elk jaar rijden wij een okkasiewagen kapot, voor dit jaar zitten wij al aan 780.000 frank onkosten. Verleden jaar hadden wij nog een 700 leden,, aan gemiddeld 300 frank per lid maakte dat 210.000 frank. Dit jaar hebben we echter 200 leden minder (ook al een teken van de krisis)Dan heb ben we ons jaarlijks bal, onze jaarlijkse tombola, dit jaar de verkoop van ons boekje, giften. Ook die giften verminderen echter, weeral door die krisis het eerste jaar kregen wij nog 20.000fr. aan giften, dit jaar nog geen 200fr. Elke week spelen wij voor ÏOO frank op de Lotto, maar ook dat bracht nog niets op. KL: Als ik u goed begrepen heb, krijgt ge geen subsidies FR: Geen frank Bijna alle kleine dierenbeschermingen zoals wij - een honderdtal in België- moeten het zonder subsidies doen. Alleen de "grote" verenigingen zoals Veeweyde of Blauwe Wereldketen worden gesub sidieerd. Die verenigingen houden zich nochtans alleen bezig met de grote problemen, 's nachts moet je die niet telefoneren. KL: En de stad FR: Ook van hen niets. Nochtans schrijven wij elk jaar een brief. Maar het gemeentebestuur is zelfs nog te schoon om te antwoorden. En toch doen zij voor 100 beroep op ons. Ook andere instellingen trouwens. Als mensen uit hun huis worden gezet, slaat de deurwaarder de meubels aan, maar wij mogen de dieren tijdelijk onderbrengen. Ik maak mij daarover niet veel illu sies, maar zou toch eens het volgen de willen voorstellen .- elke mens die in Groot-Ninove een huisdier heeft (en dat zijn er zo'n 5 a 6.000), betaalt daarvoor per jaar 480 frank belasting (ik geloof een 80 frank voor de provincie en 400 frank opcentiemen voor de stad) Waar gaat dat geld naartoe Wij krijgen daarvan geen frank, de gemeente antwoordt zelfs niet op onze brieven. KL: Ook op dat vlak zijn jullie dus te vergelijken met vlucht- en vrouwenhuis? De stad doet wel be roep op u, maar weigert elke sub sidie. FR: Inderdaad, want de stadspoli tie (en trouwens ook de rijkswacht) zijn daarin gemakkelijk. Een hond overreden, een loslopende hond. dan zeggen zij bel maar naar Frans, hier is zijn telefoonnummer. KL: Vóór de oprichting van de v.z.w. Dierenbescherming had men die problemen toch ook FR: Inderdaad. Ik ga politie of rijkswacht hier niet afvallen, want wij hebben een zeer goede samen werking. Maar als het een (zogezegd) gevaarlijke hond was, werd hij af geschoten. Ofwel deden zij beroep op grote maatschappijen (zoals Veeweyde in Brusselmaar dan moesten zij soms zelf 3 a 4 dagen die dieren bijhouden. In die periode werden de honden opgesloten als ik eens niet direkt te bereiken ben in de politiecellen. FRANS CAMMAERT, dé steunpilaar van de Ninoofse dierenbescherming. FR Jaja, al meer dan één keer ge zien. De gemeente heeft 5 of 6 cel len en die worden gebezigdals ze mij niet direkt kunnen bereiken. Overigens beperkt Veeweyde zich nu ook tot zijn eigen gebied (een 15 km rond Brussel), ze komen niet eens meer tot in Ninove. Als wij er ooit zouden moeten mee ophouden, zullen wij verplicht zijn ons te beroepen op een 19de-eeuwse wet, die zegt dat elke gemeente over minstens twee schuthokken moet be schikken. Bovendien moeten zij een verdwaald of verloren dier 6 maand ter beschikking van de eigenaar houden. Er is wel een wet in de maak die die periode tot dertig dagen zou beperken, maar de stad zou wel eens mogen bedenken dat die schuthokken en dat "ter be schikking houden" ook heel wat geld zouden kosten. Onze finan ciële problemen zijn alleen maar op te lossen met subsidies of vervolg pag. 5

Klokzjiel | 1983 | | pagina 4