Bezoek aan een zieke stad groot-mm I mm, 29 i mo'/mw TEL 05\Q2Wg 5 -H»N§! DE BURCHT KAARDELOOD BLEEKSTRAAT MENSEN OPVOEDEN We belanden in de Lavendelstraat. Deze straat verandert van naam aan de Dam. Hier is nog duidelijk te zien tot waar de vroegere vesting rond de stad liep. Een brede gracht omringde Ninove, direkt gevolgd door een aarden wal, of dam. Door de uit vinding van het buskruit had deze versterkingsmethode geen zin meer, en werden deze dammen stilaan wegge- graven om plaats te maken voor bewo ning. Met gans de groep duiken we het "Smalstraatje" naast de drukke rij De Mont in. Voorbijgangers zien argwanend naar deze meute "Ninoofse toeristen". Zou er dan toch een "Kasjkesroute" bestaan vragen ze zich waarschijnlijk af. Wij komen vervolg pag. 9 In het kader van de Stadsvernieuw- ingsdagen werd op zondag 6 november een stadswandeling georganiseerd o.l.v. Dirk Van de Perre en André De Vuyst. Een dertigtal belangstel lenden kwam opdagen op deze mistige zondagmiddag waaronder gemeente raadslid Mieke De Smet en sportsche- pen Antoine Callebaut. Aan de hand van Stadsplannen werd door Dirk Van de Perre een zéér in teressante uiteenzetting gegeven over de evolutie van de stadskern van Ninove vanaf het prille begin tot heden. Na deze inleiding gingen we op stap, op zoek naar de resten van het oude Ninove. Het werd een trieste wande ling door een "zieke stad". De eerste halte werd gemaakt aan de Koepoort. Al dadelijk bleek in wel ke slechte toestand dit gebouw zich bevindt. Een grote scheur is merk baar onder het dak aan de kant van het ACV-gebouw. Vroeg of laat val len brokstukken door de pannen van dit gebouw. Opvallend was ook de grote ruimte die geslagen werd op het einde van de GraanmarktHier zou ééns het Cultureel Centrum ver rijzen. Doch door de huidige slechte financiële toestand van zowel stads- als staatskas, zal dit project een ijle droom blijven. Blijft de vraag wat zal hier in de plaats komen Langs de rest van de vroegere Twijn- dersweg, vol verkrotte woningen,ko men we aan de oude Kaai, waar even eens verscheidene woningen leeg staan. Bij de wandeling langs de dender is het opvallend hoe vuil het den- derwater opnieuw is, dit integenstel- ling met de toestand tijdens de zo mer toen er naar hartelust werd ge vist langs de rivier. Zo komen we op het Leo Moeremansplein waar zich het enige gebouw bevindt dat overbleef van de vroegere Burcht van Ninove. Het betreft hier het witte huis naast café Slachthuis. De haan op het dak wijst erop dat zich hier vroeger de kapel van de Burcht bevond. De bewoner van dit huis be vestigde dit aan de aandachtige groep wandelaars. "Hier onder mijn tuin, bevinden er zich nog gangen die naar de burcht leidden" zegt de man fier. Ook de dikke muren van zijn kelder wijzen in die richting. Langs de Burchtdam bereiken we de Paternostergang. Hier opnieuw gaapt de wonde van weggeslagen woningen. Achteraan zien we de open riool, de vroegere Hellegracht, die eens deel uitmaakte van de verdedigings gordel rond de stad. Langs het Dokter Hemmerijckxplein, waar zich vroeger de luciferfabriek Usine No.5 bevond, komen we opde Dender- kaai. Hier stopten vroeger de tram rijtuigen uit Brussel en Dender- windeke. De Denderkaai ligt er nu maar stil en verlaten bijNog niet zo lang geleden was dit de loskaai voor de schepen. Van scheepvaart is er nu geen sprake meer. Over de begijnenbrug belandden we in de BurchtstraatHier zien we het torentje van de kapel van het Hospitaal dat nog steeds in plas tic is verpakt. Het dossier van de herstelling ligt ergens in Brussel geblokkeerd De witgeverfde gevel laat hier en daar blote baksteen zien. Waarom deze gevel eens niet zandstralen en hervoegen Dan dient men deze niet om de zoveel jaar te herschilderen. (Zie maar naar het prachtig resultaat van de kerk te Outer)Aan de Centrumlaan gekomen wordt er ons aan herinnerd dat hier vroeger een watermolen heeft gestaan die afbrandde. "De verbrande molen" wordt nu nog in de volksmond ge bruikt. "De Nieuwe Molen" in de Stationsstraat is het voortgezette handelshuis van de familie Vanden Haute. Langsheen de Centrumlaan ontdekken we de bedding van nog twee water lopen die ooit eens de stad omring den als verdediging. In de Kaarde- loodstraat, vroeger Karelhoofdstraat gapen links en rechts nog de resten van afgebroken woningen. Hier werd eveneens afgebroken en niets in de plaats gezet. vervolg van pag 4 wanneer wij hier in de streek een ÏOOO leden zouden halen door bij voorbeeld eens goed aan 't Klokzjiël te trekken. Alle bezitters van huisdieren zouden moeten beseffen dat zij ons (ooit eens kunnen) nodig hebben. In dat verband nog een kleine anekdote. Een vroegere schepen van Ninove, die wij om steun gingen vragen voor een subsi die, zei "Waarom is dat nodig, die dierenbescherming Iedereen moet maar zelf voor zijn beesten zorgen". Intussen is zijn boxer hier dit jaar al 3 (drie!) keer binnengekomen KLMoeten de oplossingen dan alleen komen van geld of subsidies FR: Neen, zeker niet, alle dieren beschermingen zouden in onze zoge zegd beschaafde wereld van 1983 niet meer mogen bestaan. Hiertoe kunnen aan aantal wettelijke regle menteringen worden aangenomen -verplicht tatoeëren van honden (zoals dat in Nederland al het geval is). Elke "verloren" of verdwaalde hond kan onmiddel lijk worden teruggebracht. -kontrole op het kweken én minder kweken Daarnaast zou de dierenbescherming meer aan voorlichting moeten en kunnen doen. Een dobberman bijvoor beeld is een prachtige hond, maar eenmaal groot geworden kan hij gevaarlijk zijn, als ge hem niet kunt bedwingen. De mensen zouden dat meer moeten weten. Want uit eindelijk is dierenbescherming vooral en op de eerste plaats mensen opvoeden. Eén enkel voor beeld hiervan naast de periode vóór het verlof, zijn de maanden -januari en februari voor ons een topseizoensn. In januari van dit jaar alleen al 200 honden. Met ST.-Niklaas kregen vele kin deren een schoothondje als ge schenk, maar het schoothondje wordt groot..en moet buiten. Als vooral in die zin dit artikel de mensen wat zou opvoeden, zou dit al prachtig zijn voor ons. KLEindelijk eens een positieve kijk op 't Klokzjiël. Zo horen wij het graag Georges Vande Winkel foto's Paul D^Haese mKfl

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5