RW 80 sprokkels Landschapsmoord te Pollare (3e episode) DE KERK STADSVERNIEUWING deze zaak niet dringend moeten her dacht worden vanuit de consequenties voor de stadskern Of gaat ook hier pas de bezinning optreden als het te laat is? Van Wim Kennis heb ik vooral het pleidooi onthouden om de stad een hart te geven dat klopt en dat aantrekt. Niet de gebouwen of de straten, maar de aktiviteiten ma ken een stad levend. Er moet een voelbaar en herkenbaar centrum zijn. Vandaaruit kan de rest meegetrokken worden. Op onze dagen is goed en degelijk werk geleverd. Maar dit werk is niet af. De dagen waren een begin punt. Wat dient er in de toekomst te geschieden Eerst moeten de ge dachten en ideeën nog verder ver spreid worden. Dit zal onder meer gebeuren via 't Klokzjiël. Verder moet men nieuwe gedachten de tijd geven om te werken en om wortel te schieten. Vervolgens zullen we in het voor jaar van 1984 rond de drie inge nieurs een verruimde kern opbouwen om de voorstellen en de reacties erop, samen door te lichten. In deze fase moet contact opgenomen worden met de wijken. Tenslotte moet het mogelijk zijn rond de zomer van 1984 op basis van het werk dat al geleverd is, met een goed syn- thesevoorstel naar buiten te komen met aanduiding voor prioriteiten en faseringen. Deze laatste fase zouden we kunnen laten begeleiden door een bevoegd persoon buiten Ninove. (Misschien terug Wim Kennis?)Wat mogen we van het stads bestuur verwachten Hun aanwezig heid op en belangstelling voor onze dagen was bevredigend. Hetzelfde geldt ook voor de oppositiepartijen. Zeker de fusie van gemeenten heeft de kansen op stadskernvernieuwing niet vergroot, aangezien de meeste politici hun elektorale basis niet in de stad hebben. Toch kan het stadsbestuur zich niet permitteren wat op onze dagen gepresteerd is, te negeren of kan het zich niet ver oorloven snel met enkele oppervak- kige plannetjes af te komen. Stads vernieuwing is een zaak van lange adem. De vruchten ervan zullen slechts op lange termijn geplukt worden. Daarom is het nodig dat al diegenen die werkelijk en zonder vooroordelen bekommerd zijn om de toekomst van de stad en zich daar willen voor inzetten de handen in mekaar slaan. Tot die dialoog is de Werkgroep Leefmilieu bereid en voorbereid. Onze stadsvernieuwings- dagen hebben aangetoond dat een breder wordende publieke opinie voor deze problematiek rijp is. Dirk Van de Perre Verantwoordelijke Werk groep Leefmilieu N.B. Reacties op de voorstellen kan u nog altijd kwijt bij Bart Meganck, Geraardsbergse- stwg 559, 9400 Voorde tel. 502059 Van de Perre Rik, Hofkwartier 16, 9402 Meerbeke tel. 332097 Van Rossen Rik, Centrumlaan 38, bus 14, 9400 Ninove tel. 336763 Ook ons boek is nog altijd te koop voor 150 fr. Het kan bekomen worden bij genoemde personen, bij 't Klok zjiël of bij André Baro of via stor ting van 150 frank op rk 001/0788955/33 Werkgroep Leefmilieu. INHOUD VAN DE DOCUMENTATIEMAP120p.) A.Waarom Stadskernvernieuwingsdagen B.Beknopte schets van de stedebouwkundige groei van Ninove. C.Ninoofs handelsleven en middenstand, een voor name factor in de stadskernvernieuwing. D.Stadskernvernieuwing te Ninove -inleiding -het patrimonium van de oude stadskern -de noodzaak van een sociale stadskernvernieuwing -concrete voorstellen BPA-dam tot centrum E.Het Savooiplein F.De herwaardering van -burchtdam -nederwijk G.Concrete voorstellen voor het Polderkwartier en het centrum overdruk der inleidende teksten stadskernvernieuwing Dirk Van de Perre Dirk Van de Perre André Baro Willy Schoon Rik Van de Perre Walter De Decker Rik Van Rossen Bart Meganck VOORSTELLEN VAN DE AUTEURS Dirk Van de Perre,docent in St. Lucas Gent, is reeds jaren voorzitter van een aktieve WERKGROEP LEEFMILIEU te Ninove. André Baro,volgde o.m. als medewerker aan een lokaal reklameblad van zeer nabij de evolutie van de Ninoofse middenstand. Gestopt met de aktieve gemeentepolitiek zet hij zich verder in voor de Ninoofse regio als sekre- taris van de MIDDENSTANDSRAAD. Willy Schoon, jarenlang zelfstandige middenstander op de rechteroever is momenteel tewerkgesteld in een Ninoofs middenstandsbedrijf in het centrum. Rik Van de Perre, architekt en inge nieur, assistent aan de Vrije Univer siteit Brussel (bouwfysica, passieve zonne-energie)is reeds enige tijd aktief in de WERKGROEP LEEFMILIEU. Walter De Decker, is aktief in de lokale stadskrant "'t KLOKZJIËL", het wijkkomitee Savooistraat-Niepers- veld, en de werkgroep Savooi feesten. Rik Van Rossen, ingenieur-architekt is één van de vroege medestanders van de WERKGROEP LEEFMILIEU. Als zelfstandig ontwerper heeft hij een jarenlange praktische ervaring met het Ninoofs gebouwenpark. Bart Meganck, ingenieur-architekt en stagiair, (maakte in het kader van zijn opleiding een studie over mogelijke nieuwe bestemmingen van het SASA-complexis leraar in verschillende instellingen. *Zowel van minister Geens, Galle en Schiltz kregen we positieve reac tie op onze brief over de RW 80. De streekministers Paul Dhondt en Lenssens antwoorden niets. Kregen ze spreekverbod van Clement Prieels? iGeniaal citaat van min. De Croo over de RW 80, die ook te Brakel aanleiding geeft tot moeilijkheden: "Hij (=De Croo) voegde er aan toe dat niemand mocht hopen dat de viervaksweg vanuit Ronse aan de '4 winden' zou stoppen, want dat men in Brussel voor het ogenblik weinig wegen op stapel staan heeft en men dus ijverig zoekt om ergens beton te kunnen storten" (citaat uit Het Volk van 3 november 1983). Ook dat weten we nu. XClement Prieels weert zich als een duivel in een wijwatervat (NB het gaat hier om beeldspraak en niet om een letterlijk op te nemen uitdrukking) in zijn lijfblad 'Volksmacht' om aan te tonen dat anderen dan hijzelf de ware vaders zijn van de RW 80. Vooral Leefmi lieu wordt als dader vermeld. Is hier de vrome wens de vader van de onkuise gedachte of gaat het om een onhandige camouflage van het eigen overspel D.v.d.P. MINISTERIE VAN DE VLAAMSE GEMEENSCHAP Bestuur Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu Directie Oost-Vlaanderen Gebr. Van Eyckstraat 2-4-6 9000 GENT Uw brief van 27.9.83. Uw kenmerk Ons kenmerk Bijlagen RVDB/ab/41048-18/z Betreft: NINOVE (Pollare) Uw klacht tegen Bouwovertreding Sie A nr. 469 d wederrechtelijke stortingen VAN CAUWELAERT Jean In mijn vorige bijdrage over deze zaak stelde ik de vraag of het stort onwettelijk is of niet. Het antwoord daarop is nu ondubbelzinnig gekend. Alleen roept de houding van het stadsbestuur meer en meer vraag tekens op. De vragen die ik in vorig Klokzjiël stelde winnen aan actualiteit Intussen kan ik melden dat tussen 16 en 19 nov. 1983 weer een tiental vrachtwagens hun afval op het sluik stort zijn komen afkappen. Waarom wordt dit stort niet effectief gesloten Wie beschermt hier de overtreders en waarom Dirk Van de Perre Mijnheer, Naar aanleiding van uw bovengenoemde klachtenbrief, kan ik u melden dat door het stadsbestuur van Ninove proces-verbaal werd opgesteld voor de wederrechtelijk uitgevoerde werken. Deze aangelegenheid maakt thans het voorwerp uit van een onderzoek bij het Parket. Hoogachtend, Voor de Minister, De Adj. Adviseiyf, VAN CAENEGHEM vervolg van pag. 5 in de Bleekstraat. Bij goed weder heeft men hier een mooi zicht op de monumentale ingang van de O.L. Vrouwkerk. In vroegere jaren was "De Bleek" een soort publiek domein dat gebruikt werd om het linnen te bleken op het gras We keren terug op onze stappen en duiken nu het straatje in naast de cinema Central. Achteraan op de Dam gekomen bemerken we de restauratie die hier bezig is dank zij de inspan ning van partikulieren. Een oud pak huis werd smaakvol hervoegd en opge knapt, alsook de vroegere Abdijmo len. Het zicht op deze oude gebouwen wordt evenwel ontsierd door een vol graffiti geschilderde electriciteits- cabine en een mastodont van een soort van gasketel op het grondgebied van de H. Hartenkliniek. Hoe is het mo gelijk dat "Monumentenzorg" hier nog niet is opgetreden Naast de O.L.Vrouwkerk kunnen we vaststellen in welke slechte staat zich de geklasseerde huisjes bevin den die vroeger deel uit maakten van de ingangspoort van de AbdijDe zandsteen is totaal verweerd en uit gehold. We vervolgen de wandeling langsheen de Kerkhofmuur en door het hek hebben we een zicht op het oude kerkhof. Hier stond vroeger de parochiekerk van Ninove. In de Vlaminckstraat bewonderen we de oude herenhuizen. Dit is waarlijk de mooiste straat qua gevels van Ninove. 't Is te hopen dat dit zo mag blij ven en de eigenaars hun woonhuizen zo blijven onderhouden. Via de smal le Stationsstraat komen we aan de Vestbarm. Het woord zegt het zelf, hier was vroeger een vestingswal. Evenals op de Dam werd hij in de loop der jaren weggegraven om plaats te maken voor woonhuisjes. Hiervan blijft weinig over. Van de meeste huisjes werden garages ge maakt met gevolg dat deze buurt er verwaarloosd bijligt. Zo belanden we dan terug aan ons vertrekpunt de Koepoort. Eén ding staat vast, deze wandeling is niet geschikt voor toeristisch gebruik. Men zou alléén maar schaamtegevoel krijgen als Ninovieter. Deze wande ling was wél interessant om de slechte toestand van de binnenstad te leren kennen. Wat hieraan kan gedaan worden is te lezen in de Documentatiemap die werkroep Leef milieu heeft uitgegeven ter gele genheid van de Stadsvernieuwings- dagen. Het lezen van deze map is zoals een voorschrift van een dok ter. Het toont ons de weg hoe Ninove kan genezen van een lelijke kwaal. Deze brochure van méér dan honderd bladzijden is de moeite waard voor wie zich verbonden voelt met zijn stad en daar iets wil aan verande ren in de goede zin. Voor de eenendertig gemeenteraads leden zou dit boek een verplichte lektuur moeten zijn. Vooral als men als niet "Ninovieter" zetelt in deze raad, zal men een beter door zicht krijgen in de problematiek van Ninove-stad. Als men dit werk heeft doorgenomen, zal men tot het besluit komen dat er nog tot het jaar 2000 zal dienen gewerkt te wor den om deze"zieke stad" weer levens vatbaar te krijgen. Een Ninovieter

Klokzjiel | 1983 | | pagina 9