cardoen ZET 'T LICHT OP GROEN KUNST ALS GESCHENK Deegpoppetjes maken KOEPOORT NINDVE Het was ook onder het burgemeester schap van Omer Van Trimpont, dat be gonnen werd aan het vernieuwen van de twee bruggen, als daar waren, de begijnbrug aan het Zusterhuis en de noodbrug aan de oude kaai. Teneinde het verkeer in goede doen te houden werd daar tijdens de werken gebruik gemaakt van verkeers lichten. Nu was het zo, dat die verkeers lichten niet automatisch aangeslo ten waren, wat meebracht dat daar steeds een agent moest staan, om de lichten beurtelings op rood en groen te zetten, naargelang de noodwendigheid van het verkeer zulks eiste. In het begin vonden wij dit leuk en lieten wij gene of deze persoon, naargelang hij ons genegen was, een paar minuten wachten, alvorens het licht op groen te zetten. Wij zagen dan van in ons "baraksken1, die persoon nerveus worden, steeds naar de lichten kijken, naar zijn horloge zien, enz. Doch vlug waren wij allen dit kar weitje beu, temeer dat wij daar sommige dagen 2 en zelfs 3 maal 2 uren moesten gaan "knopken duwen" naargelang er personeel op dienst was Het werd echt een streep door "onze rekening". Wij hadden nooit meer de tijd, om nog eens "iets anders" te doen. De koppen werden bijeengestoken en daar het rond nieuwjaar liep en wij ter dier gelegenheid steeds door het stadsbestuur ontvangen werden, zou ik onze "grieven" aan de hand van een"gedicht"naar voren brengen. Èn inderdaad op 2e nieuwjaarsdag kwam ik met volgend "verslag" voor de pinnen. DE VERKIERSLICHTEN Ik moen hier weer, 2 ieren stoan Cm de lichten doen te goan Ge zetj da spel goan zien marcheren En na geberer giën maleren Wa zoemen waailen hier zonder die lichten goan beginnen Hier oan de brigge doar verlies d'a zinnen Twee honderd otos da passeert er hier per ier En misschien wel 50 vraven mee en kinnerenvatier Getj do ba tein den tram me elektrik en me mazoet En ne kiër of dertig per dag dat de brigge cmheug moet En as se in 't gasthoasj elle pesjoentje 'krauigen Tein moeje de metjes en de petjes hier ne kiër zat verbau zien drauiven Alle t'es nog een chance da die lichten hier stoan Of ne mensj zoe der hem op den dier nimmer oatj verstoan Ik za aailen na ne kië trachten t1 explikeren Hoe dat die lichten just marcheren Zienek ma scheunmoeier kctrmen afgegoan 'k Zettet op reud, de die moe blijven stoan Ik loat tein allemoa de zwoar vrachtautos deer Misschien gerokt ze doar ne kië onder, deis tein e maileer Asse do tein en goei ier gestoan heet zetteket op grien D'ijs iën dak van gil den dag nimme za zien Kanter azeu e scheun masken af- gerejjen per velo Ma licht brandt weer reud, da wiltj zeggen O Batautj heet da masken da nie ge zien Ik doen eer tein stappen van eer machien 'k Zeg iffraken past op ver de volgende kiër En tein zeisse, ik hermnet nie gezien meniër Man eugen woaren op a gericht En 't es darmee dak gerejjen ben deer t'reud licht Van fiëreghaudj wetek nimme woar dak stoan En natierlaujk dak heer zonder proces moa loat goan Scmtaudj radj er azeu en domie boerinne deer De die weet 't verschil nie van koleer 'k Roep madam letj op, 't stoat op reud De die verschitj eer bakanst deud Ze stoat a doa tein gelaujk een koej te bezien En vroagt mochtek nie deer misschien Man, antwoerd klinkt tein vriëse- laujk koad Madam, gij wetj toch, hoe dat 't goat As 't reud es, zelfs op a halve moan Moet da man euk blijven stoan Reud dat betjieëkent altijd dangeer En tein mag er nimand nie deer Kant den berreniëster afgegoan Danen moe ver nimand nie blijven stoan Want lank veer datten da hee ge zien Stoan man lichten a op grien 't Es a plichten as agent Dagge au wiëreld kent Nie dak da ver tiën of 't ander doen Moar ge doetj auwen dienst toch me fasjoen En asse de champetters gekoezen hemmen Heet den berremiëster ver ma euk moeten doen In de wintjer est hier vriëselaujk kaat Waailen henmen hier giën houille of euk geen aat As ge jonk zetj es da niks moar ik ben getraat Ik kleffer tein op de paulj och eiremen Cm ma oan die lichten te verweiremen Alleman radj tein deer, jonk en aa Want ikzelf zien tein grien newoar van de kaa Anders zij mo zeker da kier geiren lozjeer In de wintjer zenj man roatjen vervroezen en zieneker nie deer De wendj vliegt hier zweizen deer man barak Ver ma te verweiremen steken man voeten tein in manne zak Moar alla, niks op de wiëeld es volmokt 't Es spoatjeg da de brigge zeu neig krokt Santaudj radj den autobus hier zeu ket verba Datn man baraksken daaft opza Tein kamt er a zeu iet in man kiël pessies dak stik Nie van den dest moar wel van de schrik Ik hem toch nen treust, onneuzelen tist Deis, dak hier geriëd stoan in man kist Maar alla, niemand op de wieeld es nie kontent Gaailen as berger, en ik as agent En tes tein nog en chans dak hier mag stoan Want Pallemirre Chamber kaan die lichten euk doen goan Want aske moetj goan doppen dat es euk iet Doëraf ej 'honger en kou en verdriet 'tEs wel nimand nie, die a kanman- deert Moar getj altaudj ne platte zak aske choneert En na goamsn van die lichten mo zwaujgen Want ik za goan versterking kraujgen Man 2 ieren zenj cm, ik geviel ma weer kloek 't Stoander na e stik of tien op maujnen boek Marcel Cardoen goat hier na oan En na kcmt Kazzeken hier stoan De lichten brannen hier gil den dag En azek auilen verwittigen mag Da goat hier, zonder stamp of steut Reud, Reud, wie da doeverkant es deud. Waftez 83 Zie mensen lief, het was of het in Keulen donderde, daar werd gelachen als nooit tevoren. De burgemeester en schepenen liepen de tranen uit de ogen. Het spreekt vanzelf, dat ik ver scheidene malen moest ophouden van "voordragen" dit omdat ik steeds onderbroken werd door het gelach. Nadat ik er dan toch in gelukt was, dit "manifest" tot "een goed einde" te brengen gaf ik het gedicht aan de burgemeester en werd er geapplaudisseerd dat' horen en zien verging. Ik heb dat gedicht naderhand wel 100 maal moeten vervoudigen, omdat allemal er een exemplaar wou van hebben. Nu, 35 jaar later, herhaal ik dit gedicht wel eens op een of ander feest, en steeds heeft het nog "bijval". Al de vroegere- politie mannen, hebben mij steeds dank be toond, ter gelegenheid van deze uitgave, want toeval of geen, maar kort na deze "voordracht" werden de lichten op automatisch overge schakeld Marcel Cardoen Volgende maand nog steeds Van Trimpont en Cie Bij het binnenkomen krijg ik een briefje in de hand gestopt van Ann Priem. Ze luisterde met de tal rijke aanwezigen naar de openings speech en nam enkele notities waarvan ik nu dankbaar gebruik maak. Ann Priem is één van de zeven kunstenaars die eigen werk tentoon stellen. Haar zus Leen toont mij hun beschilderde, zijden doeken, kussens en wenskaarten die ze vervaardigen. Beide zussen leerden de kunst bij Mevrouw Emi De Graeve, die zeker geen onbekende meer is in het Ninoofse. Talrijke Mensen leerden spinnen, weven of kantklossen in haar atelier "DEN DWARSLIGGER" in DenderwindekeVandaag stelt Mevrouw De Graeve werken voor uit een voorbije periode geweven wandtapijten, doeken en sjalen. Onlangs nog liep ze cursus in Engeland. Bij de Nigeriaan Kaffee Fassett (architect-kunstenaar) leerde ze, samen met 60 deelne mers, een speciale breitechniek. Mevrouw De Graeve legde de bezoe kers een petitie voor waarin ze aanwezigen uitnodigde zich achter de idee van een academie in Ninove te scharen. Rufijn De Decker kennen we o.a. van dit blad waarvan hij verant woordelijke uitgever is en waarin hij kartoons tekent. Hij stelt hier enkele werken ten toon die sterk van elkaar verschil len kwa aangewende techniek en engagementEr hangen een akwarel een ets, tekeningen, een ontwerp voor een affiche en schilderijen van hem. Ik leer hem a.d.h.v.zijn werken kennen als kunstenaar (de akwarel, het schilderij van zijn vrouw)kritikus (gewaagde spot prent) en geëngageerd Ninovieter (affiche Savooifeesten, etc) Hilde Van Den Steen heeft een on- vangrijk en homogeen oeuvre. Haar werken nemen een hele wand van de koepoort in beslag. Ik zie stil levens en landschappen, bloemen en bomen, licht en kleuren. Ik sta een tijdje stil bij enkele kleinere schilderijen en "haar" vier seizoenen. Een dame die haar kleurenpalet beheerst Zij vertelt mij over haar tentoon stelling die vóór "kunst als ge schenk" in de koepoort liep. Rita Van den Hole -klei bewerken- Raku. Annelies Buchardt leerde haar deze kunst. Raku houdt verband met de Japanse theeceremonie. Een raku-theetas of raku-pot wordt niet vervaardigd op de draaischijf, maar opgebouwd met kleien worstjes (met die andere lukt het niet) De stukken worden geglazuurd op 1250°-1260°. Ik kan me het proces niet helemaal duidelijk voorstellen. Ik weet wel dat de inwerking van lucht op de pot die uit de oven komt een speciaal effect teweegbrengt op de structuur van het voorwerp. Het temperatuurverschil zorgt voor de typische glazuurbarstjes Ik zie potten, theetassen en va zen. De overwegende kleur is donkerbruin. Rita van den Hole kan je zeker meer vertellen over het volledige proces van Raku. Ik eindig met de jongste van het gezelschap: Patricia Kestens. Dan bekijk ik haar deegpopjes.De popjes lijken op mekaar kwa groot te en vorm. De kleur is overwegend zachtgeel. De aanblik speels en prettig. Ik vraag me wel af of je met die popjes kunt spelen... Juffrouw P. Kestens volgt naast hoger secundair onderwijs de tekenacademie in Liedekerke. Ze houdt van kleien en tekenen. Ze hoopt van haar hobby haar werk te maken. Paul Barbé Wegens het grote succes van de deegpoppetjes, gemaakt door Patricia Kestens (Roosdaal) en tentoongesteld in de Koepoort tijdens de maand december op de tentoonstelling "KUNST ALS GESCHENK"geven we hier het recept van deze deeg. Misschien lukt u er ook in om zelf nog een nieuwjaarsgeschenk te bakken! Recept speeldeeg - 3 tassen bloem - 1,5 tas water - 1 tas zout - (1 koffielepel glycerine) Goed mengen tot één geheel, deeg mag niet aan vingers kleven. Kleine worsten rollen. Eigeel opstrijken en bakken op hoge t° 250°c 2uur. Alles goed laten afkoelen Eventueel verven met - ecoline - plakkaatverf - waterverf Veel succes ermee Lieve

Klokzjiel | 1984 | | pagina 10