Dichter naar je pen STADSVIJVERVUIL Natuurv* ediiiü HENGELRUBRIEK IN DE WINTER Het merkbare verschil Poma blijft in de cultuur hakkelen, terwijl krant en televisie dag aan dag willen bewijzen, dat er in de gruweldaden der mensheid, nog steeds geen crisistijd heerst, 't Klokzjiël wil er wat aan doen. Vanaf dit num mer krijgen onze lezers niet alleen het hartversterkend stukje satire waaraan ze ondertussen al wel ver slaafd zullen zijn, maar ook nog POEZIE, jawel, GEDICHTEN, je hebt het goed gelezen. Een unicum voor een stadskrant, is het niet De poëzieselectie zal door de dich ter Germain Droogenbroodt worden verzorgd. Van deze West-Vlaamse Meerbekenaar verschenen er regel matig boekbesprekingen en reisre portages in het weekblad Spectator, maar wat meer is, vorig jaar werden er tot driemaal toe gedichten van hem gepubliceerd in diverse Chinese kranten, elk goed voor een oplage van één miljoen exemplaren. Bij De Kleine Uitgeverij/StNiklaas verscheen eveneens in 1983 zijn bundel 'SCHIJN' (195fr). Bij voorkeur zullen wij (de goede) gedichten van locale poëten afdruk ken, die wij hierbij oproepen hun werk of naar de redactie of naar Germain Droogenbroodt (steenweg naar Brussel 358, 9402 Meerbeke) te sturen. Als eerste gedicht, enigszins als knipoog naar de lezer (m/v) bedoeld, drukken wij hieronder een gedicht van onze lyrische medewerker af BROZE VERWACHTING Ik mis je ik mis je hart- en beendoordringend maar ik ril cm de kruik die ik zacht van zinnen uit mijn gemoed heb gelicht en die nu langs klip en rif naar je toe moet zeilen van verwachting broos Madeira, 7/1/83 Germain Droogenbroodt In de hedendaagse poëzie treft men nog zelden rijm of gedisciplineerde versvormen aan. Als je dit gedicht luidop leest, zal je echter vast stellen, dat ook de vrije versvorm ritme en muzikaliteit kan bezitten. Door het gebruik van 'beeldenwil de dichter, met een tot het aller uiterst herleide minimum van woord materiaal, het gemis van een ge- geliefd iemand, de angst én de broos heid van zijn gevoelens uitdrukken. Geen ellenlange litanieëngeen pa thos en toch, een liefdesgedicht dat precies door karig en beeldrijk woord gebruik - de lezer treft. Wie zo een beetje de rubriek "hengelen" volgt, zou denk ik, toch al een vier- of vijftal arti kels gelezen hebben wat betreft de stadsvijver. Ten lange laatste wordt dat zo een beetje afgezaagd omdat er ten andere toch niets als resultaat werd bereikt. Er wordt telkens attent op gemaakt op het veel gepraat, veel lawaai, de zoge zegde beloften, maar het blijft bij rook en zonder vlAm D'er is geen sprake meer van visuitzetting, want op de laatste tweedaagse zit ting heeft schepen Callebaut nu eens het gepaste antwoord gevonden! D'er wordt zelfs in een streekkrant een zeer klare kijk gegeven op zijn interpellatie hij beweert "voet bij stuk" dat de stadsvij- vers te vuil zijn om vis uit te zetten Dat hij als "niet-visser" op dat punt gelijk heeft is onbe twistbaar, MAAR, als de stadsvij ver vuil ligt, dan wordt er zich afgevraagd WAAROM die nut daar "verontreinigd is"! Dat op de Dender de oorzaken van vuil water uit Geraardsbergen of uit Leuze komt wordt zo stillekens aan begrepen, de kern van milieubescherming, van natuurbehoud, de "lijdende" fi guren van het vlaamse gewest, en noem maar op, hebben er ook geen vat op, waar dat op een vijvertje van enkele m2 nog geen behoud kan worden geschapen dat gaat er wat moeilijker in. Het is toch geweten dat de stad Ninove een reinigings dienst heeft, zij heeft toch perso neel aangeworven die geschikt moet zijn om alles proper, rein te houden; zijn er geen mensen aangesteld om het stadspark te bewaken, de bloemen, bomen, struiken bij te werken, onge- was te verdelgen, de wandelpaden op te kalfateren Als 't markt ge weest is, of een wijkfeest, worden toch de pleinen en straten ook op- gekuist. Is 't veemarktjdan worden de plassen en hopen uitwerpsels ook opgeruimd Waarom wordt dan geen toezicht gehouden op de fa- meuse siervijver Schepen Antoine weet het toch ook van waar er vuil water binnenkomt, vanwaar de smeer lapperij afkomstig is, anders zou hij geen voet bij stuk houden. Denkende dat de schepen zijn col lega eventjes een zekere opmerking zal maken, zal deze dan ook eens zijn woordje placeren en intussen zal 't wel al gepasseerd zijn...op hoop van zegen Misschien zal de Fishing "H.T.B." nog eens de kui sing bewerken, zoals het reeds vroe ger gebeurde en voor wie werd het dan gedaan, vast en zeker niet voor hun zelf, (H.T.B. bezit haar eigen viswater)maar wel voor de vissers van't stad A propos, d'er mag gerust aan het "H.T.B. water" eens een voorbeeld worden genomen, komt maar eens zoeken naar een papierke, een fles, kinderkoetsen of alle dergelijke afval, ge kunt er gerust met je "molieirkes" rondwandelen, zij kunnen het wel in orde houden en daar gaat het dan nog zonder personeel, zonder toezicht en zonder veel palaber. 't Verschil zit hem hier, dat er wel personeel is van 't stad, veel gerief, maar dat 't misschien moei lijk valt om dat allemaal bij te houden Van dat "loze vissertje", moet je niet geloven, het "loze vissertje" is een embleem...ze zitten d'er hier nog ver van Inmiddels, beste vissers, blijft er voor jullie maar één ding in 't verschiet..wachten..hoop doet leven, als ge lang genoeg leeft P.S. Er wordt door sommige vissers geweldig veel belang gehecht te vissen "BINNEN" de kunstwerken van het sas. De allesweters weten dat z'er wel mogen vissen, t'en kan zelfs geen kwaad want dat wordt toch allemaal geregeld als er een proces-verbaal opgemaakt wordt. D'er is er zelfs een bij, die zwart op wit kan bewijzen dat hij wel mag vissen op de "verboden" plaatsen, 't zou zelfs van ne minister komen. Ja, de belgi- sche wetten zijn gelijk voor ie dereen, maar d'er zijn uitzonde ringen Pas op, wees zeker, wat je doet of je valt in een zware boet Fikken In de winter is de mens al eens meer geneigd om lang binnen te blijven. Men ontziet zich de moeite om weer en wind te trotseren. Men loopt ook niet zo gemakkelijk meer de tuin in om de dagelijkse portie verse groen ten te verzamelen. Veel mensen zijn hun natuurlijk ritme kwijt, waarbij zij zelf aanvoelen wat zij nodig hebben op dat ogenblik. Vooral in de winter heeft het lichaam (en de geest) behoefte aan 'levend voedsel', en dat kan de vrieskast niet geven. Nee, die overwintert alle seizoenen, zelfs de typische wintergroenten zijn er al netjes in geschikt. Het natuurlijke zo natuurlijk moge lijk Hoe minder bewerkt hoe krachtiger. Rauwkost is een bron van energie voor winterse dagen Men kijkt ons vaak aan als we dit zeggen. Maar wat is er dan nu nog "Als ik eerlijk mag zijn, vind ik dit de rijkste periode in het jaar, waarin we zoveel mogelijkheden hebben om af te wisselen Groenten in overvloed alle moge lijke kolen (allemaal rauw eet baar), wortel, pastinaak, knolsel der, aardpeer, veldsla, aardappels, witloof, pompoen,.Fruitappels, peren, en als je ook wat verder kijkt, sinaasappels, mandarijnen, avocadoananas Een goede dag kan je beginnen met en glas versgeperst sap. Langzaam uitdrinken, genieten. Een appel met wat gemalen noten of pitjes is een goed ontbijt. De groentenmaaltijd kan aanvatten met een koolslaatje -1/2 rode of witte kool -1 a 2 appels -een snuifje kummel -koudgeperste saffloerolie -appelazijn of molkosan of citroen sap -een teentje look -groentenextraktbv kelpamare De kool door een grove rasp draaien of zeer fijn snijden. Ook de appels in kleine reepjes snijden. Mengen met de andere ingrediënten tot al les regelmatig verdeeld is. Look wordt wel door de lookpers gedrukt. Prei kan men gebruiken als kruid: zeer fijn versneden en rauw, door de gepelde (in de schil gekookte) aardappels roeren, zoals met peter selie. Rode biet mocht u wel eens meer eten. Het heeft zoveel kwaliteiten dat het uw smaak zeker verdient. Raspen, tesamen met dezelfde hoe veelheid appel, wat ajuin erbij snipperen, olie erover ook op de boterham kan dit smaken. Stefaan de Wever Amateurisme en beroepsklasse: i Een foto uit vorig Klokjziël maakte me plots duidelijk wat ik reeds lang had aangevoeld het verschil tus sen de welmenende amateur en de de gelijkheid van de vakman in de poli tiek. Bekijk met mij aandachtig de foto Bewonder de perfecte pose van de bur gemeester kaarsrechte houding, buik ingetrokken, borst vooruit, vingers gestrekt op de naad van de broek, hoofd rechtop, pak van goede snit, broek in de plooi, manchette even uit de mouw.Perfecte houding die waardigheid en vastberadenheid uitstraalt. De ongeëvenaarde klasse van de man die zijn vak kent. Bekijk daarna het amateurswerk van Antoine. Vol goede bedoelingen weliswaar, maar o zo falend in de uitvoering. Bij hem is er dat tikkel tje overdrijving dat alles potsier lijk maakt. In plaats van de buik in te trekken en de rug recht te houden gaat Antoine, om er stoer bij te staan, teveel achteroverheilen met kapseizend hoofd tot gevolg, een blik die op oneindig staat en een kin die te hoog geheven is om paraat heid uit te stralen. En dan die ge balde vuisten die zonder de verzach ting van de manchette, zomaar uit de mouw vallen Is Antoine nooit in het leger geweest Zelfs een recruut maakt die fout niet 1 Verder zit de sjerp slordig om de buik en lijkt de broek niet gestreken, maar slobbert ze rond de benen. Eigenlijk heeft Antoine maar één detail per fect uitgevoerd de voetstand. Die zit zoals het hoort perfect in de haak. Dus, ge kunt nog veel leren van de burgemeester, Antoine! En verder heel veel oefenen voor de spiegel. Hard trainen dus. Ik houd u in het oog en zal niet nala ten uw vorderingen op de voet te volgen Een dwingende conclusie dringt op: Etienne Cosijns, een klasse apart; Antoine Callebaut, willen maar niet kunnen. Kijker

Klokzjiel | 1984 | | pagina 11