1 L de gemeenteraad BEGROTINGSDEBAT van 1 en 2 dec. fi DAGORDE MEERJARENPLANNING ENERGIENOTA KERKFABRIEKEN 1 en verwijderd, (kwestie van ze ker te zijn n.v.d.r.) -De diensten in bepaalde gemeen tehuizen kunnen worden gecentrali seerd of overgeschakeld naar ande re bestaande gebouwen. Neigem Lieferinge in de lokalen van de oude gemeenteschool te Neigem. Aspelare Nederhasselt in de schoolgebouwen van de Nederhasselt- straat te Aspelare. Gebruik van het buurthuis te Pollare. (de niet gebruikte gebouwen kunnen worden verkocht, verhuurd of gesloopt naargelang de toestand) -Er dient, waar mogelijk, overge schakeld te worden naar goedkopere energiebronnen (vb aardgas in plaats van propaan of stookolie). Tot zover de besparingsnota (of slecht nieuws voor de stempelaars van Lieferinge en Nederhasselt n.v.d.r.) Bij de aanvang van de zitting is de heer Waltniel afwezig. Dhrn Daumerie en Desprets zijn verontschuldigd. Als eerste punt op de dagorde wordt 'de verklaring van de rechten van het kind' goedgekeurd 24 oktober werd nl. door UNICEF uitgeroepen dot dag van het kind. De twee gemeenteraden van 1 en 2 december 83 werden met veertien dagen vertraging op de oorsponke- lijke data gehouden. Met als gevolg dat de maand december 4 gemeente raden zal tellen. Want op 22 decem ber heeft de normale gemeenteraad plaats gevolgd door de feestzit ting van 29/12. Daar dit van het goede wat te veel is zullen we ons in dit nummer beperken tot de twee raadszittingen waarvan het begro tingsdebat de hoofdschotel vormde. De informatie waarover de pers kon beschikken was zó omvangrijk dat dit paket te groot was om langs de post te versturen. Men diende het bundel te gaan afhalen bij de stadssekretarisWat in deze berg papieren opviel, was het grote formaat van de formulieren over de meerjarenplanning. Deze meerjaren planning is een verplicht bijvoeg sel geworden van de begroting, evenals de energienota. Het gemeentebestuur dient voor de infrastruktuurwerken boven op de 10 miljoen frank bij hun meerjaren planning een opgave te voegen van de jaarlijkse werkingskosten (per soneel, verwarming, verlichting, onderhoudskosten, enz.) die een weerslag zullen hebben op de gewo ne dienst van de begroting. De meer jarenplanning wordt gespreid over vijf jaar nlde jaren 1984 tot 1988. Ons stadsbestuur voorziet voor de komende vijfjaar volgens deze meer jarenplanning, elf infrastruktuur werken boven de 10 miljoen frank. 1Verbeteringswerken aan de Ratisse- straat te Appelterre-Eichem aan vang der werken 1984. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1985. Uitgave 10 miljoen Toelage 6 miljoen Gemeente 4 miljoen 2.Verbeteringswerken aan Kerkstraat en Zevenhoek te Appelterre-Eichem aanvang der werken 1986 - Vermoedelijk jaar van beëindiging 1987. Uitgave 40 miljoen Toelage 20 miljoen Gemeente 20 miljoen 3.Verbeteringswerken aan Render- stede te Denderwindeke aanvang der werken 1984. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1985. Uitgave 25 miljoen Toelage 15 miljoen Gemeente 10 miljoen 4.Verbinding Linkebeek Denderwinde- ke-Neigem aanvang der werken 1986. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1987. Uitgave 33.330.768 frank Toelage 16 miljoen Gemeente 17.330.768 frank 5.Wegenwerken ingevolge aanleg koliektor Lavendelstraat en ont eigening 't Saske enz te Ninove aanvang der werken 1984. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1985. Uitgave 20 miljoen Gemeentelijk aandeel 20 miljoen 6.Wegenwerken Vanderschuerenstraat te Nederhasselt aanvang der werken 1984. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1984. Uitgave 33 miljoen Toelage 16,5 miljoen Gemeente 16,5 miljoen 7.Wegenwerken Paellepelstraat Neder hasselt jaar van aanvang 1987. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1988. Uitgave 15.100.000 frank Toelage 7.550.000 frank Gemeente 7.550.000 frank 8.Wegenwerken Echel Pollare aanvang 1985. Vermoedelijke beëindiging 1986 Uitgave 15 miljoen Toelage 7 miljoen Gemeente 8 miljoen 9.Sanering der waterlopen van Ninove-stad aanvang 1984. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1985. Uitgave 10 miljoen Toelage 6,5 miljoen Gemeente 3,5 miljoen 10.Nieuw industriepark onteigeningen aanvang 1988. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1988. Uitgave 10 miljoen Gemeente 10 miljoen 11.Aanleg riolering Valleistraat Meerbeke aanvang 1985. Vermoedelijk jaar van beëindiging 1986. Uitgave 10 miljoen Toelage 6 miljoen Gemeente 4 miljoen Tot daar wat ons te wachten staat de komende 5 jaar. In de energienota bijgevoegd bij de begroting lezen we onder de ru briek bijzondere besparingsmaat regelen Gemeentehuizen "In de verschillende oude gemeente huizen dienen slechts deze lokalen te worden verwarmd welke frequent worden gebruikt teneinde de warm teverliezen te beperken worden de niet gebruikte lokalen afgesloten en de aanwezige verwarmingstoestel- kon voor parkeerplaatsen als op lossing van stadskernvornieuwing Van EeckhoutWat het dienstencen trum van Okegem betreft. Zoals u weet ben ik van Okegem. Ik heb dat gebouw altijd weten leeg staan. Nu dat men er iets mee wil aan vangen komt u met andere voorstel len. Ik vind het wel wat laat. Moens In 1982 liet ik een dossier "Buurthuizen" opstellen. Ik vraag me af of u het al gelezen hebt? Van EeckhoutIk heb die enquête gelezen, ja. Wat het slopen van die gebouwen in de Buchtstraat be treft geloof ik toch dat we het eens zijn dat die niet kunnen blijven verkrotten. Trouwens de brandweer vraagt een toegang om de achterkant van het hospitaal te kunnen bereiken. TimmermansMen kan deze toegang verwezenlijken langs de achter zijde. De voorzitter kan zijn ad ministratie in deze oude gebouwen onderbrengen De begroting van het O.C.M.W. voor 1984 wordt goedgekeurd C.V.P.-C.L. tegen V.U.-S.P. (19-9) Met de bibber in zijn stem neemt Fons Schorreel dan het woord. Hij wijst op de dramatische toestand die er zal geschapen worden als de V-dienst van de stedelijke kliniek De volgende drie punten handelen over de begroting van het O.C.M.W. Walter Moens speelt hierop in door erop te wijzen dat de voorgestelde begroting voor 1984 een uitholling betekent van de sociale taak van het O.C.M.W. Moens De tussenkomsten aan privé- instellingen, die enkel maar gesub sidieerde sociale taken vervullen hebben hier hun intrede gedaan. Zie maar naar de verhoging van de toe lagen aan "Familiehulp" en "Familie- zorg" van 30.000 frank in 1983 naar 500.000 frank voor 1984. Dit zal verder worden gezet tot wanneer het O.C.M.W. enkel nog een betaalorga- nisme zal zijn voor bewezen sociale diensten, langs privé organisaties om. -Over het O.C.M.W.-gebouw te Okegem zegt Moens "Voor de S.P. is deze zaak duide lijk. De stad neemt dit gebouw van het O.C.M.W. over, verkoopt het oude schoolgebouw, en laat het dienstencentrum en buurthuis samen gaan in het nu leegstaand diensten centrum dat ons 8 miljoen heeft ge kost en een erfenis is van de groot heidswaanzin van sommige dorpspoten taten -En over de voorziene afbraak van de oude gebouwen in de Bucht straat voor de 'aanleg van de parking geeft Walter Moens als zijn mening "Als men nu weet dat het O.C.M.W. reeds 2 grote parkings heeft (Paul De Montplein en Onderwij slaan) dan vragen wij ons af of de persoon die achter deze idee staat wel goed beseft wat hij hier voorstelt Afbre- niet erkend wordt. Door de sluiting van de materniteit, zijn 18 bedden afgevloeid waardoor er maar 50 bed den erkend zijn i.p.v. 68. Door het volmachtenbesluit van minister Dehaene mogen er géén ziekenhuisbed den meer bijkomen. Als de erkenning er niet komt, én men wenst het per soneel te behouden dan voorziet men een bijkomend verlies van 35.000.000 frank per jaar. (De stad past nu reeds 20.000.000fr bij) Fons SchorreelIn het belang van de stad doe ik hier een oproep om een vergadering samen te roepen om na te gaan hoe we dit probleem kunnen oplossenVolgens mij zal er een ander volmachtenbesluit moeten genomen worden. Er zijn maar drie gemeenten in het geval zoals Ninove. Van EeckhoutIk vind dat een posi tief voorstel. Wij zullen daarop ingaan Alvorens de stadsbegroting te be spreken, komen de begrotingen van de kerkfabrieken ter sprake. 'Norma liter worden deze volgens de tradi tie goedgekeurd door alle partijen, dit jaar zal daarop een uitzondering maken Fons SchorreelVooraf wil ik waar schuwen dat dit géén antiklerikale interpellatie is. Mijn voorstel is, om ook deze begroting te saneren. Wij stellen zelfs een stijging vast van 15% op deze van vorig jaar, daar waar minister Galle aan de ge meenten maar een stijginq 6,5toe- vervolg pag 4

Klokzjiel | 1984 | | pagina 3