gemeenteraad BELASTINGEN STADSBEGROTING '8A KASTEEL URBANUS HOLD-ÜP ANTWOORDEN DE VOLGENDE DAG BESPREKING vervolg van pag 3 laat volgens het inflatieritme. Iedereen moet bezuinigen Ook in deze delikate materie voor de socia listen. Om deze reden zal de S.P. zich onthouden. De Rouck Akkoord met Dhr Schorreel, maar zijn voorstel komt wel wat laat. Prieëls Zijn er nutteloze uitgaven geweest Uw vergelijking met het schrijven van Galle gaat niet op. Het voorstel van Schorreel wordt verworpen S.P. tegen C.L.-CV.P-V.U De Volksunie vraagt dan de stemming over de begrotingen van de Kerkfa brieken te splitsen en vraagt een aparte stemming over de begroting van ST.Kristoffel te Pollare. Bij de stemming over alles, buiten Pollare, stemmen C.L., C.V.P., V.U. ja en de S.P.onthoudt zich. Voor Pollare alléén stemmen C.V.P. en C.L. ja en V.U. en S.P. onthou den zich. De S.P. wegens de aange haalde reden, de V.U. kan de begro ting pas goedkeuren als alles ge regeld is met aannemer De Vos. Er dienen dan een ganse reeks be lastingen en retributies ter goed keuring voorgelegd te worden. VERHOGINGEN -Opcentiemen op de roerende voorhef fing van 1600 naar 1800 Stemming C.V.P. ja. S.P.-V.U. neen. -Aanvullende belasting op de per- sonenbelasting van 6% naar 7%. Stemming CV.P-C.Lja S.P-V.U:neen. -Retributie voor het ophalen van huisvuil van 8 frank per zak naar 10 frank. -Direkte belasting ophalen huisuil: per gezin 500 frank. Stemming C.V.P.-C.L.: ja V.U.-S.P:neen De retributie voor het innemen van de openbare weg tijdens kermissen, foren en karnaval werd grondig gewijzigd. Ook werd de Graanmarkt ingedeeld in 3 zones die onderworpen zijn aan een verschillend tarief per m2 De retributie voor het gebruik van het stedelijk zwembad bleef onveranderd RaesIk zie dat de scholen nog steeds 25frank per uur zullen dienen te betalen, alhoewel ze maar 20 minuten gebruik maken van het zwembad. Waren we in de raad van bestuur niets anders overeen geko men 1 In Liedekerke dienen de scholen maar 15 frank te betalen! Callebaut: Duren is een schone stad, maar blijven duren is wat anders Er volgt dan een zeer scherpe woor denwisseling tussen Jacques Timmer mans en de schepenen Torrekens en Durant over de verhoging van de huisvuilzakken van 8 naar 10 fr. Timmermans vindt dat men voor de 500 frank die men tóch dient te betalen gerust 50 zakken kan krij gen, daar dit het sluikstorten zal verminderen. Volgens Timmermans zijn er nog steeds gezinnen die géén zakken aankopen. Volgens Durant en Torrekens moet men rekening hou den met de reële kostprijs van de huisvuilophaling. De stortbons en de kostprijs der bedrukte plastic- zakken zullen in 1984 stijgen. Het voorstel van Timmermans wordt weggestemd meerderheid tegen oppo sitie. Het voorstel van de schepen wordt goedgekeurd. Na een korte pauze begint schepen Torrekens zijn begrotingsontwerp toe te lichten. In zijn algemene beschouwingen legt hij er de nadruk op dat de overheid aandringt op besparingen, bezuinigingen en be grotingsevenwicht. Dit is niet zo eenvoudig wegens de vaste uitgaven van loonkosten en leninglasten Het verschil tussen de meer uitgaven in 1983 van 62,2 miljoen en de meer ontvangsten van 21 miljoen geeft een tekort van 41,2 miljoen. Er drongen zich twee oplossingen op om tot een begrotingsevenwicht te komen ofwel het beleid bevriezen ofwel aanpassing van de belastingen. Daar in deze tijd van werkloosheid het eerste punt niet te verdedigen is, werd voor het tweede gekozen. Door verhoging van de reeds aange haalde belastingen en de inning van achterstallige verhaalbelastingen (die wegens de strubbelingen op het einde van verleden jaar waren ontstaan) komt men tot een tekort van 14 miljoen. De verzekering van het batig saldo van de vorige dienstjaren ten belope van 19,6 miljoen geeft aan de begroting '84 een batige uitslag van 5,6 miljoen. Schepen Torrekens vraagt dan dit begrotingsontwerp te willen goed keuren Alvorens tot de stemming over te gaan (dit dient punt per punt te gebeuren) zullen eerst Georgette De Kegel en Jacques Timmermans hun visie weergeven. Dit zal zo onge veer tot 23.45 u duren. De eigen lijke bespreking van de begroting heeft dan de volgende dag plaats. Georgette De Kegel begint met op te merken dat het begrotingsdokument perfect te vergelijken is met deze die ingediend worden door de Bel gische nationale regeringen. Hier ook vragen C.V.P.-P.V.V. zware in leveringen van de bevolking, zonder dat zij zelf slagen in het stabili seren van de staatsuitgaven. De Kegel vraagt zich af hoe de heer Torrekens zich tegenover zijn K.W.B. kiezers zal kunnen verantwoorden. En zij voorspelt de liberalen, die zich in Ninove C.L.-ers noemen, een afstraffing bij de volgende ver kiezingen. Volgens haar wordt de belastingbetaler tweemaal bij het nekvel gegrepen en net nog niet ge wurgd, want dan is het ook gedaan met betalen Ook de socialisten dragen zware verantwoordelijkheid voor de enorme schuldenlast van de stad Ninove. De eerste reden is het"kasteel op de Centrumlaan". Volgend jaar zal Ninove meer dan één miljard ge leend hebben. In 1984 moet hiervan 145,5 miljoen terugbetaald worden. Sedert de fusie heeft Ninove 500 miljoen bijgeleend De C.V.P. oogst nu de vruchten van haar zes jaren lange zwakke oppositie tegen de toen malige bestuursploeg en hun erg strenge oppositie tegen hun enig opposant werkend gemeenteraadslid, aldus De Kegel.Als tweede reden noemt zij de te hoge personeelslast en klaagt zij de vriendjespolitiek aan. Het te hoge ritme in de sector Open bare Werken is volgens haar de derde reden van de hoge schulden last. Terwijl een schepen in Brussel wel wist te vertellen hoe de finan ciën deftig moeten beheerd worden, liet hij Ninove oogluikend naar de rand van het failliet glijden. En ook Burgemeester Cosijns krijgt van De Kegel een veeg uit de pan, omdat hij de stad niet als een goe de huisvader heeft beheerd. Van de Volksunie krijgt de ganse bestuurs ploeg een nul. Ook vraagt ze zich af waarom de wedden van burgemeester schepenen worden verhoogd terwijl deze van de huisvrouwen blijft wat ze is. Zij besluit met een gezegde van Urbanus de dikken worden vet ter en de mageren worden skeletter. De V.U. zal dan ook deze begroting niet goedkeuren. de 10 wettige dagen maar nipt werden gerespecteerd. Hij klaagt het gebrek aan informatie en inspraak aan die nochtans waren beloofd op het debat ingericht door "De Wakkere Burger" De belastingsverhogingen hebben vol gens Timmermans de bedoeling een appeltje voor de dorst te sparen om dan in het laatste gedeelte van de legislatuur links en rechts nog enkele "kadootjes" te doen. Hij voorspelt de "slachtoffers" van de verhaalbelastingen een gepeperde rekening. Vooral de dienst Openbare Werken moet het ontgelden. Volgens Timmermans worden de dossiers van het nieuwe stadhuis niet opgevolgd en weet de ene dienst van Openbare Werken niets van de andere. In het nieuwe gebouw zou de verwarming reeds funktioneren alhoewel het nog niet is betrokken. Ook de afbouw van het dienstbetoon in o.a. Lieferinge en Nederhasselt worden gecontesteerd. Dit is vol gens de S.P.-zegsman in tegenstel ling met het verkiezingsprogramma van de C.V.P., waarin een foto van het gemeentehuis te Lieferinge werd opgenomen,met als onderschrift "stop aan de afbouw vande dienst verlening in de deelgemeenten". Mensen die veraf wonen, zijn dikwijls aan gewezen op tussenpersonen om de stads diensten te bereiken. Het afbouwen der zitdagen moet daarom worden gestopt. Het gemeentehuis van Lieferingeuit een verkiezingsfolder van de C.V.P. Moest het van de S.P. afhangen dan zouden zij beginnen met de aanleg van de noodzakelijke sportaccomoda- tie op de Buchtdamweiden ten voor dele van V.K.Ninove en andere sport- gebuikers. Er zou een sober voor ontwerp van 20.000.000 fr klaar lig- voor verdere afhandeling in een schuif op Openbare Werken. Dit geld zou kunnen gevonden worden door o.a. de 15.000.000 die voorzien zijn voor de aanleg van de koliektor in de Lavendel straat over te hevelen. Dit is volgens J.T. toch overbodig daar de Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij dit werk volledig ten zijne neemt. De verbinding Linkebeek-Neigem zou Timmermans schrappen en benutten voor het oprichten van een polyvalen te zaal. Hij besluit met het P.V.V.- C.V.P. bestuur te beschuldigen een hold-up gepleegd te hebben in twee fazen op de Ninoofse bevolking, door een reële belastingsverhoging van meer dan 5% ten opzichte van 1982, alléén al op de onroerende voorhef fing, de personenbelasting en de belasting en retributie op de huis vuilophaling. Ook de S.P. zal deze begroting niet goedkeuren. Jacques Timmermans, fraktieleider van de S.P. komt dan aan het woord. Zijn betoog wordt dadelijk op pro test ontvangen als hij opmerkt dat voor het onderzoek van de begroting Torrekens Tot mevrouw De Kegel zou ik willen zeggen dat ik zeer gerust ben in wat mijn kiezers zul len denken. En de onrust over de verhaalbeslastingen werd vooral el] door uw partij aangewakkerd en was het gevolg van een hele reeks ver keerde berekeningen waarvoor de diensten van de heer Timmermans verantwoordelijk waren.Wij zullen binnen de drie jaar het tekort weg werken. Wat kunt u in de plaats stellen Niets En tot de heer Timmermans zou ik willen antwoorden dat u de begroting nog te vroeg gekregen hebt. Want in uw gazetten werd er al melding gemaakt dat de vuilniszakken zouden opslaan Timmermans: Ge gaat ons toch zeker niet censureren Burgemeester (Roepend) Ge moest al lang gecensureerd zijn Trou wens ge hebt het zwijger, aan u Timmermans Mijnheer de Burge meester. Burgemeester Ik geef u het woord niet Hierop staat Timmermans boos recht en begint zijn papieren te pakken en verlaat de zaal Durant Wij zijn nu volop bezig met afwerken wat er begonnen is. Ik moet ook nog werken. Ik word niet betaald om naar Brussel niet te gaan. Werkgroep Leefmilieu wens ik niet meer te ontmoeten als gespreks partner. Ik ben niet corrupt zoals zij geschreven hebben. Zij moeten eerst hun excuses aanbieden Er volgt dan vanwege de Burgemeester een schuldbekentenis dat ook hij de uitgaven heeft helpen stemmen. Dat er nu onpopulaire maatregelen moeten getroffen worden is niet te vermij den De schulden moeten betaald worden. Mocht de Burgemeester drie jaar in de tijd kunnen terugkeren, het zou allemaal niet gebeurd zijn. SchorreelMijnheer de Burgemeester hoe is het mogelijk om tot zo een climax te komen. BurgemeesterWel jong, als het niet omhoog gaat deugt het niet. Hierop barst er een daverend gelach los, als anticlimax op het boos weg gaan van Timmermans. Schorreel Mijnheer de Burgemeester nu zakt ge toch af. Burgemeester .- In mijn bureel ligt een plan voor' V.K.Ninove uit 1980. Het kost 35 miljoen. Maar als we hiermee beginnen dan zullen er an dere ploegen ook afkomen. Hiermee besluit dan de eerste begro- tingsdebatavondDe volgende avond is de heer Timmermans terug even strijdlustig aanwezig. De afwezigen zijn nu talrijker Daumerie, Walt- niel, Desprets, De Ville, Stevens en Coppens. Bij het begin van de zitting be treurt Walter Moens het voorval van de vorige avond. Hij wijst op de taak van de Burgemeester, die erin bestaat de demokratische spel regels te eerbiedigen en anderen hun mening te laten uitspreken. Urbain Verekens wijst dan op het feit dat de energienota die bij de begroting is gevoegd alles behalve als basis kan dienen om energie te besparen omdat ze in veel te algemene termen is opgesteld. Hij hoopt bij de be groting '85 een meer gedetailleerd en gefundeerd werkstuk te zullen v ind en Clement Prieels leest dan namens de C.V.P.-fraktie een antwoord op de voorgaande kritieken voor. Hij stelt dat deze begroting in uitzonderlijk grote mate gehypothekeerd werd door de angstwekkend geslonken reserves. Daarom zal deze coalitie met eenzelf de geldvolume méér doen omdat ze zich voornam grootschalige en presti- gieuse projecten te bannen, zich niet te bezondigen aan amateurisme inzake maken en verzamelen van plannen voor het archief, effectief en efficiënt te besparen aldus Prieels. De heren Cornelis, Timmermans, De Roeck en Moens willen ook nog ant woorden op deze antwoorden maar de Burgemeester maakt hier een einde aan door op te merken dat de begro ting nog moet besproken worden. Schepen Torrekens wordt door de op positie ontslagen van het voorlezen van alle artikels en zal zich beper ken tot het opsommen van de eindto- talen per rubriek. Hier en daar worden opmerkingen gemaakt tot men aan een post komt waar 2.000.000 fr. staat ingeschreven voor "parkeer plaatsen" EvenepoelWij hebben gekozen om op de goedkoopste manier het plein aan de Koepoort te asfalteren. Bij regen- vervolg pag 12

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4