Met ZOVA op de sofa DE 20-JARIGE BELOFTE ZOVA-PERIKELEN DE TOEKOMST MET HERMAN MUYLAERT OP DE SOFA Wees gerust beste lezer, ZOVA heeft niets te maken met de getuigen van Jehova en nog minder is de Konirikrijkzaal op de Denderhoutem- baan hun clublokaal. ZOVA is niet het acroniem van een of andere ontwa peningsconferentie hoewel scnmigen van hun leden vooruitzoeven als raketten en er de laatste tijd nogal wat gedonder en geroes te beleven vielZOVA.is ook niet één of an dere oosteuropese woedekreet of aziatische president, maar hoe zou u zelf zuidoostvlaamse atletiek- club" afkorten als u weet dat deze van de atletiekbond ten hoogste uit 4 letters mag bestaan. Over ont staan en achtergrond ervan, huidige gebeurtenissen en toekanstperspectie- ven van ZOVA gaat volgend interview met Dhr. De Plus. 't KlokzjiëlM. De Plus, wil u zich zelf voorstellen aan onze lezers De Plus Ik ben de secretaris van ZOVA, een atletiekclub bij wie tus sen de 220 en de 250 actieve leden zijn aangesloten en die zelf actief zijn in het ninoofse en de streek van Denderleeuw. KL: Kunt u ons het ontstaan van ZOVA schetsen Wie stond daarachter en wat was de bedoeling D.P.: ZOVA ontstond in oktober 1976 uit de samensmelting van Ninove Sportief en NAC(Nieuwe Atletiekclub) vooral door persoonlijk initiatief van enkele atletiekliefhebbersIn december 1976 sloot ook ACD (Atle tiekclub Denderleeuw) aan, wat na tuurlijk een enorm winstpunt was gezien de sintelpiste waar Dender leeuw toen aan werkte. Hierbij bleef het dan, hoewel de oorspronkelijke idee was om, net als in Limburg,AVT (atletiekvereniging toekomst) had ge daan, een intercommunale van zuid oostvlaamse atletiekclubs op te rich ten. Er zijn in de tijd nog contac ten geweest met ACG(Geraardsbergen) en ZAC (Zottegem)maar dat is dus niet doorgegaan. Maar ik denk dat we momenteel toch voldoende tegen- gewicht vormen tegen andere grote nabijgelegen clubs als Aalst en Vlierzele. KL: Iedereen kan nu op de ring de aanleg van de Ninoofse atletiekpiste volgen. Zij zal ongeveer 30.000.000fr (dertig miljoen) kosten. Is dat wel een verantwoorde investering D.P.: Als secretaris van Zova kan ik dat toch moeilijk onverantwoord vin den hé Nu, 20 jaar reeds staat de aanleg van een atletiekpiste in verschillende verkiezingsprogramma's en wij zijn natuurlijk verheugd dat men hopelijk omstreeks einde juni-juli, die 20-jarige belofte zal inlopen. Maar ZOVA is ook opgericht kampioen in derde werden. Het zijn vooral de kampers die accomodaties nodig hebben omdat daar de tech nische aspecten primeren. In die zin heeft de piste in Denderleeuw ons al veel geholpen, en onze kam pers gebruiken ook tweemaal per week de sportschuur van het Sint- Aloysiuscollege voor hun power training KL: Kan men hiervoor niet terecht in de sporthal of in een of ander fitness-center D.P.: Ja, die fitness-centers zijn te commercieel, en de sporthal hebben we twee jaar gebruikt, maar er was te veel gedaver bij het trainen met medicine-ballen (kracht ballen) KL: Maar is die 30.000.000 wel ve rantwoord. Kon het met niet wat minder D.P.: Men moet de zaak van twee kan ten bekijken Hier in Ninove is de investering hoog, maar zal het on derhoud minimaal zijn. Het zal im mers een Tartanbaan zijn (polyure- thaankunststofEen gewone sintel piste, zoals in Denderleeuw, is in aanleg goedkoper maar kost op 10 jaar misschien 30 a 40 miljoen aan onderhoud. Er moeten daar constant drie a 4 man op werken. KL:Maar waarom is die piste, zo dicht bij die van Denderleeuw,nodig? D.P.:Wel,in feite is de nieuwe tar tanpiste veel te goed om te trainen. Het is in de eerste plaats een wed strijdpiste. Die Kunststof is trou wens zo elastisch dat daarop trai nen binnen de kortste keren kwets uren of ontstekingen oplevert. Voor de kampers, testlopen, snelheidstrai ningen en wedstrijden dient die piste. Wij zijn zinnens van wekelijks een wedstrijd te organiseren. KLKomt er een tribune D.P.: Neen, enkel een magazijntje om de horden enz. in op te stapelen. Als kleedkamer zal de sporthal ge bruikt worden, want onder de Dender- brug is een verbinding mogelijk. De piste ligt daar dus niet zo slecht. Niet te winderig en een vochtige atmosfeer. De reuk van de Dender zullen we er af en toe moeten bij nemen. P.P.Jef Gees heeft met Muylaert niet veel te maken. Hij wordt ge traind door zijn eigen vader. KL Was er geld gemoeid met gans die zaak P.P.Wel ja^het is geen geheim dat het geld zijn intrede heeft gedaan in de atletiek, toch op het natio nale niveau. Startgeld en trainings vergoedingen bestaan. Het zijn wel niet die enorme bedragen, maar ZOVA bijvoorbeeld heeft toch een omzet van 1 miljoen per jaar. Heel wat voor een club die zijn finan cies haalt uit eetfestijnen, tombo la's en reklame rond crosswedstrij den. We zijn momenteel wel in on derhandeling met een eventuele sponsor KL: Zullen die atleten nog ooit naar Zova terugkeren D.P.:Ik denk het niet. We hebben in het bestuur gezegd wie weg is blijft weg. KL: Beschikt Zova over de juiste trainers om de atletiekpiste opti maal te gebruiken D.P.: Momenteel hebben we vier trai ners Patrick De Schepper van de lange afstandslopers. Hij is nog wel jong maar hij heeft zeker talent. Dirk De Jonckheere traint onze kampers, zeer goed Jef Pater noster traint de dames, maar dat gaat zo'n beetje naar een fin-de-carrière en onlangs hebben we Griet Meganck. aangetrokken om onze kleintje, pu pillen en miniemen te begeleiden. We zoeken nu volop naar een vijfde trainer tegen de ingebruikname van de piste hier te Ninove om de trainingen daar te leiden. KL: 1984 is het jaar van de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Worden er atleten van Zova hierop voorbe reid Wie zijn de eventuele kan didaten Wie zal deze trainen? Beschikt Zova over genoeg middelen om dit te verwezenlijken? D.P.: Het middel, de atletiekpiste, zal nog niet klaar zijn. Dat ware echter wel interessant geweest voor onze eventuele kandidaten. Jef Gees en misschien Eddy De Pauw op .5000 m. De minimumtijd kan enkel in wedstrij den op hoog niveau gelopen worden. Dus enkel op een hoogwaardige piste. De kampioen van België marathon mag ook mee naar L.A.en misschien heeft daar Mare De Blander wel zijn kans geweest.met de idee zo makkelijker atletiekaccomodaties te verwerven, want wij waren tot dan toe (Ninove Sportief,NAC en ACD)enkel loperclubs. De kampnummers stonden op een laag pitje. Dit was en is trouwens de zwakke plek van de meeste Vlaamse clubs. In de interclubs - een soort at letiekcompetitie - staan op kampnurnmmers evenveel punten als op de loopnummers. Vandaar dat er zoveel Brusselse en Waalse clubs in de hogere afdelingen staan, hoe wel ze praktisch geen lopers heb ben. Zova staat momenteel in de tweede afdeling nadat we vorig jaar KL: Kan u verklaren hoe het komt,nu dat Ninove eindelijk over een goed uitgeruste atletiekpiste zal kunnen beschikken, dat een deel van de atleten en trainer Herman Muylaert overstappen naar een vreemde atletiekclub D.P.: Ja. Het is een feit. Een ver klaring zal de persoon zelf misschien niet kunnen geven. Ergens begrijp ik het niet. In '82 kapte hij reeds met zijn trainersschap bij ZOVA, zogezegd omwille van tijdsgebrek en het vrijwaren van zijn familieleven. KLNochtans bleef hij bepaalde atleten steeds verder trainen. D.P.: Ja, op persoonlijke ba'sis ble ven de meeste van "zijn" atleten bij hem verder trainen, of keerden ze na een tijdje naar hun oude stal terug. Maar nu is dan onlangs uitgekomen dat hij in '82 zijn woord reeds ge geven had aan Vlierzele Sportief om dan trainer te worden en 4 atle ten mee te brengen. Volgens mij is er een combine geweest. Het is nochtans Herman geweest die mijzelf vroeger bij Ninove Sportief heeft aangetrokken. Enfin, om een lang verhaal kort te maken.Willy Van- huylenbroeck, Martine Vanden Borre, Walter De Smet en Raymond van Paemel gaan mee naar VIierzele hoewel deze laatste twee beloofd hadden bij ZOVA te blijven. Eddy De Pauw en Mare De Blander konden dan bij ZOVA blijven. KI.Lil Jef Gces Een illuster gezelschap zegt hij zelf Witjes De Geest;Roger Cooman, Fransken(beton) De Weghe, Frangoiken, den groten Bob(fruit) Van londerzele en dergelijken. Wat maakt nu een gewoon mens tot trainer Men moet eerst en vooral sport in het lijf hebben. En oor deel zelf maar, beste lezer, of Herman dat heeft Sportkot van Leuven, Licenciaat Lichamelijke Opvoeding, twee jaar voetbal bij F.C.Ninove, competities in discuswerpen en hamerslingeren, valschermspringen (ook vrije val!), bergbeklimmen (hij hees zichzelf op die afgrijselijke Matterhorn, waarvan foto's beschikbaar). Zijn atletiektrainerschap begon Herman in 1962 bij het toenmalige Ninove Sportief. Het palmares van zijn atleten is beslist indrukwek kend: 75 nationale titels met, naar Herman zelf zegt, als absolute uitschieters Eric Reygaert wint in 1970 tijdens de Europabeker zijn reeks 800 m in 148 Eddy De Pauw wordt wereldkampioen juniores in Ierland Mijn zogezegde ruzie met De Pauw is fel opgeblazen,zegt Herman."Hij vond het beter op een bepaald ogen blik mijn richtlijnen niet meer vol ledig te volgen en verloor dan twee volle jaren. Zo zie je maar wie er gelijk had, eh Maar hij komt nu weer bij mij t.g.v.kwetsuren" Hoeveel verdien je met trainer spelen, Herman? Hij kijkt dreigend, zoals hij alleen dat kan, maar ant woordt toch "Over de 20 jaar ge rekend, absoluut negatief. En schrijf maar op dat ik daar 5 dagen per week gedurende 4 uur mee bezig ben. Dat is geen kattepis, hé Tienneken "Waarom ga je naar Vlierzele vraag ik dan. "Omdat ik daar veel vrienden heb en omdat een atletiekploeg die op na tionaal vlak wil doorbreken een planning moet hebben. Vlierzele heeft dat wel en Ninove (ZOVA)niet. Trouwens ZOVA heeft niet alleen geen planning, zij (het bestuur) zijn eenvoudigweg niet competent. Een bestuur moet regelen en orga niseren maar zich niet inlaten met de training en de planning van haar KL: Hoe ziet de toekomst eruit D.P.: Ondanks "de onthoofding" van ZOVA -het weggaan van de 4 topatle ten- trainen wijnu de tartanpiste er komt, met hernieuwde krachten ver der. Wij garanderen wekelijkse wed strijden op de piste, en het verder uitbouwen in onze kampersafdeling om zeker in tweede afdeling te blij ven. En verder blijven wij onze crossen inrichten. Wij hebben nu op 12 februari e.k. het Provinciale kampioenschap in het park van Ninove. KL: Wij wensen ZOVA alleszins een vruchtbare sportieve toekomst. De heer De Plus, die ons zeer gast vrij in zijn mooie woning op het einde van de Zuidstraat had ontvangen had ons laten kennis maken met een aktieve atletiekclub. Toch was onze nieuwsgierigheid nog niet gestild. Wij moesten er meer van weten, hoe dat zat met het weggaan van Herman Muylaert. Daarcm gingen we op be zoek bij de persoon in kwestie. Deze woont eveneens op het einde van een straat maar dan de Ternatstraat te Meerbeke. Vlak naast "Berchem- bos" vonden we de villa van de atletiektrainer Laat ons in het kort eerst met MUYLAERT kennismaken. Herman, ge boren (2/7/31) en getogen op "den Olsterschen stwg", is nu omgebouwd tot een noestig werkende huis vader te Meerbeke. Het begin van zijn Openbaar Leven situeert zich aan de toog van "De Keyser". atleten. Er trekken nhg leden van ZOVA naar Vlierzele Sommigen fluisterden dat gij daar uwen fameuzen slinken poot tussen gestoken hebt. Herman MuylaertAllemaal zever man Die leden zijn het gewoon beu te Ninove en maken eenvoudig gebruik van het Decreet van 75 dat hen toelaat van ploeg te veranderen. Die nieuwe piste H.M. Een zuiver politiek geval dat geen enkel uitstaans heeft met de atletiekwaarde van de club. Trouwens de atleten gaan er niet beter van worden, want dat is een tartanbaan en die is uitsluitend voor competities bestemd, zij mo gen er niet op trainen 1 Tiens, tiensenfin nu hopen dat Vlierzele wat meer waardering voor je opbrengt, Herman. Tot ziens en bedankt Bart Meganck Stefan Foto's D'Haese Paul

Klokzjiel | 1984 | | pagina 7