KONTROLE vrijstelling van WIE HELPT HU AANWERK MISBRUIKEN DOP Zoals ^een steeds groter wordend deel vdn de belgen nu ondertussen wel weet moet je je als uitkerings gerechtigde werkloze dagelijks 'ter gemeentelijke kontrole aanbie den' In afwijking met deze regel somt art 76 van het Ministerieel Besluit van 4/6/64 een reeks omstandigheden op waarin je vrijgesteld wordt van deze dagelijkse kontrole. 1)Indien je je bij de RVA moet aan melden op het kontrole-uurJe kaart wordt daar dan afgestempeld. 2)Indien de RVA je vraagt thuis het bezoek van een kontroleur af te wachten. Hij stempelt dan je kaart af. 3)Indien je een herscholing volgt of een leertijd doorloopt op voor waarde dat je vooraf toestemming aangevraagd hebt bij de direkteur van de RVA. 4)Indien je werk gezocht hebt tij dens de kontrole-uren. Je moet dan een attest binnenbrengen van de werkgever, waarin het uur ver meld staat waarop je je aangebo den hebt en eventueel de reden waarom je niet aangeworven werd. Tips:-daar dit attest samen met de stempelkaart moet ingeleverd worden,is het aangeraden er een copie van te behouden. Indien je zeer veel dergelijke solicitatie- bewijzen kan voorleggen kun je nooit geschorst worden voor lang durige werkloosheid. -daar sommige werkgevers te lui zijn om dergelijke attesten af te leveren is het zeer handig zelf vooraf dergelijke attesten klaar te maken, zodat de luie of niet- cooperatieve werkgever er alleen nog maar zijn stempel en handte kening moet opzetten. 5)Indien je door de RVA naar een werkgever gestuurd wordtlaat dan de kaart die je meekreeg in vullen. Op het RVA-bureau ontvang je dan voor die dag je stempel als je de kaart terug binnenbrengt. Tip: krijg je van de" RVA of een werkgever een uitnodiging om u ergens aan te bieden en gebruik je daarvoor het openbaar vervoer, ga dan eerst naar de RVA. Zij kunnen u een attest bezorgen waardoor je 75% korting krijgt op je reiskosten. 5)Indien je je vrijwillig en gratis ter beschikking gesteld hebt van een openbare dienst, van een in stelling van openbaar nut, van een door de staat ingerichte, er kende of gesubsidieerde onderwijs inrichting, van een kultureel cen trum, van een jeugdtehuis of van een vereniging zonder winstgevend doel waarvan het sociaal, humani tair of kultureel doel erkend is door een ministerieel besluit.Je moet dit vooraf aanvragen aan de RVA. Wekelijks moet je dan een attest van deze organisatie binnenbren gen waarin de uren vermeld staan, waarop je je ter beschikking ge steld hebt. 7)Indien je een kursus volgt om je intellektuele, morele of sociale vorming te verbeteren, op voor waarde dat je wekelijks een at test binnenbrengt van de organi satoren van deze kursus. Vooraf aanvragen aan de RVA. Opmerking Ook tijdens deze kursus ben je verplicht elk be hoorlijk werkaanbod te aanvaar den 8)Indien je je wegens overmacht niet op de stempelkontrole hebt kunnen aanbieden, op voorwaarde dat deze overmacht door de RVA- directeur wordt erkend. 9)Indien je arbeidsgeschikt bent, doch een dergelijk lichamelijk gebrek hebt dat elke verplaat sing je lastig valt, mits een medisch attest voor te leggen dat vooraf dQor de RVA directeur moet erkend zijn. 10)Indien je tijdens de kontrole- uren naar een dokter of het zie- kenhuis gaat. Je moet dan een briefje van de dokter of het zie kenhuis binnenbrengen, waarop de dag en het uur vermeld zijn dat je je aangeboden hebt. 11)Indien je afwezig blijft ter ge legenheid van de in de wet voor ziene familiegebeurtenissen (huwelijk, overlijden van naaste verwanten enz) of voor de vervul ling van staatsburgerlijke ver plichtingen of van burgerlijke opdrachten (vb getuige in assisen- zaak e.d.) 12)Indien de burelen gesloten zijn tijdens de vakantieperiode. Opmerking: tijdens die periode heb je het recht om bijvoorbeeld op reis te gaan naar het buiten land. Je krijgt wel dopgeld voor die periode. 13)Ind ien je een dag gewerkt hebt. Je bent verplicht dan een kruisje te zetten in het overeenkomstige vakje van je stempelkaart. Voor die dag ontvang je uiteraard geen dopgeld. 14)Indien je als werkloze ouder bent dan 55 jaar moet je slechts één maal per maand gaan stempelen. 15)Indien je vrijwillig afstand doet van de werkloosheidsvergoeding (bvb om fiskale redenen) en je wenst toch ingeschreven te blij- van als werkzoekende dan moet je je wel éénmaal per week aanmelden op de gemeentelijke kontrole. Je blijft gerechtigd zonder tijds beperking en je behoudt alle socia- ONVERSCHIUICVAT I». WH ftCKI» HIT 8ANRIT M»K <N SM ttN HUKAM» («WIP le voordelen. Je moet wel ingeschreven blijven als werk zoekende en elke passende betrek king aanvaarden. Je kan echter wel, zonder dat dit aan tijd is ge bonden, weer aanspraak maken op je recht op uitkeringen. Maar je kan toch uitgesloten worden we gens langdurige werkloosheid! Je kan ook als werkloze gewoon "om persoonlijke redenen" afstand doen van je uitkering en ze bin nen de drie jaar weer opnemen. Tijdens die periode moet je uiter aard ook niet wekelijks gaan doppen. 16)Indien je als werkloze je heil wil zoeken als zelfstandige en dit ook wenst voor te bereiden dan kan je gedurende maximum drie maanden voor het begin van de zelfstandige loopbaan van stempel kontrole worden vrijgesteld. Je moet hiervan vooraf aangifte doen bij de inspecteur van de RVA. Deze vrijstelling kan slechts een maal worden verleend. De vrijstel lingen verleend vóór 31/10/83 werden bij MB van 10/11/83 ver lengd tot 31/1/84. 17)Indien je een opleiding tot on der neming shoofd ontvangt bij de' voortdurende vorming van de Mid denstand. Je moet dit vooraf aan geven aan de RVA-inspecteur en wekelijks een attest, afgeleverd door de inrichters van die oplei ding, voorleggen. De vrijstelling wordt slechts eenmaal toegekend en in principe voor een periode van maximum één jaar. Zoals hiervoor uiteengezet onder num mer 6 kunnen werklozen die zich gra tis en vrijwillig ter beschikking stellen van openbare besturen of vzw's, ontslagen worden van de ver plichting zich dagelijks ter kontro le aan te bieden. Van deze mogelijkheid wordt ook ge bruik gemaakt door enkele vrijwil lige medewerkers van 't Klokzjiël. We denken er dus niet aan om deze mooie maatregel hier te gaan bevech ten, ware het niet dat het met regel maat gepresteerd "vrijwilligerswerk" door werklozen de jongste tijd pro porties heeft aangenomen die niet meer door de beugel kunnen. Volgens schattingen van het ACV zouden er nu zo'n 35.000 a 40.000 werklozen zijn tewerkgesteld Enkele jaren geleden was een vrij williger nog iemand die voor de aardigheid, naast baan of studie, iets deed voor de medemens. Thans is een "vrijwilliger" steeds vaker iemand zonder werk, maar met een werkloosheidsuitkering op zoek naar een zinvolle tijdpassering. Toen was het vrijwilligerswerk nog kleinschalig en geen bedreiging voor het bezoldigd werk, want dat was er volop. Nu deinen de projecten steeds meer uit en worden er heuse "eisen" gesteld aan de "sollici tant-vrijwilligers" Het lijkt ons de hoogste tijd de toenemende mistoestanden aan te klagen. Het gebeurt steeds meer dat over heidsdiensten misbruik gaan maken van de werklozen. Zo onthulde Humo (24/3/83), nadien gevolgd door BRT-Panorama, ("De witte produkten van de arbeidsmarkt") dat meer en meer gewezn BTK-ers moreel onder druk gezet worden om na afloop van hun BTK-project aan de- slag te blij- van in ruil voor vrijstelling van stempelkontrole. Deze roofbouw op de werklozen is een regelrechte budgetvervals ing Gelijkaardige schandalen worden schering en inslag in de door sub sidie-vermindering geplaagde wel zijnssector (vb bejaardeninstel lingen). Wat een bedrijfsleider niet zonder het nodige schandaal zou ris keren, dat presteert de overheid zonder enige schaamte. Massaal werk lozen in het getouw spannen zonder ze te vergoeden. De "vrijwilligheid" die er aan de grondslag zou moeten van liggen is ver te zoeken als men weet -dat deze werkers even goed gekon- fronteerd worden met uurroosters, ploegendienst, vakantiedagen, ver plichte ziektemeldingenz -dat onbetwistbaar sprake is van werken "onder gezag, leiding en toezicht" -dat velen in dit vrijwilligerswerk stappen als in een soort onbetaal de proefperiode als men na de proef heeft "voldaan" verhoogt de kans om in aanmerking te komen voor een vaste job -dat er reeds werfreserves bestaan van vrijwilligers en dat hier en daar reeds wordt gedrumd (met aan bevelingsbrieven) om eerst aan de vrijwilligersbak te komen. De huidige regering voert promotie voor het vrijwilligerswerk. Ener zijds doen zij dit uit budgettaire overwegingen en anderzijds om de werklozen tegen mekaar op te zetten. Zo ontstaan er namelijk twee kate- gorieën van werklozen de "goeden" die nog willen presteren zonder loon, maar met uitkering, en de "slechten" die hun werklozensteun in luiheid willen verteren. Het schuldgevoel van deze laat sten zal er goed bij varen... Tevens mag gevreesd dat zo betaald werk, o.m. vrijgekomen door werk tijdsverkorting, weglekt naar "onbetaald werk". En dat was toch niet de bedoeling Als u het niet eens bent met deze nogal negatieve kijk op het vrij willigerswerk, schrijf ons dan een briefje. Tuur

Klokzjiel | 1984 | | pagina 9