Een kijk op Burchtdam en Nederwijk skoon ninove 4 r w f// 4 V\ VOORAF HET PROBLEEM BURCHTDAM •&EVDEYZ eenre. Pr Sodhk VA V<v-loiAieli'w^sldS S N (NPLAMTI S7. h TPAh\ pSmge nbnah ORDENING VAN VERKEERSFUNKTIES OP DE RECHTEROEVER Stadskernvernieuwing blijft één van de grote werkthema's van de Werkgroep Leefmilieu ook in 1984. Nu het vijfjaren plan Openbare Werken op dat vlak quasi niets voorziet, is het meer dan nodig dat vanuit de bevolking duidelijk de wens naar stadsvernieuwing geformu leerd wordt. Stadsvernieuwing zelf kan cïe Werkgroep niet rea liseren, dat is de taak van de overheid. Wel kunnen we mede de bevolking mobiliseren. Daar om dat in dit en de volgende nummers van 't Klokzjiël, ter brede informatie, een beknopte samenvatting gegeven wordt van de voorstellen die door Rik van Rossen, Rik Van de Perre en Bart Meganck gedaan zijn op onze stadsvernieuwingsdagen. uiteraard gaat het om voor stellen, om uitgangspunten voor discussie. Een brede discussie ten gronde zullen we in de maanden mei-juni organi seren. Waarcm de Burchtdam en de Neder wijk gekozen werden ter studie van de stadsvernieuwing te Ninove? De Burchtdam, cmdat iedereen wel ziet dat daar iets moet gebeuren. De Nederwijk, cmdat niemand zich daarcm bekommert vandaag, maar het toch duidelijk is dat in een niet meer zo verre toekomst deze wijk in zijn geheel een vernieuwing te ondergaan heeft, terwijl aan de rand ervan een paar probleempunten zijn ontstaan (bijvoorbeeld de zone rond Koepoort en het uiteinde van de Graanmarkt) waar door en on danks het beleid van de Stad Ninove, thans niet de oplossing voor be staat. In de oplossingen tenslotte die voor beide wijken tijdens de Stads- kernvernieuwingsdagen door de Werk groep Leefmilieu Ninove werden voorgesteld, gaat een samenhang tussen beide duidelijk worden vanuit het aspekt "invalswegen naar het stadscentrum" Vandaar de keuze van Burchtdam en Nederwijk. Ondanks de aanleg van de Centrum laan, die wel een deel van het inko mend verkeer naar zich heeft toege trokken, is en blijft de Burchtdam een invalsweg naar het stadscentrum, vanuit de richtingen Brussel, Halle en Edingen. Van deze funktie als invalsweg blijkt echter voor de Burchtdam steeds minder welvaart voort de ko men een deel van de handelshuizen staat leeg en is zelfs aan verkrot ting toe. Toch blijft er veel verkeer door de Burchtdam komen, waardoor parkeren tussen het Dr.Hemerijckxplein en de Begijnebrug een onmogelijke zaak is. Daardoor is het ook niet aange naam om als fietser of voetganger door de Burchtdam te komen: de voet paden zijn smal, en het doorrazend tweerichtingsverkeer door de bochten maakt de straat tamelijk onveilig. Wanneer we de ontsluiting van de Rechteroever eens onder de loep ne men, stellen we vast dat de Rechter oever stiefmoederlijk bedeeld is vanaf de ring leiden slechts de Brusselsestraat en de Pollarestraat naar de Rechteroever, en deze komen dan nog samen om al het verkeer door de Burchtdam te sluizen. De linkeroever met het stadscentrum is veel beter toebedeeld: vier ver schillende wegen leiden vanaf de ring naar het centrum op de rechter oever, nlGeraardsbergsestraat WeggevoerdenstraatNederwijkstraat en Centrumlaan. De Nederwijkstraat wordt als invals weg in feite weinig gebruikt maar voor het omliggende ten noorden en ten westen van Ninove staan de drie overige invalswegen ruimschoots in, voor het omliggende uit de richting van Brakel en Aalst. Het zuiden en het oosten, met een nochtans belangrijk omliggend ge bied dat op Ninove is afgestemd langs de drie verkeersassen uit Brussel, Halle en Edingen, moet het uitsluitend stellen met de Burchtdam, zodat het gedeeltelijk uitwijken naar de Centrumlaan daar een uitvloeisel van is. Er zijn dus reeds stemmen opgegaan om de Rechteroever een bijkomende ontsluiting te geven vanaf de ring, om het naar de Centrumlaan afge vloeide verkeer opnieuw op te van gen. Maar tegelijk koestert men daarbij een zekere vrees, dat van de Burchtdair zelf dan helemaal niets meer terechtkomt, wanneer aldus een rechtstreekser en gemak kelijker verbinding met het stads centrum zou tot stand komen. Inderdaad is deze vrees terecht, want de vraag of er een bijkomende ontsluiting van de Rechteroever moet komen en van wiiiir (kruispunt St.Theresiakerk of kruispunt Tram statie) kan niet beantwoord worden zonder zich de vraag te stellen wat men daarmee voor de Rechteroever zou pogen te bereiken. Zuiver verkeerskundig valt heel wat te zeggen voor een verbinding tussen het kruispunt Tramstatie en de Begijnebrug véél minder daarentegen voor een verbinding tus sen het kruispunt St.Theresiakerk en de Begijnebrug. We gaan hier niet over uitweiden om - dat dergelijke ontsluitingen voor bij gaan aan de kern van het pro bleem Burchtdam. We menen dat Ninove genoeg ontslui tingen heeft, en dat er geen nieuwe moeten bij gekreëerd worden. We menen echter ook dat, zoals reeds gezegd, de bestaande ontsluitingen ongelijk verdeeld zijn over Rechter oever en Linkeroever. De Rechteroever is stiefmoederlijk bedeeld maar dit betekent niet dat er voor de Rechteroever bijko- tiatr Or Mt»\r 'Afkraak WIE. UW Tnt r e.limktflr mende ontsluitingswegen moeten ge zocht worden. Integendeel dient een oplossing te worden gezocht waarbij de Rechteroever beter kan profite ren van de bestaande ontsluitings wegen die vanaf de ring naar het Ninoofse stadscentrum leiden. Die oplossing moet zodanig zijn dat: a.de eigen mogelijkheden van de Rechteroever beter kunnen wor den benut en aantrekkelijker uit de verf komen. b.het verkeer op de Rechter oever geordend wordt. Die oplossing moet ook samen gaan met en bevorderlijk zijn voor de stadsvernieuwing die in de Wijk Burchtdam noodzakelijk geworden is. Want de kern van het probleem op de Burchtdam is niet een tekort aan ontsluitingswegen of een verkeers- afvloeiing naar de Centrumlaan, maar wel de strukturele tekortko mingen van de Burchtdam zelf: - verkeerscongestie door het ge motoriseerd verkeer, en onvei ligheid en onaantrekkelijkheid voor voetgangers en fietsers. - te smalle, vervallen of onge schikte panden voor de heden daagse eisen die aan handels uitbatingen gesteld worden. - uitblijven van een verkeersor- dening en achteruitblijven van de verkeersinfrastruktuurte genover de toename van een aan tal funkties en diensten, waar door nochtans de Rechteroever in de laatste jaren opnieuw over aantrekkingspolen beschikt; men denke hierbij aan sporthal en zwembad bijvoorbeeld. Een laatste woord nog in dit hoofd stuk over een oplossing die sommigen menen te zien in de inplanting van een woonwijk, omarmd door Burchtdam Brusselsestraat. Ongetwijfeld be antwoordt zoiets aan de goede bedoe ling om de Burchtdam daardoor nieuw leven in te blazen, met de rede nering dat een bevolkingstoename in de wijk, door nieuwe woongelegen- heden, ook de handel op de Burcht dam zal doen heropbloeien. Die redenering is echter totaal fout stedebouwkundig is het een bewezen feit dat onder een bepaalde drempel voor het inwonersaantal van een nieuwe woonwijk, deze geen nieuwe winkels in dezelfde buurt doet ontstaan, behalve dan zoiets als een kruidenierszaak. We kennen daarvan sprekende voor beelden in eigen stad de woonwijk Ter Duyst, en de woonwijk Groene- weg, hebben geen van beide en ge durende hun hele bestaan ooit méér winkels doen ontstaan langs Linden- dreef, Denderhoutembaan en Steen weg op Aalst samen, dan elk één kruidenierszaak pas in de laatste paar jaren is daar een apotheek bij gekomen. De inplanting van een woonwijk is voor de handel op de Burchtdam slechts een pleister op een houten been, wanneer niets zou worden on dernomen voor een betere verkeers- ordening en voor stadsvernieuwing, om daardoor de strukturele tekort komingen van de Burchtdam te ver beteren Dit laatste is wat wij als oplos sing voorstellen hierna. De stadsvernieuwing is op de eerste plaats nodig op de Burchtdam, en in de tweede plaats op de Dender- kaai, om het geheel van die wijk opnieuw aantrekkelijker te maken. De stad Ninove zou daartoe het nodige kunnen doen om deze wijk als stedelijk herwaarderingsgebied te bestemmen. Wat dit allemaal inhoudt bespreken we later. Voor het uitvoeren van de diverse werkzaamheden ter herwaardering van de Burchtdam, is het nodig dat de Burchtdam en de Denderkaai éénrichtingsverkeer krijgen. Dan

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4