V. jek;«iJT V*A, '2&NEA A/E2>ERWUK NEDERWIJK WOONSTRAAT SKOON NINOVE Verdere berichten pag 9 komt er plaats voor - naast en na de werkzaamheden van herwaar dering - bredere voetgange spaden en voor stationeermogelijkhaid in de straat zelf, afgewisseld met wat groen hier en daar (bijvoor beeld de verwijding in de bocht van de straat aan de Paternoster gang) Hierdoor zal de aantrekke lijkheid fors verbeteren, hetgeen een voorwaarde is voor een herop leving van de handel. Daarnaast zou een weg tussen Paul De Montplein en het uiteinde van de Parklaan kunnen aangelegd worden met verschillende doelein den - ontsluiting van de ambachte lijke zone door het gewestplan voorzien aan het uiteinde van de Paternostergang, die ook met deze weg zou worden ver bonden. - door deze verbinding zouden de eventuele nadelen van een richtingsverkeer op de Burcht dam zelf behoorlijk opgevangen worden deze zou als een lus vanaf en naar de Begijnebrug funktioneren. De huizen die voor deze verbin dingsweg sneuvelden kregen een ongunstige kwotering in de woningenenquete, uitgevoerd in 1981. - de Parklaan die in het verleng de van deze verbindingsweg ligt, bedient enkele van de huidige aantrekkingspunten van de Rech teroever zwembad, sporthal en weldra ook atletiekpiste via een kleine weg zonder de vaste brug over de Dender de Parklaan is bij uitstek aangewezen om tot de 2de ontsluitingsweg van de Rechteroever te worden ge promoveerd Die tweede ontsluiting via de Park laan kan gerealiseerd worden door de verlegging van het kruispunt der Pollarebaan met de Elisabethlaan (zie plan De huidige toestand van dit kruis punt, in de bocht, brengt mee dat er geen verkeer de ring op kan vanaf de Pollarestraatomwille van de slech te zichtbaarheid in die bocht; voor verkeer naar de Rechteroever toe is de Parklaan ook interessanter If P#M«U Rctircafi'c £«m ATi£T»EKPiSTE bic Lamina, V ZVab.i. (iw.'i dan de Pollarestraat. De bestaande uitgangen van Pollarestraat en Pol larebaan kunnen afgesloten worden. De uitmonding van de Pollarebaan kan verlegd worden tot tegen de atletiekpiste, en over het nieuwe kruispunt verlengd naast de parking van de sporthal om daar aan te sluiten op de Parklaan. Hierdoor zal de Rechteroever over een tweede ontsluiting kunnen be schikken die niet ten nadele van de Burchtdam zal uitvallen, doch integendeel de troeven van de Rech teroever die in de rekreatiezone tussen atletiekpiste en zwembad schuil gaan, beter doen uitkomen en beter bereikbaar maken. Het inkomend verkeer uit de richting Pollare, Zandbergen, Nieuwenhove en een deel van Denderwindeke,zou op deze manier ook opnieuw Ninove binnenkomen via de Rechteroever. Tenslotte stellen we de aanleg van een brugje voor voetgangers over de Dender voor, tussen het PHTP-VH brwtHrétbtmj R.V.A.-gebouw en de Onderwij slaan. In beide richtingen zou dit nuttig zijn van de parkeerplaats op het Dr.Hemerijckxplein zijn de winkels op de Burchtdam en in de Brusselse straat dichtbij, maar ook het Administratief Centrum en het nieuwe Stadhuis kunnen van daaruit worden aangedaan. Omgekeerd is het DrHemerijckplein dan de aangewezen parkeerplaats voor langparkeerders nl.personeel van de openbare bestu ren en van de onderwijsinstelling. Hoewel nu nog alleen het Administra tief Centrum in gebruik is, kan men reeds een drukke bezetting van Be vrijdingslaan en Onderwij slaan vast stellen door geparkeerde wagens op de gewone weekdagen op de markt dag (dinsdag) zou door die voetgangers brug het Dr. Hemerijckxplein. ook een betere uitkomst bieden dan een par keerplaats je langs de Centrumlaan aan het P.T.I. bijvoorbeeld. Eenmaal het nieuwe stadhuis in gebruik, zal het er niet beter op worden! Voor de fietsers is een fietspad langs de Dender en onder de brug door langs de atletiekpiste een veilige weg naar en van de richting Pollare. Langs het Dr.Hemerijckxplein kan rondgaand verkeer de parkeerplaats bedienen en tegelijk aansluiten bij het eenrichtingsverkeer dat van de Denderkaai komt via de Vaartweg (de vroegere trambedding)die een verharding moet krijgen en een vlot ter aansluiting naar de Brusselse straat, door het opruimen van de nutteloos geworden muurtjes en vlaggemasten vóór het Dr.Hemerijckx plein. Denderstraatwaardoor een veilige weg tot aan het kruispunt Tramsta tie verzekerd wordt. En als men dan toch graag leven wil brengen Waarom dan niet het nieuwe zieken huis, als dat er moet komen, voor zien tussen Burchtdam en Brussel sesteenweg, aan dg verbindingslus tussen Begijnebrug en Parklaan Als men in Geraardsbergen een nieuw ziekenhuis midden in de stad kan plannen en bouwen (en in Zottegem) waarom moet men het dan in Ninove buiten de stad gaan zoeken in de landbouwzone Dit zou een veel betere zaak wor den voor de handel op de Rechter oever dan een woonwijk Bijkomende middelen Op de verbindingslus tussen Be gijnebrug en Parklaan, kan een dienstweg worden geënt achter de Brusselsestraat, voor autoberg plaatsen en als veilige fietsweg door een aansluiting op de Achturen- straat een doorsteek voor fiet sers en plaatselijk verkeer kan wor den gerealiseerd tegenover de St.- TheresiakerkDe twee meest weste lijke uitgangen van de Achturenwijk op de Brusselsesteenweg, kunnen dan worden uitgeschakeld, hetgeen daar tot de veiligheid zal bijdra gen. De fietsweg kan worden doorge trokken tussen Achturenstraat en Het probleem van de Nederwijk is dat op langere termijn de meeste woningen tussen Koepoort en Emiel De Molstraat aan vernieuwing toe zijn, terwijl deze woonstraat door de aanleg van de oostelijke Ringlaan een invalsweg betekent, welke funktie bij stadsvernieuwing best gescheiden wordt van de woonfunktie. Bovendien is er het donkere gat aan het uiteinde van de Graanmarkt, met de onzekere toekomst van een kultu- reel centrum als rem op iedere plan ning voor het begin van de Nederwijk en de zone tussen Koepoort en Kaai- straat Om voor twee belangrijke gedeelten van de Nederwijkstraat een stadsver nieuwingsoperatie op termijn toe te laten waarbij het woonstraatkarak- ter beter verzorgd wordt, zou de verkeersfunktie best gescheiden wor den, door een weg die de fabrieken bedient (enkele zijn in herbruik, er wordt zelfs een nieuwe gebouwd) vanaf het uiteinde van de Neder wijk (bij de fabriek D.V.Fluor - oude fabriek Merckx) en die uitmondt op de Kaaistraat (bij het uiteinde van de Graanmarkt dicht bij de "tweede brug")Deze weg zou tegelijl een echte ontsluitingsweg betekenen, zowel van het stadscentrum als van de Rechteroever Tussen deze invalsweg en het begin van de Nederwijk blijft dan genoeg ruimte over om het kultureel centrum te realiseren. In ieder geval zou de bebouwing best aansluiten bij de Koepoort, zodat die zijde van de Graanmarkt opnieuw gesloten geraakt. Een verbinding naar het begin van de Nederwijkstraat, tussen de zone voor openbaar nut (die voorzien is voor het kultureel centrum) en het eerste herwaarderingsgebied in de Nederwijk, is aangewezen, alsook een vloeiende verbinding naar de Dreefstraat. Hoe dit konkreet moet worden gerealiseerd hangt van de tegen de Koepoort aansluitende bebouwing af er is bijvoorbeeld hoogte genoeg voor een onderdoor gang onder een niveau dat bij de bovenzaal van de koepoort aansluit. De beide aangeduide herwaarderings gebieden in de Nederwijkstraat, zijn gesitueerd waar zich een meer derheid bevindt van woningen die bij de in 1981 uitgevoerde woningen enquete van het Nationaal Instituut van de Huisvesting slecht gekwoteerd werden.(zie kaartje). Bij een herwaarderingsprojekt kan daar dan een verkeersvrij woonerf tot stand gebracht worden, gedeelte lijk door renovatie in de thans bestaande straatgedeelten, en ge deeltelijk door een "inbreiding" met enige nieuwbouw, waarbij in herwaar deringsgebied I de aanwezige open plekken opgevuld worden en voor het verkeer een toegang vanaf de in valsweg kan worden gemaakt. Zo kan de Nederwijkstraat zijn oor spronkelijk karakter van woonstraat op een aangenamer manier behouden in een geheel van stadsvernieuwing, waarbij voorzieningen inzake verkeers- infrastruktuur worden ingebouwd die ook andere oplosssingen waarborgen in het kader van de thans bestaande en van een toekomstige planning. Die verkeersinfrastruktuur past in het geheel van de voor Ninove be staande en wenselijke ontsluitingen, en waarbij een beter evenwicht tus sen deze van Rechteroever en Linker oever is nagestreefd. Rik Van Rossen

Klokzjiel | 1984 | | pagina 5