cardoen Een derde van het spaghetti trio 't klokhuis is open werkten mee mus uit het examen en werd samen met Edouard Van Der Taelen, Marcel De Henau en Frans Van Pachterbeke (nog steeds op dienst) politieagent te Ninove. Maurits Pynte is een van de jongste politieagenten geweest die er ooit genoemd zijn. Bij zijn aanstelling was hij nog geen 20 jaar, zodat hij nog enkele tijd inactief is geweest alvorens werkelijk op dienst te mogen gaan. Toen ik dan in maart 1945,ins gelijks bij de politie kwam, samen met (+)Richard Gettemans, Rene Van Butsele, Marcel De Langhe, en (+)Homère Sonck, was dat het begin van de plezierigste periode uit ons leven. Voeg daarbij, dat Kami el Van Impe,Kazzaken)die steeds dienst had gedaan en dit gans de oorlogsper iode 1840-45 als bruggewachter,ook bij ons werd gevoegd als politieagent en het spel was compleet. Het trio Spaghetti werd geboren. Alle mening en, pro en contra, ten spijt wil ik hier herhalen, dat Pynte een van de bekwaamste politieagenten is geweest die Ninove ooit in zijn korps heeft gehad. Hij kon alle situaties aan, sprak vloeiend beide landstalen, is dat wij met elkaar goed konden op schieten en dat wij met "onze Kazzen" als troetelkind het goed konden stellen. HOUTBLOKKEN EN NATTE VOETEN Tevreden mensen springen wel eens uit de boeg. Dat was met ons drieën ook het geval Ik wil hier eerst en vooral nog eens benadrukken dat ons politiewerk, en ons politiepresteren, nooit geleden heeft onder ons jong veulenleven. Nooit heeft een van ons drieën moe ten voor de "rechter" verschijnen, waar het ons werk aanging. Daarnaast waren we echter rebellen en ...Pynte niet in het minst. Steeds moest gij op uw hoede zijn om zijn grappen. Hoeveel mensen heb ben zich geen tranen gelachen om zijn vertelsels en zijn mimiek en hier is een nulpunt voor Maurits somtijds dreef hij het te ver en had geen medevoelen. Onze Kazzen heeft dat meermaals aan den lijve ondervonden. Op zekere dag maakt hij onze Kazzen wijs, dat hij een karre houtblokken mag halen bij de Allumettière Merckx in de Nederwijk. deed alles wat Pynte bevoolTelkens wij de nacht deden kwam die hond mee op dienst. Zolang Pynte niet gebood, was die hond de vriend van ons allen. Hij was zo braaf dat "onze Kazzen" het aandierf (natuurlijk'op aansto ken van Pynte zelf) die hond uit te dagen, om als boeman verkleed die hond aan te vallen. Slecht is het hem bekomen, want niettegenstaande wij "Kazzen"ingeduffeld hadden met oude gewatteerde dekens en oude zakken, kwam hij fel gehavend uit de strijd.Het is op mijn aandrinnen dat Pynte zijn hond tot zich riep, of het zou "onze Kazzen" slecht bekomen zijn. Het is zondagnacht. Ik en Pynte zijn op nachtronde langs de Elisabethlaan- Leopoldlaan, en gekomen aan de Denderbrug horen wij lawaai. Na enkele ogenblikken, zien wij in de duisternis een paar silhouetten opduiken. Zij rijden per fiets, en luid zingend komen ze ons tegemoet gereden. Hun fiets is niet verlicht en gezien wij tegen de reling van de brug staan, merken ze ons niet op. Gekomen op onze hoogte, springen wij samen naar voren, en roepen het Ik mag er prat opgaan dat ik in mijn leven (en dit is nu toch al 65 jaar) vele vrienden gehad heb, en momen teel nog heb. Spijtig genoeg zijn er reeds een aantal van deze makkers overleden, waaronder een echte crack, namelijk Pynte Maurits. Zonder over drijven mag ik het stellen, dat Pynte tot één van mijn beste makkers behoor de. Ik denk, dat wij heel ons leven elkander gekend hebben. Pynte woonde met zijn ouders, en dit als enig kind in de Nederwijk. Ik in het St.Jorisstraatje. Meer dan eens heb ben we"veldslagen" tegenover elkan der geleverd. Hij als aanvoerder van de Nederwijkse jeugd, ik als leider van "Het Strotjen". Dat daar somtijds builen en schrammen bij te pas kwamen, hoeft niet gezegd.Het spreekt vanzelf dat bij ons opgroei en die kleine straatvete's achter wege bleven en wij ons voor "serieu- zer"werk dienden klaar te stomen. Pynte liep school in.de "Ecole Moyenne",toendertijd een school, voor min of meer, begoede burgers. Ikzelf, die opgevoed werd door mijn grootou ders (reeds verteld) liep school in de Koepoortstraat. Pynte was een de gelijk student, en mocht na het schoolverlaten op "nen bureau" gaan werken, bij den "Union", stekjes- fabriek langsheen de Dender. Zijn vader Achiel had daar een leidende positie, zodat zijn zoon Maurits als vanzelf daar terechtkwam. PRIMUS PYNTE Toen echter, binst de oorlog, zegge het jaar 1940, de stad Ninove 4 poli tieagenten vroeg, kwam Pynte als pri- had notitie's van Engels en Duits (wat voor die tijd reeds een hele prestatie was) kortom, hij kon zijn "plan" trekken en tussen haakjes "heel goed". Zoals reeds verteld in vorige bij dragen, is het nu eenmaal zo, dat de publieke opinie zich rap over uw persoon uitspreekt. En het publiek is niet steeds mals tegenover de arm van de wet, zodat Pynte rap aangeschreven stond als "Gij moet hem in uw karre niet hebben". En weer mag ik met de hand op het hart getuigen dat "gij hem wel in uw karre moest hebben", want wat Maurits kon oplossen op vriendschappelijke wijze, dit dan ook gebeurde. Wat echter wel waar was, is dat Pynte gaarne in de pu blieke belangstelling stond. Zo was hij een van de eersten van Ni nove, die over een motorrijwiel "Ariel" beschikte. Hij was inmid dels gehuwd met de dochter van Meester Souffriau van Outer. Deze mensen stonden aangeschreven als erg begoede burgers, zodat het aankopen van een auto, niets meer in de weg stond. Ook op zijn burgerkledij kwam Maurits gaarne naar voren. Hij droeg gaarne iets, wat een ander niet eens had. Kortom Pynte, wou gaarne "in het oog springen". Of dat nu fout is, of normaal, laat ik aan het oordeel van de lezer over. Feit Wanneer onze Kazzen met een zware handkar, puffend en zwetend in het fabriek terechtkomt, is daar natuur lijk niets van waar en mag "onze Kazzen" onverrichterzake zijn kar naar de Stwg van Geeraardsbergen terugduwen. Op zekere nacht, doet hij Kazzen zijn schoenen uitdoen, zo gezegd om te turnen. Van een ogenblik onoplettendheid van "onze Kazzen" maakt hij gebruik om in deze's schoenen, water te gieten, zodat "onze Kami el" er een paar natte voeten van overhoudt. Deze, en nog tientallen zaken in dien aard zorgen er voor, dat "onze Kazzen" op zijn minst genomen, erg wantrouwend, zoniet benauwd staat, tegenover de fratsen van Pynte. Wat niet wegneemt, dat "onze Kazzen" meer dan hem lief is, door Pynte in de doeken gedaan wordt. DIVA Het spreekt vanzelf, dat ik mij zelf in geen glazen kastje ga zetten, maar ten overstaan van "onze Kazzen" trachtte ik het zo te arrangeren, als er iets "gebeurde",dat hij toch "kontent" was, van datgene wat ik hem "gelapt" had. Met Pynte zelf, heb ik tientallen avonturen beleefd. Plezierige en...min plezierige.Zo had Pynte een grote hond, een soort bouvier, "Diva"genoemd. Die hond bevel "stoppen". Rakelings scheren ze ons voorbij en beginnen ons te verwijten van sm...pen, lui...ken, en recht op de trappers trachtten ze zich uit de voeten te maken. Maar ze hadden buiten de waard ge rekend. Diva, de hond van Pynte is bij ons. Maurits geeft het bevel van "pak ze manneken" en lijk een pijl uit een boog schiet de hond, beide wielrijders achterna. Enkele ogenblikken later horen wij reeds jammeren en huilen en liggen beide wielrijders op de grond. Wij spoeden ons ter plaatse, en Diva staat grommend voor beide personen. De hond had een van hen besprongen en doen vallen, de andere meesleu rend in zijn val. Het waren een paar jonge gasten van Meerbeke. Ze stonden daar in het schijnsel van onze lamp als een paar onno zele dutsen, dood van schrik, en bevend over al hun ledematen. Na hen een ferme bolwassing te hebben gegeven en gezien hun "lichamelijke staat" hebben wij hun maar laten gaan, er op drukkende dat, gezien ze geen licht op hun fiets hadden, te voet de resterende weg moesten afleggen. Of ze zich aan hun woord gehouden hebben laat zich raden, maar dat ze ons wel tienmaal be dankt hebben, omdat wij geen proces-verbaal hebben opgesteld hoeft geen betoog. Misschien dank ten ze ons nog meer, omdat we ze uit de muil van "Diva" hadden gered (sic). Marcel Cardoen Volgende maand: Verdere avonturen Iedere maandag van 15u tot llu dinsdag van lOu tot 12u woensdag van 15u tot 17u donderdag van 15u tot 17u staat ons redaktielokaal open voor iedereen die informatie wenst of de eventuele tentoonstelling wenst te bezoeken.We zoeken nog exposanten. KLOKHUISKROEG - TENTOONSTELLING De Klokhuiskroeg is iedere vrijdag avond open vanaf 20u. Op donderdag 19 april(witte donder dag) zal KLOKHUIS uitzonderlijk open zijn vanaf 17u. PATRICK VAN DEN STEENafkomstig uit Neigem stelt er zijn GRAFIEK tentoon (van 13 april tot 4 mei).Tot 10 april is er nog een tentoonstelling van karnavalaffiches van Rufijn en een schilderij van Paul D'haese. 't Klokhuis is gelegen: Geraardsberg- sestraat 27, 9400 Ninove Tel: 054/ 32.17.49. ABONNEMENT van april tot december'84: 300fr te betalen op A.S.L.K.-rekening 001-0971808-41 van 't Klokzjiël v.z.w. Ninove. of tijdens de openingsuren van 't klokhuis. -Germain Droogenbroodt -Azaki -Ivan De Jonge -A.G. -Rik Van de Perre -Marcel Cardoen -Lieve Wattez 83 -Tuur -Fikken -Koléra -Wim Schoofs -Paul D'Haese -Rufijn De Decker -Marleen De Cooman -Mieke D'Hondt -Mathilde Verschelden -Dirk De Wolf -Tom -Rik Wattez

Klokzjiel | 1984 | | pagina 10