SCMETrCT lezersffk/A brieven pers mede deling Karnavalkater ditoriaa KERNBEWAPENING-KERNENERGIE Aan de verkennersleiding van VVKS- Ni nove. Betreft: Uw lezersbrief van 't Klokzjiël nov.'83. Beter laat dan nooit, wil ik re- plikeren op deze brief, waarmee U Uw bedenkingen kenbaar maakte over het jeugdweekend (15-16 oktober '83), georganiseerd door de Stede lijke Jeugdraad van Ninove. - U vroeg zich af of een Jeugd weekend, dat bedoeld is voor 6- 16-jarigen "gebruikt" mag wor den als propagandamiddel tegen kernbewapening, kernenergie. Ik wil hier niet antwoorden in de plaats van de jeugdraad (dat moet die zelf maar doen...). Dus heb ik het niet over het konkrete aanbod en de voorbereiding van het weekend. Wel wil ik dit kwijt: Uw vraag lijkt me zodanig suggestief dat U het woord 'gebruikt rustig mocht vervangen door 'misbruikt'. Ik vind dat zo'n weekend (net zoals elke aktiviteit van elke jeugdver eniging dat mag/kan zijn) wel de gelijk een aanknopingspunt mag zijn om informatie te geven rond kernbewapening, kernenergie. Het is volgens mij veel zinvoller en echt niet (pedagogisch) onverant woord om dit te doen: het betekent voor jonge mensen een konfrontatie met één element uit de maatschap pij, waarin ze later zullen moeten (over-)leven. En volgens mij 'mag' dit niet alleen, het is zelfs best. Anders dreigt de vrijetijdsbeste ding niet verder te gaan dan het konsumeren van 'spelletjes' in een totaal wereldvreemd kader. Derge lijke vrijetijdsbesteding is zin loos. Of toch niet: ze is zinvol voor wie vindt dat kinderen niet kunnen (of mogen) denken, zich geen (eigen!) mening kunnen (of mogen) vormen over wat er zich rond ze afspeelt. In 't kort: als U vindt dat kinderen met kern energie en -bewapening niet mogen gekonfronteerd worden, dan belet U ook dat ze er zouden over naden ken en bekomt U weerloze jonge mensen, die enkel op bevel 'ja' of 'nee' zeggen. Uw goed recht -hoewel- om daarvoor te kiezen (als U dat dan ook dóét); ik kies voor het andere: opvoeding tot zelfstandigheid en weerbaar heid (en dit is al heel wat anders dan "zijn mannetje kunnen staan"!) Wereldgerichte aktiviteiten (wel iswaar niet uitsluitend...) zijn hier één element van. - U vindt dat er "nog steeds een groot verschil is tussen kern bommen en kernenergie" en dat het zondagnamiddagspel volledig gericht was "tegen kernenergie" Wat dit laatste betreft, moet ik beamen. Maar niet woordelijk zo als U het stelt. Het spel (het betreft hier het 'Spel zonder A- tomen' van VAKS=Vlaamse Aktiegroe- pen voor KernStop) heeft inder- daad hoofdzakelijk kernenergie als thema,maar is niet "volledig gericht tegen" kernenergie. Het stelt er wel 'gerichte' vragen rond. Het doet dit via een aantal opdrachten die qua vorm sterk gelijken op het overbekende 'Spel zonder Grenzen maar die wel specifiek te maken hebben met verschillende aspekten van (het) kernenergiebeleid in België). Naar mijn oordeel wordt er zelfs nog te weinig 'gewerkt' aan informatie en beleving van de 'spelletjes'. Voor U gaat het reeds te ver. Wat dat eerste betreft:kernenergie is nog steeds sterk verschillend van kernbommen. Ik weet wel niet precies waarom U dit stelt, maar vrees toch U met de vinger te moe ten wijzen dat U niet veel verder kijkt dan Uw neus lang is: een di- rekt verband maken tussen kerne nergie en -bewapening is echt niet uit de lucht gegrepen! Ik wil dit staven met een verhaaltje. Ik geef het als titel: 'Zullen we eens samen een bommetje maken?' Het probeert aan te tonen dat het grote verschil dat U nog merkt tussen beide lang niet zo groot is. Met andere woorden: de weg van het ene naar het andere is niet zo lang. Dit verhaal be staat uit drie delen. Het eer ste deel is klaar. Momenteel ben ik nog met de redaktie van deze krant in onderhandeling om het als redaktionele tekst op te nemen ge durende drie maanden. Misschien vindt U dus deel I in deze krant. Met een beetje fantasie (en dat hëbt U als takleider van een jeugdbeweging...), volgt U wel waar ik ermee naartoe wil. - Of ik me kan inbeelden dat een zin als "van die kerncentrales hier in België krijgen we alle maal kanker" meegedeeld wordt aan jongeren van 11-16 jaar? Ja, dat kan ik. Maar ik maak re serves omtrent hoe zo'n zin mee gedeeld wordt. Als het louter 'meedelen' is, dan heb ik er geen problemen mee. Iedereen mag een mening 'meedelen' aan jongeren (en waarom niet aan kinderen?) van 11-16 jaar. Dezen zijn oud en wijs genoeg om er uit te halen wat ze er willen uithalen. Belangrijk hierbij vind ik wel dat ze dit dan ook zelf mogen doen... Ik kan me ook inbeelden (ik vrees zelfs dat dat wel degelijk gebeurt!) dat 11-16-jarigen een zin (mening of houding...) niet meegedeeld, maar ingedreund krijgen. In dit geval kan ik het niet goedkeuren, maar dan spreek ik ook niet meer over 'meedelen', dan durf ik dit katalogiseren onder de rubriek ki ndermi shandeling Begrijpt U, ik geloof er nog al sterk in dat ook kinderen en jongeren kunnen denken. Ik denk zelfs dat zij dit (nog) op een authentieke en eerlijke manier kunnen (en durven); dit wil zeggen zonder vooroordelen. Tenzij die al van elders komen (school, ou ders, jeugdbeweging, tv-feuille- tons, - U konstateert dat Uw (en niet dat van een of andere jeugdver eniging? - nota van mezelf.) jeugdweekend niet met 1 maar meerdere stappen achteruit ging. Let op Uw woorden (en zeker op de onderstreepteasjeblief. Het jeugdweekend was niet het Uwe, wel eerder van de jeugdraad en nog meer dat van de kinderen zelf! Tenzij U het anders bedoelt (name lijk in naam van een jeugdvereni ging die zich sterk bij de wer king van 'haar' stedelijke jeugd raad betrokken voelt). Zoja, dan hoop ik dat deze jeugdraad hier erg blij zal mee zijn (ik ook...) Nu, dat dit weekend niet met één, maar met meerdere stappen achter uit gaat, wil ik op zijn zachtst betwijfelen. Volgens mij gaat het niet met meerdere, maar zeker met één stap vooruit. Hiermee bedoel ik dat ik het erg op prijs stel dat een poging is gedaan om een vrijetijdsaanbod te doen dat in de lijn ligt van wat ik in mijn antwoord op Uw eerste vraag be schreef. Eén stapje maar, omdat ik vind dat de voorbereiding en konkrete uit werking van dat aanbod niet dat was. Ik verwijs onder andere naar de mening van Mamera en Kome- ra, die in hetzelfde Klokzjiël als Uw brief verscheen. Toch is dat éne stapje genoeg voor me om te zeggen "Sjapo, doetj zeu veurt...! D'er zitj meziek in..." En volgend jaar een stapje verder of beter. - Uw voorstel aan de organisatoren zich eerst zelf goed te informe ren, huldig ik. Toch ben ik zo vrij U ongeveer hetzelfde voor te stellen. Infor meer Uzelf, alvorens U probeert anderen niet te informeren. Tot later. ivan de jonge. STADSBIBLIOTHEEK NINOVE VERSCHERPTE VEILIGHEIDSMAAT REGELEN De laatste maanden werd er in de P.O.B., Dreefstraat 16 te Ninove een stijging van de boekendiefstal vastgesteld. Het opnieuw aankopen van de ver dwenen werken is voor de biblio theek een zware uitgave, en vol gens de Vaste Commissie van Ad vies van deze instelling een "nutteloze uitgave die niet te verantwoorden is in deze tijd van crisis en besparingen". (dit op haar laatste vergadering van 22 maart jl Het ontvreemden van boeken komt overal in België in stijgende lijn voor. Er werd besloten dringend maat regelen te treffen hiertegen. Ninove zal fungeren als PILOOT- STAD bij het uittesten van een nieuw elektronisch beveiligings systeem type BRET-elVI'S. (=Bilateral Record Edit Telepre- cessing End Language ofte Bilaterale opneem opmaak eind Taal) Indien het resultaat bevredigend blijkt te zijn, zal het systeem worden uitgebreid over alle Open bare Bibliotheken. Hoe werkt dit systeem De boeken zijn aan hun respectie velijke rekken vastgehecht bij middel van een 3 m lange elasti sche metaaldraad. De lengte van deze draad is ruim voldoende om toe te laten het werk uit het rek te nemen en in te zien. Op deze wijze aangesloten kan het perso neel aan de balie een overzicht hebben van de manipulatie op een controlescherm. Bij het effectief ontlenen wordt het boek door het personeelslid als het ware ontkaft bij middel van een "Buffer" (geheugen) en worden ter plaatse automatisch alle "data" (gegevens) van de ontlenersfiche doorgegeven aan de centrale computer. Dit "Simultaneous batch processing system" (gelijktijdige groeps gewijze verwerking) sluit alle verdere manipulaties van fiches •en kaarten uit. Tevens zijn er met dit systeem doorlopend per soneelsleden aanwezig tussen de rekken. Deze test zal lopen over een peri ode van 3 maand en de helft van het boekenbestand zal ingeschakeld Karnaval is weer eens achter de rug. Ninove viert weliswaar dit feest IN de Vasten, daar waar dit oorspronke lijk een laatste uitspatting was vóór de boetetijd. Karnaval zal wel nog véél ouder zijn dan de katholie ke kerk ons doet geloven. In het nabije Geraardsbergen vier men "tonnekenbrand" rond dezelfde pe riode. Een groot vuur wordt aange stoken op den Oudenberg en beant woord met vele vuren in de omliggen de dorpen. "De winter wordt ver brand" klinkt het in de volksmond. Karnaval is in feite een vreugde dans voor het nieuwe leven dat ont staat in de natuur. Dat dit "hei dens" feest ook nog in onze huidige geïndustrialiseerde wereld actief wordt gevierd, kunnen we alleen maar toejuichen. Ninove heeft op dit gebied zijn best gedaan. We konden dit alles van nabij volgen in ons KLOKHUIS, dat vooral van maandagavond tot dinsdagavond van karnaval werd platgelopen door hon derden feestvierders. Maar na het feest komt de onvermij delijke kater. Wij bedoelen niet de traditionele "houten kop" maar het zogenoemde "spaarplan" van onze regering. Terwijl wij aan het hotsen en botsen waren, werd er in Hertoginnedal een duivels plan gesmeed. Volgens sommigen "de dui delijkste frontale aanval tegen de wereld van de arbeid sinds een halve eeuw". Volgens dit plan moet er dit jaar 48 miljard bespaard worden om tegen 1986, 230 miljard op jaarbasis te bereiken Of is het nu 350 miljard?; Dit alleen maar om de schatkist uit de spiraal van haar tekorten te til len. Als deze inlevering is gebeurd, zou men terug aan de slag kunnen en de werkloosheidscijfers zien dalen.Wie logisch nadenkt is het hiermee uit eraard niet eens, want tegen 1986 zal de werkloosheid nog met enkele duizenden aangegroeid zijn. Want inlevering betekent koopkrachtver mindering. En koopkrachtverminde ring brengt vroeg of laat bedrij ven in gevaar, die hun produkten niet meer aan de man kunnen brengen. Bedrijven die niet kunnen verkopen gaan failliet en de cirkel is rond. Zo eenvoudig is dat. De krisis is niet de fout van on ze regeerders. Daarvoor is België te klein. Maar wat we wel aan onze bewindslieden kunnen verwijten is hun kortzichtigheid. Sedert 1974, bij het begin van de energiekrisis diende te worden ingegrepen. Op dit moment diende het schip van koers te veranderen. Maar nü tien jaar later zitten we midden in de storm. Laat ons hopen dat het schip niet met man en muis vergaat. Wij doen in ieder geval onze red dingsboei reeds aan. De redaktie worden. Ten einde het publiek vertrouwd te maken met deze nieuwe regeling worden er vanaf 1 april telkens om 15 uur gedurende 1 uur demon straties gegeven. Nieuwe lezers kunnen zich dan ook laten inschrijven. Verdere informatie kan worden be komen in de P.O.B., Dreefstraat 16. 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- 1 Ninoofse toestanden. Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld. De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden. Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres bekend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven. ^Jv.z.w. 't Klokzjiël en de au teurs, fotografen of tekenaars Behalve voor aanhalingen ten be hoeve van kritiek of polemiek is elke overname van bijdragen af hankelijk van een voorafgaande- lijke en schriftelijke toelating.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 2