MARIAKEN KALLEBALLE: Gazetten verkopen was vroeger wat anders 4 Zowat elke school had vroeger haar bollewinkel, als een soort verlengstuk, maar dan wel als "vrij gebied"In de bollenwinkel begon de heerlijke vrije tijd na die verdamde schoolkazerne 't Zusterhuis ging bij "Mariake Slek"t College gaat nog steeds bij Simonneken, de meisjesschool van 't Klein Kloosterken ging bij "Gistjn", de jongensschool bij "Leineken Bakker en de "Kol Majen" ging bij "Mariaken Kalleballe" Die laatste drie etablissementen lagen elk nog geen honderd meter van mekaar en toch waren het drie aparte werelden. Kurieuze kin dertijd Maar Mariaken Kalleballe was en is in de eerste plaats een gazetten- verkoopster en daarbij waarschijn lijk nog onze oudste Klokzjiëlver- koopster. Ze is een stuk levende geschiedenis van Ninove. Ze heeft nog een duimdik handgeschreven boek met Ninoofse MarktliedjesZe weet nog te vertellen uit de tijd dat er in Ninove zelfs nog geen krantenwinkels waren en dat de meisjes een paar zwarte kousen kregen van meneer de Deken met hun eerste kcrrmunie. Maar laat ons beginnen bij het begin. MARIAKEN KALLEBALLE Mijn naam is Maria De Leenheer. Die bijnaam komt van mijn vader zijne kant. Dat is al vanuit zijn kinderjaren. JEUGD OP 't KARELEUT MK Als we kinderen waren staken we vanalles uit en hebben we veel plezier gehad. Ik trok steeds met mijn broer mee, we scheelden 3 jaar. Ik heb er meer slagen van gekregen dan eten en toch moest ik erbij zijn. Op 'T Kareleut (Karelhoofd- straat) waren 36 kinderen, waarvan 8 meisjes. Onzen Beir was altijd de pompon. Als iemand iets uitge spookt had Beir had het gedaan. Hij moest er niet aan of omtrent geweest zijn. Zo ne kwade naam had hij. Maar nooit nikske pakken hé. Dat deden we niet. Af en toe mochten we gaan helpen in het groentemagazijn in 't Kare leut bij Cyriel uit 't Kalf. Die mensen kwamen van de markt en om te helpen kregen we iets. En kontent dat we waren Ik ben ook bij de zangsocieteit geweest en bij de turners. Ik lachte graag, danste, sprong en zong.Allé 'k was sen boluit apart.Valerie Violon onderhield de zangsocieteit en meneer Steppé was dirigent.Dat was in 4 tonen dat er gezongen werd en Mariaken was d'r gei ren bij.Van de turners daar heb ik nen diplom van.Dat was in de zaal van de Roosevelt, de liberale cerkel.Voor mijnen diplom zijn we 3 maand naar Gent moeten gaan om te laten zien wat we konden. Met vieren zijn we daar naartoe geweest en twee zijn daar gediplomeerd in 1924. UNION EN STICHELMANS In de Geraardsbergsestraat.Altijd een goede leerlinge geweest. In mijn klas zaten meisjes die nog bijlessen volgden om vooruit te zijn en dat waren Louisa De Boom, Julienne Callebaut, Julienne De Vidt, Georgette Van Vlaanderen en ik was de vijfde. We zaten steeds samen en ik volgde hen goed op. werk bij en ik moest mee. Toen werd de ransel nog op de rug gedragen. Om 4 uur stond hij aan 't station voor de koolputters en ik moest om zes uur aan 't station zijn om te helpen om daarna om acht uur op fabriek te zijn. 't Was nie gemakkelijk MK Dat was "Het laatste Nieuws, Tiet Rijk Der Vrouw, Sportwereld". Jefke was goed gekend, hij was kommissionair bij Stichelmans ge weest. Ook was hij bij de zang- sociéteit. Hij kreeg veel werk,en slaafd aan hem. Ze riepen van "Dizjeken is daar", hij riep van "Dag mijn protjen, kameraad, manneken" enz.Eenendertig jaar heeft hij gazetten bedeeld. In 1938 vroeg mijn schoonbroer, Modest Van Op Den Bosch om samen met hem de ronde te doen omdat vader stopte. Ik heb me laten over halen. Maar in 1944 moest het ge daan zijn om samen te werken. We hadden nog geen nagel voor in ons gat te krabben en dat om te werken van 's morgens tot 's avonds dat kon zo niet blijven duren. Samen Eens 14 jaar, was het werken op fabriek geblazen. Ik liep om daar te zijn. Als Gabriel Evens van den Union kwam zeggen dat ik daar mocht beginnen werken moest ik zelfs geen eten meer hebben. Zo gelukkig dat ik op fabriek mocht gaan werken..maar 's avonds kwam ik met een verschrikkelijk hoofd naar huis, van het lawaai van de machienen. Mijn eerste konzjeem was op een goeie acht dagen 101 frank. Ik liep ermee naar huis, zo gelukkig was ik. 'k Was ne loper. Mijn grootvader woonde als portier op het Stichelmansfabriek en die zei altijd tegen mij "Mariaken, 'k zou liever hebben dat ge bij ons komt werken, ge zijt veel te braaf voor op zo'n fabriek te werken". Dat was daar niet slechter als de andere fabrieken, want de Union heeft de mensen rijk gemaakt. Op mijn 17 jaar ben ik dan toch maar bij Stichel mans gaan werken en daar was ik één van de beste spoelsters. Als er fijn garen moest gespoeld worden om de handschoenen te stik ken dan was dat niemand anders dan Mariaken. Tot in 1938 heb ik daar gewerkt, dan ben ik moeten thuis blijven. Ik had ook al een kind. In 1931 ben ik getrouwd. Vijf jaar en half nadien was ik in positie van onze Roger. Ik kon niet uit de voeten van de zere benen, spataders. Altijd staande werk gedaan. Sindsdien heb ik niet meer op fabriek gewerkt. JEFKEN KALLEBALLE EN ZIJN HONDEKAR MK Dat is mijn vader. In 1922 Ts mijn vader als gazettenverkoper begonnen omdat hij zonder werk zat. Eén gazet kostte 15 centiemen. Er was in Ninove een verkoper van de "Vooruit", "Nieuws Van Den Dag", maar voor "Het Laatste Nieuws", konden ze geen verkoper vinden. Mijn vader stelde zich kandidaat en werd aangenomen. Er kwam veel EINDELIJK AAN DE KOEPOORT met mijn man hebben we een gans jaar elders gewerkt en daardoor heb ben we ons recht getrokken. In 1938 zouden we een winkel willen begin nen in de Geraardsbergsestraat, maar Modest was er tegen omdat iedereen zou zeggen "Hier zal Mariaken goed zitten". De moed niet opgeven, ging ik elders zoeken om mij te vestigen. Het meisje dat hier vóór mij in het huis aan de Koepoort een kruidenierszaak had, wou dat huis verkopen. Ze vroegen er echter teveel geld voor en dat kon ik niet betalen alhoewel ik toch al spaar geld had. Met 5 frank tegelijk spaarde ik om toch mijn eigen zaak te kunnen beginnen. En zo zijn we er in 1952 toch aangeraakt. MK Ik heb geen tijd om te lezen. TL leef met de hoop mee en met de kinderen. BELEEFD ZIJN besloot een kar te kopen met een hond. De hond wist héél goed tot waar hij mocht lopen. Aan been houwer Soetaert op de Buchtdam, daar bleef dat beest staan tot hij iets kreeg alvorens verder te wil len lopen. Dat werd allemaal te voet gedaan. Onze eerste fiets kregen we in 1936. 'T KLOKZJIEL Iedereen kent u als Mariaken Kalleballe, wat is uw echte naam en vanwaar komt die bij naam KL Zijn er nog andere mensen in uw familie die ze Kalleballe noemen? MK Ba ja, ik heb nog een zuster van 87 jaar, één van 84, een broer die dood is, ik word nu 78 jaar en dan heb ik nog een zuster die 6 jaar jonger is. KL Kunt ge ons nog jeugdherinne ringen ophalen KL Waar zijt ge naar school ge weest KL Wat verkocht hij allemaal Jefke Kalleballe die met kar en hond kranten aan huis bestelde KL In ons kijkboek, Ninovieters Kaffeegieters staat een mooie foto van de rondrijdende gazettenver- koper Jefke Kalleballe. Is dat familie KL Hoe lang zit ge dan alles bij mekaar in 't gazettenbedrijf MK Altijd mee met vader op ron- Të geweest vanaf 1922 en zo raak te ik ook bekend, 'k Moest nooit bij niemand buiten blijven want ik werd graag gezien. In 1931 ben ik getrouwd. Mijn man deed ook een ronde omdat het voor mijn vader teveel werd. Die ronden waren allemaal per fiets Meer- beke-Pamel-Kattem-Leberg-O.L.V.- Lombeek. De kinderen waren ver in de bollewinkel begint de heerlijke vrije tijd na die verdomde schoolka zerne. KL Ge zit nu al jaren tussen de gazetten en tijdschriften,leest ge zelf veel KL 's Middags en rond vier uur is het hier een echte overompeling van schoolkinderen. Kunt ge nog Zo zien we Mariaken nog dagelijks in de winkel

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4