Venhand voeiba/fnaude en B.PA. Bunchtdam HENGELRUBRIEK Komt het dóorvissen? vaart minderen In de krant La Lanterne-La Meuse verscheen een interview met een anonieme grootindustrieel uit het Luikse,bedrijvig in de voet ballerij. Indien men de uitla tingen van deze man mag geloven is een ninoofse toestand er de oorzaak van dat men in het zwart-geld-circuit in het Bel gisch professioneel voetbal is gaan snuffelen ongelooflijk Oordeel zelf. BELLEMANS Volgens de Luikenaar, door Guido VAN MEIR in Humo van 15/3/84 om schreven als would-be maffioso, is de ophefmakende kruistocht te gen de belastingfraude in de voetbalwereld te herleiden tot een vete tussen de als liberaal bekend staande onderzoeksrechter Guy BELLEMANS en de C.V.P. De gedachtenkronkel van voornoemde industriëel luidt als volgt de onderzoeksrechter heeft in 1982 eens twee CVP-medewerkers van Minister AKKERMANS enkele weken aangehouden wegens geknoei met gewestplannen. Daarom zou de C.V.P. de benoeming van BELLEMANS tot vrederechter in MOLENBEEK ge- torpeteerd hebben. Uit wraak zou "sheriff-BELLEMANS"zoals hij door sommigen wordt genoemd, in de stront zijn gaan roeren van de fraudepraktijken bij die voetbal clubs waarin CVP-figuren aan de touwtjes trekken, om te beginnen bij Wauters (kredietbankvoorzitter) Ook andere sportfiguren zochten politieke motieven achter de in gezette klopjacht op zwart geld rond het voetbalveld. De affairistische bovenlaag houdt het blijkbaar niet voor mogelijk dat een onderzoeksrechtertje uit puur plichtsbesef orde op zaken wil zetten in kringen waar be lastingfraude en omkoperij als een doodnormale zaak worden beschouwd. Humo formuleert het als volgt: "In die sportwereld voelt men zich gedekt door de bedrieglijke sug gestie van onbaatzuchtig mecenaat, men vertrouwt erop dat de irratio nele dweepzucht rond het sportge beuren de achterliggende vunzig heid met de mantel der verdwazing zal bedekken". MIRAKEL Maar waar is nu het verband met het Ninoofse BPA-Burchtdam De Klok- zjiël-lezers van het eerste uur zullen wel zelf reeds op deze vraag kunnen antwoorden. Voor de andere, deze opwarming van de Burchtdam- story. In 1975 voorzien de Ninoofse ge meentevaderen op hun ontwerp ge westplan van Ninove-Aalst-Zotte- gem-Geraardsbergen dat de Burcht- dam-weiden niet voor wonen be stemd zijn. Via een struktuurplan voorgekauwd door de luche immobi1iëngroep "I" tracht de toemalige SP-schepen van openbare werken, Jacques Timmermans, door allerlei spits vondigheden daar een woonzone van te maken voor 300 woningen. Alle middelen hiertoe zijn goed, tot en met de misleiding van de gemeenteraad. Ondanks anderslui dende adviezen van de provincie, de Regionale Adviescommissie en de toenmalige bevoegde staatsse cretaris van Ruimtelijke Ordening EYSKENS, verschijnt op het bij Koninklijk Besluit van 30/5/78 vastgelegde gewestplan de bewuste Burchtdamsector als bestemd voor woonuitbreiding gebied. Nergens in het KB van 30/5/78 staat een motivering voor deze bestemmings wijziging. Groen werd hij,wonder rood. Daar de werkgroep Leefmilieu van Groot-Ninove echter niet ge looft in mirakelen, bracht ze een rijkelijk gestoffeerd dossier uit waaruit bleek dat, met mede weten van de CL-PVVV-Coalitie- partner, en met name de huidige staatssecretaris Louis WALTNIEL op grove wijze werd geprutst aan documenten. De Werkgroep Leefmilieu diende klacht in bij het gerecht en het Hoog Komitee Van Toezicht toog op pad. Dit alles haalde de nationale pers. Daar er ook straf rechterlijke kanten aan deze zaak verbonden waren ("het plegen van valsheid in geschrifte door openbare ambtenaren")werd de onder tussen reeds befaamde onderzoeks rechter Guy BELLEMANS met een on derzoek belast. Dit leidt uitein delijk, op 24/6/82, tot de aan houding van twee ex-kabinetsleden van Mare EYSKENS die ondertussen tewerkgesteld waren op het kabinet van Minister AKKERMANS, nlkabi netschef Jo VAN EETVELDT, CVP-bur- gemeester van Bornem en kabinets medewerker voor stadskernvernieuwing Leonard QUINTELIER, CVP-schepen van Geraardsbergen. Deze beide heren bekenden aanvankelijk de vervalsingen Vlak voor de defi nitieve goedkeuring werd zo'n gewestkaart voorzien van de ko ninklijke en ministeriële hand tekening en nadien met een plastieklaag overgoten. Nadien, maar vóór dat het origineel plan naar de drukker vertrok, presteer den deze ambtenaren het nog stukjes van de kaart aan de achterzijde weg te snijden en te vervangen. Dit "herkleuren" van percelen kan drassige landbouwgrond plot seling omtoveren in veel duur dere bouwgrond met de daaraan verbonden meerwaarden. RECHTSSTAAT Ondertussen is dit onderzoek uit gegroeid tot een mammoet-dossier waarbij meer dan duizend perso nen werden verhoord, waarbij al 180 belangrijke vervalsingen in de gewestplannen werden vastgesteld en al meer dan 100 inbreuken wer den bekend door personen uit ALLE politieke partijen. Vooraleer dit dossier voor de rechtbank zal kunnen komen, zal tevens nog de parlementaire onschendbaarheid dienen opgeheven te worden van. meerdere ministers en staatssekre- tarissen, waaronder Dhoore, Eyskens, Akkermans en Waltniel. Dit onderzoek is nog steeds gaande, de vraag is echter of Bellemans ooit zijn slag zal thuis halen en België zodoende het grootste (politieke) proces sedert de be vrijding zal beleven. Indien deze zaak zonder enig gevolg blijft en men de zaak zou laten verjaren of seponeren dan zou men in België nooit meer kunnen spre ken van rechtsstaat en is het bewezen dat niet alle Belgen ge lijk zijn voor de wet... Wat nu betreft het B.P.A.-Burcht- dam zelf, is het zeker, dat de Burchtdam op dit ogenblik op het gewestplan nog steeds geen park zone is geworden. Een dergelijk K.B. is nog steeds niet in het staatsblad gepubliceerd. De Gazet van Antwerpen van 26/5/81 en De Denderklok van 12/6/81 kraaiden dus te vroeg viktorie STRONT Uit dit verhaal blijkt duidelijk dat er bij alle partijen stront aan de knikker is. Het verhaal van de anonieme Luikenaar mag voor ons part als misplaatste roddel worden geklasseerd. De enige link tussen het Burcht- damdossier en het voetbalschan daal is toevallig de bekwame onderzoeksrechter BELLEMANS die zich niet laat chanteren, hoe zwaar de druk vanuit de poli tieke cenakels ook moge wezen. Zo'n ambtenaren verdienen onze Er wordt al zovele jaren over die sluitingstijd gesproken en gepala- berd zodat onze hengelaars enkel en alleen nog opletten op die sluitingsdag en op de dag dat ze mogen herbeginnen. Bij onze noorderburen hebben ze de oplos sing gevonden en misschien wel terecht. De Nederlanders vissen vanaf 15 dezer VRIJ, hun sluitings periode is voorbijgestreefd, voor waar men mag gerust spreken van een hengelsportgeschiedenis. Jullie moeten nu ook niet denken dat dat allemaal van een leien dakje is gelopen. Administratief is het zo een beetje een dikke bobijn die dan ten andere nog zeer langzaam afloopt, zelfs niet te vergelijken met een vertraagde film neen, volgens de "Kees" nog trager dan een slak Wij kunnen ons dan ook een gedacht geven tegen welk jubileumjaar wij hier,Belgen, er gens iets in die zin zullen beleven, wetende dat wij van nu af aan al een paar jaren achteruit staan. D'er zijn natuurlijk vele argumen ten aan te pas gekomen, polemieken werden zowel langs de politieke kant, dan van de beroepsvissers en dan van een groot stuk mensen die van de visserij veel hebben ge hoord, maar het zelf niet kunnen, blootgelegd. Dan kwamen daar ook de oevereigenaars, de watereige naars, de beheerders bij te pas en, alvorens de soep eetklaar kwam, kunt u gemakkelijk raden welke hoeveelheden peper en zout d'er uitgelekt werden Wij weten dat, als er ooit een gesloten tijd is uitgevoerd geweest, dat vast en zeker met goede bedoelingen geweest is, het ongetwijfeld toegepast ge weest werd ter bescherming van de vis in zijn paai periode, en heeft natuurlijk het natuurbehoud daar een grote rol gespeeld. Langs de andere kant vissen de beroepsvis sers tonnen vis uit de Nederlandse waters vóór de paai periode, pre cies of het nu juist hetzelfde niet is vóór de periode afvissen of d'er na, ze zijn toch weg,en wat weg is kan toch ook niet meer paaien en voortkweken. Allemaal dikke kul, maar het slachtoffer was de "kleine" visser met zijn onnozel hengeltje, die werd de schuld op de hals geduwd dat HIJ de visstand kapot maakte, laat ons lachen. Door natuurbeschermers werd ge vreesd dat door de vissers te veel schade aan het riet en de oevers en de vogelnesten en de broedplaatsen zou berokkend worden Ik geloof dat die mensen vergeten dat het niet de hengelaars zijn, ne slechte zit er overal tussen, maar dat het mensen zijn die TOCH ZO GRAAG de natuur bezien en over lopen en dat daar het groot pak van natuurbeschadigers zit en ner gens anders, want ze kennen het verschil nog niet tussen riet of gras, een eenden- of een ratten- nest, ze lopen d'er maar overal d'erop of d'er door, WANT voor hen is er geen sluitingstijd. Kortom, vele punten zijn nog wankelbaar in de Nederlands vrijstelling, toch wel zeer groot, dat brasem, blei, voorn én karper vrij zijn. Zij hebben het toch wel ingezien dat de natuur zich niet laat be velen, dat dit jaar de paartijd vroeg ligt en het volgende jaar twee maanden later,zodus. Bij ons zijn zij hiervoor nog niet te vinden. Men kan of mag de ver gelijking niet maken tussen beide landen op hydrogebied, de natuurlijke omstandigheden verschillen te veel, de zuiverheid en het biologisch vlak zijn zoals zwart en wit. Niet tegenstaande dat, zou toch een voorstel ingediend worden aan de minister met als doel een vol ledige sluiting van 15 april tot 30 mei en geen sluiting meer vast te leggen op de weekends. Het ware wat, want ten slotte heb ben wij als sluitingstijd, 2 maand en half, 3 maand winter, is omtrent een half jaar om nog tijd te vinden onze sport te beoefenen. Moest het"l 1/2 maand projekt" er door komen 't zou toch al ne "maand- sprong" zijn. steun' Tuur Fikken Hier en daar in Groot-Ninove ver schenen deze bordjes. Kernachtiger dan de "DENK AAN ONZE KINDEREN EN BEJAARDEN. RIJD VOORZICHTIG"- borden, die reeds vroeger onze wegen sierden, zetten ook deze wegsignalen aan tot méér voorzich tigheid. Als de automobilisten er nu nog rekening mee houden zullen vele ouders minder angsten door staan, telkens een wagen of een brommer de straat doorkomt. Voor wanneer de verkeersdrempels

Klokzjiel | 1984 | | pagina 8