b Ester nies in de gebieren WATER EN VUUR 3 tt 3 a zullen ze dan... E E radii E raciaa nis Si a mrü a a NINOOFS KRUISWOORDRAADSEL wL -Zijt ge met Witten Donderdag ook 't stad ne keer ingetrokken om naar de winkels te gaan zien, Mamera -Ja'k, Komera. 't Is lang geleden dat't zo schoon weer was op de Nienofsken kommersantendag.Azeu een volk dat er op baan was.Op de luizenmert van de Stoësjen- berg kost ge op de koppen lopen, 't Was een plezier om zien. -Ik heb daar ook gelopen. Maar is 't u ook opgevallen aan de Viggemert dat den ouden treur wilg van 't oud kerkhof afge zaagd is Waarvoor was dat nodig? Als ze subiet de leste graven daar wegdoen, zult ge aan niks niemeer zien dat de oude Ninovieters daar vroeger lagen. Dien boom kon de leste herinnering zijn. -Dat zal waarschijnlijk d'eerste fase zijn in 't plan om daar een groene zone aan te leggen met parkeergelegenheid. Begrijpe wie kan -Begrijpen, Mameerken Ge moet serrewoordig een wreed speciaal verstand hebben om 't stadsbe stuur te volgen. Er wordt bij voorbeeld door d'oppositie in de gemeenteraad op gewezen dat de brandveiligheid in de boven zaal van de bibliotheek in den Dreef veel te wensen overlaat. Der wordt aan Etjen gevraagd wie dat er verantwoordelijk is als er brand moest uitbreken terwijl dat daar iets te doen is met veel volk. -Gelijk dat tegenwoordig de scho len in Aalst en Pamel in brand vliegen. -Jaja, maar weet ge watdat Etjen daarop antwoordt Ge zoudt misschien peinzen dat hij zou beloven voor nen nooduitgang of nen brandtrap te zorgen, laat staan dat ze zouden beginnen klappen van die fameuze polyva lente zaal te zetten. Vergeet het, Mamera. "Als g'azeu begint, is 't direkt gedaan", zeit den berremiëster, "geen aktiviteiten met veel volk nie meer in die zaal'1 en daarmee is de kous af. -Op. den duur kunt g'hier in Nie- nof alleen nog koersen inrichten. -Da's misschien zijn bedoeling. Voor u een ander voorbeeld van elen hersenkronkels te geven, moet ik van 't vuur op 't water springen. Ge weet dat er nu al jaren en dagen aangedrongen wordt om nu eindelijk ne keer met de zuivering van den dender te beginnen. -'t Zal ne keer tijd worden zeker! -Awelde Lukken Durang vindt van niet. Hij vindt dat de Wa len eerst stroomopwaarts moeten zuiveren, vooraleer dat we hier in Nienof ons smerig afvalwater moeten beginnen filteren. -En de Walen kunnen dan zeggen dat de Vlamingen eerst moeten zuiveren of dat't anders geen avans is. Zo kunnen we nog honderd jaar wachten op dat zuiveringsstation. -t Is dus weer den taktiek van de kat uit den boom kijken. Alle redenen zijn goed om niks te moeten doen, maar de belastingen opslaan, dat kun nen ze wel -Maar daar hebben ze toch lelijk tegengepakt. Ze moeten van de Provincie elen opslag inslikken, 't zal elen leren, de sloekers. Maar zeg, Komera hoe zit dat nog met d'oprichting van een akademie in Nienof Daar gaat toch al lang een petitie voor rond en ik heb g'hoord dat er in de kulturele raad ook op aan gedrongen is. -Ge weet dat er altijd met de scholenstop en met de bezuini gingen geschermd wordt en dat 't stad zelf die kosten niet kan dragen en patati en patata. Maar nu heb ik g'hoord dat er een afdeling plastische kunsten in d'avondschool van 't stad zou kunnen ingepast worden als ver vanging van slecht florerende vakken. Ik ben ne keer kurieus of dat de schepenen van kuituur en onderwijs een sjiek weird zijn en of dat z'er zullen op ingaan. -Ik hoop het, maar ik vrees er voor, met een bestuur dat al peist van een velobaan aange legd te hebben met een stippe1- lijntje op de grond te trekken. die deze oprichting in de weg stond, omdat ze niet het gevaar en alleen hun brood (geld!) zagen. Ten andere, die dubbele taak waarvan U sprak de pro liferatie (verspreiding) van kernwapens tengengaan en tege lijk de verspreiding van kern energie bevorderen. Het tweede was belangrijker dan het eerste. Vandaar dat er van dat I.A.E.A. niet veel waarborgen te ver wachten waren. R.R.Dat hadden we ook wel gezien. W.-F.M.Dat wel, maar wat laat, hé En het spelletje van de vredelievende muis en de stoute, rode olifant heeft U mooi verder gespeeld men vond het non-proliferatiever- drag uit. R.R.Inderdaad, met de bedoe- 1 ing. W.-F.M. Heb ik óók gelezen En 't klubje van 3 was al met vijf, waaronder natuurlijk de stoute rode olifant. R.R.Wie bedoelt U? W.-F.M.Wel,"die rooi", waar U het met de takleider over had.. R.R.: Ah De Sovjetunie?! W.-F.M.Ach! Valt zo niet uit de lucht. De bedoeling was weer mooi ten toon gespreid, maar in feite moesten de Verengde Staten nog eens hun blazoen oppoetsen, Rusland wou de ontwikkeling van de atoombom in China verhinderen of vertragen en tenslotte voelden de overige ondertekenaars zich bedreigd door buren met een hoogontwi kkelde kerntechnologie R.R.U moet dat allemaal niet zó stellen. De bedoeling was inderdaad zuiver De politieke wil van een aantal landen was echter niet in dezelfde mate aanwezig..want tenslotte heeft het verdag van Londen... W.-F.M.: Ho, Ho Een ogenblik. U gaat te snel. Nog niet alles is gezegd U vertelde niet dat landen die dit verdrag niet on dertekenden, er ook niet door ge bonden waren. En de landen die wel tekenden kregen dus te doen met een ongehoorde konkurrentie (bv door Frankrijk) en zagen markten verdwijnen in landen die liever geen kontroles zagen. Het verdrag bleek dus niet haal baar en mislukte kompleet. Het is hierdoor dat India er in slaagde een kernbom aan te maken in 1974... R.R. Maar het verdrag van Londen poogde ook hieraan een mouw te passen. W.-F.M.Mooi gezien, maar in wezen maakte dit geen verschil uit wie niet tekent, is niet gebonden, en wie wel teken de kon het verdrag (net als het vorige verdrag trouwens) gewoon opzeggen en de weg naar de bom is gewoon vrij. R.R.U bent wel goed ingelicht, moet ik zeggen. W.-F.M.ik kijk niet alleen TV, ziet U. Ik lees ook andere lektuur, waarin dit spelletje van de nukleaire lobby klaar wordt uiteengezet. R.R. Toch is het voor een ge- bonden land moeilijk te verde digen om met een van de verdragen zo openlijk te breken, gezien de bedenkingen die de publieke opinie hierbij zou maken... W.-F.M.Inderdaad, daar hebt U gel ijk in. Maarre ofwel bent u niet zo goed ingelicht ofwel houdt U zich voor dom. De kon trol e die het zo geroemde IAEA op de nukleaire handel kan (of mag) uitoefenen is niet', meer dan een boekhouding, die dan nog door de gebonden landen zelf wordt opgemaakt en doorgestuurd naar dat agentschap. Uw garanties zijn dus niet meer dan een papie ren tijger R.R.Deze kontrole is gebaseerd op vertrouwen en eergevoel van de gebonden staten. U mag dit niet onderschatten W.-F.M. Maar U mag dit niet overschatten Er zijn al genoeg gaten in die boekhouding bekend geraakt één voorbeeldje maar. In 1968 verdween De "Scheersburg" op mysterieuze wijze. Dit schip was onderweg van Antwerpen naar Genua en had 200 ton uranium aan boord (goed voor 15 a 20 atoom bommen, meneer!). Het werd door de Israëli's gekidnapt R.R.De bevoegde diensten hebben in dit geval onmiddellijk inge grepen W.-F.M.Waarom werd dit dan pas in 1978, ofte tien volle jaren later bekendgemaakt R.R.Wel.euh..om reden van staatsveiligheid en om de mensen niet te verontrusten. W.-F.M.: Of omdat de lobby dit lek liever zo zou hebben... R.R. U beschuldigt onze vrede lievende bedrijven op ongehoorde manier. W.-F.M.En U beschermt ze op dezelfde manier. R.R.: U bent een staatsgevaarlijk element. Mag ik uw"naam W.-F.M.Dat hoeft U me niet te vragen Die bent U intussen allang te weten gekomen. Maar om het U gemakkelijk te maken. Ik heet Wil-fredi Mertens. R.R.Maar Ik heb die naam nog gehoord. Mijn gesprek met die takleider..U heeft dezelfde naam! W.-F.M.Inderdaad, maar dat is met meer dan erg toevallig... Verder heb ik met de Scouts niks te maken. R.R.Bij mijn volgende kontakt met Leon Stinkemans zal er over U en uw gevaarlijke groe pering een hartig woordje worden gepraat W.-F.M. U doet maar. Leon kent ons reeds,enne wij hebben niks te vrezen of te verliezen... Nawoord -Het is dus blijkbaar niet gelukt. Roland Rain en Will-Fredi Mertens slaagden er niet in om samen een bommetje te maken.Meer nog de sfeer tussen deze mensen was nogal gespannen. Voor nukleaire samenwerking is immers ver trouwen en eergevoel"nodig. -Take the zjiël of the clock of next month and read W.-F.M. toont zijn ware aard. Hij wordt eerste minister van België en Roland Rain blijft Roland Rain: zij zullen samen een bommetje maken T n Ivan De Jonge 123456789 10 1.Ninoofse wijk (Nin) 2.Ergens (Nin) 3.Rijksuniversiteit (sik) - Loop achterna - Pers.voornaamwoord 4.Ui troep - Vogel 5.Naderen - Bijwoord 6.Bijwoord - Alvorens 7.Hemelwaters (Nin) - Meisjes naam 8.lepers konijn - Voedde zich omgekeerd 9.Rivier in Oostenrijk - Jogde in Nederland 10.Niet verder - Zintuig (Nin)- Lekkernij Vertikaal 1.Vis - Geslachtsdeel (Nin) 2.Aaandoening - Muzikaal genie (Am.) 3.Eventueel (afk.) - Anarchis tisch Kollektief (afk) - Baat uit 4.Iemand de..lezen 5.Europese Ruimtevaart Organi satie (afk) - Zelfkant 6.Orgaan - Scheikundig element 7.Bekrompen 8.Manuscript (afk) - Vlaktemaat - Voor de middag (alk) 9.Voorzetsel - Draagt het zeil- Li chaamsdeel 10.Verder (Nin) - Orgaan (Nin) NINOOFS KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 R E A RBS E L 2 e X p L O 1 E 3 A 1 E □fü M 6 4 c 0 L 1 REI D O 5 R M O P1G1H E 6 T R L Ei E BR L 7 0H 8 P H ftiiïlm 5 9 R H 10 5 7 U V El □0 Koléra vervolg van pag. 8 Horizontaal Van de vele inzendingen was er geen enkel juiste oplossing bij. Een verwoede kruiswoordraadse laar maakte 1 klein foutje. De andere hadden er 2 en zelfs meer. Spijtig maar de beloofde fles wijn zullen we zelf moeten ledigen. En 't is goeie zulle! Wij wensen jullie veel korrozje voor het volgende kruiswoordraadsel opgesteld door Tom De Batselier. Een geboren Giesjbaargenere die een Ninoofs kruiswoordraadsel in stuurt, neem daar maar eens een voorbeeld aan, puzzelaars (Qv.z.w. 't Klokzjiël en de au teurs, fotografen of tekenaars. Behalve voor aanhalingen ten be hoeve van kritiek of polemiek is elke overname van bijdragen af hankelijk van een voorafgaande- lijke en schriftelijke toelating.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 12