NINOPIETERKE OP T PODIUM 't Klokzjiël heeft blijkbaar zijn hart verpand aan de Koepoortbuurt Vorige maand een interview met Mariaken Kalleballe. Nu met drie verantwoordelijken van het even verder gelegen Jeugdatelier Ninopieterke Ben, Lut en Ronny. De aanleiding voor dit gesprek was hun open-deurdag op zaterdag 5 mei JEUGDATELIER Ja, eigenlijk is het geen open deurdag. Iedereen met een warm hart voor het jeugdatelier is natuur lijk welkom, maar op de eerste plaats is het een kontaktavond met de ouders. In de loop van het jaar zijn de kontakten met de ou ders nogal beperkt. Zo een open aktiviteit is dan ook een goede gelegenheid voor de kinderen om aan de ouders te laten zien waar zij zo al mee bezig zijn. WERKING JA Voor onze wekelijkse aktivitei ten op zaterdagnamiddag tussen 13.30 en 16 uur vertrekken wij meestal van een projekt dat twee of meer weken duurt. Zo een projekt start meestal rond een film, een toneel, een tekst, een diareeks waar de kinderen dan zelf een thema uitkiezen. Zo hebben wij voor twee jaar een gans projekt gehad rond het Vredesboek, ook onze ouderna middag ging daar over. Rond het thema dat zij hebben gekozen wer ken de kinderen dan met verschei dene expressievormen muzikaal, verbaal, lichamelijk, beeldend, dramatisch,.Het onderscheid tus sen al die vormen is niet altijd duidelijk, maar dat is ook bij komstig. Het belangrijkste - en dat is iets waar wij ALTIJD van vertrekken - is dat het initiatief van de kinderen uit moet komen, zo wel voor de keuze van het thema als voor de gebruikte expressie vormen. Daarnaast hebben wij dan nog keuzeateliers rond een aantal technieken. JA: Vroeger hadden wij zelfs nóg jongere kinderen. Omdat wij echter een kinderkribbe dreigden te worden, hebben wij op een bepaald moment die grens van vijf jaar vooropge steld. Maar ook dan bleef je met het probleem zitten dat de 5- en 6- jarigen bijvoorbeeld nog niet kun nen lezen of schrijven, wat wel moeilijk is om hun volledig te betrekken in de werking. Verleden jaar hebben wij dan ook voor nieuwe kinderen de leeftijdsgrens op 7 jaar gebracht. Wie reeds kwam mocht uiteraard blijven komen. KL Hoeveel kinderen komen er zo en van waar JA Het aantal kinderen schommelt tussen 35 a 50. Gemiddeld komen er nu zo een 40-45, tegenover 20 in onze beginjaren (1975-1977). De meesten komen wel uit Ninove- centrum, maar ook uit deelgemeen ten, zelfs van buiten Groot-Ninove komen kinderen. JA Wij HADDEN een tijdschrift, wij zijn er mee gestopt wegens tijdsgebrek. Ook het Krea-kamp gaat dit jaar niet door. TWEE VISIES JA De laatste maanden hebben wij Tnderdaad begeleiders verloren. Het was ondoenbaar om met de ze ven overblij venden al die aktivi teiten te organiseren. KL Moeilijkheden gehad binnen de groep van begeleiders JA Er is inderdaad een diskussie geweest over de werking en het op zet van Ninopieterke. Er stonden vooral twee standpunten tegenover elkaar. Wij vonden dat het Jeugd atelier er was voor de kinderen en niet andersom. Wat konkreter ge zegd wanneer de kinderen verkie zen om het gekozen thema uit te werken met bijvoorbeeld collages, gips,...dan speelt het resultaat in feite geen enkele rol. Het be langrijkste is dat de kinderen hun ideeën kreatief kunnen uitwer ken en daar iets aan beleven, en de beleving van dit proces is be langrijker dan het toevallige resultaat ervan. De andere stelling keek meer naar het resultaat. Zij wilden vooral de nadruk leggen op de technische vaardigheden, tech nieken aanleren,... Volgens ons maakt die visie van het jeugdate lier een kunstenaarsatelier. De diskussie rond dit fundamen teel punt heeft uiteindelijk ge leid tot het vertrek van drie be geleiders. Voor het bestuur voor Jeugdvorming blijken we wel op de goede lijn te zitten, want voor het werkjaar 82-83 kregen we van hen een 90 op 100 voor onze werking. ONTSTAAN JA De grondlegger was Mare Bëeckman, die velen nog zullen kennen als PV van de Jeugdklup. Er bestond toen Ninopus, een vereniging van Ninoofse amateur kunstenaars en daaruit is de idee gegroeid van een jeugdate lier Ninopieterke. Eind 1975 hadden we onze eerste aktiviteit in het schooltje aan de Park- laan, maar de directrice zag dat niet zitten. Toen zijn wij verhuisd naar het kaarters- huisje in het Park, maar dat zagen de kaarters nog veel minder zitten. Toen hebben wij een huis van het OCMW naast het hospitaal gekregen, maar in 1977 moesten wij ook daar weg. Toen kregen wij ons huidig lokaal, het vroegere café 't Kapelleken op het Dr. Behnplein. Ook de medewerking en morele steun van de jeugdraad mogen we zeker niet vergeten te vermelden. HUISVESTING JA Neen, eigenlijk zitten wij hier van dag tot dag. Dit huis is eigendom van de stad, de bedoeling was dat het met de bouw van het Kultureel Centrum zou worden af gebroken. Intussen mochten wij het gratis gebruiken, nu al vijf jaar. Maar dit kan van de éne dag op de andere veranderen... Ü7T Daar ook ja, maar ook langs ïïet dak. FINANCIES JA Huishuur moeten wij zoals gezegd niet betalen. Natuurlijk zijn er de vaste kosten (zoals bijvoorbeeld water, onderhoud) en de werkingskosten. Wij worden wel gesubsidieerd door het Bestuur voor Jeugdvorming op basis van maandelijkse verslagen en een jaarverslag. Als lid van de Stedelijke Jeugdraad krijgen wij ook daar de normale diensten lening. En tenslotte zijn er de bijdragen van de kinderen vroeger 10, nu 15 frank per na middag. Zo houden we ons budget min of meer in evenwicht.Wel zitten we met een probleem dat ons materieel uit de beginpe riode begint te verslijten.Hoe wij dat zullen moeten vervangen is een probleem. JA Geen enkele. In het vredes- debat en de rakettenkwestie heb ben wij wel gekozen vóór de vre de en tegen de raketten. Dat zou je een politiek maatschappe lijke steilingname kunnen noemen, maar' het blijft uitzonderlijk. Trouwens de zaak was overduidelijk, alle kinderen waren al bij voor baat tegen de raketten. Maar van vervolg pag. 5 't Klokzjiël Waaruitbestaan dan jullie gewone aktiviteiten? KL: Vroeger hadden jullie een groep voor 5- en 6-jarigen, die nu is af geschaft KL Jullie hebben ook 't Vlinder tje, het tijdschrift van het Jeugd atelier, en een jaarlijks Krea- kamp KL Eén leeftijdsgroep afgeschaft, 't Vlindertje weggefladderd, Krea- kamp althans dit jaar afgeschaft. Jullie zijn blijkbaar wat afge slankt in de aktiviteiten KL Vertel eens wat over de oor sprong van Ninopieterke (hierbij v.l.n.r. Georges('tklokzjiël)Ronny,Lut en Ben Ninopieterke in het hoofdkwartier van verwijzen Ben en L,ut ons naar "ancien" Ronny de enige over blijvende uit de beginjaren) KL Zitten jullie hier nu zeker, al was het voor een beperkte periode KL Kan dat geen problemen geven voor de stad wanneer andere jeugd bewegingen ook een gratis lokaal zouden opeisen Denk maar aan de VVKS-welpen die vruchteloos op zoek zijn naar een nieuw lokaal. JA Dat is juist, maar ge moet nu óök niet denken dat wij hier in een paleis zitten. Zoals jullie zelf kunnen zien, is het hier een echte krotwoning. Vooral van het water hebben we hier last. KL In de kelder KL Hoe zien jullie uw werking tegenover de jeugdbeweging Is het een aanvulling, konkurrentie JA Zeker geen konkurrentie,heel wat van de kinderen komen 's zater dags naar het Jeugdatelier en gaan 's zondags naar de jeugdbe weging. Ook aanvulling is het niet. In feite zijn het twee totaal ver schillende zaken. KL En tenslotte het onvermijde lijke geld Hoe komen jullie financiëel rond KL Heeft Ninopieterke enige politieke binding Dr. Behnplein 8 9400 NINOVE

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4