Hubert De Decker en Paul D'Haese in Kontrast BEELDEN VAN HUBERT DE DECKER ZULLEN ZE DAN EEN BOMMETJE MAKEN Onder ruime belangstelling ging op 27 april in de bovenzaaltjes van Kultuurkafee "Kontrast" de opening door van een tentoonstel ling van keramische en bronzen beeldhouwwerken van ninovieter Hubert De Decker. Meteen werd het boekje "Beelden van Hubert De Decker" voorgesteld. De origi nele foto's die Paul D'Haese hiervoor maakte, werden hier ook tentoongesteld. Deze fotogra fische visie en de originele presentatie van de werken geven een extra dimensie aan de beel den, die een bezoek aan deze tentoonstelling overwaard maken. We kunnen de werken niet beter voorstellen dan met deze passa ge uit de inleidende rede van Paul Van Den Haute, voorzitter van de kultuurraad De tentoonstelling van beide klokzjiëlmedewerkers blijft dagelijks toegankelijk tot 13 mei telkens vanaf 15 uur. Het boekje is er te koop aan 120 frank. Tweede deel van het driedelig(en internationaaltelefoongesprek tussen Will-Fredi Mertens (=W.-F.M.) en Roland Rain (R.R.). WILL-FREDI MERTENS Goeienavond meneer. U spreekt met een mede werker van het VAKS van Ninove uit België. R.R.Goeienavond meneer. Wel, wel de internationale betrek kingen tussen de Verengde Staten en België lijken intiemer te worden de laatste tijd. Vorige maand had ik nog een lang en diepgaand telefoongesprek met een landgenoot van U... W.-F.M.Inderdaad. Dat weet ik! R.R.: Oh Hoe komt het dat U dat weet W.-F.M.Omdat ik met ogen en oren open loop, meneer en 't Klok- zjiël lees. RRJa, nu herinner ik het me: het was een takleider van een jeugdbeweging uit Ninove W.-F.M.Juist, en die dacht dat hij een tekst uit die krant zonodig moest konfronteren met uw mening. R.R.Ik denk dat ie daar gelijk in heeft. Ik kan over kernenergie de meest juiste informatie geven. W.-F.M. Wel, daar zou ik een dik vraagteken willen achter zetten. En ik zou uw mening met de mijne willen konfronteren... R.R.Apropo, hoe weet U dat ik een gesprek had met die takleider? W.-F.M.:0mdat hij daar een nogal uitgebreid verslag over bracht in die stadskrant, en vermits ik dat heb gelezen weet ik dat.Ten zij dat verslag onjuist is, zou ik U op 't een en 't ander terecht willen wijzen. R.R. Hmm...tja. Doet u maar. Maar hou er rekening mee dat ik nu echt niet zoveel tijd heb. Kunt U misschien eens op latere datum terugbellen. W.-F.M.Met zo'n argument zal U me met kunnen afschepen, meneer! Ik zal vooral duidelijk zijn, als U begrijpt wat ik bedoel. En dat hoeft niet erg lang te duren. R.R. Wel, euh,nee. Zegt U maar ik ben tot uw dienst... W.-F.M.En óf ik het over dit laatste met U eens ben. Maar wat er hier allemaal gebeurt rond uw kernbommen en centrales zou me eerder 't omgekeerde doen geloven. R.R.:Ekskuseer, maar U zult toch met beginnen met insinuaties te maken? W.-F.M.Echt niet hoor. Ik heb ook nog andere dingen te doen dan U te insinueren. R.R.Het is in ieder geval een vaststaand feit dat kerncentrales en kernenergie niks met mekaar te maken hebben. W.-F.M.Dat is net hét punt waar ik het met U eens serieus wil over hebben. R.R.U kon toch niet loochenen dat onze Verengde Staten alles in het werk hebben gesteld om verspreiding van atoomwapens te voorkomen W.-F.M.Dat kan ik zeker en dat lijkt me nog niet eens zo moeilijk R.R.Wel, ik luister. W.-F.M. Vergeet U niet dat U weinig tijd hebt R.R.Ik ben bereid de konfron- tatie met U aan te gaan. Ik heb hier nu niks te vrezen, te ver liezen of te verbergen. W.-F.M.:Dat is weeral zeer juist gezien. U hebt niks te vrezen en niks te verliezen, daar U als voorzitter van uw Verengde Staten voldoende macht heeft én gebruikt!- en daar alles wat U won allang in veiligheid is gebracht. Maar dat U niks te verbergen heeft, zou ik -moest ik in uw plaats zijn- niet durven zeggen. R.R.:Waar wilt naartoe? W.-F.M.Naar de keiharde feiten, geachte heer En hier is er al één van. U vertelt de takleider dat het "Atoms for peace" program ma er één was voor de vrede. Uw uitleg was een letterlijke ver taling uit het Engels "Atomen voor de vrede". R.R.Wel, wat is daar verkeerd aan W.-F.M.Dat ik geen taalkursus Engels volg en dus meer informa tie nodig heb. Vermits U daar niet te gul mee bent, hebben we het zelf opgezocht. Dat programma werd in 1953 door één van uw voorgangers, Ijzerhouder, aange kondigd. En niet alleen om de "vrede te dienen", zoals U maar al te graag wilt laten uitschijnen... R.R.Ekskuseer, maar... W.-F.M.Ogenblikje, ik was nog niet uitgepraat Ijzerhouder kondigde dit programma ook af onder druk van de Amerikaanse industrie, die brood zag in de burgerlijke toepassing van kern energie. Dus heeft Ijzerhouder niet alleen de vrede, maar min stens evenzeer de portefeuille van de industriëlen gediend. R.R.Het is toch normaal dat ook die mensen hun brood willen verdienen W.-F.M.Welja, daar zou ik nog kunnen inkomen. En ook dat ze hun voorzitter pousseren om voor hen iets te doen. Maar als dat zo is, dan moogt ge dat tegen een takleider ook zo zeggen, vind ik. R.R. Misschien hebt U gelijk, maar dan zouden de mensen twijfe len aan onze goede bedoelingen... W.-F.M.Ach ja, uw goeie bedoe lingen?.. Kijk, daar gaat het niet om. Ik kijk alleen naar uw daden! Per slot van rekening waren er ook politieke motieven om dat pro gramma uit te voeren landen waarmee nukleair smengewerkt werd, zouden ook wel bereid zijn tot samenwerking op andere gebieden, 't Was immers koude oorlog, weet U vast nog van in uw tijd in 't Holenbos... Per slot van rekening is "het streven naar vrede" voor U en uw voorgangers een mooie dek mantel geweest voor dit boeltje. Ge moet maar durven R.R.Ik kan U niet volgen hoor... W.-F.M.Dan zal ik hier nog iets aan toevoegen... "Atoms for Peace" werd in 1953 uitgeroepen, niet R.R.Ja welen dan. W.-F.M.In 1945 werden op Naga- saki en Hirosjima atoombommen gegooid, niet R.R. Dit heeft daar niks mee te maken W.-F.M.Ekskuseer dat ik het trauma van uw Verengde Staten met de Vietnamoorlog oprakel, maar troost U, ik ga er niet verder op in. Wel ga ik een an dere richting uit. R.R.Waar wilt ge naartoe mis- schien? W.-F.M. Vreest niet, ik kom niet naar U toe. Ik zou trouwens niet kunnen instaan voor wat er dan moest gebeuren.Maar kijk: tussen 1945 en 1953 is acht jaar R.R.Voor zover ik kan tellen, ba ja zekerst. W.-F.M.U kunt inderdaad tellen. De bommen waarvan sprake waren een probeersel door uw militairen. Ze wilden gewoon hun wetenschap op gebied van kernenergie eens testen. R.R.: Dat kunt U niet zo zeggen. Zo absurd en sadistisch zijn we niet. Ik moet U er op wijzen dat we in oorlog waren En het is toch de plicht van de militairen om hun land te verdedigen. W.-F.M.Deze diskussie wil ik niet beginnen, beste heer, da's voor een andere keer Maar U kunt dus niet ontkennen dat de wetenschappers erin slaagden om bruikbaar materiaal aan te maken voor een kernbom. En dat ze die dus nog konden doen ont ploffen ook. R.R.Dat is juist W.-F.M.Dat mag U straks nog eens zeggen Deze kernbommen betekenden in feite een ongekon- troleerd vrijkomen van heel veel energie in heel korte tijd vandaar "boem!" Nu hadden uw industriëlen en wetenschappers dat ook gezien en ze zagen er brood in om deze ongebreidelde kernreaktie te beheersen, zodat de energie langzaam vrijkomt. Dat noemen ze dan "vredevolle toepassing van kernenergie". R.R. Inderdaad. Vredevol. En men noemt dat ook kerncen trales. En die hebben niks met kernbommen te maken W.-F.M.U vloekt meneer Kern centrales zijn juist hetzelfde als kernbommen Alleen is de explosie ofte het vrijkomen van de energie veel geleide lijker Het is net hetzelfde procédé, met hetzelfde resul taat energie. R.R.Maar een kencentrale is toch geen kernbom Dat moet U niet proberen uit te leggen. W.-F.M.Er is inderdaad een verschilik weet trouwens zelf ook al welk. Maar er zijn er nog. In elk geval klopt uw bewering niet dat kerncentrales en kern energie niks met mekaar te maken hebben RRAls U het zo ziet, tja... W.-F.M.Ziet U, sommige mensen denken na en stellen zich vragen bij uw ui tl eg...U hebt trouwens in uw onderhoud met de tak leider van de Scouts nog een aantal kwakkels vertelt. R.R.Let op uw woorden Ik ben in staat om dit gesprek af te breken W.-F.M.U bent tot alles in staat, geachte. Maar U zei daar straks dat U de konfrontatie wou aangaan, zodus. R.R. Bang ben ik toch niet... W.-F.M.Troost U met die ge dachte'. .Dat van het IAEA (Inter nationaal Atomic Energy Agency). U vertelde dat het opgericht werd in '57. R.R. Ja W.-F.M.Dat is 4 jaar na de uit roeping van het berucht "Atoms for Peace" programma... R.R.Inderdaad. W.-F.M.Betekent die oprichting niet dat verspreiding van kern energie inderdaad het gevaar de verpreiding van atoomwapens inhield R.R.: Waarom denkt U dat WT^FMOmdat het niet uit de lucht is gegrepen. Maar U ant woordde niet R.R. Nee, dat gevaar bestond met. Het werd opgericht om een aantal regeringen en eerste mini sters gerust te stellen... W.-F.M: Of om ze te misleiden, zodat de Amerikaanse wetenschap- pel ijk-i ndustriële-administratie- ve lobby haar zin (en dollars!) kon krijgen R.R.U doet grof. W.-F.M. Ik zeg alleen maar wat ik denk..En als dat gevaar dan niet bestond,waarom werd het dan opgericht R.R.Wel.euh. W.-F.M.Ik begrijp, 't wordt moeilijk..Ik zal u een beetje helpen: het was net die lobby vervolg pag. 12 "Over zijn keramische en bronzen skulpturen wil ik niet te zwaar wichtig of te diepzinnig gaan doen, al verbiedt niemand u- individuele bezoeker- dit wel te doen. Professor Flam heeft er een hele theorie aan verbon den, maar hiervoor is hij ook professor in de filosofie. Bij wijze van voorwoord in het foto boek omschrijft hij Hubert's werk tot mijn verbazing als "de estetica van het lelijke". "De beeldjes van De Decker zijn wangedrochtelijke wezens van de nacht en van de dood,*' zo schrijft hijontstaan in een apocalyptische wereld waarin we leven. De boodschap, zo er een boodschap is, wijst op de onverdraagzaamheid, en op de onleefbaarheid van onze ver wrongen wereld, waarin alle harmonie zoek is". Persoonlijk vindt ik dit toch wat te doemdenkerigDe faun met kille horentjes (om het met een boek van Hugo Raes te omschrijven) kan best een vrolijke gedachte verdragen en het meisje dat zich met de onderkant van haar rug op die stenen bank heeft gevleid, kan zich voor mijn part best zitten te vermeien in dit zomers lenteweertje, ook al zijn haar oogjes herleid tot twee putjes door één of ander apocalyptische ingrijpende kosmische straal. Ik bedoel maar je maakt het zelf maar even uit je vind het zelf zo mooi of lelijk als je het zelf aanvoelt. Toegegeven, met mijn toelichting zal u wel niet veel wijzer wor den. Ik ben een volslagen leek, en liefst raap ik er uit op wat mij op dit eigenste moment op komt, en ik nodig u uit hetzelf de te doen kijk en bekijk, zie wat ge ziet, maar ook wat ge niet ziet, droom. Van de Apoca lyps, het kosmische, het wange drochtelijke, het lelijke, het pientere, het vrolijke. Om het even. Droom".

Klokzjiel | 1984 | | pagina 8