ncezie skoon ninove sluik - storten in groot-ninove INGO CESARO STEFAAN VAN DEN BREMT Hoe de stad het slechte voorbeeld geeft In het bos te Okegem langs de trekweg van de spoorweg liggen twee niet onaanzienlijke sluik storten. In hetzelfde bos langs de Riefstraat bevindt zich nog een groter stort. Ook de stads diensten weten die storten liggen. Men ging er een plakkaatje plaatsen "verboden te storten". (Het opruimen van de storten, hetzij door de stad, hetzij door de eigenaar wordt echter nagela ten). Ondertussen is men langs de andere zijde van de spoorweg beginnen storten, daar staan nog geen plakkaatjes Langs de spoorweg tussen Okegem en Ninove is in de talud onlangs een portie vuil afgekapt. Aan de Nonneborre- straat tussen Eichem en Appel- terre bevinden zich een vijftal stortjes. Ook hier heeft de stad plakkaatjes gezet, zonder dat er iets is opgeruimd. Aan het seinhuisje bij de stopplaats te Eichem heeft iemand een afgedankte kinderkakstoel achtergelaten. Het ding staat er al weken. Tussen Poll are en Denderwindeke langs de Kruisstraat dwarrelen de plas- tiekflessen je tegen die daar door iemand in grote getal!e zijn uitgegooid. Een reeks toevallige voorbeelden die ik de laatste maand heb genoteerd. Wie sluikstort er en waarom Mijn observatie leert, op de eerste plaats mensen uit de buurt Men heeft werken uitgevoerd, geverfd, behangen en men zit plots met een ongewone hoop afval, die men zo vlug mogelijk kwijt wil. Alles in stadsvuilniszakken stoppen vindt men vervelend en te duur. Wachten tot de ophaal beurt van groot afval, duurt te lang, want men wil het vuil uit zijn zicht.Dus vlug op een avond alles gebracht bij de Al is het zeker goed, met vaste regelmaat, in 't eigen hart te kijken, moet het oog toch af en toe eens over de grenzen reiken. Vandaar, dit keer een/Duits ge dicht van Ingo Cesaro, een West- Duitser met een ontegensprekelijk Italiaanse naam, waarvan ik meer dere gedichten vertaalde. Of observeer eens goed de braak- gronden tussen de Abdijstraat en de Albertlaan. Dit kleine zwerf vuil over Groot-Ninove bij mekaar gebracht zou vele vrachtwagens betreffen. Dit wordt niet opge ruimd. Het ligt niet aan onze stoep en de overheid heeft geen geld om voor zo een opruimings- werk personeel in te zetten. (Alhoewel, las ik niet in DE Streekkrant dat de stad enkele jonge mensen bezig houdt op de Kulturele Dienst met gazetten te verknippen. Ware een syste matische opkuis van publieke domeinen geen nuttiger taakï) Hoe het sluikstorten keren Sluikstorten gebeurde vroeger ook. Maar de overconsumptie van goederen, de auto die u overal brengt maar slechts een opper vlakkig contact toelaat met het milieu en het landschap (slechts te voet of met de fiets ervaart men hoe vuil het landschap is)en het verdwijnen van de veldwachter hebben het verschijnen doen toe nemen. Sluikstorters op heterdaad betrap pen en bestraffen zal maar in een klein aantal gevallen moge lijk zijn. Ik verwacht meer heil van een opruimingscampagne. Een stort trekt gemakkelijk storters aan. De eerste als vervuiler op treden geeft wat meer schuldge voelens en aarzelingen. Verder zou de overheid de fierheid moe ten hebben haar eigen domeinen en gronden regelmatig op te kui sen van klein zwerfvuil. Dat kan bij de bevolking een psychologisch klimaat scheppen dat meer aandacht heeft voor schoonheid en reinheid. Tenslotte meen ik dat preventieve voorzieningen moeten worden uitge test, zoals het plaatsen van enke- Bij deze dichter gaat het veel meer om de inhoud, om de boodschap, dan om de (parlando) stijl die erg dicht bij proza ligt. Wat hij in 'Naar huis' zeggen wil is overduide lijk met enkele rake zinnen schil dert hij de kloof tussen moeder en zoon. De communicatiestoornis. Een gedicht dat met de dag aan actuali teit wi nt. Sociaal geëngageerde poëzie is in het Nederlandse taalgebied eerder zeldzaam. De eigen navel is het centrum van de wereld. De Vlaamse dichter Stefaan van den Bremt is daar een uitzondering op. 'Pers prijs' bèkritiseert - terecht - onze maatschappij, de media, de bloed-en-spelenfeuilletonswaar mee wij door buis en krant worden overspoeld en waartegen niet wordt le containers verspreid over Groot-Ninove waarin gecontroleerd afval zou kunnen worden gedepo neerd. Ook vroeger kon men voor twintig frank zijn afval kwijt op de vuilhoop. De mensen wisten dat en reden als ze speciaal pro- bleemvuil hadden met hun afval naar het stort. Iets analoog ont breekt thans. Trouwens, andere steden geven meer dynamisme te zien dan Ninove inzake afvalop- geprotesteerd, omdat het leed in het eigen vlees niet snijdt. Selectie Nederlandse vertalingen: REVOLVER/Antwerpen Nr 11/3/1983 Origineel 'AMORTISATION' Editions Trèves/Trier. haling. Wanneer krijgt Ninove zijn eerste glascontainer Zijn eerste container voor recupera tie van plastiekflessen Zijn eerste container voor recuperatie van afvalolie (Het storten van afvalolie in rioleringen is een ander dringend probleem). Dirk Van de Perre Werkgroep Leefmilieu rubriek) Tan Te'rkqrocp ecfmiüeu veldweg om de hoek, waar men nog wat afval weet liggen, wat het psychologisch gevoel geeft niet alléén zondaar te zijn. Zo gebeurt het, veronderstel ik meestal. Verder wil ik even de aandacht vestigen op een ander soort afval probleem het kleine zwerfvuil langs openbare domeinen dat nooit wordt opgeruimd en zich met de jaren akkumuleert.Ik bedoel flar den plastiek die de boeren achter laten op het veld en die in een grachtkant terecht komen of in bomen en struiken verwaaid zijn. De kleine afval die door de ven sters van de trein gegooid wordt of uit het raam van de auto. De papieren die wandelaars nalaten of fietsers of mensen na hun pick nick of vissers langs de Dender boorden. De spoorlijn Denderleeuw- Ninove ziet er bezijden uit als een langgerekt stort. De door tocht door Ninove is van aanblik vies en vuil. Hetzelfde geldt voor de Denderboorden. Om de tien meter dobbert er een plastiek- fles langs de oever. En ook de gracht- en graskanten langs onze wegen bieden dezelfde aanblik. Ga eens tevoet langs de Hallebaan en observeer de zijkanten aandachtig. Dit stort bevindt zich te Poll are te midden van de stratenblok Hoogstraat, Roestraat en Nekkers- put. Het is niet alleen een sluik stort maar eveneens een bouwover treding (onwettelijke reliëfwij ziging). Aan dit stort zijn on getwijfeld vele honderdduizenden franken verdiend. Het stort werd aangelegd door de aannemer van de Openbare Werken te Poll are die er met medeweten van de verant woordelijke stadsdiensten en schepenen de afval van de wegenis- werken kwam afkappen. Dit stort is dubbel erg omdat het én een sluikstort is (dat nog enigszins kan worden opgeruimd)én een niet meer te herstellen 1andschapsmoord. Zo wordt een woonbuurt ontsierd op last van het eigen stadsbe stuur. Zo moeten belastingbeta lende burgers het stort dat bij hun deur komt, zelf financieren. Zo toont de stad haar twee slachtigheid inzake het optre den tegen sluikstorten. L. Naar huis jongen schreef de moeder aan de zoon kom nog eens minstens voor een dag of twee en als je niet met ons praten wil kan je toch naar de televisie zien Persprijs achter een tank een dode vijand een beeld uit Vietnam en deze foto werd bekroond alsook de andere die een moeder toonde in een kolkende stroom dood van de angst twee kinderen aan haar hand de fotograaf werd gelauwerd omdat de belichting klopte en de dieptescherpte of had hij eerst de moeder en de kinderen moeten redden Foto 1: Het stort gezien vanaf de Hoogstraat. Foto 2 Vanaf de Nekkersput kijkt men tegen deze afvalmuur aan. Foto 3 Het stort van dichtbij. Op de achtergrond de huizen van de Roestraat. Over de oorsprong van het afvalmateriaal hoeft geen twijfel te bestaan. Wanneer gaat de stad haar verantwoor delijkheid nemen en de rotzooi komen opruimen? De betrokken buurt kijkt reeds vijf maand op deze vuilnis aan. Ingo Cesaro Stefaan van den Bremt

Klokzjiel | 1984 | | pagina 9