cardoen Toen de stad Ninove, op '3 september 1944, door de geallieerde troepen, namelijk de Engelsen, werd bevrijd en dit na 4 jaar bezetting door de Duitsers werd er natuurlijk gedanst en gefeest. Deze dag werd dan ook door ons ge meentebestuur uitgeroepen tot stads feestdag en de volgende jaren, op die datum organiseerde de stedelijke feestcommissie onder leiding van Hubert Wachtelaer (Ber Van Seukes) en Maurits Van Londerzele (Mau- riske Prot),de latere stadsontvang er, manifestaties en volksspelen, om onze bevrijding te herdenken. Na een drietal jaren aan die tradi ties gevolg te hebben gegeven, oordeelde het schepencollege, onder leiding van Burgemeester Van Trim- pont dat er eens iets "groots" moest gedaan worden, om onze "Be vrijding" te vieren. Wie beter kon, volgens het oordeel van het schepen college, dat organiseren, dan het "duo" Cardoen en Pynte. VJe werden dan ook "boven" geroepen en door het voltallig schepencollege, be staande uit Burgemeester Van Trimpont, Hubert Wachtelaer, Maurice Violon, Alfred De Weghe en Edgard Cornel is verantwoorde!ijk gesteld voor het organiseren van de "Bevrijdings feesten" Schepen Violon (van Financiën)gaf mij 10.000 frank om de nodige uit- aaven te dekken. Toen ik zei, dat ik met de helft zou toekomen, kon hij zijn oren niet geloven, en antwoordde mij dat ik kon be schikken over wat ik nodig oor deelde. ORGANISATORS CARDOEN-PYNTE Toen ik en Pynte weer beneden -waren, was ons"feestprogramma" gauw ppge- stel d. Eerst en vooral zou de helft van de markt, namelijk het deel voor het huidig politiebureelwaar vroeger het café "De Waag" was, het terrein worden, waar er zou gefeest worden. Als orkest, zouden wij het*"&eite nemen wat er te vinden was, name lijk het volledig dansorkest onder leiding van Edgard Branckaert. Dit orkest speelde steeds voor ons "revuegezelschap" "Jeugd en Vreugd" en voor mij was het maar een klein kunstje om Edgard te overhalen om voor een billijk prijsje te spelen, en zo zijn duit in het zakje te doen om iets groots te bereiken.. Nu moet u weten dat Edgard Branc kaert als volksjongen een hoge graad van muzikaal talent heeft opgebouwd. Edgard heeft later veel muziekmaat schappijen uit Ninove en omliggende gedirigeerd. Jaren lang heeft Edgard ingestaan voor de muzikale begelei ding bij onze "Revues".Onze beleve nissen en anekdoten zijn legio, (maar later meer daarover). Om kort te zijn, Edgard dirigeerde toender- tijd het beste dansorkest van uren in de omtrek. Zijn optredens voor de radio.iet vroegere N.I.R. zijn daar het be wijs van. Op de tonen van zulk muziek, zouden de ninovieters "hun hart wel kunnen ophalen". Natuurlijk moest er voor de nodige attracties gezorgd. ZANGER RICHARD COPPENS Een van de attracties zou het optre den zijn van Richard Coppens, de huidige "speaker" van Radio Ninove. Richard miek toendertijd deel uit van ons revuegezelschap en "voor een appel en een ei" zou Richard wel bereid zijn te doen wat ik hem vroeg. Voor Richard moet ik de draad van mijn verhaal even onderbreken,want degenen die dagelijks Richard op radio Ninove bezig horen, weten niet dat hij een van de beste zangers was, die Ninove gekend heeft. Richard,eveneens een echte volks jongen, heeft met mij school ge lopen. Wij hebben steeds samen naar de "Vestbermschoolgeweest in de Koepoortstraat, en Richard was echt een goede leerling. Hij was steeds in de "top drie en klopte mij steeds in het vak "catechismus". Later is Richard naar Brussel gaan werken als "kok" en binnen zijn vrije uren, verzorgde hij de "wijkfeesten" in het Ninoofse. Tussendoor plaatjesdraaiend" zong Richard nu en dan zelf in de micro en iedereen moest toegeven dat Richard op dat gebied meer dan be gaafd was. Hij speelde ook perfect mondharmonika en dan nog op die speciale mondharmonika met knop. Kortom, Richard kon iets. Daarom dat ik Richard binnenhaalde in ons Revuegezelschap, en ik mag eerlijk zeggen dat Richard daar tot volle ontbolstering is gekomen. Ik ben er fier op dat ik daar voor hem prachtige zangnummers gemaakt heb. Vele andere lezers zullen zich nog herinneren de liedjes "Maria la Ho" en"Ezelsserenade"Dit laatste lied vertolkte en zong hij samen met onze le prijs conservatorium. Lijne Arlij, en behaalde daarmee weerga loos sukses. Geen enkele kenner zal mij tegen spreken, als ik nu nog beweer, dat Richard het ver kon schoppen in de muziekwereld. Richard was echter te braaf en te...nederig om hem te doen opmerken, zodat zijn talenten, slechts door onze plaatselijke mensen gekend waren. In alle geval, Richard heeft met onze groep grote suksessen geboekt. Momenteel is -Richard nu speaker voor Radio Ninove, en verzorgt ook nog bals en feesten als DvJ. samen met zijn zoon. Somtijds en tussendoor zingt Richard er nog "eentje" uit de "goe den ouwen tijd" en u moogt gerust van mij aannemen dat er dan meer geluisterd wordt dan..gedanst. Heden ten dage, als wij elkaar tegen komen, spreken wij nog over de vroegere..suksessen. U moogt zeker zijn dat wij elkaar, na zovele jaren nog steeds volle vriendschap en... respekt betonen. En nu v/eer de draad opgenomen. Na Richard, moest er nog volgens mij en Pynte, een "speciale attraktie" gevonden worden, en het liefst iets, dat ze in Ninove nog nooit gezien hadden. SPECIALE ATTRAKTIE God weet, hoe dit idee in mijn hoofd is gekomen, maar ik stelde aan Pynte voor om een bezoek te brengen aan de ...zigeuners, welke zich in Ninove en omliggende bevonden, en aan enke len te vragen om met guitaar en viool enkele nummers ten beste te komen geven en zo het bevrijdingsfeest op te luisteren. Direkt vond Pynte het een reuze idee. Wij zochten kontakt met een inwoner van Pollare; van wie wij wisten dat hij in nauw kontakt stond met zigeu ners en die ons enkele plaatsen kon aanwijzen, waar er op dit mo ment "boheemelsen" gestationeerd waren. Gauw hadden wij enkele van zulke samentroepingen gevonden en beloofden wij aan de zigeuners 100 frank beloning en een paar bonne tjes goed voor een glas bier, indien ze met hun muziekinstrument op "het bevrijdingsfeest" aanwezig zouden zijn. Zo kontrakteerden wij enkele van die mannen en vonden zelf een paar van die vrouwen bereid een zigeunerdans te doen,...mits dezelfde voorwaarden. Kortom, wij vonden onze "zending" geslaagd en nu maar..afwachten. Bewuste dag van het feest breekt aan. Prachtige nazomerse dag. Het is rond 3 uur in de namiddag. Op de markt is er een zee van volk. Er zijn -stoelen en tafeltjes binnen de omheining van de markt aangebracht. Maar och God...,daar komen de eerste zigeuners toe, geen vijf of tien, maar wel 100. Met gitaren, violen, stringbassen overrompelen ze de markt. Na onze tussenkomst komt alles in orde en zetten ze zich neer op de plaats welke wij hun aanwijzen. Kortom, het feest kon beginnen en alles gaat in de beste orde en harmo nie. Na de optredens van orkest en van Richard komen er enkele zigeuners aan de beurt. Ze geven mooie nummers en dans ten beste en alleman is opgeto gen. Het volk danst en jubelt mee en de schepenen en notabelen onder lei ding van Burgemeester Van Trimpont doen naar mij en Pynte veelvuldige tekens van hun tevredenheid en ver wondering over de goede gang van zaken. Het V-teken,naar mij en Pynte toe, is niet uit de lucht. Kortom, wanneer rond 7 uur 's avonds het feest, een einde neemt, is alle man het roerend eens wij hebben het mooiste feest gebracht sinds het ontstaan ervan. Wanneer alleman stilaan huiswaarts is gegaan mag de politie, na gedane arbeid een pintje gaarl nemen in café "De Vlaag" waar het krioelt van... zigeuners, voor wie het feest nog maar..begint. Daar er echt deftig animo is, vindt niemand daar graten in, temeer daar ze echt "proper" hebben meegewerkt tot welslagen van het bevrijdingsfeest. Will Tura heeft ooit een lied-ge zongen "Het was te mooi om waar te zijn". Wel, dit lied was echt toe passelijk op wat ik nu ga vertellen. TE MOOI Pynte, die ook al een "pynte" teveel gedronken had, gaat. op zeker ogenblik een..zigeunerin halen om mee te dan sen. Alles gaat opperbest, en iede reen geniet van de capriolen, welke Pynte op dans met de "boheemse" ten beste geeft, tot op zeker ogenblik (en dat is nu eens echt Pynte), Pynte de zigeunering omhoog steekt en laat..vallen, zodat deze met een smak op de grond komt en zich zeker bezeerd heeft, gezien ze begint te huilen en te schreeuwen. Op één twee drie schieten 3 a 4 man op Pynte toe, zodat deze een afstraffing te wachten staat, indien de overige politiemannen niet rap reageren. Kor tom,op een paar ogenblikken heeft de ene daar de andere vast en volgt een gevecht in regel. Daar vliegen de eerste glazen aan stukken, wordt er met stoelen geslagen, de ruiten van deur en ramen vliegen aan scher ven. Om kort te zijn, gans het café van "de Waag",uitgebaat door Paul en Marie-Jeanne De Troyer (Pitje Penne) wordt aan diggelen geslagen. Op ze ker ogenblik trekt onze veldwachter, Chalen Leuckx, zijn wapen. Dat was het sein, dat vele zigeuners de benen namen. Op dit ogenblik,en zonder dat ik noemenswaardig "geraakt" ben, geeft Burgemeester Van Trimpont mij "bevel" hem naar huis te vergezellen. Wat ik dan ook doe. Zó verlaat ik het stijdtoneel. Wanneer ik 's avonds, weer op dienst kom om de nacht te doen, kunnen wij een eerste bilan opmaken. Pynte is erg geraakt in het aangezicht. Zijn ogen zijn met bloed doorlopen en hij is echt de weerspie geling van het suksesliedjes "Twee ogen zo blauw". Vele dagen lang is Pynte op dienst gekomen, met bril met .donkere glazen. Onze Kazzen had buiten wat schrammen geen enkele knop meer aan zijn vest. Chalen Leuckx had ook weinig letsel, alsook de andere agenten, waaronder Marcel De Henau en Van Butsele René waren goed uit de strijd gekomen. Erger was het gesteld met de inboe del en het café "De Waag" zelf. Weinig goeds bleef er van over. Kortom, onze "speciale attraktie" was op een ruïne geëindigd. Het dient gezegd dat onze Burge meester en de schepenen ons daarvoor geen enkele blaam hebben gegeven.Na tuurlijk, hebben wij de volgende feesten niet meer moeten..inrichten en heeft dit voorval stof gegeven, voor latere..lachpartijen. Zo heb ben op het laatste souper van de oud strijders ik, en Marcel De Henau en René Van Butsele (De vos van poefkes) nog eens alles uit de doeken gedaan, en met "Het bal van de zigeuners"nog eens hartelijk gelachen. Wie dit voorval ook nog dikwijls aan haalt is Maurits Van Londerzele (Maurice Prot), de latere stadsont vanger. Deze is mijn gebuur en is jaren organisator geweest van het feestkomiteit. Maurits beaamt nog steeds "Het mooiste feest ooit in Ninove gegeven",spijtig van de einduit slag. In laatste instantie, wil ik er nog bijvoegen, dat daags na de feiten al het nodige gedaan werd, om de schuldigen te vinden. Mede met de Rijkswacht werd er ge zocht. Uren in het rond, werd er geen enkele zigeuner meer gevonden. Later, en druppelsgewijze werdenien er hier nog boheemelsen gezien erv aan de tand gevoeld, doch allen speelden een prachtrol, namelijk deze van "De Stomme van Portici" Marcel Cardoen Volgende maand het mooiste bevri jdingsfeest Verdere Pynte-avonturen

Klokzjiel | 1984 | | pagina 10