werkten mee F1US GEEL SCÜIETFCT pers- niede - deling 't klokhuis is open VOORLOPERS EN PIONIERSJAREN VAN DE 78-TOERENPLAAT ditoriaa Vrijdag 8 juni om 20 uur wordt in 't Klokhuis een "78-toeren- fuif" gehouden, ondertitel KRAKERS VAN CARUSO TOT ELVIS. Het is meteen de opening van een tentoonstelling met aller lei oude prenten en affiches omtrent grammofoon en grammo foonplaten. De persoon die het materiaal voor deze beide akti- viteiten verzamelde is Erik. De Schrijver, U allen welbekend als auteur van het kijkboek "Ninovieters Kaffeegieters". Hij zal D.J. spelen op deze unieke fuif (met gratis inkom) die, als de fuivers zich ook nog willen in aangepaste kledij uit deze periode vertonen, ie dereen in een retro-sfeertje zullen dompelen. We vragen Erik of hij als spe cialist terzake de lezers en luisteraars enige historische achtergrond wou leveren. Hier komt hij Men zal wel ten eeuwigen dage blijven redetwisten over wie eigenlijk de fonograaf heeft uitgevonden de Franse dichter Charles Cros of de Amerikaan Thomas Al va Edison, voor wie uitvinden een beroep geworden was. We kunnen het zo stellen Cros komt de eer toe in april 1877 als eerste een procédé te hebben be schreven om klank op te nemen en weer te geven, terwijl Edison -samen met medewerkers als John Kruesi -er als eerste in slaagde eind 1977 de menselijke stem vast te leggen en te reproduceren. Het toestel waarmee hij dit deed werkte als volgt op tinfolie,ge wikkeld rond een met de hand bewogen cilinder, 'werden de trillingen van de menselijke stem via een trechter tje met naalddiafragma ingeschreven. Plaatste men nu de naald opnieuw in de groef die ze in de tinfolie had gedrukt en deed men de cilinder op nieuw draaien, dan kon min of meer duidelijk het gesprokene door het trechtertje gehoord worden. Opge slorpt als hij was door zijn zoeken naar de elektrische lamp,zou Edison zijn wellicht grootste uitvinding nochtans vlug een hele tijd uit het oog verliezen. De verdere ontwikkeling van de fonograaf gebeurde dan ook niet door hem, maar door twee ande re uitvinders Chichester A.Bell en Charles Summer Tainter. Hun grote verdienste is het geweest de uiterst onpraktische tinfolie te vervangen door een kartonnen rolbedekt met een laagje was (1885). Het procédé van Edison, Bell en Tainter zou men het. "hill and dale" (letterl."heuvel en dal") -procédé noemen, omdat de weergave verkregen wordt doordat de naald in de groef van de cilinder op en neer gaat. Een ander procédé, dat van de platte ronde plaat in verhard rubber - later schellak- werd in 1887 ont wikkeld door de Duitse immigrant Emile Berliner. Hier geschiedt de klankreproduc tie doordat de naald zich zigzags- gewijs in de groef voortbeweegt. Het toestel waarop deze platen konden gespeeld worden zou men "grammofoon" dopen, dit om het dui delijk te onderscheiden van de fonograaf met cilinder. Sterk onder de indruk van dit' alles verbeterde Edison anno 1888 zijn eigen fono graaf en maakt er een verkoopbaar toestel van. In dit jaar werden in de Edison-laboratoria ook de eerste opnamen van beroemdheden gemaakt, op wassen rollen ditmaal, want ook Edison was inmiddels op dit procédé overgestapt. Opnemen - zowel van cilinders als van grammogoonplaten - gebeurde in die dagen akoestisch. Dit be tekent dat de opname in principe rechtstreeks via de hoorn geschied de. Het zou tot 1924 duren vooral- leer de elektrische opname haar intrede zou doen. Na 1890 begint dan de werkelijke opgang van de fonograaf en de gram mofoon als dicteerapparaten in kantoren, als speelgoed, als muziek- reproducerende toestellen met geld- inworp. Ook Europa laat zich niet onbetuigd. In Frankrijk beginnen anno 1890 de gebroeders Pathë met de productie van fonografen en cilinders, terwijl Henri Lioret er een jaar vroeger in geslaagd was cilindertjes in cellu loid te vervaardigen die zouden ge bruikt worden in sprekende Jumeau- poppen en in zijn Lioretgraph nr.2. En in Hannover (Duitsland)wordt in 1898 door de Gramophone Company een grammofoonplatenfabriek opge richt. Het embleem op de ëënkantige Berliner-platen die er geproduceerd worden is een schrijvende engel.De traditionele hond met grammofoon naar het gekende schilderij van Francis Barraud zou slechts enkele jaren later zijn intrede doen... Het zal de aandachtige lezer wel niet ontgaan zijn dat er een enorm concurrentie-element verscholen zat in het naast elkaar bestaan van fono graaf/cilinder enerzijds en grammo foon/grammofoonplaat anderzijds. Het resultaat van de wedloop die er het gevolg van was, is inmiddels wel gekend. Reeds vanaf 1902 ging het bergaf met de fonograaf. Toch heeft Edison verschillende pogingen aangewend om het tij te doen keren in het voordeel van fonograaf en cilinder. In 1908 voerde hij de duur van zijn cilinders op van 2 naar 4 minuten (de z.g. "Amberol") en in 1912 bracht hij de eerste plastic cilinders (de "Blue Amberol") op de markt. Toch zou hij uiteindelijk bijdraaien, maar toen hij in 1913 zelf begon met de productie van platte grammofoon platen volgens het "hill and dale" systeem, was het voor hem reeds te laat. Edison zou het publiek nooit meer voor zich kunnen winnen. In 1929 zou hij er uiteindelijk toe genoopt worden met de fabricage van alle klankreproducerend mate rieel te stoppen. En de grammofoon producenten Die maakten zich na 1900 langzaam maar zeker meester van de hele markt. Dat Caruso na 1904 nog uitsluitend zong voor Victor, de firma die in 1906 ook de eerste grammofoon met ingebouwde hoorn zou uitbrengen, dat Odeon in 1904 de eerste tweekantige grammo foonplaten-tweemaal zoveel luister- genotl-lanceerde, dat ditzelfde merk in 1909 de eerste orkestrale muziek op de markt bracht..zijn ongetwij feld factoren die het grammofoonwe'zen gemaakt hebben tot wat het geworden is. De 78-toerenolaat-sinds het midden van de jaren 20 elektrisch opgenomen - heeft bestaan tot in de jaren 50 en heeft de harten van miljoenen beroerd met zang en muziek van gloriën als Al Jolson, Glenn Miller, Bing Crosby, the Andrews Sisters, Ti no Rossi, Maurice Che valier, Bob Scholte en zovele ande ren. Zelfs Elvis Presley, Paul Anka, Bill Haley, The Platters... hadden nog hun eerste successen op platen met het legendarische toe rental Erik De Schrijver Maandag, woensdag en donder dag van 15 tot 17 uur. Dinsdag van 10 tot 12 en van 17 tot 19 uur. Vrijdagavondkafee vanaf 20 u. 't Klokhuis is gelegen Geraardsbergsestraat 27 9400 Ninove. Tel 054/32 17 49 ABONNEMENT 'T KLOKZJIEL Jan.-Dec. 400 frank Apr.-Dec. 300 frank Jul.-Dec. 200 frank Okt.-Dec. 100 frank Te storten op rekeningnummer A.E.L.K. 001-0971808-41. Los nummer 40 frank. Verkrijgbaar in alle Groot- Ninoofse krantenwinkels, veel kafees en jeugdhuizen. Marcel Cardoen-Rik Van De Perre- Dirk Van de Perre-Blauwoog- Germain Droogenbroodt-Gerd Seghers-Bruce Palmer-Tuur- G.Vande Winkel-H.Neuckermans- Azaki-Rik Wattez-Paul D'Haese- Mieke D'Hondt-Mathilde Ver- schelden-Rufijn De Decker- Marleen De Cooman-Lieve - Dirk De Wolf Uitgerekend in de periode dat alle bekende politieke partijen, naar de gunst van de kiezer dingen voor de Europese verkiezingen van 17 juni, juist in deze kontekst speel de zich volgend tafereel af voor onze ongelovige blikken. Bijna dagelijks krijgen we een T.V.-spot te verwerken waarin ons wordt duide lijk gemaakt hoe dringend de milieu problemen dienen aangepakt in een Europese kontekst. De meeste par tijen hebben deze problematiek ver werkt in hun programma. Hoe geloof waardig dit allemaal is, bewees men in Groot-Ninove, waar alles nu volop in bloei staat. Op een dag in de maand mei (zo be ginnen sommige sprookjes) reed door onze straat een blauw bestel- wagentje van de dienst Openbare Werken van de stad Ninove. Op de laadbak een groot vat, gevolgd door een groep mannen, uitgerust met gasmaskers. Alsof het de nor maalste zaak van de wereld was, werden de wegbermen bespoten met een plantendodend middel. Nu iede reen dacht dat dit bij wet verbo den was, heeft de stad Ninove het lef, om tot de boorden van het Neigembos, de plant- en kruiden- rijke graskanten kapot te spuiten. Daar,waren er vroeger een klepel- maaier gebruikt werd om de weg- boorden te onderhouden, is men nu overgestapt naar de bekende methode van onkruidverdelging. Vernamen we op de jongste gemeen teraad niet, dat de milieuwerkers "binnen" waren? Is dit een grap, of om te huilen Het resultaat van deze nieuwe aanpak met een blauwe versnelling is nu te bezich tigen langs onze Vlaamse gemeente wegen waar het gras en de kruiden er fris geel bij liggen. De stedelijke jeugdraad en de schepen van sport- en jeugdbeleid delen mee dat de speelpleinwerking 1984 doorgaat van 2 juli tot en met 24 augustus. Jonge mensen (vanaf 17 jaar, met inzet en enthousiasme, die minstens een monitorsbrevet bezitten, kunnen hun kandidatuur stellen bij het "secretariaat sport- en jeugdbeleid"-stadhuis le verdieping, uiterlijk tot 8 juni. Gelieve bij de kandidatuur- stelling te vermelden Naam en vcornaam - volledig adres - geboor tedatum, eventueel telefoonnummer, alsook fotokopij van het brevet. Gelieve de periode(s)aan te duiden die uw voorkeur genieten (minimum 2 weken!) 2 tot en met 13 juli 16 tot en met 27 juli 30 juli tot en met 10 augustus 13 tot en met 24 augustus. De speelpleinwer king gaat door van de maandag tot en met de vrijdag. Verdere schik kingen voor monitoren en kinderen zullen later meegedeeld worden. De dienst sport- en jeugdbeleid 78 - toerenfuif STEDELIJKE JEUGDRAAD NINOVE SPEELPLEINWERKING 1984

Klokzjiel | 1984 | | pagina 2