WIJ MOETEN VOOR MEER DAN TIEN JAAR GEEN NIEUWE WERKEN MEER PLANNEN LUK DURANT, 1 SCHEPEN VAN OPENBARE WERKEN ATLETIEKPISTE RIJKSWEG 80 ADMINISTRATIEF CENTRUM Vervolg pac. 5 Ik beschouw mezelf niet als een poli tieker, ook al zit ik er nu volledig in. Ik kan hierin gelukkig nog vrij bewegen. Politiek bedrijven is immers, ook op deze schaal niet altijd eenvoudig. Het volstaat spijtig genoeg niet je volle dig voor je taak als schepen in te zet ten Hoe goed men ook zou zijn, een poli tieker zonder stemmen heeft niets te vertellen. En stemmen, die haal je nu eenmaal niet met serieus je ambt uit te oefenen. Aan het woord Luk Durant, van beroep ingenieur-architekt, gewezen voorzitter van de P.V.V. afdeling Ninove en nu ook Schepen van Openbare Werken. 't KI. Was dat geen eigenaardige start voor jou die ontdubbeling van hetSchepenambt voor Openbare Werken Durant Dat is ontstaan uit 2 noodzaken. De onverenigbaarheid van bepaalde taken met mijn beroep en het aspekt van beschikbare tijd. Onverenigbaar met mijn beroep is onder meer het behandelen van bouwaanvragen. Lei dinggevend personeel, zoals de stadsarchi- tekt behoort best onder de bevoegdheid van 1 schepen, in dit geval mijn kollega Desprets, gezien de specifieke taken van de stadsarchi- tekt. Als zelfstandige ben ik ook verplicht mijn eigen zaken bij te houden. Indien ik de totale taak van Openbare Werken op mij had genomen dan -zou dat een full-time inzgt vergen wat voor mij onmogelijk is. 't KI. Kan men zo eigenlijk wel een goed beleid voeren 1 Durant Dat is niet altijd eenvoudig, voor wat het totale domein van O.W. aangaat, met die ontdubbeling. Vraag is echter in hoeverre hier in Ninove nog een beleid kan gevoerd worden, want de "blauwe draad" die nu door de begroting loopt is die van besparing. Ons beleid zal er een zijn van een beperkt aantal basisprojekten met daarrond vooral kleinere werken. Bovendien zijn er binnen de Technische Dienst veel problemen rond verouderd materieel, slecht wagenpark, niet aangepaste en verspreide werken en bergplaat sen, enz. Ook dat gaat ons nog veel geld kos ten. 't KI. Toch wil je nog een gekke uitgave doen 33 Biljoen voor een weg dwars door de velden van Neigen naar Denderwindeke. Durant Een weg die er waarschijnlijk nooit zal komen gezien onder meer de door ons ge vraagde verhoging van de gemeentebelasting van 6% naar 7% door de Provincie is gewei gerd. Op die manier wordt het voor de stad moeilijk een serieus beleid te voeren, want we zitten ook nog met allerlei onvoorziene kosten. Zo is er nu een vordering van ongeveer 30 mil joen vanwege de ondernemer die het nieuwe stad huis bouwde. Die heeft namelijk zijn werken te lang moeten stilleggen omdat de plannen voor het deel electriciteit niet tijdig klaar waren. Wat nu de weg Neigem-Denderwindeke betreft, nu ja, die weg dateert nog van in het begin van de fusie. We zagen de stad toen opgebouwd uit 3 kernen De Stad zelf en 2 kleinere centra Denderwindeke met Lieferinge en Neigem en Appelterre-Voorde-Aspelare. Aangezien de Stad zelf al veel had gekregen en nog zou krijgen, vonden we dat die andere centra ook aan de bak moesten komen; een nieuwe weg Appelterre- Voorde, en die verbindingsweg Denderwindeke-Neigem, werden toen gepland. 't KI. Je speelde zo een beetje St Niklaas Durant Wij waren van oordeel dat men ook in de buitengemeenten recht had op een verbete ring van de infrastruktuur. 't KI. Vele grote werken die door de Stad worden uitgevoerd, zijn gesubsidieerd door de nationale of gewestelijke overheid. Krijg je zo geen scheeftrekking van de ware kost, want uiteindelijk kont toch alles op de belas tingbetaler terecht Durant Dat is iets wat mij ook tegen de borst stuit. Dergelijke uitgaven zouden volledig ten koste van de stad moeten zijn. Dat is veel realistischer omdat je direkter met je financiële toestand gekonfronteerd wordt 't KI. De atletiekpiste is nu bijna af. De meerprijs die daar aoest betaald worden, hoe is die tot stand gekomen Durant In feite is er niets veranderd. Kijk, er waren daar eigenlijk twee meerprijzen. Primo was er een fout begaan in de opmeting van de niveau's. Die metingen zijn uitge voerd door het stadspersoneel en de ontwerper baseert zich op die gegevens. Er moest dus een groter volume aangevoerd worden dan aanvankelijk was voorzien. Ik vind het onlogisch dat de Stad die metingen heeft gedaan, want nu kun je niet optreden. Secundo waren er problemen met de stabiliteit van de bodem en ik wou daar geen risico's nemen. Als men toch al zo een grote uitgave doet, vind ik dat men het goed moet doen. De fundering onder de piste is dus wel ver zwaard. 't KI. De ligging Durant Ongelukkig maar we konden dat nog moeilijk veranderen omdat we snel een beslis sing moesten nemen met het bestaande voorstel, anders verviel de subsidie van 8,3 miljoen. Het grote idee was de piste dicht bij de Sporthal te brengen, maar dat is toch nog kOO meter 't 11. Wat gaat ons dat kosten Durant Oh, dat is nog een ander paar mou wen, want er zijn nog meerprijzen op komst lot nu toe is er in de kost nog geen water of electriciteit voorzien. Je moet toch ergens kunnen licht maken. Indien men het materiaal (bv. matten, horden, schuimrubber...) in het bergkot wil steken is het 7 keer te klein. Dat moet ook vergroot worden. Alles samen gaan we zo naar plus minus 25 miljoen, zonder de grond. 't KI. Hoorden we daar niemand zeggen dat je op een tartan baan niet kan trainen Durant Ja, ik moet zeggen, die uitspraak heeft me ook doen opkijken, maar het bleek dat vooral lange afstandslopers daar niet voortdurend kunnen op trainen. Voor de rest gaat dat intensief gebruikt worden; gelukkig maar, want die tartanbedekking kost 2 miljoen extra. 't KI. Vftér de gemeenteraadsverkiezing was je tegen de aanleg van de omstreden Rijksweg 80. Opzienbarend was je bocht van 180 graden, want na de verkiezingen was je een fervente voor stander van RW 80. Durant De diskussie die toen (voor de verkie- zingen) werd uitgevoerd verliep in volle krisistijd (nvdr benzine-affaire) en ging in houdelijk over een herziening van allemaal die plannen rond de RW 80. Ik heb nadien gezien welke studies daaromtrent zijn gemaakt. Volgens mij is daar veel in spraak geweest. Voor mij persoonlijk moet die weg er NIEI komen, maar als hij moet worden aangelegd vind ik het huidig trajekt geen slech te keuze. Niet Ninove, maar G'bergen is vragende partij. Uit het oogpunt van tewerkstelling en bezetting van het industriepark moet de RW 80 er komen voor Geraardsbergen 't KI. Welke bedrijven wil men daar aantrek- Durant Bijvoorbeeld distributiebedrijven als ALDI, die geïnteresseerd waren in G'bergen en nu in Erpe-Mere zitten. Vervoersbedrijven hebben goede wegen nodig. 't KI. Waarom zou een bedrijf geïnteres seerd zijn in het industriepark van G'bergen als er op de industrieparken langs de auto snelwegen nog plaatsen vrij zijn 1 Durant Zouden er dat nog zoveel zijn Ook het Ninoofse industriepark is nu uitverkocht. 't KI. loch begrijpen we niet hoe de RW 80 G'bergen gaat verbinden met belangrijke centra als Gent en Brussel worden, alleen de vraag geldt nog komt hij er of niet.. Maar wat is het alternatief De visie van de leefmilieu groep vind ik verouderd, (een betere treinverbinding) Het spoorvrachtvervoer heeft volgens mij afgedaan. 't KI. Waarom niet eerst het stuk Schendel- beke-Voorde aangelegd om te zien wat het geeft 1 Durant Daar ligt het probleem niet. Het is de aansluiting met Aalst, de E.5. 't KI. Wat denk je, zal het vervoer van G'bergen naar Brussel toch niet verder over Ninove gaan 1 Durant Wel langs RW 80 naar Aalst de E5 op, vandaar bereikt men a.h.w. gans Vlaanderen. 't KI. Het is toch fiktie dat iemand van Geraardsbergen langs Aalst naar Gent zou rijden als er een rijksweg wordt gepland van G'bergen naar Gent. Durant Dat is een diskussie die je altijd kan voeren. 't KI. En wat te denken van de erge land schapsschending in het mooie en autentieke kouterlandschap rond de diepe straten Durant Dat is de onverzoenbaarheid tussen industrie en leefmilieu. Ook het vorige trajekt op de rechteroever werd fel gekontesteerd Persoonlijk vind ik dat het industriepark van G'bergen een goede verbinding nodig heeft. Spijtig voor de milieuvrienden. 't KI. Is het uitspelen van de faktor te werkstelling geen verbloeaing van de werke lijke machten achter het doordrukken van zo een weg Durant Mijn keuze is in elk geval nooit onder zulke druk gebeurd. Wat onze partij betreft zijn we nooit door onze koalitiepart- ner onder druk gezet. 't KI. Ook niet van ACV zijde Durant Nee, volgens mij nemen die de E5. Maar nogmaals, wij vragen die weg niet, wij dulden hem voor G'bergen. ken Durant Nee, M. Prieels is wel bij mij geweest om daarover te praten omdat die de volledige historiek heeft meegemaakt. Trouwens bij Bruggen en Wegen vindt men het zeer eigenaardig dat 10 j. lang door alle politieke partijen om die weg wordt gesmeekt en nu zou men hem plots niet meer willen. Dat is hetzelfde als zeggen op de gemeente raad dat je voor de verhaalbelasting bent, maar ze nooit vragen. 't KI. Denk jij dat Ninove nog de mogelijk heid heeft om die weg nog te boycotten Durant Daar twijfel ik sterk aan. Je zou daar met een plaatselijke minister kunnen tegenaan gaan. Maar G'bergen wil die weg. Zij willen niet dat Ninove dwars zou liggen. Over het trajekt kan niet meer gediskussieerd 't KI. En ondertussen staat ons Rijksadmi- nistratief Centrum daar duur te zijn Durant Het zal in elk geval minder kosten dan nu met de verspreiding van alle diensten. De totale onderhoudskost van dat gebouw kennen we niet. Dat is moeilijk te berekenen. Het gebouw is voor mij'wel te groot, maar ja, dat zijn normen die van bovenaf zijn opgelegd. Elk onderdeel op zich is veel te groot en eigen aardig genoeg kunnen alle diensten er niet in. Het stadhuis stond er al voor de stadssecreta ris en de diensthoofden werden gekonsulteerd Er was toen nog geen inspraak. 't KI. Is de gemeenteraadszaal in het nieuwe Stadhuis bruikbaar als concertzaal Durant Voor de gewone gemeenteraadszittin gen is die ruimte veel te groot. We zoeken naar andere functies voor die ruimte en mits de hall erbij te ïètcekken zou dat voor kulturele aktiviteiten wel gestpikt zijn. Maar dat lever- t grote bouwtechnische 'problemen op. 't KI. Eventueel een functie voor de hall alleen Durant Wel is het de bedoeling daar een tentoonstellingsruimte van te maken. 't KI. Is dat dan die polyvalente zaal teweeg Durant Ook hier geldt ons motto besparen. Ik ben zeker geen voorstander nog eens een nieuwe zaal te bouwen. 't KI. Wat zijn de plannen met de leegge komen stadsgebouwen Durant Dat moet je aan mijn kollega Desprets vragen. Maar ik vermoed dat er plannen zijn. 't KI. Is daarover rondvraag gedaan bij verenigingen of individuen

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4