Macht en onmacht van het Europees parlement Zondag 17 juni worden in België voor de tweede maal rechtstreekse verkiezingen gehouden voor het Europees Parlement. Ruim 200 miljoen mensen mogen of moeten gaan stemmen voor de ver deling van een 434 zetels in dat parlement. Talloze politieke par tijen van diverse pluimages willen opnieuw hun geluk beproeven in de Europese arena. De keuze lijkt groot, maar waar kiezen we eigen lijk voor op zondag 17 juni Men hoeft geen Europa-specialist te zijn om te merken dat, behalve boze boeren, moegetergde vracht rijders en geaffekteerde Maggie Thatchers, niemand nog schijnt warm te lopen voor of tegen Europa. De valse retoriek over de Europese broederschap, die in 1979 nog met veel moeite kon bijeengeschraapt worden, heeft plaats geruimd voor komplete apatie en dit na amper één legislatuur van het recht streeks verkozen Europarlement. De gangbare verklaringen voor de onverschilligheid tegenover al wat 'Europees" is, zijn gekend.De Europese Gemeenschap zit in de put, is verscheurd door de onenig heid en het nationalisme van de grote lidstaten. De Europese buro- kratie is een labyrint van be sluitloosheid en luksueus profita- riaat.Wat uiteraard weinig aan bod komt in de huidige verkiezings- kermis is het feit dat het Europese Parlement, waar het nu toch allemaal om te doen is, geen echte bevoeqd- heden heeft. Alle uiteindelijke be slissingen binnen de EG worden door de Raad van Ministers genomen die regelmatig in Brussel of Luxemburg bijeenkomt. De Raad van Ministers kan pas een beslissing nemen na een voorstel van de Europese Kom missie, het dagelijks bestuur van de EG.Deze kommissie is samenge steld uit door de EG-lidstaten be noemde leden. De grote staten zijn door twee kommissieleden vertegen woordigd, de kleinere zoals België door één lid. Het parlement heeft geen enkele kontrole op het doen en laten van de kommissie. Bij elk voorstel dat de kommissie naar de Raad stuurt, zit wel een advies van het Europees Parlement. Er bestaat echter geen enkele verplichting voor de Raad van Ministers om het advies van het Europees Parlement op te volgen. De Raad is namelijk geen enkele verantwoording schuldig aan het parlement. In de praktijk blijkt dat er met de adviezen van het Europees Parlement weinig reke ning wordt gehouden. De enige be voegdheid van het Europees Parle ment is een budgetaire zij kan een begroting verwerpen of op onderdelen wijzigen. Geef toe dit staat niet in verhouding met de vele miljoenen die er aan de werking van het parlement gespen deerd worden. Ondertussen heeft de gewone burger geen enkel zicht op het verband tussen de Europese politiek en zijn dagelijks leven. Hoeveel kiezers zien nog het ver band tussen de landbouwprijzen, de EG-staalpolitiek of de Vrede- ling-richtlijn met het alledaagse bestaan Europa, dat een tegenmacht zou kunnen vormen tegen de ekonomische almacht van de multinationale on dernemingen en de politiek van de grootmachten, is zelf een on vatbare multinational, die Brus selse volkswijken platwalst, be lastingsgeld verslindt en snoep reisjes uitdeelt. Het parlement, waarop de naïef- steri onder ons hun hoop hadden gesteld op de Europese stal om de frissen, blijkt in vele aevallen ofwel een verbanningsoord voor uitgeholde tweederangsfiguren, of wel een niet te riskante stage tijd voor jonge Turken, ofwel een eremandaat voor semi-politici Voor de rest zijn de verkiezingen alleen maar een veel geld kostend tussentijds referendum over de na tionale politiek. De kiezer, die wil bijdragen tot een herwaarde ring van Europa,, vergooit zijn stem best niet aan partijen of kandidaten die het Europees man daat slechts zien als een bijkom stig zijsprongetje van de natio nale politiek. Evenmin aan diege nen die in de voorbije vijf jaar bewezen hebben niet geïnteresseerd te zijn in de luttele Kostbare kansen om een stukje progressief beleid in Europa binnen te brengen. We denken aan de EVP'ers die de Vredeling-richtlijn (inzake kon trole van de werknemers op het beleid van multinationals in de gemeenschap) uitholden en die in het Europese rakettendebat aan de verkeerde kant stonden. We denken aan die kandidaten die dwars gingen liqgen bij initia tieven die de milieu-bescherming op het oog hadden en niets onder nomen tegen zure regen, hormonen in onze voeding, het lozen van afvalwaters, het dumpen van kern afval en andere grensoverschrij dende aantastingen van ons milieu. Tuur Vervola van pao. 4 INSPRAAK LEEFMILIEU PLANNEN EUROPESE GEMEENSCHAP Oorspronkelijke lidstaten (1958) Nieuwe lidstaten (1973) Nieuwe li^sta^t (1981) J Kandidaat-lidstaten SPANJE Durant Nee, daarvoor is het nog te vroeg. Er moet eerst een technisch onderzoek gebeuren. 't KI. Op de informatieavond van de Wakkere Burger deed je een origineel voorstel wat betreft inspraak bij beslissingen van de gemeenteraad. Durant Wij zijn daar in april mee gestart maar dat weet natuurlijk niemand. Ik vind dat je eerst met de meerderheid een voorstel moet uitwerken. Zo gingen we bv. met geïnteresseerden van de meerderheid, de ontwerper en de stadskon- dukteur 's zaterdags geplande werken bezichti gen. Dat is een 1st vorm van inspraak. ■Een 2de is die in de sekties van Openbare Werken, waar de oppositie inspraak heeft. We zijn daar nu mee begonnen met de werken aan de Ratissestraat in Appelterre. 't KI. Die inspraak blijft binnen de ge meenteraad 1 't KI. Is er in de gemeenteraad interesse voor stadskemvernieuwinq 1 Durant Alhoewel dat mijn bevoegdheid niet is druk ik daar al een tijd op aan, dat er tenminste iets zou gebeuren, omdat ik daar beroepshalve mee gekonfronteerd word. Maar er komt zeer weinig initiatief, misschien omdat die zaak te ingewikkeld is. Maar ik verwijs daarvoor naar deSchepen voor Ruimtelijke Ordening, dat ligt onder zijn be voegdheid 't KI. Daar wordt niet over gesproken in de meerderheid Durant Toch wel, ik heb daar al veel op aangedrongen. 't KI. Wat is dan de reden van de terughou dendheid van het stadsbestuur in verband hiermee Durant In eerste instantie wel; we zijn wel zinnens de werken zelf aan de betrokken mensen voor te stellen. Met de kans dat je op zo'n vergaderingen alleen de benadeelden krijgt. De definitieve beslissing blijft natuurlijk het voorwerp van onze verantwoor delijkheid. 't KI. Je bent geen voorstander van een Stedelijke kommissie voor Ruimtelijke Ordening Durant Ik ben tegen kommissies waarin mensen zitten die denken dat ze veel moeten te zeggen hebben, die bovendien vaak vooringenomen zijn en die uiteindelijk toch geen beslissing moeten nemen. Bij mij mag men altijd komen diskussiëren Zo heb ik eens de Werkgroep Leefmilieu uit genodigd, maar het paste toen niet voor hen. En dan lees je achteraf in hun artikels dat ze nog altijd wachten op de uitnodiging. Kijk, dat is niet serieus. Daar ga ik niet mee akkoord. Wat mij op die avond van Stadskernvernieu wing tegen de borst stuitte was het feit dat men daar uithaalde naar de politiekers. Men had het over de verkeerde aanpak van De Riemaecker ivm. bvb. de Centrumlaan. Dat was de visie van 20 j. geleden hé zeg. Ze zullen over 20 j. misschien ook zeggen "die dwazerikken van de RW 80". Het is een kwestie van je verantwoordelijk heid op te nemen. Wat ik wil zeggen is dat iedereen graag mee beslist, maar dat achteraf slechts de poli tiekers door de modder worden gesleurd. Toch snap ik die mensen van de Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij niet goed. Nu gaat men lukraak in Ninove een station bouwen en wat met de rest van de Dender Dat is geen goede aanpak. Men zuivert zowat in het wilde weg. Er zijn 2 belangrijke zaken 1) bepaalde koliektoren moeten worden aangelegd zodat tenminste enkele beken worden ontzien en 2) de zuivering van de Dender moet over het totale bekken worden aangepakt zowel op Waals als Vlaams grondgebied. Zo zal Ninove als 1st zijn station krijgen, de voorstudie alleen daarvan kost al 6 miljoen. Het wordt uiteindelijk een zuiveringsstation voor 25 000 i.e. (i.e. inwoners equivalent, wat zou moeten overeenkomen met wat 1 mens gemiddeld per dag aan vuil water produceert) Ik ben voorstander eerst de koliektoren te bouwen en pas dan over te gaan tot het bouwen van een zuiveringsstation in Ninove als dit past in een logische volgorde voor zuivering van het ganse bekken. Een lukraak inplanten van zuiveringsstations lijkt mij verspilling, met bovendien het gevaar dat bij wijziging van de gevoerde nationale politiek voor zuivering van het denderbekken de totale zuivering wel eens op de helling kan komen 't KI. Rond het stort in Pollare reageerde je scherp naar de werkgroep Leefmilieu. Er bleek ook een meningsverschil te zijn met de Burgemeester. Durant In verband met het betwiste stort te Pollare was ik het niet oneens met de burgemeester. Hij was wel bevreesd dat er achteraf problemen zouden van komen, waar ik duidelijk stelde dat alles wettelijk in orde was. Ik vind het nogal straf dat iemand over dat stort een interpellatie in de gemeenteraad doet, daar waar hij drie jaar voordien de be stemming als bouwgrond heeft goedgekeurd door het verlenen van een verkavelingsvergunning. Mijn persoonlijke overtuiging is ook dat bewust terrein inderdaad niet bebouwbaar is en dus ook niet verkavelbaar. Maar de essentie is het volgende Ze zuilen over zü jaar misscnien ook zeggen "die dwazerikken van de RW 80" 1) Op het gewestplan staat dat terrein als bouwzone. 2) De verkavelingsvergunning werd zonder enige opmerking goedgekeurd, noch van Durant Daar ga ik mij nu niet over uitspreken. de stad, noch van stedebouw. De discussie in de gemeenteraard handelde in feite over de clausule in de verkavelings vergunning "De eigenaar dient voorafgaande lijk de gronden op te hogen tot het niveau van de straat en dit tot op de bouwlijn." Volgens onze informatie was geen aparte bouw vergunning nodig voor het ophogen, volgens de interpellant wel. Essentieel is echter dat, indien men de eigenaars had ingelicht dat inderdaad nog een bijkomende vergunning 't KI. Hoe ver staat het nu met het Ninoofs waterzuiveringsdossier Durant Goed voor degenen die voor een zui veringsstation zijn. Het staat op het pro gramma van 1984 nodig was, interpellant deze zonder enig probleem zou en ook moest afleveren, gezien de verkavelingsvergunning. Hierop heb ik dan ook terecht gewezen bij de interpellatie in de gemeenteraad. Maar evenzeer heb ik gezegd dat ook voor mij deze gronden niet betrouwbaar zijn. Hieruit meent de Heer Dirk Van De Perre, die trouwens niet aanwezig was op bewuste gemeen teraad en alles slechts weet van horen zeggen, te moeten afleiden dat o.m. ikzelf deze zaak voorsta en bovendien zijn er duidelijke insi nuaties over korruptie en profijtjes. Welnu, dergelijke zaken neem ik niet. Ik betwist nie- mand's recht om aan te klagen wat moet aange klaagd worden. Maar wanneer dit niet ernstig gebeurt dan komen wij in een bedenkelijke situ atie. Daarom reageer ik scherp, niet naar de groep leefmilieu maar naar de persoon zelf. 't KI. Worden er nog nieuwe ontwerpen voor opgesteld 2 Durant In het verleden zijn er zoveel ont werpen aangeduid dat wij voor meer dan tien jaar geen nieuwe werken meer moeten plannen. Een groot deel van die ontwerpen werden toe gewezen aan de Gemeentediensten van België, een half-openbare instelling met een beheer raad, waarin nogal wat politici zitten. De Gemeentediensten hebben voor zo'n 180 miljoen werken mogen uitvoeren. Een ander deel van de ontwerpen ging haar privé-ontwerpers, maar daar werd heel wat minder van uitgevoerd. Ik heb de indruk dat zoveel mogelijk dringende werken aan de Gemeentediensten werden toegewezen en dat men aan de privé ook een aantal minder drin gende ontwerpen gaf om de balans in schijn in evenwicht te houden. 't KI. Je zit ook in RINT. (Rekonversie, Initiatie, Nijverheid, Tewerk stelling.) Durant RINT is een a-politieke studiegroep, die zich sinds 3 jaar bezig houdt met de ekonomische studie van Zuidoost-Vlaanderen, de regio Geraardsbergen-Ninove-Zottegem. Er is nu een BTK-projekt werkzaam met één ekonomist en twee personen per gewest voor het veldwerk. De bedoeling is dat wij streven naar konkrete beslissingen, die dan op het politieke vlak moeten worden doorgedrukt. Voor Ninove zitten schepen van middenstand Evenepoel en ikzelf in RINT. interview G. VAN DE WINKEL H. NEUCKERMANS

Klokzjiel | 1984 | | pagina 5