In oen klein stationnetje Louis Waltniel in blauwe over-drive pcezie NU EN STRAKS van Gerd Seghers Louis WALTNIEL L HET NIEUWE NMBS-PLAN EN DE GEVOLGEN VOOR DE TREINVERBINDING NINOVE^GËNT Klokvaste treinen, snellere verbin dingen, betere service, het nieuwe NMBS-plan klinkt als een sprookje in de oren. Maar zo sprookjesachtig is dit nieuwe plan niet, zeker niet voor Ninove. In feite gaat het om een saneringsplan. Het spoor boekt verlies, enorme verliezen. Het kliënteel slinkt van jaar tot jaar. Zo was 1982 een historisch diepte punt inzake reizigersvervoer. In 1975 vervoerde het spoor nog 232 miljoen reizigers per jaar, in 1982 amper 162 miljoen. Maar in 1975 telde het spoor 60.000 werk nemers, in 1982 66.000. Het aantal ingezette reizigerswagons bleef con stant. Men gaat nu de tering naar de nering zetten. Het personeel moet worden ingekrompen en het aan tal treinritten moet worden aange past aan het verminderd gebruik van de trein. Het kliënteel waar het spoor het minst aan verdient zijn de pendelaars. Snelle verbin dingen tussen grotere steden (Namen- Gent of Luik-0ostendeenz)trekken ook overdag een kliënteel aan, dat een treinticket koopt tegen de volle prijs. En dat is nu de nieuwe NMBS- filosofie. Minder aandacht voor de pendel treinen, meer aandacht voor de intercityverbindingen. De gevol gen van deze politiek zijn vooral voor een pendel lijn, als de lijn 90 Geraardsbergen-Denderleeuw voel baar. Ninove is het enige centrum van Oost- Vlaanderen dat niet op een Intercity of Interregiolijn ligt. Ninove is dan ook in het nieuwe plan uit de boot gevallen. Om dit te staven ga ik met u de verbindingsmogelijkheden Ninove-Gent na. Wie spoort naar Gent? Vooral studenten. Gent is het centrum in Vlaanderen voor hoger onderwijs (universiteit, het complete gamma van alle niet-universitaire hogere insti tuten). Maar ook onderwijzend perso neel, ambtenaren en bedienden verbon den aan administraties allerhande op provinciaal of regionaal niveau sporen vanuit onze streek naar Gent. Gent is tevens een centrum voor grote manifestaties op het vlak van de kunst (festival van Vlaanderen) of op het vlak van de economie (jaar beurzen, floraliën, Flanders techno logy, enz) en trekt dus ook veel toevallige of eendagsreizigers aan. Hoeveel er dagelijks of regelmatig vanuit Ninove en omstreken naar Gent moeten reizen weet ik niet, maar het moeten er vele tientallen zijn. Welke verbindingsmogelijkheden biedt het nieuwe NMBS-plan aan dit kliën teel De klokvaste verbindingen Ni- nove-Gent [met overstap te Dender leeuw) duren 56 minuten. Ter verge lijking een tabel van de relatie mogelijkheden van de andere Oost- Vlaamse steden met Gent Lokeren 12 min Deinze 12 min Aalst 20 min St-Niklaas 20 min Zottegem 20 min Dendermonde 23 min Denderleeuw 26 of 30 min Eeklo 28 min Oudenaarde 28 min Geraardsbergen 35 min Ronse 44 mi n (N.B. de directe verbinding Denderleeuw-Gent, die in het nieuwe plan is afgeschaft, duurde 18 min. Bieden de spitsuurtreinen betere mogelijkheden Voor de ochtend spits heeft de NMBS één goede ver binding (op het laatste nippertje) laten bestaan, namelijk de verbin ding van 7 u. 26 met aankomst te Gent om 8 u 02 (hetzij 36 min. in plaats van de gebruikelijke 56 min.) Voor de rest blijven de reizigers in de kou. Want de directe trein van 7 u 09 te Ninove garandeert GEEN overstapmogelijkheid op de trein Dender!eeuw-Aalst-Gent van 7 u 18. Men komt juist te Dender leeuw toe, als die trein vertrekt. En's avonds is de toestand nog slechter. Men heeft de klokvaste verbindingen van 16 uur 58 en 17 uur 58 te Gent met aankomst te Ninove telkens een uur later. Tussenin ligt er nog een trein om 17 u 23 maar die komt te Denderleeuw toe, als de omni- bustrein naar Ninove van 17 u 48 juist vertrokken is, zodanig dat men de volgende trein moet nemen, zodat men pas om 18 u 23 te Ninove is. Dit betekent dat wie om 17 uur zijn werk of school te Gent verlaat PAS NA ANDERHALF UUR Ninove kan" bereiken. (In de huidige regeling is men binnen het uur te Ninove, 17 uur 19 uur - 17u55) Conclusie de relatie Gent-Ninove is in het nieuwe NMBS-plan compleet verwaarloosd. Het is de bedoeling daaraan iets te doen en alle rei zigers te groeperen die belang heb been bij betere verbindingen. Twee kleine verbeteringen zouden we in de toekomst moeten kunnen af dwingen 1.Overstapmogelijkheid 's morgens van de directe trein Ninove-Den- derleeuw (7u9-7ul7) op de trein Denderleeuw-Gent (7ul8-7u44) Het invoeren van de directe trein Gent-Denderleeuw van 17 u 20 met aansluiting op de omnibustrein te Denderleeuw van 17 u 48 (zoals thans het geval is) Hierover meer na de zomervakantie Dirk Van de Perre Hoogstraat 23, 9401 Poll are tel. 054/337327 Ze hangen er weer, de portretten van onze engelbewaarders. Ik kon het niet nalaten, bij eentje te blijven stil staan. Natuurlijk raadt u het al, dat van Louis Waltniel. Een nieuwe Walt niel, die er jonger op wordt ondanks de jaren. Weg die ouderwetse bril, weg dat cynische lachje van weleer, maar in de plaats een modieuze bril en het verjongd, stralend en vrien delijk gelaat van de man die er ge komen is. Van provincialistisch amateu risme naar nationaal professionalis me, dat is de evolutie in het foto gelaat en de verkiezingspropaganda van Waltniel. Want deze Louis 'new look' is duidelijk het product van een bekwaam reclamebureau. Onze Louis rijdt bovendien euforisch 'in blauwe versnelling'. Ook duidelijk een goe de reclamebureauvondst. Een dynamische slogan, passend bij het image van het blauwe kopstuk, de dandyachtige slun gel Guy Verhofstadt. De wind (van het geld) blaast hard in de blauwe zeilen, dat is zo te zien in de blauwe ver kiezingscampagne. Maar die mysterieuze blauwe versnel ling, wat is dat In Ninove kennen we die. Herinnert ge u nog dat van 1977 tot 1982 Waltniel schepen van financiën was van de stad Weet ge nog dat het gat of de put die toen gemaakt is in de stadskas door hem is gegraven. Hoe meer en hoe groot ser, hoe beter, luidde toen de blau we roep. Dat is de blauwe versnelling in eerste beweging. Nadien werd Waltniel staatssecretarisToen moest het plots net andersom. Bezuinigen, bezuinigen, desnoods met 200.000 amb tenaren minder, orakelde Waltniel als staatsman. Dat is de tweede be weging van de blauwe versnelling. Eerst plankgas, daarna op de rem gaan staan. Ik ken die rijstijl vanuit het dage lijkse verkeer. Het is de rijstijl van de snobs, die u met hun sportwagen toeterend voorbijsnellen en dan pal voor uw neus remmen als een gek om dat er een rood licht flikkert. Wie wat van autorijden afweet, weet dat zulke rijstijl op bluf berust en in wezen zeer sletig en gevaarlijk is. Dit is de blauwe rijstijl, de blauwe glamour, maar in wezen de stijl van de doodrijders. Deze stijl is alleen de rijkemanskinderen eigen, zij die sturen met vaders wagen en rijden op andermans kosten. Het is de stijl van hen die nooit de gevolgen dragen van het eigen handelen. Het is de stijl van het zichzelf verheerlijkend opportunisme. Verspillen bij het op trekken, verspillen bij het afremmen en dan nog luidruchtig uithalen naar de gemiddelde rijder, alsof hij de dommerik is, de sukkelaar die beter niet op de baan zou verschijnen en PVV-ELD 9 9 MÉi van alles de fout is. De blauwe rijstijl, snel voor het zwarte geld, in achteruit voor de anderen. De blauwe versnelling, te Ninove kennen we die maar al te goed De titel ten spijt heeft het ge dicht NU EN STRAKS niets te zien met de gelijknamige beweging die zowat honderd jaar geleden ont stond, maar is het brandend actu eel 'Nieuw realist" Gerd Seghers is uitgever van het poëzietijdschrift REVOLVER, dat reeds meer dan vijf tien jaar zijn degelijkheid heeft gewezen. REVOLVER publiceert niet alleen Nederlandstalige, maar ook buitenlandse poëzie. In vertaling dan wel "NU EN STRAKS" komt evenwel niet uit bovengenoemd tijdschrift, maar verscheen in H.A.M. (Honest Art Movement), een bundel gedich ten van Gerd Seghers met grafisch werk van de West-Vlaamse schilder Cyr Frimout. De dichter heeft het duidelijk over de heersende onzekerheid de werkloosheid en de diverse crisissen die het individu tref fen. Niets is nog zeker, de soci ale zekerheid niet, het universi tair diploma niet, de toekomst van de mensheid niet. Zoveel on aantastbare waarden werden gede valueerd, ook politiek. Is de "democratie" in Latijns Amerika vrijer dan het kommunisme in de landen achter het ijzeren gordijn? Zijn de sprekers van het Witte Huis minder demagogisch dan hun collega's van het Kremlin? Straks breekt al les ook je stoel Hopelijk heeft Gerd Seahers onge lijk. Germain Droogenbroodt t*VV Blauwoog Nu en straks Je kunt een stoel met je lijf liefhebben alsof er een toekomst is en nog hoop. Maar wat wordt het leeg rond je gaan de hekken dicht Nu voel je diepe twijfels. Altijd dezelfde zekeringen die doorslaan. Niets blijft en niemand houdt zijn smoel. Straks breekt alles ook je stoel. Gerd Seghers

Klokzjiel | 1984 | | pagina 8