PATIENT PYNTE cardoen Ninove zwart op wit recht 011 krom ft In de Sint.Martinuskerk te Aalst Zoals iedereen wel zal weten, is de Burgemeesteren dat wat zijne stede betreft, hoofd van de politie. Wat misschien minder bekend is, dat is dat de Burgemeester, weer wat zijne stad of gemeente betreft, nog twee andere zaken onder zijn bevoegdheid en verantwoordelijkheid heeft, na melijk het toezicht op ontuchthuizen en zwakzinnigen. Het is de burgemeester, die zijn handtekening moet zetten, voor aleer er in één van beide gevallen kan worden opgetreden. Dit voor wat de juridische kant be treft. Wanneer nu een zwakzinnige patiënt moet worden overgebracht en geplaatst, hetzij in Lede, St. Ghis- lain, of Zei zate, wordt deze karwei meestal uitgevoerd door een paar po litieagenten... in burger. Zo was het ten minste in de tijd toen ik nog bij de politie was.) Men moet uiterst kies, korrekt en voorzichtig zijn bij het uitvoeren van deze opdracht, temeer dat het een gewoon verschijnsel is, dat de zieke zich bewust is, wat er van hem gaat gewprden en dit naargelang men het doel, waar hij of zij gaat geplaatst worden, nadert. De chauf feur, die gewoonlijk deze opdracht samen met de twee politieagenten uitvoerde,was Remy Arijs. TAXI REMY ARIJS Ik denk dat Remy Arijs zo ongeveer één van de eerste taxi voerders van Ninove was. Hij woonde samen met zijn vrouw Irene rechtover het vroe ger café van Alfons Standaert en dit tegen de Kliniek,in de Biezenstraat. Remy was een graag geziene figuur, uiterst gedistingeerd en beleefd, zodat wanneer er voor rekening van de Stad Ninove een kiese zaak dien de uitgevoerd, meestal beroep werd gedaan op Remy. Remy is redelijk jong gestorven, en zijn vrouw Irene, die tot dan toe een winkel uitbaatte van specerijen en doopsuiker en geschenken voor de patiënten en de moeders, meestal uit de kliniek, is dan gaan wonen op de steenweg van Geraardsbergen waar ze, ook redelijk jong is gestor ven. Vriendelijke, brave mensen, waar hun zoon Edgard, gehuwd met een dochter van Cooreman Maurits het even beeld van is. Maar kom, nu genoeg gedraald, en weer bij de draa'd van ons verhaal. Het spreekt vanzelf, dat wanneer er een zieke patiënt moest worden over gebracht, naar één van de drie oor den, reeds vroeger vermeld, er beroep werd gedaan op ...Pynte en Car- doen. Die konden natuurlijk met alle man overweg. Die waren gewoon van... theater te spelen. Die konden het vertrouwen van Jan en alleman in winnen, dus ook van de zieke. Kort om, zo ze enigszinds beschikbaar- waren moesten Pynte en Cardoen die zaak opknappen. Deze zaken zijn te delikaat en te... droef om over uit te wijden, maar het spreekt vanzelf, dat wij daar ook allerhande avonturen" mee hebben beleefd. Maar zoals gezegd,het past niet om daarover te schrijven en beperk ik mij tot het volgende "geval". BALLET IN ZELZATE Het is weer zover. Wij hebben onze patiënt veilig en wel afgeleverd in het gesticht te Zei zate. Wij, dat zijn Remy Arijs, Pynte en uw dienaar Wanneer alles gedaan is,begeven ik en Remy Arijs ons naar het bureel van de rekendienst, aldaar, teneinde de financiële kant van de zaak te regelen. Het is namelijk zo, dat de twee agenten (in burger) een kleine vergoeding krijgen voor het over brengen van de zieke, en dat de chauffeur een bewijs moet krijgen van de geleverde prestatie.Terwijl ik en Remy staan te wachten,bevindt Pynte zich op een twintigtal meter van ons onder een boom, waarin een statie hangt van een kruisweg. En... het is alsof het gisteren is gebeurd, ineens begint Pynte gri massen en snuiten te trekken naar ons toe, en daar er niemand in de buurt is, begint hij zelfs... ballet te dansen. Ik en Remy staan te lachen dat de tranen ons uit de ogen lopen, en om dat het sukses hem steeds naar het hoofd'gaat, doet Pynte er nog een schepken bij. Hij begint op de tippen van zijn schoenen te dansen, en draait zich rond als een volleer de... ballerina. Het was waarlijk Pynte in... volle glorie. Maar dan... God toch... ongelooflijk... de climax. Ineens en zonder dat iemand van ons het had opgemerkt, komt daar een broeder-oppasser uit een zijweg. Hij gaat naar Pynte toe, en vooral eer deze hem heeft opgemerkt klopt hij op zijn schouders.Wanneer Pynte zich omdraait err oog in oog staat met deze man geeft deze een teken met zijn vinger, dat Pynte hem moet vol gen. Er volgt een korte konversatie tus sen die twee, tot opeens de broeder - oppasser Pynte bij zijn schouders neemt en hem zowaar van de grond heft. Dan begint Pynte te roepen: "Marcel.Remy, kom langs hier, kom langs hier!" Ik en Remy, bekijken elkaar met open mond en weten eigenlijk niet wat daar gebeurt. Wij spoeden ons dan ook bij Pynte en., och Gottekens toch...,de broeder-op passer wil niet geloven dat Pynte een politieagent is. Hij neemt Pynte vooreen... verdwaalde... patiënt. Mensen lief... wat moet ik hier nog vertellen, om u deelachtig te maken wat er in mij en Remy op dat ogenblik omging. Wanneer wij dan samen bevestigen, en dit aan de hand van onze eenzeivig- heidskaart,dat Pynte wel degelijk een politieman is, verontschuldigt de brave man zich. Wanneer hij er ten slotte bijvoegt dat: "Mijnheer, toch maar aardig deed" barst de bom. Wij lachen dat onze kaakspieren pijn doen. Pynte doet eerder sip, maar zoals altijd past hij zich gauw aan, en lacht dan maar mee. BEKLAAGD Wanneer wij op terugreis zijn, zeg ik ineens tegen Remy: Ik beklaag mij dat wij op het geroep van Pynte ingegaan zijn, anders zat hij nu met een "cagoulle" aan". Honderden malen hebben ik en Remy over hetzelfde voorval "uitgewijd" en steeds kwam het naar voren, dat wij op het hulpgeroep van Pynte geen gevolg hadden moeten geven. Jaren lang heeft dit "voorval" op het politiebureau hilariteit verwekt,maar wie er ooit het meest mee gelachen hebben waren onderge tekende, Remy Arijs en ...Pynte zei f MARCEL CARDOEN volgende maand: "Ons hoogtepunt" vervolg van pagina 8 automatisch geblokkeerd. In de meeste gevallen wordt de regeling van een erfenis aan een notaris toevertrouwd. Als er geen testament bestaat, of als er een berust bij een notaris, dan zullen de erfge namen vrij snel over de erfenis kunnen beschikken. Het is anders wanneer er een eigenhandig testament bestaat. Het kan dan maanden duren vooral eer het testament feitelijk kan uitgevoerd worden. Hierover uit weiden zou ons echter te ver leiden. Alleen nog dit van het moment dat u als erfgenaam aangeduid bent kan de notaris bij sommige bankinstellingen tot 500.000 F laten vrijmaken bij wijze van voorschot op uw aandeel in de erfenis. FINANCIËLE VERGOEDINGEN -Het is mogelijk dat de afgestor vene een levensverzekering had afgesloten ten gunste van een of meer erfgenamen. -Bepaalde openbare diensten voor zien een uitkering in geval van overlijden, evenals sommige werkgevers. -Sociale organisaties, zoals het ACV, voorzien een kleine tege moetkoming bij het overlijden van een lid of een naaste bloed verwant. -Over het weduwenpensioen en de vergoedingen bij dodelijke ar beidsongevallen en beroepsziekten fp 1/6 J£ •izo MwetTe// Tie iMFVuvei/s pez hopen we het later eens te hebben. ANDERE FORMALITEITEN -De bank moet zo vlug mogelijk (ten laatste 30 dagen na het overlijden)verwittigd worden. -Ga na welke verzekeringspolis sen moeten worden opgezegd. -Indien men de auto wenst te be houden, dan verwittigt men via de verzekeringsmaatschappij de "Dienst voor het wegverkeer" (Ministerie van verkeerswezen) Indien men de auto niet wenst te behouden, dan dient de nummer plaat van de auto, uiterlijk binnen twee maanden na stopzet ting van gebruik van het voertuig, teruggezonden te worden naar Dienst voor het wegverkeer, Kantersteen 12 te 1000 Brussel -Als de kostwinner wegvalt kunnen financiële problemen rij zen.Het kan ook voorkomen dat de regeling van het overlevingspensioen aan sleept of dat de begrafenison- kosten hoger oplopen dan voorzien. In deze moeilijke situatie kan men beroep doen op financiële steun. Hiervoor wendt men zich tot de sociale dienst van het OCMW. Zo kan het OCMW voorschotten verle nen indien de pensioenuitkering op zich laat wachten. Tot hier een ver van volledig over zicht van wat er zoal bij een over lijden komt kijken. De levenden zullen op de duur de doden be- Wanneer men ziet dat in de reeks Inventarissen van het Kuituurpatri monium van Oost-Vlaanderen de ab~ dijkerk van Ninove in 1980 een boek van 129 blz. en 123 afbeel dingen kreeg toebedeeld, dan kan het alleen maar verwondering wek ken dat de Aalsterse Sint-Martinus- kerk alleen voor de kunstwerken reeds 2 delen van samen 575 blz. en 460 afbeeldingen krijgt toebe deeld. Het Aalsterse zwaargewicht weegt blijkbaar ook binnen onze provinciale dienst voor toerisme nogal door. Uit de bespreking van de kunst werken blijkt nogmaals de nauwe band tussen Aalst en Ninove in de loop der geschiedenis. Zo o.a.uit het feit dat de Ninoofse abt Carolus Charité in 1701 een orna ment voor het gestoelte schonk aan de Aalsterse Catharinisten. Terloops mag wel vermeld dat de auteur Luc Robijns zich vergist wanneer hij Charité vermeldt als "pastoor in Reinissart (Rixensart?) Het gaat hier uiteraard om Renis- sart, één van de twee proosdijen van de Ninoofse abdij, gelegen ten zuiden van Nijvel (grondgebied Arquennes Beide delen kosten 600 BF elk, sa men dus 1200 BF. Dit is nu één van die momenten, waarop een goe de openbare bibliotheek goud waard is Georges Vande Winkel Wattez 83 M£T£P gerAAiV m'Jden- Tuur

Klokzjiel | 1984 | | pagina 10