U /j Nacht Und Nebel Vrij. Podium Luc And Friends Metastatisch Notenkrakers gezwelschap L' Express Cajun Trol L i ekes wedst ri jd BEATS OF LOVE Begin 1982, een single:''Movoco Synt- haca", een electronische wervelwind, een strak ritme en een fel stemge luid; de Belgenpop had toen al één en ander voortgebracht, maar zoiets hadden we nog niet gehoord. Wat later, een mini-elpee: "Casablan ca", voortbordurend op het geluid van die eerste single, doch met een nogal felle neiging tot geëxperimen- teer, en aldus redelijk vlug verge ten. Zomer 1983, een single: "Zafari", zowaar een meezinger en een verade ming na "Casablanca". Wat later, een elpee: "Beats of Love" heel wat toegankelijker én volwassen- er dan de vorige elpee. "Zafari" en "Movoco Synthaca" waren er ook op te vinden. Begin 1984, een single: "Beats of Love", de hermixte titelsong van de elpee, en een hit De op 1 na grootste droom van iedere muzikale Belg - dé grootste droom is een doorbraak in Amerika - wordt hier bewaarheid: een vaderlandse hit van het kaliber van Willy Sommers' 7 anjers 7 rozen", Salim Segers' "Verlaa-aat me nooit", Adamo's "Vous permettez, Madame" en Urbanus' "Jeezeken is geboren..." (wat een popgeschiedenis hebben wij toch...) De verantwoordelijkheid hiervoor wordt geclaimd door Patrick Marina Schools, een gezien de afmetingen nogal gezonde Antwerpenaar, beter bekend als Patrick Nebel. Samen met Fil IJzerdraad, Albana Bentano en een stel bandopnemers vormt hij de groep "Nacht und Nebel, en die zijn op zaterdag 18 augustus de hoofdact van het Savooi gebeuren "THE SEA-CUPS" EN "GROTE GILBERT ENSEMBLE" Op zondag om 18 u. openen de Leuven se "THE SEA-CUPS" de feesten. Met niet minder dan een twaalfkoppige bezetting brengen zij de-pan-uit-swingende mu ziek, genre wijlen The Blues Brothers. Om 19 uur gaat de laatste vrijpodium- groep van start: de Lokerse "GROTE GILBERT ENSEMBLE". Deze ervaren ze- venmansgroep brengt een zeer gevari eerd programma: kritische-nedërland- se teksten, doorspekt met humor. Deze groep zal wellicht voor een aan gename verrassing zorgen. BRAS MET KLAS Weinig Ninoofse muzikanten hebben nog niet samen met Luc Van Den Ber- ghe gespeeld. Firmin Timmermans leerde hem zijn drumstokken vast houden, en Freddy Mertens en Mare Van Der Taelen leidden hem op tot volwaardig percussionist. Tot voor enkele jaren behoorde hij nog tot de vaste bezetting van Kurk en de Stopsels. Het huwelijksbootje bleek echter onverenigbaar met het drum- werk, en Luc besloot er de stokken bij neer te leggen. Twee jaar terug echter kroop hij tijdens de Savooi- feesten nogmaals op de planken om een vrij podiumgroep (die later na enkele personeelswisselingen Gaas Plansjee zou worden) van het nodige slagwerk te voorzien. Speciaal voor de Savooi feesten, en als afscheid van zijn drummers loopbaan komt hij dit jaar onder de naam "Luc and Friends" eenmalig terug met een selectie van een zeven tal muzikanten die ooit nog samen met hem hebben gespeeld, dit om de savooigangers te vergasten met zijn lievelingsmuziek: de goeie ouwe zwetende Rock'n Roll klassieken, Het zal er de pan uitswingen Wie in de zee van "populaire mu ziek" duikt, wordt vaak overspoeld door vloedgolven van ongeïnspireer de consumptiemuziek. Je botst er ook op de wrakstukken van een "volksmuziek" die door traditiefa naten in museumstof wordt verstikt. Wie dieper zoekt, vindt hier en daar andere verschijningsvormen van "po pulaire" muziek met een beperkte pu blieke belangstelling. Ondanks hun relatieve ouderdom, bezitten zij nog steeds de gloed van een leven dige en hedendaagse muziek. De ver tegenwoordigers van deze muziek ma ken gebruik van de gegevens uit de "klassieke" muziek (tot in zijn heden daagse verschijningsvormen), en ver mengen ze met de volkse uitdrukkings vormen en fantasie. Zo komen zij tot nieuwe strukturen, bewegingen en ge voelens, kortom een nieuwe muziek met universeel karakter. Kurt Weill, Boris Vian, Alain Gora- guez, Nino Rota (Fellini-films)Astor Piazzolla (tango) en Frank Zappa zijn slechts enkele uit deze reeks. Zij zijn een inspirerend voorbeeld voor wie deze richting uitwil en tegelijk ertijd laten zij een interessant re pertorium achter dat nog niet tot een ruimer publiek toegang vond. De tien muzikanten van het ensemble hebben stuk voor stuk een ruime muzi kale belangstelling. Hun ervaringen in diverse genres zoals: chanson, volksmuziek, jazz, kabaret, toneel, fanfare, klassieke en avant-garde mu ziek, brachten hen tot een eigenzinni ge interpretatie van de populaire mu ziek. Tot de favoriete inspiratiebronnen van bestaande muziek die op een persoon lijke manier verwerkt wordt, behoren hierbovengenoemde komponisten. Daarnaast wordt eigen werk gebracht waarvan verbeelding, emotie en zuur zoete humor de ingrediënten zijn, nauw aansluitend bij de reeds eerder genoemde stromingen. Dit heterogene programma is volledig instrumentaal en wordt op akoestische instrumenten uitgevoerd, door: - Piet Joorens: slagwerk - Frakke Arn: bastuba, trombone en percussie - Clee van Herzeele: bas, trombone en gitaar ALLONS DANSER, COLLINDA In 1981 stond "L'Express Cajun" al op de Savooi kiosk de pan uit te swingen. Velen zeiden toen dat wij die "cajuinen" nóg moesten terug vragen. Dat doen wij nu, dus. Maar Ondertussen is de vlam al eens in hun pan geslagen, er werd al duchtig in die keuken gerommeld, want een deel van L'Express heeft zich losgescheurd en ging "La Cui sine Cajun" vormen. De ouwe Express- trein is echter blijven doorhollen met Kristof Steenhaut op de lokomo- tief. Wat was "cajun" nu ook alweer? Even het geheugen opfrissen met een citaat van Dirk Dauw: "Cajun is vro lijke, feestelijke volks- en dans muziek. Ontstaan in Canada toen zich daar eeuwen geleden in Acadia (cajun is een vervorming van Acadian - nvdr) Franse kolonisten vestigden, die daarna onder druk van de Engelsen opnieuw verhuisden naar Louisiana in het Zuiden van de U.S.A. Oorspron kelijk een aangelegenheid voor viool en triangel kwam daar omstreeks 1900 de akkordeon bij en nog later gitaar drums, elektrische bas, en steel- guitar". Kristof verklapte ons dat er in zijn formatie de laatste tijd nogal wat Rock Rol 1-gel ui den durven doorklinken. Haal- dus de dansschoenen maar al uit de kast VLAAMS FOLKTALENT Een trol is zo één van die korte, behaarde kereltjes uit de sagen wereld. Doorgaans hebben zij een stinkende adem en zij vinden het bijzonder prettig om kaboutertjes met hun blote kontjes over de slijpsteen te draaien. Trol is echter ook een van de meest populaire groepen binnen de Vlaamse folk. Dit kwartet, bestaande uit Mark Van Den Brempt (Dilbeek), Mark Dickens (Groot-Bijgaarden), Johan Waegeman (Wemmei) en Jan Cool (DuffeT) brengen muziek, groten deels van eigen makelij, die ste vig geschoeid zit op de volkse leest. Met af en toe een grillig randte- keningetje ter onderstreping van een even boeiende als originele sound. Het song-repertorium is kompleet Nederlandstalig via eigen teksten die doen denken aan de betere dingen uit de vroegere klein- kunsttijd; zo'n groep past dus uit stekend ter inleiding en afslui ting van de 1iekeswedstrijd, dachten wij zo. Hun muziek klinkt "Vlaams-keltisch", met nadruk op Vlaams en daarnaast een niet te ontkennen Ierse invloed. Ze smelten akoestisch met meer he dendaagse elementen samen. De 1iekeswedstrijd op de maandag van de Savooifeesten (20 augustus) wordt jaar na jaar befaamder (en beruchter). Het is stilaan tot de Ninovieters doorgedrongen dat ze hier moeten zijn om de ware ninoof se "vedetten" aan het werk te zien. Om er maar enkele te noemen Jimmy werd er beroemd, Chips zette er misschien wel zijn eerste pas sen op de planken en Danny Van Hoorebeke kaapte er tot drie maal toe de eerste prijs van de jury weg, waardoor hij dus zowat onze keizer wordt, een gastoptreden be loofde, maar dan wel buiten wed strijd. Achter de vraag wie dit jaar met de eerste prijs gaat lo pen, staat dus meer dan ooit een groot vraagteken. Een bekwame jury zal op deze "8ste zoektocht naar het beste ninoofse lied" moeten uitmaken wie hiervoor in aanmerking komt. Originaliteit, stem en presentatie worden kri tisch beoordeeld. Er is echter ook een felbegeerde prijs van het pu bliek (dat reglement wordt wel ter plaatse uitgelegd) en vele mooie naturaprijzen. Men mag in dividueel, in duo of in groep deelnemen. Wie zichzelf niet be geleidt, kan begeleiding aan vragen. Maximum duur van het op treden 10 minuten of 2 liedjes. Poëzie of sketch is ook toege laten. Vooraf inschrijven is ge wenst, daar het aantal kandida ten beperkt is, gezien het vroege sluitingsuur die dag (22u!). Gratis inschrijven kan in kafee Kontrast, 't Klokhuis of bij de presentator Rufijn De Decker, F.Tavernestraat 23, Ninove, tel 054/33 96 86. zoffapiy - Filip Dhont: piano - Oswin Catteeuw: accordion - Cintha V.D. Bulcke: dwarsfluit - Jeroen Van Herzeele: alt-sax - Lode De Vos: tenor-sax - Alain Van Eeckhout: alt-viool - Guido Schiffer: viool Het Metastatisch Notekrakersgezwelschap

Klokzjiel | 1984 | | pagina 15