de gemeenteraad 21 juni 84 VERGIF SINT KRISTOFFEL DIENSTJAARREKENING 1983 NIN0VE INFO TOILETTEN zo'v L-BKKBR *z>PVL~ KAhJ ALl-BËjJ) VIT 'T JVIBVW ^T^Ohv>5 KOMEK/ /W7 RATT&IV- VERGIF" VERGIF V-DIENST vervolg pagina In tegenstelling met de vorige raadszit tingen waar er nogal wat werd gelachen, ging het er nu heel wat bitsiger aan toe. De uitslag van de Europese verkie zingen zal daaraan niet vreemd geweest zijn. De heren Norbert Coppens, Louis Waltniel en Walter Moens waren af wezig op deze zitting. Zes persmensen en evenveel toehoorders volgen de debat ten. De gordijnen zijn dichtgehouden voor het zonlicht en iedereen zit in zijn hemdsmouwen. Het is warm in de zaal. Alvorens de raadszitting te beginnen maakt Georgette De Kegel een aantal opmerkingen over het verslag van de vorige gemeenteraad. Bij monde van Dhr Torrekens worden eerst een vijftal punten over het aangaan van leningen behandeld. Bij de Kerkfabri Sint Kristoffel te Pollare gekomen, waar men advies vraagt over een wijziging van de begroting dienstjaar 84 is het Fons Schorreel die het standpunt van de S.P. vertolkt. Schorreel Wij zullen ons onthouden bij dit punt alsook bij de punten 7 en 8. Als redenen kunnen wij aanhalen 1e Dat het stijgingspercentage van 17 volgens ons te hoog is, 2e Dat we geen duidelijke kijk hebben op het beheer van de gelden van de kerkfabrieken. In dit verband raad ik de raadsleden aan eens het boekje "Het geld van de C.V.P." te lezen. Schorreel heeft dit boekje bij en steekt het omhoog. Bij de stemming onthouden zich even eens de V.U. en Roland De Rouck. De Rouck Mijn onthouding is eerder symbolisch. Voor de nalatigheid van de kerkfabriek dienen we nu op te draaien. Zij weten immers goed dat de gemeente toch zal bijpassen. Raes Hoe ver staat het met het restauratiedossier van de kerk van Lief- feringe Durant Veertien dagen geleden werd er beslist de kerk te restaureren zoals ze er nu uitziet. Ik betreur deze beslissing, daar het dak veel verstopt. Monumenten en landschappen was ech ter van oordeel dat men diende reke ning te houden met de gang van de Geschiedenis. Hilaire Torrekens legt dan de goedkeu ring voor van de Gemeenterekening dienstjaar 1983. Deze wordt afgeslo ten met een overschot, doch hij merkt op "Dit overschot van de rekening vermin dert van jaar tot jaar Het bedraagt thans nog 34 miljoen of 10 miljoen minder dan verleden jaar; en minder dan de helft van vijf jaar terug. (71,2 miljoen in 1979 en 83,7 miljoen in 1980.) De goedkeuring van deze rekeningen is voor de oppositie een gelegenheid om te gaan grasduinen in de fakturen van de stad. Als eerste komt Jacques Timmermans aan de beurt. De raad zit met gespit ste oren te luisteren als hij zijn betoog aanvat met twee algemene politieke conclusies 1. Dat per 31.12.1982 - dus bij het einde van de CL/PVV - S.P. coali tie - de stadskas niet "leeg gesou peerd" was, ondanks een zeer ek aktieve investeringspolitiek 2. de visie vari de S.P. bij de bespreking van de begroting 1984 dat de financiële situatie niet zodanig kata- strofaal was, dat nu weer de opcen tiemen op de onroerende voorheffing van 1600 naar 1800 moesten worden opgetrokkken en de personenbelas ting van 6 naar 7 nu met deze stadsrekening nogmaals bevestigd wordt, nadat ook reeds de Heer Gouverneur en de C.V.P.-P.V.V. bestendige deputatie om dezelfde reden de voormelde verhoging van de personenbelasting van 6 naar 7 niet heeft willen goedkeuren. Ik begrijp dat de C.V.P. - schepen van financiën om evident politieke redenen, het fabeltje van een zogezegd "lege stadskas" ingang wil doen vinden bij de bevolking, en - zoals zijn partij naar buiten uit - de indruk geeft "alle kleuren van de regenboog te zien. Maar ook op lokaal vlak zal de C.V.P. het geweer van schouder moeten veranderen, want de bevolking kan niet langer voor dom en nafef worden gehouden, dat bewijst alvast de verkiezingsuitslag van zondag 11. Dat de CL/PVV coalitiepartner in dit concert meehuilt, getuigt van weinig loyauteit voor het voorheen gevoerde beleid, waaraan zij mede deel had en alleszins mede-verantwoordelijk was, maar nog meer voor een totaal gebrek aan zelfrespect. Ik zou het nog scherper kunnen stellen de respec tievelijke P.V.V. schepenen van Finan ciën Waltniel en Evenepoel uit de vorige coalitie worden met dergelijke stelling- name afgekeurd. Begrijpe wie kan Wij kunnen daarbij gewoon vaststellen dat ook hier "de blauwe versnelling" uitblijft. 'S.P. Collega Urbain Verekens maakte eveneens gebruik van zijn inzagerecht in de gemeenterekening. Hij ontdekte dat van een krediet van 700 000 fr voor het onderhoud van buurthuizen in 1983 slechts 160 000 fr werd opgenomen. Hij hoopt dat in 1984 het overgebrachte krediet zeker zal gespendeerd worden om een degelijk uitgerust buurthuizenbestand uit te bouwen. Urbain Verekens onderzocht eveneens de rekening van de middenstandsraad en komt tot de conclusie dat BELANO slechts 7 752 Fr subsidie kreeg daar waar de andere wijken ieder 10 000,- fr werden uitgekeerd. De landbouwraad spendeerde van de voorziene 280 000 fr slechts 120 505 fr waarvan het groot ste deel, nl 100 000 f als toelage aan de landbouwcommissie voor het inrich ten van de paarden- en veeprijskamp op de jaarmarkt van 17 september '83. "In feite komt dit neer op een supple mentaire subsidie voor de wijk Ninove- centrum." besluit Verekens. Urbain Verekens gaat dan verder met de volgende opmerkingen In" Volksontwikkeling en Kunst" zien we dat voor de post "Informatie en Ninove-lnfo" verantwoorde betalingen werden gedaan voor een bedrag van 1 289 604. Bij nazicht is gebeken dat deze betalingen alle naar Ninove- lnfo zijn gegaan en dat voor het deel "Informatie" geen frank werd uitgege ven in '83, terwijl er toch een afzon derlijk krediet van 116.650 fr. was voorzien. Concrete voorstellen van de SP.-fractie tot een informatie en inspraakbeleid werden hier vorig jaar van tafel geveegd. De meerderheid zou zelf een globaal pakket aan informatie- en inspraakpro jecten uitwerken. Voor zover ik heb En dan verder in dezelfde posten vinden we "giftig lokaas". Dit dient voor de bestrijding van ratten en van juni tot november werd er van dit lokaas in 6 bestellingen (in totaal 5400 pakjes van 250 gr) voor een bedrag van +- 220 000,- fr aangekocht. Persoonlijk ben ik 'ns verplicht geweest om dat lokaas te gebruiken doch het resultaat was nihil. Mijn vraag is bijgevolg of dit toch aanzienlijk bedrag efficiënt wordt aan gewend m. a.w. werd het product op zijn deugdelijkheid reeds gecontroleerd De Kegel In verband met dat ratten vergif Mijn zoon ontdekte onlangs een nest rattenjongen in zo'n pakje vergif dat ik hier bij de stad was ko men halen. Durant Het schijnt dat er nu een nieuwe generatie ratten is die immuun blijken te zijn voor deze stoffen. Uit het groot aantal aanvragen blijkt dat de ratten verlekkerd zijn op dit vergif. We zullen een nieuw produkt moeten aanschaffen. Vervolgens komt Georgette De Kegel aan het woord. Haar eerste opmerking betreft het bureelmateriaal dat volgens haar bij de Ninoofse Middenstand dient te worden aangekocht. Dan merkt ze op dat op de eerste verdieping van de nieuwe gebouwen voor de Politie aan de Centrumlaan geen toiletten voorhan den zijn. Burgemeester Maar madam toch. Er zijn bij de politie 10 toiletten. Ze werken in drie ploegen. Dit bete kent dat ze per ploeg gerust allemaal tegelijk naar het toilet kunnen gaan. Ze kunnen er zelfs een ganse dag blij ven opzitten, (de zaal begint te lachen) Maar we zijn nu bezig aan de rekenin gen over 1983. De Kegel Is het ook waar dat onder- kunnen constateren is dat tot vandaag een ijdel voornemen gebleken. Ik heb een paar weken geleden aan het College het voorstel gedaan om in Ninove-lnfo regelmatig een soort "meldingsfiche" in te lassen. Via deze fiche zou de burger aan de stads diensten allerhande dingen kunnen sig naleren en suggereren zoals o.a. met betrekking tot defecte openbare verlich ting, riolering, voetpaden, sluikstorten, verkeersproblemen en dgl. meer. Het was mijn bedoeling om met dit voorstel te laten uitschijnen dat onze fractie positief wil meewerken aan een verantwoord informatie- en in spraakbeleid. Het zou m.i. geen zin hebben om vanuit onze oppositiesitua tie het ene na het andere voorstel neer te leggen en dat dan telkens zou worden afgeschoten. Als slot van zijn betoog heeft het waak zame raadslid Verekens dan nog een paar vragen "Van het krediet "feesten, karnaval, kermissen werden 530 000 fr van de voorziene 805 000 fr. opgebruikt. Mag ik de reden kennen waarom de kredieten niet werden opgenomen voor de julikermis, voor een groot gedeel te van de wijkkermissen en kermissen in de deelgemeenten, öc eindejaarsfees ten en witte donderdag In de post "bestrijding schadelijke die ren en planten" zag ik dat, naar mijn oordeel vrij veel onkruidverdelger werd aangekocht. Mijn vraag is een mecha nische verwijdering, waar het kan, niet veiliger en milieuvriendelijker nemer Robijns 30 miljoen schadevergoe ding vraagt aan de stad Het gelach verstomt. Torrekens Dhr Timmermans was sche pen van openbare werken toen de wer ken aan het nieuwe stadhuis werden opgeschort. Want hierover gaat het. De aannemer kon niet verder werken omdat de plannen niet tijdig klaar waren. Timmermans Het waren mijn diensten die hiervoor verantwoordelijk waren. (Timmermans is duidelijk onder de indruk van de beschuldiging.) Georgette De Kegel besluit haar betoog met de opmerking dat er nu veel verbe terd is op de rekendienst waardoor het inzagerecht van de gemeenteraads leden wordt vergemakkelijkt. De Schepenen komen nog eens terug op de opmerkingen die werden gegeven. Timmermans De opmerking van Dhr Torrekens neem ik niet. Dit is te ernstig. Ik had daar geen weet van. Ik stond met mijn rug tegen de muur. Burgemeester t Zal nog meer wor den dan 30 miljoen. Timmermans Als we de werken lieten stopzetten was dit na advies van de architecten. Burgemeester Het zo ernstig, dat we de ontwerper van het studiebureau ontboden hebben om uitleg te verschaf fen. Plots neemt dan Fons Schorreel het

Klokzjiel | 1984 | | pagina 3