Jean.Luc Franchet: SP in doorbraak l)l< WORTELS VAN DE SAVOOI(STRAAT) a fouter m i LPr-; 5 Half juni 1984. Hier en daar nog een eenzame en nutteloos geworden foto van minzaam lachende of intellektueel uit ziende mensen die zichzelf "politicus" noemen. De strijd is gestreden, de arena is leeg na de zoveelste zetelkensdans Waarcm niet eens op de koffie gaan bij de voorzitters van de vier grote soor ten "politici" hier in Ninove zelf Kennen zij iets van politiek, of erva ren zij dit voorzitterschap als een louter administratieve bezigheid Jean-Luc Franchet stemde toe in een babbel maar liet wel zijn examinator onder een bloedhete zon te voet de Pollareberg optrekken. En, Jean-Luc, jij bent voorzitter van de S.P., iets te zeggen over de voor bije Euro-verkiezingen grote politiek op verstaanbare wijze uit de doeken gedaan wordt. Hoeveel leden telt jouw afdeling en hoeveel daarvan kan je echt "aktief" noemen Wij hebben 700 leden waarvan er zo'n 200 aktief zijn binnen het partijbe stuur, plaatselijke afdelingen in deel gemeenten, C.S.C., enzovoort. Je moet wel de mensen gebruiken waarvoor ze het beste geschikt zijn. Het heeft nl geen zin bijvoorbeeld iemand die slechts tot zijn twaalfde schoolgelo- pen heeft, een spreekbeurt te laten geven over de ideologie van het Marx isme. Die mens is op zijn manier even belangrijk als een andere, maar die heeft zelf liever iets te doen waar hi mee overweg kan, en dat is even be langrijk. Een partij gaat ten onder progressieve bewegingen en mensen. Zo ben ik dus wel tegen een groene be weging die zich beperkt tot het klas seren van het Neigem-bos. Doen jóllie er dan als échte politie ke partij iets aan in Ninove, ik noem maar de Dendervervuiling Het is juist dat wij in. het verleden heel weinig hebben samengewerkt met milieubewegingen. Ik betreur het ten zeerste dat wij indertijd geen kon- takt hebben opgenomen met het Dender Aktie Komitee, dat was verkeerd. Ja, hét opvallende feit - en daar zijn aan veel te veel denkers en veel te weinig doeners, dat verlamt de aktie. Bij de E.V. waren de twee belangrijk ste S.P.-items: "Werk" en "Vrede" Deed en doet de Ninoofse S.P. ook iets met die thema's, hier in Ninove ikzelf en mijn afdeling enorm blij over - is wel dat de trend van de ak tie "Doorbraak" zich heeft doorgezet en duidelijk tot uiting gekomen is door de verkiezing van Jef UI burghs. De "doorbraak" was en is de enige ma nier om de sinds 1936 steeds afkalvende.. i -jr Ik denk wel dat wij op dat vlak nogal verkiezinqscijfers eindelijk weer de u- j l, - saktief zijn, misschien in mindere ma- oog e in e jag n. te ronc| wer|<ge-]egenheidsproblema- In hoeverre worden nu feitelijk die tiek, maar in de vredesweek vóór 23 grote Europese verkiezingen hier in dat oktober 1983 namen wij toch samen met kleine Ninoofse afdelingetje au séri- Hebben de Ninoofse SP- eux genomen militanten daar voeling mee de K.P. en verschillende politiek on afhankelijker deel aan de vredesop- tocht hier in Ninove. Wat wel te be treuren valt, is dat de met officiële toestemming onthulde "Vredesboom" reeds na één dag spoorloos verdwenen Het is natuurlijk veel gemakkelijker om de mensen te motiveren voor de ge meenteraadsverkiezingen, maar wij heb- was, even spoorloos als onze verkie- ben wel op 2 jaar tijd een zeer effi- zingsborden enkele dagen geleden, ciënt propagandanetwerk uitgebouwd waar de militanten ingeschakeld worden.In Ninove komen de Groenen, Agalev, Ons probleem is niet: gebrek aan man- vooralsnog niet op bij verkiezingen kracht, maar wel: gebrek aan geld. zie jij daar voor de SP geen taak weg- Buiten het gewone affiche-plakken en gelegd pamfletten uitdelen, gebeurt er in dat netwerk ook nog wat anders. Zo or- De groene beweging vind ik een heel ganiseerden wij verschillende vormings-positieve beweging, zolang deze zich avonden rond het Europees parlement en niet a- of anti-politiek gaat opstel- het opstellen van het verkiezingspro gramma voor de E.V. Wij gaan er immers van uit dat het len. Zo vind ik dat die mensen hoofd zakelijk thuishoren in de sector van ''groen is mooi" en "de bloemetjes en ronduit idioot is mensen zich te laten de vogeltjes" of het eigen kleinscha- inspannen voor iets, zonder dat zij 1ige kaasbedrijfje, want vanaf het weten waarover of waarom het gaat. Zo ogenblik dat er items als abortus aan hebben wij ook een unikum, namelijk onsbod komen, wordt er direct heel terug weekblad "Voor Allen" waarin, vertrek- houdend gereageerd en dat is wel het kend vanuit de lokale situaties, de breekpunt geweest met veel andere Wél durf ik nu zeggen dat de SP in Groot Ninove de enige of althans één van de enige partijen is die re gelmatig kontakten heeft met de Werkgroep Leefmilieu, ondanks de vroe gere persoonlijke problemen met enke le van die mensen, toen zij de verval singen aan het gewestplan volledig in de schoenen van Jacques Timmermans schoven, wat helemaal niet waar was. Een gewestplan kan je op je eentje niet vervalsen, dat bestaat niet. Ook nieuw sinds enkele jaren is het Vlaamse profiel van de S.P. - was dat niet een ingreep om meer stemmen te ronselen bij de overtuigde Vlaming die niet onmiddellijk V.U. kiest Neen, zeker niet. Hoewel er binnen de partij mensen zijn die het er moei lijk mee hebben, sta ik achter dat Vlaams profiel omdat dat profiel nog altijd binnen de perken van de rede lijkheid blijft. Want wat is ernu redelijker dan dat een mandataris de taal van het gewest, waar hij verkozen is, machtig is (wetsvoorstel Galle, n.v.d.r.). Door dat Vlaamse gelaat maken wij ook iets goed aan de groot ste historische vergissing die de socialistische beweging ooit heeft begaan, namelijk het breken met de Vlaamse beweging. Waar de schuld zat zal de geschiedschrijving nog moeten uitmaken. Al bij al was het een serieu ze vergissing want de Vlaamse beweging was uiteindelijk toch vooral een soci ale beweging. Zo moeten wij nu ook op passen dezelfde fout niet te maken tegenover de Groene beweging. In ons partijprogramma staat daarom nu, dat economische groei geen doel op zich zelf mag zijn want die biefstukken- politiek is heel lang de officiële politiek geweest van de socialistische partij, en daar stappen wij nu vanaf. Ninove wordt nu bestuurd door een C.V.P.-C.L.-coalitie Ja C.L., zeg maar P.V.V., hoewel er op die lijst heelwat vogels van di verse pluimage prijken, zelfs kommu- nisten en A.C.W.-ers. heb je daar bedenkingen en/of kritieken bij Wat vindt de S.P. van het huidige beleid Nu, er is gewoonweg geen beleid. Er zit geen lijn in, er is geen visie. Zo herinner ik mij nog heel goed de fameuze inauguratiezitting van 2.1. 1983 waarbij elke fraktievoorzitter een intentieverklaring naar voor brengt. Jacques Evenepoel (C.L.) is daar enkele tientallen seconden aan het woord geweest en heeft niks gezegd. Dat is niet moeilijk als er geen programma is. Er is nu gewoon geen konkrete visie op het stadsbe leid, alleen enkele holle slogans als "meer groen" en "stadskernvernieuw ing". Alle initiatief is spoorloos, zelfs het aantal gemeenteraadszit tingen blijft nu dramatisch laag. Nog een toemaatje Ja, de Europese verkiezingen hebben het bewezen: er is nog hoop voor Vlaanderen. TOM Dat één of andere hertog van Savoie zijn doorluchtige naam aan de Savooi- straat zou hebben geschonken, ver melden wij hier alleen maar om nog maals te zeggen dat daar geen moer van waar is. Laat ons echter, voor aleer de oorsprong van de naam te zoeken, eens nagaan hou oud de Savooistraat is. In tegenstelling tot wat de negentiende-eeuwse arbei derswoningen zouden laten vermoeden, is de Savooi straat één van de oud ste straten van Ninove, buiten de eerste stadskern dan. Op het plan van Jacob van Deventer uit 1560 staat de Savooi straat reeds ge tekend, met op het einde rechts de huidige Bleekstraat en links een voetpad in de richting van Herlinkhove. (kaart 1). En nu de naam. In het Vlaams- Brabants van de jaren 1400 was een savoer (uit te spreken als savoor) een vijver of een met water gevulde kuil, die dienst deed als reservoir voor vissen. Een kweekvijver dus of een vijver, waar de vissen werden ingezet, wanneer de grotere vijvers werden gekuist.In Ninove wordt voor de eerste keer melding gemaakt van een savoer in 1371/1372. Deze savoer was gelegen naast de Sint-Amandsbrug of Herlinkhovebrug. Op stafkaarten ziet men nog de spo ren van een vijver in de driehoek ge vormd door Preulegem, Al bert!aan en Herlinkhovestraat (kaart 2). Restan ten van de vroegere savoer In ie der geval was de Savooi straat vroe- Savooi straat ger het straatje dat leidde naar de savoer en via het reeds vermelde voetwegje op de kaart van Jacob van Deventer gaf het inderdaad uit op de Herlinkhovestraat. Nu maar hopen dat men verder de her tog van Savoie een welverdiende rust laat genieten. Dat de Savooi straat al kan bogen op een vijfhonderdjarig bestaan, is voor het "strotjen" overigens voldoende als adelbrief. Georges Vande Winkel. Herlinkhove :||J BI eekstraat CJJ) H/trCcfiowi

Klokzjiel | 1984 | | pagina 5