Iwïchtienkrun (Over leven |en i overlijden te schrijven over wat allemaal dient te gebeuren bij het over lijden van een familielid. Iedereen zal zich hulpeloos voelen bij het verlies van zijn vader, echtgenote of kind. Ondanks alle leed, onzekerheid e.d., moeten de nabestaanden toch tal van admini stratieve verplichtingen nakomen. In tegenstelling tot andere gemeen ten, heeft het Ninoofs stadsbestuur het nog niet nodig geoordeeld cm een praktische folder samen te stellen, die helpt cm de moeilijk heden te overwinnen. Vandaar deze bijdrage. Hopelijk dragen we zo ook bij tot een verminderde afhan kelijkheid van erg geslepen begra fenisondernemers die al te sterk het spreekwoord "de ene zijn dood is, de andere zijn brood" probe ren waar te maken. AANGIFTE VAN OVERLIJDEN Het is ten strengste verboden over te gaan tot begraving, lijkschouwing balseming, kisting of gelijk welke andere handeling op het lichaan van een overleden persoon vooraleer de dood werd vastgesteld door de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand (A.B.S.) van de plaats waar het overlijden plaatsvond. Strikt vol gens de wettekst moet de A.B.S. zich persoonlijk van dit overlijden ver gewissen. Maar in de praktijk vol staat een vaststelling door een arts. Alhoewel de aangifte van het overlijden moet gedaan worden door 2 getuigen neemt de begrafenison dernemer dit meestal op zich. Die getuigen zijn, zo mogelijk, de twee naaste bloedverwanten of buren van de overledene of, wanneer iemand buiten zijn woning is gestorven,de persoon in wiens huis hij overle den is, en een bloedverwant of een ander persoon. De getuigen moeten minstens 21 jaar zijn en mogen niet met elkaar getrouwd zijn. De wet voorziet geen termijn binnen dewelke aangifte van het overlijden moet gebeuren. Het is echter ge bruikelijk om het binnen de drie dagen te doen, omdat de ABS toela ting tot begraven moet verlenen. Bij een overlijden in een zieken huis is het de direkteur van deze instelling die het overlijden bin nen de 24 uur moet aangeven. Volgende dokumenten zijn vereist bij de aangifte -overlijdensattest, afgeleverd door een geneesheer -identiteitskaart van de over- 1edene -het trouwboekje (voor gehuwden, weduwenaars of weduwen); indien de overledene ongehuwd was, het trouwboekje van de ouders (niet verplicht) -eventueel het rijbewijs en de pensioen- en eretekensbrevet ten -inlichtingen betreffende identiteit, beroep, woon- plaats/sterfgemeente van de ouders en echtgeno(o)te van de overledene. het al dan niet hebben van eigendom. Na de aangifte bij de burger lijke stand verleent deze dienst een uittreksel uit de overlij densakte. Vraag dadelijk genoeg kopies, want u hebt er nodig voor het ziekenfonds, de vak- bond, de lening, de werkgever enz. BEGRAFENIS De gemeente waar de aangife van het overlijden werd gedaan moet toelating geven om het lijk te laten vervoeren, begraven of eventueel te verbranden. Het ge meentebestuur beslist dan, in overleg met de betrokken familie leden of kennissen, over dag en uur van de begrafenis. Deze heeft plaats ten vroegste 24 uur na het overlijden, maar zeker binnen de vier dagen volgend op de dag van het overlijden. Deze termijn kan echter bij be slissing van de burgemeester wor den verlengd. Alhoewel het de gewoonte is de begrafenis aan een begrafenis ondernemer over te laten, is dit niet wettelijk verplicht. Het gemeentebestuur heeft het monopolie m.b.t. het vervoer van lijken op het grondgebied van haar gemeente. Dit monopolie kan door het gemeentebestuur ofwel zelf worden uitgeoefend (zoals in Gent, Brussel of Brugge het geval is), ofwel via een overeen komst van koncessie aan partiku- lieren worden toevertrouwdOf dit laatste formeel het geval is in Ninove kon ik niet achterhalen. Het is teoretisch mogelijk zelf het vervoer van een lijk (bvb in een voor die gelegenheid zelf aangepaste stationwagen) te or ganiseren, wanneer daarbij reke ning wordt gehouden met de ve reiste voorwaarden van hygiëne en welvoeglijkheid (art 3 van het KB van 8/3/67). Moe pen hé, Moexn, \Moour u moó gi] zeer pat vau-i/AuJ» uia/ oupees In deze tijd van inleverings-, krokus- en andere spaarplannen kan dit sterk kostenbesparend werken (zie verder). Niettemin blijft echter een weigering van wege de gemeente onverbiddelijk en volkomen wettelijk. Het eigenlijk begraven moet on der de grond gebeuren. Niet elke deelgemeente van Groot- Ni nove beschikt nog over een eigen kerkhof, maar dat is een ander verhaalwaarvoor we ver wijzen naar de kranten van 1978... In Ninove is er geen mogelijkheid meer tot begraven in een graf kelder boven de grond. Stierf de overledene in Ninove of was hij er woonachtig dan dient geen retributie betaald om be graven te worden op een Ninoofse begraafplaats. Wil men echter een grafkoncessie, dan moet er wel betaald worden. (Koncessie= terrein gehuurd voor een aantal jaren op de begraafplaats van de gemeente). Voor een 30-jarige Koncessie bedraagt dit in Ninove 10.000 frank. Heeft de overledene de wens te kennen gegeven in een andere ge meente begraven te worden, of verlangen de naastbestaanden hem elders ter aarde te bestellen, dan moet dit met de gemeente waar de overledene woonde, afgesproken wor den. Wenst een niet-ingezetene van Ninove, elders overleden, in Ninove begraven te worden, dan moet de burgemeester daartoe een bijzonde re toelating verlenen en moet er een retributie betaald worden aan de gemeente 150 frank voor - 8 jarigen en 500 frank voor 8 jari gen. Een grafkoncessie van 30 jaar kost in dat geval 15.000 frank. Dat burgemeester Cosijns niet gul is met het verlenen van dergelijke toelatingen, bleek indertijd uit de weigering tot teraardebestelling te Ninove van het stoffelijk over schot van wijlen dhr Paul Beeck- man, een geboren Ninovieter, die al 50 jaar lang niet meer in Ninove woonde, en uiteindelijk begraven werd in Sint-Kwintens-Lennik. Deze zaak gaf in 1978 aanleiding tot een interpellatie in de gemeen teraad, zonder veel resultaat. KREMATIE Steeds méér personen kiezen nu voor krematie. (6 in 1982, 18 in 1983). Het dichtst bijzijnd kre- matorium bevindt zich te Ukkel Indien de aanvraag langs testamen taire weg gebeurt, gelden dezelf de formaliteiten als voor de tra ditionele wijze van begraven. Indien de overledene niet schrif telijk de wens heeft geuit om zijn lijk te laten verbranden, dan kan elke persoon die bevoegd is om de begrafenis te doen uit voeren een schriftelijke aan vraag daartoe indienen bij de A.B.S. Bij deze ondertekende aanvraag moet een attest gevoegd worden van de behandelende ge neesheer of van de geneesheer die de dood vaststelde, waarin verklaard wordt dat er geen tekens of aanwijzingen zijn van een gewelddadige of verdachte dood. De A.B.S. kan het verlof tot verbranding verlenen ten vroegste 24 uur na het ont vangen van de aanvraag. Het vervoer van het lijk naar het Krematori urn gebeurt meestal door de begrafenis-ondernemer (zie hoger). Voor het vervoer van de as naar haar laatste be stemming is in géén geval een lijkwagen verplicht met een gewoon autovoertuig, of zelfs met het openbaar vervoer kan ook. Slechts diegene die bevoegd is om in de lijkbezorging te voor zien en één verwante van de over ledene mogen de verbranding bij wonen. Nadat de as werd fijngemalen be staan er verschillende mogelijk heden ofwel kan de as ver strooid worden op een daartoe be stemde strooiweide, ofwel kan de urn die de as bevat begraven wor den binnen de omheining van de begraafplaats, ofwel kan de urn worden bijgezet in het Columba rium aan de Groeneweg. De gemeentebelastingen op krema tie zijn op gelijkaardige grond slagen gevestigd als deze op de begravingen. KOSTEN Een sterfgeval heeft ook heel wat financiële gevolgen voor de nabestaanden. Sterven is een bijna onbetaalbare aangelegen heid geworden voor een doorsnee burger. Moepee K€,A Mijn eifcN ven. Een uitgave van 100.000 F en meer is niet uitzonderlijk (Je zou voor minder in leven blijven!) Het stoffelijk overschot van echte behoeftigen dient door de gemeente kosteloos en op behoor lijke wijze gekist, vervoerd en begraven te worden. We hadden graag de lezers de on langs vernieuwde tarieflijst van de Ninoofse begrafenisondernemers ter informatie mee gedeeld. De ondernemers van begrafenissen uit de streek Aalst-Ninove hebben on derlinge pri jsafspraken. maar ze wensten ons de prijzen onder geen bedding ter inzage op te geven, alsof het beroepsgeheimen betrof! Blijkbaar houden ze de toekomstige klanten liever onwetend, om te ver mijden dat ze met prijsbewuste kliënten af te rekenen krijgen Bij "de Syndikale Kamer van Aanne mers van begrafenissen in Oost- Vlaanderen" vernamen we wel enke le door Economische Zaken goedge keurde prijzen, 11% BTW exclusief. -Voor verplaatsingen mag de aan nemer 1000 frank per uur vragen. -Het "afleggen" op een werkdag kost 2500 frank. -Het "kisten" bedraagt 1750 frank; op een zondag 100 I. -Een rouwkapel kost 5000 a 7000 F, naargelang de omvang. -Een doodskist kan van 10.000 fank tot 100.000 frank kosten, naarge lang de verlangens. -Voor het drukken van 100 doodsbrie ven telt men 3920 frank neer 17 F per supplementair exemplaar) en dan staat er nog geen postzegel op -Voor een krematie is het officieel tarief 6000 frank. -Voor het 1ijkenvervoer kregen we geen prijzen. Wel weten we dat dit in Gent 13.000 frank kost in eer ste klas, 9000 frank in tweede klas en 4500 frank in derde klas. Afgezien van de begrafenisonderne mer, zijn er nog anderen die een faktuur zullen overhandigen -Voor een kerkelijke begrafenis om 10 uur steekt de pastoor minstens 5000 frank op zak, om 11 u be draagt dit 85.00 frank. -Grafzerken zijn er in alle maten en gewichten met prijzen die va riëren tussen de 12000 en de 50.000 frank. Andere kosten waarmee desgeval lend moet worden rekening ge houden zijn o.a. doodsprentjes rouwkleren, bloemenkransjes, balseming, taxi of busvervoer, koffietafel en de muziekfanfare voor sommige niet-gelovigen, enz,enz. Let dus op voor aasgieren en probeer het hoofd in die moeie- lijke omstandigheden koel te houden. HET ZIEKENFONDS Van zodra men in het bezit is van de voldane rekening van de begrafenisondernemer en van een uittreksel uit de overlij densakte, kan men zich tot het ziekenfonds wenden voor de uit kering van de begrafenisvergoe- ding. Het terug te krijgen be drag verschilt naargelang het stelsel waarin de overledene was ingeschreven en is (alsnog) gekoppeld aan de index. Voor een loontrekkende of gepensioneerde bedraagt dit nu 19.282 frank. De zelfstandigen krijgen niets, tenzij zij vrij verzekerd zijn (dan bedraagt het 6000 frank). De overlevende echtgenoot kan zich bij de mutualiteit van haar overleden echtgenoot laten in schrijven als weduwe en ontvangt dan van de Rijksdient voor Rust en Overlevingspensioenen een "attest afgeleverd met het oog op het verstrekken van gezond- hiedszorgen". Dit attest moet dadelijk worden afgeleverd bij het ziekenfonds. Wanneer het jaarlijks inkomen van de weduwe beneden een bepaald geïndexeerd plafond blijft, kan zij aanspraak maken op de verhoogde tussenkomst voor gezondheids zorgen. Wanneer de voorkeursregeling in orde is, kan met het lidboekje bij de NMBS een verminderdngs- kaart op het spoor aangevraagd worden. DE ERFENIS Onmiddellijk na bekendmaking van het overlijden worden alle gel den op naam van de overledene vervolg pagina 10 ZOT is. J

Klokzjiel | 1984 | | pagina 8