Aktuele problemen skoon ninove Redding'diepe straten»: nu of nooit JAAR VAN DE VERKEERSVEILIGHEID Hoewel zich op dat vlak in Groot- Ni nove zowat overal problemen stel len, willen wij toch aandacht vragen voor enkele specifieke punten. Wij pleiten nogmaals voor de spoedige aanleg van een brugje voor fietsers en voetgangers over de Dender ter hoogte van het stadspark. Onze ar gumenten terzake zijn bekend ver hoging veiligheid voor de scholie ren, betere bereikbaarheid, nieuwe diensten aan de Centrumlaan, bete re spreiding van de verkeerscirou latie en het parkeren. Bij wijze van proef zou men onmiddellijk kun nen starten met de bouw van een noodbrugje. Verder wijzen wij op de afwezigheid van voetpaden in de Bevrijdingslaan, waar schoolkinderen de rijweg moe ten oplopen en de auto's gepar keerd staan op dè stoep. Ook om redenen van verkeersveilig heid vragen wij om de aanleg van een fietspad langsheen de atletiek- piste tussen de Pollarebaan en de Dender. Zulk fietspad kan via het jaagpad aansluiten op de voetbrug. De algemene voorrang-van-rechtsrege- ling voor de binnenstad moet na enige tijd aan een kritisch onder zoek worden onderworpen en zonodig worden herzien. WATERZUIVERING De aanleg van een klein centraal zui veringsstation van 25.000 I.E., moet niet worden afgeremd of gekoppeld aan de waterzuivering in Wallonië. Wel moet het collectorenplan worden aangepast in functie van de nieuwe optie en dient de aanleg van de no dige collectoren ten spoedigste te worden voortgezet. Voor de lande lijke gebieden vragen wij initiatie ven om bij wijze van experiment klei ne geïsoleerde beekvalleien (bv. Eichembeek) met alternatieve zuive ringsmethoden aan te pakken. Het resultaat van die zuivering zou on middellijk zijn nut hebben voor de plaatselijke bevolking. R.W. 80 In het licht van de brief van min. Olivier en het principe van de fase gewijze aanpak vragen wij dat alle Ninoofse politieke instanties drin gend en eensgezind bij de minister er zouden op aandringen de RW 80 tussen de RW 9 en de RW 731 niet te onteigenen, gezien het hier om een uitzonderlijk gaaf landbouwgebied gaat en een zone met recreatief belang voor de Ninoofse regio.Het is de laatste kans voor de redding van de Diepe Straten. HUISVUILOPHALING EN SLUIKSTORTEN Het initiatief tot plaatsen van een container voor papier en glas jui chen we toe. Wij vragen uitbreiding van dit initiatief naar meerdere plaatsen toe en nog meer diversifi catie van de stortmogelijkheden (bv.afvalolie en experiment met open containers ten einde het sluikstor ten preventief tegen te gaan). Kan tevens geen BTK-project worden op gezet voor de reiniging in de win termaanden van de openbare en semi- openbare ruimten van zwerfvuil STADSVERNIEUWING Voor het Ninoofse stedelijk centrum (Ninove binnen de ring) stellen zich een reeks samenhangende pro blemen. Er is de aftakeling van de functie van de oude stadskern en de verkrotting van de volksbuurten. Er is een probleem van vlotte en veilige verkeerscirculati'e voor de verschillende categorieën weggebrui kers, enz. De problemen zijn gekend en geïnventariseerd op onze Stads- vernieuwingsdagen. Wat thans dringend nodig is, is een initiatief vanwege de Stad tot het oprichten van een open werkgroep met een zo ruim moge lijke basis om tegen einde 1984 een concreet aktieplan op te stellen. De Ninoofse binnenstad heeft een be knopt, bruikbaar en realistisch struc tuurplan nodig. Vanaf 1985 zouden de eerste saneringsmaatregelen in uitvoering kunnen moeten worden ge bracht. Wij vragen ook dat binnen het schepencollege de bevoegdheid voor stadsvernieuwing niet als een vijfde wiel aan de wagen zou worden behandeld, maar als een prioritaire en dringende taak. OPENBAAR VERVOER In hèt nieuwe Intercity en Interregio plan van de NMBS is Ninove uit de boot gevallen. Het niet geëlektrifi ceerd zijn van de spoorlijn Dender- leeuw-Geraardsbergen wordt door de NMBS als reden hiervoor aangegeven. Er wordt beterschap beloofd eens dit is gebeurd. En er zijn gelukkig te kenen die er op wijzen dat de eerste stappen naar die elektrificatie ge zet worden. Daarom vragen wij alle instanties er over te waken dat deze werken geen vertraging zouden oplo pen. Inmiddels zullen wij ons in zetten om bij de NMBS kleine ver beteringen aan de huidige uurregeling af te dwingen, bv. in de relatie met Aalst en Gent. De Werkgroep Leefmilieu voor Groot-Ninove 14 juni 1984 Indien de RW 80 er komt, dan zal dit zijn omdat het Ninoof se stadsbestuur geen poging van betekenis heeft onderno men om dit onheil af te wente len en zich totnogtoe water drager heeft getoond voor Ge- raardsbergse politici. Minister Olivier stelt zich akkoord met een FASEGEWIJZE aanpak Maakt Ninove van die ziens wijze van Olivier gebruik om in laatste instantie te pogen het stuk RW 80 doorheen de Diepe Straten uit te stellen? Er zijn daartoe redenen te over. De onteigeningsbrieven voor deze sectie liggen klaar. Er moet snel gehandeld worden of het is DEFINITIEF te laat. Want het ware onzinnige geld verspilling toch te onteigenen en de RW 80 niet of niet direct aan te leggen. Een fasegewijze aanpak vraagt ook een fasege wijze aanpak voor de onteige ningen. Onze stelling luidt dus Laat dat ene stukje RW 80 tussen RW 60 en RW7 9 er dan ko men, maar stel alles in het werk om de Diepe Straten te redden. En tijd brengt raad. In bijlage ons voorstel dat aan de stad is overgemaakt en de laatste brief van minister Olivier Dirk Van de Perre Ninove,15 juni 1984 Aan het College van Burgemeester en Schepenen van de Stad Ninove Aan de voorzitters en fractie voorzitters van de politieke Dartijen Betreft R.W. 80 Geachte Heer Burgemeester Geachte Dames en Heren, De problematiek van de RW 80 is U voldoende bekend. Op 13 juni gaf de Omer Wattezstichting, Ral des, Werkgroep Leefmilieu Geraards- bergen en Werkgroep Leefmilieu Ninove te Brussel een nationale persconferentie om een gemeen schappelijk standpunt over de RW 80 bekend te maken. Uit alle verzamelde informatie blijkt dat noch te Ronse, noch te Oudenaarde, noch te Brake! noch te Ninove de rijksweg in zijn huidig tracé opportuun ge acht wordt. Alleen politieke krin gen te Geraardsbergén dringen sterk aan op de aanleg ervan, met prioriteit voor het stuk Schendelbeke-RW 731. Wij kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat zelfs de administra tie van Openbare Werken voor deze rijksweg niet warm loopt en dat de beslissing tot aanleg ervan op louter politieke overwegingen -berust.Veel meer dan een weg met beperkte regionale functie kan de RW 80 niet worden. Bovendien zijn alle verkeersdeskundigen het eens dat expreswegen met veel ge- li jkgrondse kruisingen dodenwegen zijn.Een deel van de RW 80 is reeds onteigend, het stuk namelijk tus sen de RW 60 en de RW 9. Hoewel wij geen voorstanders zijn van dat stuk gebiedt de objectiviteit ons te erkennen dat dit traject het meest aan een behoefte voldoet. Door dat stuk wordt Geraardsbergen iets sneller op de RW 9 gebracht er wordt vandaaruit de relatie met Brussel beter. De onteigeningsbrie ven voor de sectie tussen de RW 9 en de RW 731 (doorheen de Diepe Straten) liggen klaar. Dit tracé doorkruist een unieke landbouwkou- ter en dwarst drie lokale wegen naast talrijke landbouwwegen. Ver keerslichten zullen noodzakelijk zijn. De vraag dient dan ook ge steld te worden of de verbinding vanaf Outer naar de RW 731 toe niet even snel en vlot kan geschie den langs het bestaande wegennet, namelijk de RW 9 en de ring van Ninove. Minister Olivier stelde zich in zijn brief van 11 mei 1984 akkoord met een fasegewijze aanpak. Wij zijn van oordeel dat Ninove hier onmiddellijk, dringend en eensge zind moet op inspelen om te red den wat er nog te redden valt. Wij moeten aan de minister vragen om in overeenstemming met de filosofie van de fasegewijze aanpak, slechts het stuk tussen de RW 9 en de RW 731 te onteigenen en aan te leggp". NADAT zou gebleken zijn dat door de aanleg van het eerste stuk RW 80 de ontsluitingsproblemen van Geraards bergen nog niet zijn opgelost. Het behartigen van de Geraardsberg- se belangen, mag niet ten koste gaan van de rechtmatige verdediging van de Ninoofse belangen. Wij kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat totnogtoe het stadsbestuur te wei nig ondernomen heeft om die bij de overheid kenbaar te maken. Met de meeste achting De Werkgroep Leefmilieu voor Groot- Ni nove p.a. Hoogstraat, 23, 9401 Pollare N.B.Wij stellen voor deze of analoge motie aan de minister van Openbare Werken te laten geworden "De RW 80 vraagt grote offers op Ninoofs grondgebied zowel inzake landschap als natuur. Hij zal in thans stille en verkeersveilige zones lawaai en verkeersonveilig heid meebrengen. Hij stelt voor de landbouwers onoverkomelijke proble men. Daarom vragen we dringend de aanleg van het gedeelte tussen de RW 9 en de RW 731 niet aan te vat ten, omdat deze sectie aan minder behoeften tegemoet komt dan de sectie tussen de RW 60 en de RW 9, waarvoor reeds de onteigeningen zijn gebeurd. Wij menen immers dat de verbinding tussen Outer en de RW 731 even goed, veilig en snel langs het bestaande wegenpa troon kan geschieden, namelijk de RW 9 en de Ring rond Ninove en dat derhalve de aanleg van een nieuwe noordelijke ringweg om verkeers technische, landbouwkundige, land schappelijke en financiële rede nen overbodig is". f WEGENFONDS 1v 1000 Brussel, WTC-toren 3 E. Jacqmainlaan 138 Tel. 02/212.32.11 Aan de Werkgroep Leefmilieu Groot Ninove t.a.v. de Heer Van de Perre D. Hoogstraat 23 9401 POLLARE Uw brief van 29/2/84 Betreft Aanleg RW. 80 Sectie Geraardsbergen Ons kenmerk W/3/1152/YG Bijlagen Mijne Heren, Ingevolge uw bovenvermelde nota heb ik de eer U te laten opmerken dat de verbindingen RW.56 Gent - Geraardsbergen en RW 80 Oudenaarde - Ronse - Brakel - Ninove, elk voor een specifieke en van elkaar duidelijk verschillende verkeersrelatie ontworpen zijn, waardoor een gelijklopende voorziene aanleg aangewezen is. De RW 56 Geraardsbergen - Gent is inderdaad een noord - zuid verbinding terwijl de RW 80 Oudenaarde Ronse - Brakel - Ninove een oost-west verbinding uitmaaktwaarop eveneens Geraardsbergen aansluit. De prognose i.v.m. het verwachte verkeersvolume op RW 80 zijn trouwens nauwelijks afhankelijk van het al dan niet moderniseren van RW 56. Weliswaar kan aangestipt worden dat bij de aanleg van RW 80 voorrang zal verleend worden aan het meest prioritaire vak, namelijk dat tussen RW 60 en RW 9. De fasegewijze aanpak laat uiteraard toe om de realisatie van de ontworpen verbinding elk jaar aan de verkeersbehoeften te toetsen vootofiu/r het definitieve programma goed te keuren. Om het vak tussen RW 60 en RW 9 optimaal in te kaderen in het wegennet is het evenwel aangewezen op korte termijn het aansluitend vak tussen RW 9 en RW 731 te realiseren. Met de meeste hoogachting, De Minister van Openbare Werken, Qe.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 9