WIIIIMI lezers brievetl uers mede delingen HERWAARDERING 5A\O0IPLEIN werkten mee ACADEMIE PLUS-3 NINOVE OPNIEUW VAN START NINOVE PAKT UIT MET EEN "AFVALBROCHURE" NINOOFSE KAPELLEN WORDEN GEÏNVENTARISEERD 't klokhuis is open JOHNNY MALCONTENT De Ninoofse feesten waren zeer aange naam. De organisatoren kwamen mij zeer simpatiek over, ze hebben zeker hun best gedaan. De liedjeswedstrijd was ik zeer tevreden over het pu bliek, ze waren zeer gelukkig. Doch de uitslag van mij was ten zeerst ontgoocheld. Ik was één van de laat ste. Ik ben zeer gelukkig dat Jimmy gewonnen heeft, dat heeft hij ver dient. Waarom saboteert de jurie mij, waarom zijn ze voor iedereen niet eerlijk Het spijt ten zeerst dat dit gebeurt is (sic). Johnny THE CLOWN (naam en adres bekend bij de redak tie) Namens de Academie Plus-3 werd ons door Freddy Eeckhout, Schepen-Voorzitter, volgend persbericht opgestuurd: Na het succes van de vorige lessen reeksen en de prachtige tentoonstel ling met werken van de cursisten, start de Academie Plus - 3 Ninove na de vakantie opnieuw met twee cur sussen. Deze lessen worden ingericht in het teken van de Plus - 3 - Pasactie met de medewerking van de Dienst Volksontwikkeling van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Beide cursussen bestaan uit 15 les sen van 3 uur en van de cursisten wordt een bijdrage gevraagd van 60 F per les. De houders van een plus-3- pas genieten 50% korting. Het in schrijvingsgeld wordt samen met de stadssubsidie aangewend voor de materiële uitrusting van de Academie. De eerste lessenreeks "tekenen en schilderen voor beginners" start op maandag 3 september 1984 om 14 uur en zal verder doorgaan elke maandag van 14 tot 17 uur. De tweede lessenreeks loopt elke dinsdag eveneens van 14 tot 17 uur en gaat van start op 4 september en is voorbehouden voor de meer ge vorderde deelnemers. De mogelijkheid bestaat evenwel om beide lessenreek sen te volgen. In deze op de praktijk gerichte les sen worden onder deskundige leiding diverse technieken aangeleerd, gaan de van de eenvoudige potloodtekening tot houtskool- en krijttekening, aquarel en olieverfschilderen op doek Inschrijven kan op de Socio-Cultu- rele Dienst, Dreefstraat 21 (tel. 054/33.78.58) waar eveneens alle nuttige inlichtingen kunnen worden bekomen Iedere Belg produceert jaarlijks 260 kg. huishoudelijke afval. Voor Ninove betekent dit een jaarlijkse afvalberg van 8.750.000 kg. Dat le ren we uit de pas verschenen "Afval- brochure" uitgegeven door het Ninoofse Stadsbestuur. Onder de titel "Afval wat doe je ermee?" wil de brochure de Ninovie- ter wegwijs maken in de stadregle- menteringen rond huisvuilophaling en afvalverwerking. In Ninove gebeurt de ophaling voor een stuk selektief naast de weke lijkse huisvuilophaling worden grof vuilnis, glas en papier maandelijks "ingezameld". Ook voor handels- en industrieel afval en voor markt- en foorvuilnis staat de reinigingsdienst in. Tenslotte biedt de stad, in sa menwerking met de handelaars de mogelijkheid om gebruikte kwikbatte rijen op een milieuvriendelijke ma nier van de hand te doen. Voor al deze punten verschaft de brochure de nodige uitleg, dit op een overzichtelijke en heldere ma nier. De "afvalbrochure" telt 12 bladzij den en is van een stevige kaft voor zien. Een paar illustraties verluch ten de tekst, wat het geheel een verzorgde indruk geeft. Het boekje heeft een handig formaat en een los bijgevoegde tabel geeft een overzicht van de dienstregeling van de reini gingsdienst. Deze brochure werd samengesteld on der de redaktie van de informatie dienst van Schepen Freddy Van Eeck hout, dit in samenspraak met de dienst van Schepen Luc Durant. Het is de eerste in een reeks in formatiegidsen die door het stads- bestuur worden uitgegeven. Het ge heel kadert in de bezorgdheid van het stadsbestuur om de bevolking op een degelijke manier voor te lichten. Zo komt tegen het einde van het jaar een omvangrijke gids van de pers waarin alle stedelijke diensten aan de bevolking worden voorgesteld. De brochure "Afval wat doe je ermee kan verkregen worden bij de verschil lende stadsdiensten en in de biblio theek. Door Danny Lamarcq, projectleider informatiedienst van de Stad Ninove, werd ons volgende persmededeling opgestuurd: Of we langs drukke straten rijden dan wel rustige veldwegen bewandelen, overal komen we kapellen tegen. Hun onvoorstelbaar groot aantal is typisch voor het Vlaamse platteland. Als dus danig vormen de kapelletjes een niet weg te denken onderdeel van ons kui tuurpatrimonium Dat een dergelijke erfenis een goede of op zijn minst een elementaire be waring vergt is niet meer dan normaal. Tot voor kort schiep dit weinig pro blemen. De kapelletjes vormden immers een essentieel onderdeel van de Vlaam se Volkskultuur en speelden een be tekenisvolle rol in het leven van alledag. Men smeekte de heiligen om bescherming over gezin, huis en goed. En tijdens de "Kruisdagen" trokken overal processies van kapel tot kapel om een goede zomer af te smeken. Maar ook onverwachts kwam men bij de ka pelletjes samen een overlijden in de wijk riep de buren naar het kapel letje om er een rozenkrans te bidden voor de ziel van de overledene. Het hoeft dan ook niet gezegd dat .de bidhuisjes goed onderhouden wer den. De heiligen werden (letterlijk) in de bloemen gezet en de kapel werd netjes geschilderd en gepoetst. Devotie en volksgeloof krijgen echter van langsom meer een folkloristisch tintje. En met de teloorgang van het "praktisch nut" van de kapelletjes kwam hun materiële aftakeling en verval. Vele bidhuisjes zijn nog slechts een schim van wat ze ooit waren. Een spijtige zaak, want hiermee ver dwijnen gestadig aan steeds meer "monumenten", getuigen van plaatse lijk ambachtelijk kunnen. Ze werden immers gerealiseerd door de gewone dorpsmetser en -smid, en kunnen aldus levendige constructies zijn met volkse interpretaties van de officiële kunstrichtingen. Om de teleurgang van dit patrimonium af te remmen, is Freddy Van Eeckhout, Schepen van Kuituur, qestart met een B.T.K.-project. In eerste instantie worden de bestaande kapellen in Groot-Ninove geïnventariseerd, van elke kapel wordt een dossier opge maakt. Het is de bedoeling om aan de hand van de inventaris uit te kijken naar een aantal wisseloplos singen om de kapellen te behouden. OPROEP De inventarisatie van alle kapellen vergt nogal wat opzoekingswerk. Alle informatie i.v.m. kapellen is dan ook meegenomen. Wie over oude foto's en dergelijke beschikt zou ons dan ook een grote dienst bewijzen met het ter inzage geven van zijn doku- menten. Je kan hiervoor terecht op de Socio- culturele dienst, Dreefstraat 21 te Ninove. Of geef een seintje (tel. 054/33.58.78); we komen dan eens langs. Tijdens.de jongste Savooi feesten had de werkgroep Savooi- plein opnieuw een kleine tentoon stelling rechtgezet. Het meest op vallende van dit initiatief waren de cijfers die werden bekend ge maakt over het woningbestand in de wijk. Van de 74 bestaande huisnum mers staan er 11 leeg (w.o. 8 in de Bleekstraat)9 woningen werden vervangen door een garagepoort. D.w.z. dat 30 niet meer als wo ning gebruikt wordt. Daarom werden de volgende wensen kernachtig gefor muleerd GROEN-VERKEERSARM-BEWONING. GEEN VERHAALBELASTING - GEEN KROTWO NINGEN. (i.d.Bleekstraat) GEEN M0D- DERPLEIN. Stefaan Van den Haute had zijn be staand ontwerp over de mogelijke hezaanleg van het Savooiplein ver der uitgewerkt in detail, met een aantal verkeersremmende ingrepen. Wie belangstelling heeft om over dit ontwerp zijn zegje te doen, opmerkingen heeft, of andere voor stellen wil naar voor brengen kan dit gerust tijdens de BUURTVERGA- DERING van woensdag 12 september om 20u. in kafé K0ETER00K Savooi- straat 27 te Ninove. Iedereen is welkom. Het is de bedoeling om na deze vergadering in de maand okto ber de samengebrachte voorstellen over te maken aan het Stadsbestuur. Alle huizen op deze foto zijn nu af gebroken. Wie herinnert zich nog dit oude beeld van de Savooistraat? Welke weg gaan we straks op? Maandag, woensdag en donder dag van 15 tot 17 uur. Dinsdag van 10 tot 12 en van 17 tot 19 uur. Vrijdagavondkafee vanaf 20 u. 't Klokhuis is gelegen Geraardsbergsestraat 27 9400 Ninove. Tel 054/32 17 49 ABONNEMENT 'T KLOKZJIEL Cardoen Tuur Koléra Wim Schoofs 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- Ninoofse toestanden. Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden. Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres bekend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven. Jan.-Dec. 400 frank Apr.-Dec. 300 frank Jul.-Dec. 200 frank Okt.-Dec. 100 frank Te storten op rekeningnummer A.S.L.K. 001-0971808-41. Los nummer 40 frank. Verkrijgbaar in alle Groot- Ninoofse krantenwinkels, veel kafees en jeugdhuizen. Trees De Smet Walter De Decker Pol d'Haese Pol De Meulemeester Mieke D'Hondt Georges Vande Winkel Mathilde Verschelden Rik Wattez Rufijn De Decker Germain Droogenbroodt Werkgroep Leefmilieu Dirk Van De Perre Lieve Bruce Palmer g)v.z.w. 't Xlokzjiël en de au teurs, fotografen of tekenaars Behalve voor aanhalingen ten be hoeve van kritiek of polemiek is elke overname van bijdragen af hankelijk van een voorafgaande- lijke en schriftelijke toelating.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 2