ncezie POINT Willy Spillebeen yjxmt DE WITTE PATERS POEZIE? POINT MAAKT ER EEN PUNT VAN! KIEn de Koran islamitisch and? in een overwegend MDV: De Koran wordt nooit onderwezen, ook niet in de staatsscholen. Daarvoor zijn er speciale scholen buiten het eigenlijke onderwijsnet. KI: Jullie geven dus én catechese én moraaT? MDV: Ja, de moraal die wij geven is natuurlijk christelijk geïnspi reerd. Maar dat is geen probleem, ook de niet-christenen aanvaarden dat, want moraal is wel een ver plicht vak in Mali, maar een hand boek of dokumentatie is er niet. In de staatsscholen, waar de moraal door leken wordt gegeven, beperkt die les zich tot opvoeding in burgerzin ofwel geven zij Frans of wiskunde, maar wat meestal gebeurt is dat die leken naar ons toekomen voor dokumentatie. KIHeb jij persoonlijk nog andere taken in Mali, afgezien van het les geven? MDVNatuurlijk, want met die 3 u. per week les in moraal of catechese vul ik mijn tijd niet. Mijn hoofdver- antwoordelijkheid is de jeugd in Kita. Naast de "pioniers" van de staat heb ben wij ook onze eigen verenigingen. De jongsten vormen de "Amis de Ki- zito". Kizito was een Oegandees mar telaar. De ouderen zitten in de CEC, Communauté des Etudiants Croyants. Waar de laatste C in andere landen staat voor "catholique" of "chré- tien" (katoliek of christen), ver talen wij dat in Mali door "croyant" (gelovig). Zo kunnen wij ook de is lamieten aantrekken. Wij vinden het verkeerd van ons te beperken tot ka- tol i eken of christenen zoals dat wel gebeurt in buurlanden zoals Opper- Volta of Ivoorkust. Kl_: In die buurlanden zijn meer ka- tol i eken dan in Ma 11 MDVJa, dat speelt wel een rol. Kl_: Met hoevelen zijn de witte pa ters in Kita? MDV: In Kita zijn wij nog met vijf: twee gepensioneerden van 67 en 75 jaar en drie aktieven, waarvan ik veruit'de jongste ben. In totaal hebben wij een 40-tal posten in Mali. KIWat is uiteindelijk uw bedoeling? VÉoeger was het de taak van missiona rissen van te bekeren. Is dat nu nog zo? Of doen jullie meer aan ontwik kelingswerk? MDV: Wij zijn er natuurlijk eerst en vooral om van ons geloof te ge tuigen en om de christenen te helpen.. Onrechtstreeks brengen wij ook de an deren in kontakt met het christendom langs bezoek aan de dorpen, ontwik kelingswerk, WALTER - GEORGES Je kan de alliteratie best leuk vin den, maar dekt de lading de slogan wel waar 'POINT'Vlaanderens nieuw ste poëzietijdschrift, mee uitpakt Wordt er al niet teveel 'getijdschrift' in deze contreien Mis, zeggen de jongens van POINT. Wij zijn geen tijdschrift. Wij zijn uitgevers van poëziebundels. Alsof dat minder erg is. Toegegeven, wie.nu nog met een uitgeve rij - van - poëzie start is origineel. Of gek. Heel wat jonge dichters zullen allicht niet zonder verwachting de baan van deze nieuwe ster volgen.Het handvol 'grote' uitgeverijen die dit land nog telt, publiceert slechts voor de poen en de meeste kleine uit geverijen die het voor de poëzie de den, hebben één of andere crisis niet overleefd. Je zou ook ernstig aan de overlevingskansen van deze nieuwe uitgeverij kunnen twijfelen, ware het niet dat POINT door de 1 tandem'Germain Droogenbroodt-Koen Stassijns werd op gericht, beiden bedrijfsleiders, ver talers én dichters. Er bestaat een steeds grotere behoefte aan goede, begrijpbare maar ook betaalbare poëzie menen zij. Vooral bij de jongeren. De prijs werd daarom ook zo laag moge lijk gehouden. Een losse bundel Point- poëzie kost slechts 195 fr./12 F1 Wie voldoende vertrouwen in de redac tie heeft kan zich ook op POINT abon neren 5 bundels gedichten per jaar voor 950 fr./55 F1waarvan twee Nederlandstalige en drie internatio nale,in het Nederlands vertaald. De eerste bundel 'Golven wat moet ik doen die eind september verschijnt kreeg een 4- kleuren omslag mee een reproductie uit 'De Schepping' van de kunstschilder Frans Minnaert, waarvan er ook nog vijf andere werk en, in zwart-wit in dezelfde bundel werden afgedrukt. POINT, de naam staat voor Poëzie In ternationaal Poetry International wil ook internationale poëzie breng en. Wie schrijft er NU goede gedich ten in Frankrijk, Duitsland, Italië, Indië, Zuid-Amerika, Korea, China..? Vlaanderens jongste uitgeverij selec teert en vertaalt ze voor de geïnte resseerde lezer. De eerste bundel gedichten 'Golven wat moet ik doen?' biedt een bloemlezing van bekende en onbekende dichters uit Frankrijk Michel Michaud, Geneviéve d'Hoop, Odile Caradec,uit Duitsland Wolf gang Bachler, Rainer Malkowski, Sa rah Kirsch Reiner Kunze. Italië Corrado GovoniGiuseppe Ungaretti. Senegal Leopold Sedar Senghor. Latijns-America Guillermo Bustaman- De West-Vlaamse dichter-criticus Willy Spillebeen, is een van zeld zame Nederlandstalige dichters die, zoals in 'Voorbij de populie ren', niet alleen in de Griekse mythologie, maar ook in de natuur 'wortelt' In deze in 1982 gepubliceerde bun del vond ik het broos-poëtische 'Zomer' gedicht. Even herinnerde het mij aan Reiner Kunzes vers 'De klimrozen bloeiden, als bloedde het landschap leeg...' Maar waar de ex- Oost- Duitse dichter dan de politieke toer op gaat, schil dert Spillebeen met de zachte kleur der weemoed verder, kleur, waaraan ook 'Een boom' twijfelloos verwant is. Germain Droogenbroodt 'Voorbij de populieren' Uitgeverij De Golfbreker/ Lannoo, 298F EEN BOOM ZOMER en bloedde langzaam leeg als de zon in.de aarde te, Jaime Quësada, Carlos Cunha, Cristina Rossi. U.S.S.RL Jurgis Baltrusaitis, Litouwen Alfonsas Maldonis. Tsjechoslowakije Jan SkacelUSA Allen Ginsberg. Ca nada M. Voore. Korea Chi-Hwan Yu, Indië Shiv K. Kumar, Samar Sen, Keshev Malik, Subhas Mukhopadhyaya. Taiwan Lo Ching. Aan diversiteit ontbreekt het dus niet. Het is uit deze bundel, Points allereerste, dat POËZIEKRANT in avant- première enkele gedichten afgedrukt. De eerste voorstelling van POINT ge beurt op 27 september om 20 u. in het Cultureel Centrum Westrand te Dilbeek. De uitgever biedt de bezoeker gra^- tis een Point-poëzieprogramma aan. Uit de 1ste bundel leest Paul Codde POINT poëzie. Het geheel wordt mu zikaal opgeluisterd door de bekende gitarist-I uitist Jan Van Der Schue- ren. Wil je een fijn poëzieavond organise ren Schrijf je goede gedichten Vertaal je poëzie POINT, Brusselse Steenweg 358, 9400 Meerbeke (Ninove) Tel. 054/33.58.21 maakt er een punt van. Marc De Vos vervolg van pag 3 Een boom is minder dan een mens zegt men maar in het landschap evenzeer afwezig. Telkens een gat een bres in de muur van populieren voorbij de stroom en on- gedicht voor vele jaren. Vandaag veel iaren later de bossen van mijn jeugd vergaan blijven bestaan in het voorland waarin zij levende doden zijn. Wereld zo onbewoonbaar dat ik werkelijker woon in landschappen lang al voorbij vergaan zoals de tijd Krekels spreken als gras veelsoortig gras dat broos was voor de jongen die loom neerlag in het kastaniebos. Hij opende zijn polsen als de avond voorbij de bossen gelukkig - ongelukkig terwijl de krekels zongen rondom zijn groot rood hoofd een heel blij requiem voor een jongen die ais gras was dat wuifde in de wind die de zaadjes losblies en ze langzaam vol Heide liet verwaaien. Een Peul herder laat zijn kudde drinken nabij Djeuné in Mali

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4