ninove 51 1984...JAAR VAN DE VERKEERSVEILIGHEID skoon Brief Deze zomer hebben enkele zware en tragische verkeersongelukken de Ninoofse bevolking met de neus op de RAUWE realiteit van het moderne verkeer gedrukt. Per jaar vallen er in het Belgische verkeer meer DODEN dan er totnogtoe gevallen zijn in de ganse Noord-Ierse burgeroorlog. Doden en gedood worden via het verkeer wordt als sociaal normaal beschouwd, wij hebben er een proper woord voor: een ongeval. Wie met een waterpis tool een bank overvalt en F 200.000 rooft haalt het nieuws en is (te recht) een misdadiger. Wie met een snelle wagen door het rode licht rijdt en een jong meisje doodrijdt zoals dat deze zomer aan het kruis punt Den Doorn gebeurd is, heeft een ongeluk veroorzaakt, hij en het slachtoffer hebben pech gehad, maar de verzekering betaalt. Ik rijd per auto, U rijdt per auto, met miljoenen zijn wij dagelijks op de baan, en ik kan ook eens zenuwachtig en gehaast zijn of iets teveel gedronken heb- hebben en U ook. Daarom dat wij col lectief zo mild zijn voor verkeers ongelukken, want U en ik zouden ook de persoon achter het stuur kunnen geweest zijn die een ongeval ver oorzaakt. Want wie is volmaakt, wie maakt geen fouten, wie is nooit moe of overmoedig Het verkeer is een collectief waanzinnig bedrijf, waaraan wij allen passioneel of noodgedwongen deelnemen. Af en toe schokt ons het bloed van een dode die langs de weg ligt, heel even maar, want wij moeten voort. Het moderne verkeer is een vorm van een collec tieve ziekte met zeer ernstige ge volgen, maar wij weigeren dat onaer ogen te zien omdat de strijd tegen die ziekte al te ingrijpend ons le ven zou doen veranderen. Want wie gaat er nu graag méér te voet, of keert liever terug naar de fiets of verplaatst zich bij voorkeur met het oubollige openbaar vervoer als er zoiets als een Mercedes voor de deur staat Welk bedrijf kan nog zonder vrachtvervoer langs de weg Het zou failliet gaan en de concurren tie niet meer aankunnen. In een re cent TV-programma (Panorama, BRT) over moderne "slachtveekweek" trok men een parallel tussen de wijze waarop wij vandaag vlees produce ren (steeds sneller, steeds massa ler, steeds meer monsterachtig ge- deqenereerd leven voortbrenqen) en het moderne verkeer dan aan dezelf de symptomen lijdt. Wij kunnen niet zonder het huidige verkeer, zullen de anti-leefmilieugezinden enigszins triomfalistisch opwerpen. Maar wij slepen ook een spoor van bloed en tranen achter ons aan en dat laatste pogen wij maar al te zeer te verdrin gen. Want wie stapt nu graag zijn auto in met de gedachte dat weinige dingen zeker zijn, behalve het feit dat er per jaar in België ca. 2.500 verkeersdoden vallen en enkele tien duizenden zwaargewonden en dat zulk verkeersslachtoffer ook ik zou kunnen zijn. Gij doemdenker, zou president Reagan zeggen, bekijk het verkeer langs de optimistische kant. Toch nog even noch optimisme, noch pessimisme, maar feiten. Op de do- denbaan, de expressweg Antwerpen- Boom, stelde de rijkswacht dit jaar gedurende drie maanden een verscherp te controle in. Resultaat: men stel de 4.358 zware overtredingen vast, waarvan er 2.171 bestonden uit het RIJDEN DOOR HET RODE LICHT, en 1.216 uit OVERDREVEN SNELHEID (en de toege laten snelheid ligt daar reeds op 120 km/u). Wat leren deze cijfers Snelle ringwegen en expresswegen zijn do denwegen. Liedekerke heeft pas zijn nieuwe omleidingsweg, maar ook zijn eerste dode op die weg. De RW 731 heeft al zijn eerste dode vóór hij geopend is. De gedacht dat de RW 80 het verkeer in het Ninoofse zal verveiligen, is een illusie. Ver snellen, dat wel. En door het verme nigvuldigen van de kruispunten (met of zonder lichten), wordt het sta tistisch risico op ongevallen ver hoogd. Veilig verkeer is minder ver keer, en trager verkeer; al de rest is larie. Dirk Van De Perre Werkgroep Leefmilieu. De voetgangersbrug over de Dender te Pollare. Herstellingswerken blijven uit om onduidelijke redenen. De tram Brussel - Ninove, poserend aan de terminus op de tragel. Reeds lang verdwenen, maar is het nu vei liger? Ninove, 24 AUG. 1984 Aan het College van Burgemeester en Schepenen van de Stad Ninove. Ter informatie aan de gemeenteraads leden en de publieke opinie. Betreft: veiligheid fietsers en voetgangers Zeer Geachte Heer Burgemeester, Recente verkeersongevallen in het Ninoofse hebben nogmaals de hoge tol aangetoond die wij betalen voor de organisatie van het moderne ver keer. De verantwoordelijkheid voor diegenen die er de macht toe hebben het verkeer veiliger te maken, zeker als daar de kans toe bestaat, is dan ook bij zonder groot Als verdedigers van de belangen van fietsers en voetgangers wensen wij NOGMAALS uw aandacht te vestigen op het volgende. Openbare Werken voert momenteel werken uit aan het jaagpad langs de Dender tussen Zanbergen en Ninove, met de bedoeling er tegen 1985 een geasfalteerd fietspad aan te leggen. Dergelijk fietspad is deze zomer reeds klaar gekomen tussen Ide- gem en Zandbergen en wordt reeds druk gebruikt. Voor Zandbergen,een deel van Denderwindeke, Pollare, maar ook Ap- pelterre-Eichem (via de Nonneborre- straat en de brug te Pollare), biedt dit nieuwe fietspad de gelegenheid volledig verkeersveilig Ninove-cen- trum te bereien en het kruisen van de zo gevaarlijke Elisabethlaan te vermijden. Een fiets- en voetgangers brug over de Dender ter hoogte van het Stadpark ware een prachtig sluit stuk voor dit nieuwe fietspad, en de- brug zou toelaten dat de onderwijsin richtingen aan da Onderwij slaan door de fietsende scholieren vanuit ge noemde dorpen zonder het dwarsen van ook maar één verkeersweg zouden be reikt worden. Zulke brug over de Dender zou ook nog veel andere voor delen meebrengen. Wij hebben deze ar gumenten reeds genoegzaam uiteenge zet (o.m. vermijden overdreven par- keerconcentratie rondom nieuwe Stad huis door de inschakeling van de par- keermogelijkheden van het Dr. Heme- rijckxplein, betere bereikbaarheid Stadspark, sporthal en atletiekpiste vanuit Ninove Linkeroever voor fiet sers en voetgangers Zeer Geachte Heer Burgemeester, het belang ALLEEN van de vele honderden fietsers en voetgangers, potentiële gebruikers van de brug, veranwoordt de aanleg ervan, gezien de kleine investeringskost. Daarom vragen wij U dringen volgende samenhangende ini tiatieven te nemen: a) snelle aanleg van een voetbrug ter hoogte van het Stadspark (tegen 1985); b) aanleg van een fietspad tussen de Ninovebaan te Pollare en het jaagpad van de Dender (bezijden de atletiek piste); op die wijze kan het gevaar lijke kruispunt aan de Elizabethlaan vermeden worden door de Pollaarse schoolkinderen; c) uitvoeren herstellingswerken aan de voetbrug te Pollare (dit dossier blijft om onduidelijke redenen als maar aanslepen)dit ook in het be lang van een veilige fietsrelatie Appelterre-Ninove Wij hopen dat U inziet dat de omvor ming van het jaagpad tot een verhard fietspad de Stad Ninove een uitzon derlijke kans biedt om een AUTONOME FIETSROUTE te organiseren tot in het hart van de stad. Het woord indach tig "wie klopt en blijft kloppen zal worden opengedaan" en een ander woord herinnerend "welke vader zal aan zijn zoon een steen geven als hij om een brood vraagt", betrouwen zij erop dat U aandacht zal hebben voor onze voorstellen. Hoogachtend, namens de Werkgroep Leefmilieu voor Groot-Ninovemaar ongetwijfeld ook namens de duizenden kinderen, fietsers, ouders en leerkrachten die belang hebben bij de realisatie van het ge vraagde. Dirk Van de Perre, Verantwoordelijk Werkgroep Leefmilieu Hoogstraat 23 9401 Pollare.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 5